Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

ogurek - Stado ma miejsce do pobierania nasienia, więc ta opcja wchodzi w grę. Nie znam jeszcze ceny.
Wschodząca gwiazda ze stajni rodziny Phillippaerts ogier Castle Rock (Clearway/Lacros/Caletto I /Ladykiller) dostępny dla hodowców w Polsce w Stadzie Ogierów w Gnieźnie.

faktycznie wschodzącą bo uznany w bwp dopiero przed kilkoma dniami.... ale pochodzenie ciekawe....

z tymi ogierami z Wechty to jest chyba tak że na początek idą głównie na sport. Bo nawet Lasko który u nich stał, dopiero teraz jest używany bardzo szeroko w hodowli.


Lasko w hodowli został użyty już wcześniej, np. w 2004 r. stanowiono nim klacze w SK Pępowo, to raczej brak zainteresowania ze strony hodowców a nie użytkowanie sportowe wpłynęło na to, że popularność jako reproduktor zdobył dopiero ostatnimi czasy co zapewne związane jest ze zmianą stacjonowania.
Wie ktoś coś na temat potomstwa jakie daje ogier Colox Cup? Będe wdzięczna.
rox   ogony trzy
25 marca 2015 19:16
Ja znów z pytaniem  :kwiatek:
Mocno się zastanawiam nad pokryciem mojej dziewczyny ogierem Davinci. Czytałam tutaj już kilka dobrych opinii, jednak pytanie - jak z głową?  😉
Obejrzałam Davinciego na żywo we Wrocławiu również pod kątem jego zachowania na hali i w stajni.  Obejrzałam też filmy z treningów i startów w hali pod młodym Modelewskim.  Uważam,  że koń ma żywy ale zrównoważony temperament.  Ja sama zdecydowałam się na stanówke tym ogierem.
obejrzenie ogiera na hali nie zawsze wiele daje - wszystko zależy od tego czy jest trzeci czy tysięczny raz na hali  😉
pod młodym Modelewskim koń kompletnie mi się nie podoba

znałam 2 konie po nim - i w sumie zupełne osiołki, aż nadto, zero temperamentu, ale charakter silny i nie za ciekawy
Ja bym się tak nie skupiała bardzo na kwestiach charakteru, takie rzeczy można wypracować z młodym koniem. Dużo gorzej gdy chodzi o wady związane z nogami, kopytami czy inne powodujące że spada użytkowość konia pod siodłem. Ja jestem ciekawa kiedy do Polski wejdzie taka baza gdzie można poczytać na serio szczere opinie na temat ogiera. Na zachodzie są artykuły w których czyta się np o tym że ogier ma takie czy inne wady i nie należy go używać w hodowli. Z reguły wiadomo że ten ogier już nie będzie mógł kryć w danym związku.

Czytając dziś facebooka, tak sobie pomyślałam. Że długo w hodowli koni nic się nie będzie działo jeśli będziemy mieć takiego ministra... Jeśli dla niego 10 milionów dolarów jest mało to ja nic nie wiem... https://www.facebook.com/193579563992847/photos/a.1023662434317885.1073741828.193579563992847/1063608273656634/?type=1&fref=nf&pnref=story
Tylko, że nie kazdy ma ambicję wyhodowania konia do wielkiego sportu.  Potrzebne są też konie o zrównoważonym temperamencie i dobrym charakterze dla osób jeżdżących rekreacyjnie. Zdrowie konia jak i przekazywane cechy budowy, które mogą mieć wpływ na użytkowanie potomstwa, są ważne  ale w tym celu powinna zostać zaostrzona selekcja zarówno ogierów jak i klaczy.
konikmorski
Co nam po zdrowym koniu, w którego ujeżdżenie, czy czasem wręcz poskromienie trzeba włożyć 10x tyle pracy? W tym czasie koń o dobrym charakterze będzie progresował szybciej i w zdecydowanie "zdrowszy", mniej kontuzjogenny sposób. Zdrowie to podstawa u reproduktorów. Charakter - może być trudny tylko jeśli koń osiąga wyniki na najwyższym poziomie. Takie jest moje zdanie.
zgadzam się armara - charakter to coś, na co w PL nie zwracalismy uwagi przez lata i produkowaliśmy wariaty, które ani do wyczynu ani do rekreacji
charakter to podstawa. Wiadomo - ogier MUSI być prawidłowy, nikt nie uzna pokraki. MUSI być jako tako sprawdzony użytkowo.
Ale dla mnie zawsze był i bedzie najważniejszym kryterium charakter. Dopiero gdy koń chodzi 140-150 przestaje to mieć znaczenie (koń, nie ogier, bo jako reproduktora i tak bym odrzuciła!)
rox   ogony trzy
27 marca 2015 20:00
Dzięki za opinie  :kwiatek:

