Wady budowy, ocena eksterieru

Co mają zbyt wysokie wymagania do błędu w ocenie? Czarne nie jest białe. Tak samo jak ta "wysoko osadzona szyja" nie jest wysoko osadzona.
O co chodzi z tym brzuchem?  🤔 Dodam, że koń to młody wałach  😉 fakt, że plecy może nie są najprostsze, ale "w stój" nie wygląda to najgorzej, a przy skoku dość dziwnie. Jestem bardzo ciekawa więc będę wdzięczna za każdą wypowiedź   :kwiatek:
espana, jest wysoko osadzona. Poczytaj sobie co oznacza wysoko osadzona szyja, po czym się to ocenia, bo na pewno nie po górnej linii.
Doucz się trochę, zanim zaczniesz Kogokolwiek krytykować.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
01 maja 2016 11:38
Chciała bym prosić o ocene tej klaczy . Nie jestem znawcą ,są plany by ja kryć .
Ale nie jestem pewna ,czy nie ma jakiś wad budowy i czy jest sens ją rozmnażać .
:kwiatek: Będe wdzięczna za każdą ocene .
Wojenka   on the desert you can't remember your name
01 maja 2016 11:56
gajara, odradzałabym ten pomysł. Do czego miałoby być przeznaczone źrebię?
Zaczynając od góry: krótka, jelenia szyja. Kłoda wydaje się ok, ale zad jest za krótki i nie spełnia funkcji dobrego motoru.
Razi bardzo jej cienkokostność, fatalne kątowanie kończyn. To tak na szybko, widzę same "przeciw".
W jakimkolwiek treningu sportowym ten koń by się rozleciał szybciej niż zacząłby konkretną pracę. I po co dalej to ciągnąć?
Wojenka, jelenia szyja?
co myślicie o niej zdjęcie niestety mam tylko takie
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
01 maja 2016 13:28
Może kiepskie zdjecie dałam dożuce jeszcze dwa (akurat coś ją bardzo zaciekawiło )
Żrebak miałby być do kochania ,konkretnych wymagań przed nim nie stawiam .
Raczej jako rodzinny koń terenowo rekreacyjny .
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
01 maja 2016 13:53
Siwa klacz Gajary absolutnie nie ma jeleniej szyji. Jelenia szyja wygląda tak:

[img]http://re-volta.pl/galeria/img/27245[/img]
gajara18, jeśli koń ma być do kochania i rodzinnych przejażdżek, to nie lepiej zamiast produkować kolejnego zapewnić dom jakiemuś koniowi, któremu się w życiu nie poszczęściło i mu grozi wieszak? A który spokojnie spełni te wysublimowane wymagania, żeby był, dał się miziać i można by było wsiąść?
Wojenka   on the desert you can't remember your name
01 maja 2016 17:45
Łabędzia nie jest. Na pozostałych zdjęciach wygląda już normalniej. Może jest po prostu odwrotnie nabudowana.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
01 maja 2016 23:03
quantanamera Myślisz o koniu z fundacji ? Raczej nie bo takie konie często mają swoje już wypaczenia .
Jeśli już to chcemy od swoich klaczy żrebaka ,chciała bym wychować coś swojego .Obserwować jak taki maluch rośnie .
Napewno wykluczamy kupno kolejnego dorosłego konia ,jedynie coś swojego wyhodujemy .
Ale oczywiście jeśli siwa jest bardzo wadliwa to powstrzymamy się od jej rozmnażania ,póki co wiem że jeleniej szyi nie ma :-)
espana, jest wysoko osadzona. Poczytaj sobie co oznacza wysoko osadzona szyja, po czym się to ocenia, bo na pewno nie po górnej linii.
Doucz się trochę, zanim zaczniesz Kogokolwiek krytykować.


Nie muszę się douczać, jestem zootechnikiem. Trochę koni już opisywałam i oceniałam.
espana, to napisz po czym się ocenia wysoko/nisko osadzoną szyję. Wszyscy skorzystamy.
gajara18, tak, i od paczania jak rośnie na pewno wyrośnie Ci super kon 🤔wirek:
Ciekawe, czy jak.maluch sie urodzi, to będzie miał towarzystwo chociaż jednego konia w swoim wieku, o grupie rówieśniczej nie wspominajac, czy może zrobisz z niego konia kaleke, bo uważasz ze towarzystwo matki i Twoje myzianie mu wystarcza do prawidłowego rozwoju?
Halo... Osadzenie szyji ocenia sie na podstawie dolnej linii?
Wg mnie tamten kon ma dobrze osadzoną szyje, tylko ogolnie brak mu masy, miesni... taki gnatowaty jest. Wydatny mostek itd. Jakby narzucic na niego " mięcha" to byłby to inny koń z całkiem poprawną szyją.
Jakbyś mogła podrzucić jakies fotki koni z wysoko, nisko i poprawnie osadzoną szyją... (albo ktokolwiek inny) byłoby fajnie, możnaby zobaczyć różnicę w obrazkach.  :kwiatek:
Szyję wysoko osadzoną mają np. andaluzy, czy fryzy.
Nisko osadzoną mają często rasy zimnokrwiste i prymitywne.
Tu są fajne obrazki: https://hoovesblog.com/tag/neck-conformation/
Na pierwszym od góry koń z prawidłowo osadzoną szyją, drugi ma wysoko osadzoną, trzeci nisko osadzoną.


gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
02 maja 2016 11:41
Orzeszkowa To grupa do oceniania budowy , w tym temacie nie jestem wybitna raczej laik ze mnie i nie umiem ocenic konia który dopiero zaczął praca .Przyznaje sie bez bicia łatwiej ocenić mi dorosłe konie (ale to też raczej podstawy .
A co do Twojej ciakawości sorrka niech Cię zje :-P  O planach hodowlanych będe chciała się poradzić to napisze w innym wątku .