I ja się zgadzam z kwestią charakteru, dlatego tak ciągle o niego wypytuję, gdy już jakiś ogier mnie interesuje. Jest to dla mnie bardzo ważne kryterium - mam klacz dość wybuchową i nie wyobrażam sobie pokryć jej oszołomem. Zwłaszcza, że potomek zostanie na moim podwórku ...  😉
zgadzam się armara - charakter to coś, na co w PL nie zwracalismy uwagi przez lata i produkowaliśmy wariaty, które ani do wyczynu ani do rekreacji
charakter to podstawa. Wiadomo - ogier MUSI być prawidłowy, nikt nie uzna pokraki. MUSI być jako tako sprawdzony użytkowo.
Ale dla mnie zawsze był i bedzie najważniejszym kryterium charakter. Dopiero gdy koń chodzi 140-150 przestaje to mieć znaczenie (koń, nie ogier, bo jako reproduktora i tak bym odrzuciła!)


Pieprzenie kotka za pomocą młotka, następny stereotyp, i  podciąganie pod jedną krechę wszystkich ówczesnych koni :/
Śmiem twierdzić, że nie wiesz o czym piszesz.
Powiem tak , jeżdżę konno od jakieś 41 lat, i po za paroma wyjątkami, uważam ,że konie kiedyś były dużo bardziej rozsądne i spokojniejsze niż obecnie
A kiedy tak na serio trzeba spojrzeć na charakter ogiera? Co niby on takiego robi że uważa się że jest świrem? Jest cała masa sytuacji gdzie widzimy konia i oceniamy jego zachowanie. Ale czy mamy świadomość w jakich warunkach ogier przebywa? Czy zajmuje się nim odpowiednia osoba?
przeniosłam post do tematu o ciąży
Ja nie twierdzę, eże nie zwracano uwagi na charakter koni używanych w naszej hodowli.  Zastanawia mnie twierdzenie Titiny, że obecne konie są mniej rozsądne i mniej spokojne.
Mnie osobiście nasuwa sie myśl, eże w ostatnich kilkunastu latach w pogoni za ideałem konia sportowego selekcja temperamentu i charakteru jest traktowana jako najmniej ważna.
A ja chce poważnie traktować tą selekcję i tym się kierować przy kojarzeniu rodziców.  Mam kilka przykładów ze swojego życia, gdzie  odpowiednio dobrany ogier poprawił cechy psychiczne potomstwa w porównaniu z ich matkami.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
28 marca 2015 21:32
Hej mam upartą kobyłke która nie pokazuje żadnych objawów rujowych ,od lutego obserwuje ją codziennie i nic . W tamtym roku jedynie na hubertusie gdy było dużo koni to się pokazywała a tak niestety . Co moge z tym zrobić ? Chce kryć ją ale do tego potrzebna jest ruja ...
Kobyłka stoi w przydomowej stajni z drugą młodą arabką która oczywiście bezproblemów pokazuje że ma ruje ...
Czekam na każdą podpowiedz bo nie wiem co robić .
Zawieźć do ogiera. Tam będą wiedzieć, kiedy klacz ma ruję.
gajara18
Możesz też po prostu zrobić badanie USG.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
29 marca 2015 00:39
Nie moge jej od tak zawieść bo jednak wtedy klacz zatrzymuje boks który właścicielka ogiera mogła by przeznaczyć dla innej chętnej kobyłki .
Nie moge też na długo wywieść Misi ponieważ w domu zostanie druga arabka tydzień wytrzyma sama ale nie dłużej .
Armara usg hmm można wtedy przewidzieć przybliżony termin rui ?
Tak, usg wszystko Ci powie 😉 dzwoń do wet. Sebastiana, ma całą aparaturę.
tak z ciekawości... co wybrałaś dla swojej kucki?
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
29 marca 2015 09:11
Wybór jest ciężki w tym roku mamy bardzo dużo ogierów kucy gr D . Jak jeszcze rok temu były dwa czy 3 ogiery (bonitacja ponad 80 ,wzrost ponad 142 cm ).
W tym roku spodobał mi się
http://ogloszenia.re-volta.pl/inne/szczegoly/43555?kategoria=11
Szkoda, że nie ma zdjęć pod jeźdzcem, bo te "polne" fotki wrażenia szczególnego nie robią, ale podejrzewam, ze widziałaś ogierka w ruchu i to dobry wybór 😉
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
29 marca 2015 11:07
Tak się rusza tatuś Marvin