Megane No właśnie ja ją wciąż tucze ...ale średnio mi idzie ...Może ruch na lonży troche muskulature jej nabuduje .


Julie Fajne obrazki ,odrazu jakieś rozeznanie można mieć :-)  :kwiatek:
Julie, Megane, osadzenie szyi ocenia się po dolnej krawędzi, a raczej miejscu, gdzie charakterystyczne zwężenie "trafia" w kłodę. Względem stawu barkowego. Konie o nisko osadzonej szyi "dół" szyi mają tuż przy stawie barkowym.
Gajara18, moja wypowiedz nie dotyczyła Twojej kobyłki, tylko gniadosza z poprzedniej strony 😉
Halo... no właśnie, dlatego wydaje mi sie, ze akurat jego szyja jest wyposrodkowana... 😉
Megane, na pewno mówimy o koniu Misiu? Tam szyja wchodzi tuż przy stawie barkowym.
Ok, już widzę różnice porównując nawet do klaczki Gajary z tej strony.  :kwiatek:
Ale tak w ogóle, to nie jest jakaś chyba znacząca wada budowy?

Edit: Julie, dzięki za link!
Megane, nie, raczej info jak konia ustawiać, czego można żądać kształtując sylwetkę w pracy. Dla ujeżdżeniowca niskie osadzenie będzie problemem. Dla zaprzęgowego - zależy, czy ma faktycznie ciągnąć, czy prezentować wysokie chody. Dla ciągnącego przeszkodą może być wysokie osadzenie. Do czwórek brało się na dyszlowe te o niżej osadzone szyi, a na lejcowe te o wyżej. Oprócz innych cech.
Najlepszy jest... umiar. Szyja osadzona przeciętnie nisko/wysoko.
A mogę przy okazji zapytać, czy mój koń ma nisko, przeciętnie nisko, czy standardowo osadzoną szyję? Wstawiałam już kiedyś te fotki, ale oprócz informacji, że ma wyjątkowo krótkie nogi  🤣 nie dowiedziałam się niczego konkretnego 😉 Kiedyś ktoś mi powiedział też, że ma "klaczkowatą" budowę. Prawda to?  😀

http://re-volta.pl/galeria/foto/133518
http://re-volta.pl/galeria/foto/38060
http://re-volta.pl/galeria/foto/38057
Zdjęcia są stare, ale w kwestii osadzenia szyi nie ma to raczej znaczenia...
Poproszę o ocenę pokrojową 🙂 Klaczka ma 2 lata , rasa śląska 🙂
kenna, nisko, choć bywają jeszcze niżej osadzone.
"Klaczkowata" w sensie żeńskiego typu? Coś w tym jest, bo kłoda obszerna.
Mnie się ten koń dosyć podoba, bo ma w miarę poprawną kłodę, choć partia zadu powinna być większa. A z czasem nauczyłam się przywiązywać dużą wagę do budowy kłody.

Dave Pooll, nic się nie da powiedzieć, bo chyba i klacz stoi wygięta i obiektyw dodatkowo wykrzywia.
A z czasem nauczyłam się przywiązywać dużą wagę do budowy kłody.

Dlaczego? Jaki to ma konkretnie wpływ na pracę konia?
Moona, no bo... stanowi o koniu? Nogi to podpory, szyja - równoważnik 🙂 Kłoda decyduje jak łatwo będzie konia wygimnastykować, uzyskać zebranie, kłoda zawiera grzbiet (!) - i kręgosłup, i rdzeń w kręgosłupie 🙂. Zawiera serce, płuca, jelita... W kłodzie uwidaczniają się asymetrie. Kłoda to najważniejsze mięśnie. Poprawna budowa kłody wiele ułatwia.
W kłodzie klacz nosi źrebaka.
Jeśli koń długi i słabo związany - prędzej zostawi zad w stajni i wygnie kręgosłup niż osiągnie poprawne zebranie itd.
Mierna klatka piersiowa wróży kłopoty z drogami oddechowymi. Itd.
kłoda zawiera grzbiet (!) - i kręgosłup, i rdzeń w kręgosłupie 🙂

Haha, faktycznie, chyba zawęziłam swoje pojmowanie kłody  🤣
Skoro mowa o kłodzie, ponawiam swoją prośbę o ocenę brzucha/kłody kasztana z początku strony. Czy tylko ja widzę coś dziwnego czy faktycznie coś tam nie halo ?  😉 Czy to jest nieprawidłowość w budowie, który może mieć jakieś konsekwencje zdrowotne lub o czymś świadczyć niepokojącym co koń przeszedł w przeszłości czy  mankament natury estetycznej? Ktoś coś ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się