Wierze w przyszłościowego malucha do ujeżdzenia :-)
Ale mini-maszyna ♥ gajara18 trzymam kciuki  🏇

konikmorski
Nie chcę być nie miła, ale trochę ręce opadają. Zorientowani hodowcy dość łatwo są w stanie stwierdzić jaki charakter ma dany ogier. Zna się też przecież zawodników, ich styl pracy inne konie.
Po tym samym ogierze co Unitas
Gajara18, tatko fajny 😉 też trzymam kciuki za malucha 😉 ale bedziesz miala frajde 🙂 powodzenia
Odnośnie niedawnej dyskusji, niektórzy nie oglądają się na PZHK 😉
http://equista.pl/editorial/472/srebrny-medalista-mpmk-2014-farezzo-b-uznany-w-anglo-european-studbook
Ogier na polską licencję oczywiście czeka  😁 😵
armara   poniżej cytat ze str 122.

Mój ogier - Farezzo B pomimo tego ze zajął miejsce II w MPMK w skokach oraz II w MPMKw WKKW nie został uznany przez nasz kochany PZHK, gdyz według komisji bonitacyjnej nie jest dość ładny... Taki "stary" typ konia nie zgadza sie z ich programem hodowlanym... 
Co ciekawe mój ogier okazał sie dość dobry za granicą, dzieki czemu uzyskał licencje na krycie w zwiazku AES ( Anglo European Studbook). Może równiez kryć polskie klacze, a jego źrebieta dostana zagraniczny paszport...

Szkoda... W ten sposób PZHK stracił już wielu klientów.


Tzn wynika z tego że polskiej licencji nie dostał.
Podobno jednak sprawa jest ciągle w toku.
To już nie pierwsza taka sytuacja. Pamiętam, że niezłe zamieszanie było swego czasu z Durano W - uznany w KWPN (!) u nas nie przeszedł płyty. W końcu (w bólach) licencję mu przyznano, a dziś? Ma na koncie trzy złote medale MPMK i wiele świetnych wyników w konkursach YH także zagranicą...
Megane nie mam zdjęć pod jeźdźcem bo nie zajeździłam jeszcze Toma bo 4 lata skończy dopiero w maju i w zeszłym roku był bardzo źrebięcy. Przywiozłam go jako odsadka i wszystko robię sama. Na razie mam tylko jak to określiłaś "polne"fotki bo na profesjonalną sesję trzeba uzbierać więcej niż trochę funduszy po opłaceniu najpierw wszystkich haraczy do ozhk, wet. itp. Tom ma po stronie matki genialnego Wengelo's Ricardo -nic trudnego znaleźć na youtube. Charakter ma cudny -taki synuś, który tylko patrzy kiedy przyjdę i posmyram za uchem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się