siodła bezterlicowe

Livia w terlicowym westowym też mnie nic nie boli tylko 'nie czułam' konia więc na początek wybrałam bt.
Dziewczyny, czy któraś z Was używa bezterlicówek na długich trasach  👀 Planowałam zakup siodła terlicowego do skoków i rajdów, ale koszmar doboru siodła wraca, a mój freemax dress leży dobrze i może jednak zostanę przy nim na rajdziki. Ktoś miał jakieś problemy z bt na rajdach (znam jeden przypadek więc chcę wiedzę poszerzyć)?
Livia w terlicowym westowym też mnie nic nie boli tylko 'nie czułam' konia więc na początek wybrałam bt.


terlicowe siodła west też są różne, bywają takie bardziej przy koniu i mało wypoduszkowane, tylko trafić cięzko :-) chyba reiningowe najłatwiej takie
kasia-pala, jak długie te rajdy? My jeździliśmy na kilkugodzinne spacery ok.25km i było ok.
Myślę że w naszym przypadku 35 km to max absolutny i docelowo max 5 dni, ale częściej 30 km i 3 dni 😉 . Czaję sie na jeszcze jedno siodło i jak nie wyjdzie to zostaje przy swoim juz chyba, bo mam po raz kolejny dość pasowania i to żeby o detale chodziło... nic nie leży na niej oprócz freemaxa  😵 niby ludzie jeżdżą rajdy w torsionach i barefootach, ale to tylko ze słyszenia wiem  🙄
Livia   ...z innego świata
25 kwietnia 2015 07:04
kasia-pala, raz byłam w swoim Freemaxie na rajdzie po Jurze (jednodniowy, miały być dwudniowy, ale drugiego dnia straszliwie lało cały dzień 😉). Trasa na ok. 7 godzin, po różnym terenie górkowym. W km nie powiem, bo nie wiem ile nam wyszło, ale Freemax fajnie się spisał i nie miałam żadnych problemów z plecami u konia.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
25 kwietnia 2015 15:40
Nasze nowe siodełko 🙂 Barefoot JustAdjust
kasia-pala, w torsionie moja koleżanka startowała na rajdach w p-tkach. Więc to nie są legendy.
Livia   ...z innego świata
25 kwietnia 2015 16:41
żabeczka, bardzo fajnie ono wygląda! Ale ty z koniem - przebosko 🙂
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
25 kwietnia 2015 17:19
Dziękujemy 🙂 :kwiatek: jeszcze mam jedno, takie- o 🙂
Niby siodło leży w ogólnej równowadze, ale jeszcze muszę przesunąć strzemiona do przodu i sprawdzić łęk. 😉
dzięki dziewczyny  :kwiatek: jak by ktoś coś jeszcze wiedział w temacie to dawajcie znać 😉
kasia-pala Bezterlicówki, które nie obciążają kręgosłupa jak najbardziej na rajdy się nadają. Ale niestety z tego o wiem to freemax nie ma przestrzeni na kręgosłup więc nie byłabym pewna. Trzeba by zrobić test sznurka (pisałyśmy o nim z Małgonią kilka stron wcześniej) Jeśli twoje siodło zda ten egzamin możesz jeździć w nim bez przeszkód całymi godzinami 🙂 Jeśli nie to polecam wymianę na inne bezterlicowe np barefoot 🙂
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
28 kwietnia 2015 08:33
Dziewczyny,jaki kolor ma lęk barefoota o rozmiar węższy niż ten standardowy,który jest razem z siodlem przy kupnie? Swoją droga jak ktoś ma na zbyciu to chętnie odkupie :kwiatek: ten standardowy nie tyle za szeroki co zbyt niski jakby..chciałabym przymierzyć jakby było z węższym ale nie mam jak pożyczyć.
Beżowy, też chętnie kupię 😉
A nie czerwony czasem? Mam oba mogę za kaucją wysłać na przymiarkę 🙄
AgnieszkaQ mój freemax to ten nowy i on ma miejsce na kręgosłup
zdjęcie z neta

do tego mam pad z dwustronnymi kieszeniami, z neoprenem i futrem który mi tę przestrzeń powiększył na tyle że test sznurka ok (mam drobną hc dla której najwęższy łęk był za szeroki).
nie chciała bym robić zbytnio pseudo reklamy komuś ale skoro ostatnio się pojawił temat o łękach to dzisiaj w ogłoszeniach zauważyłam, że belusia6@tlen.pl sprzedaje łęki do barefoota
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
30 kwietnia 2015 18:31
A ja to wogóle chciałabym podziękować tym , którzy sprzedali patent na puśliska w Barefoocie.
Nie chce mi się cofać i szukać kto pierwszy tą informację tu zapodał, ale powiem tak-> Kimkolwiek jesteś ułatwiłeś moje życie w siodle o 100%  :kwiatek:
Nadszedł ten dzień gdzie napiszę: Kocham moje nowe siodło miłością ogromną  😍
Gratuluję nowej miłości  😅 oby wam (koń - jeździec) przyniosła dużo szczęścia i miłych wspomnień.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
03 maja 2015 00:14
Paczka dotarła  😀  Barefoot Cheyenne Ocean Blue - wyczyszczony i odfutrzony (pół miski białego futra z niego wyciągnęłam  :zemdlal🙂. Siedzisko potraktowane nabłyszczaczem Hipoveta, reszta olejkiem migdałowym. Po olejku skóra bardziej miękka, lekko ciemniejsza.



Za drugim razem udało mi się wsiąść prawie nie obracając siodła.
Wrażenia z jazdy  😲  W sumie pozytywne - zmusza do pracy nad asymetrią. Stęp i kłus w bardzo przyjemne, w galopie musiałam przepraszać konia za dziwne wygibasy - rozrzuciło mnie zupełnie  🤔  Zobaczę może się zaadoptuję po kilku jazdach. Nie brak mi klocków, tylko raczej twistu w siodle.
Strzemiona zawieszone normalnie - koń nie protestował. Czaprak spocony dość równomiernie. Jedna sucha plamka właśnie gdzieś w okolicy sprzączki od puślisk - następnym razem sprawdzę z białym czaprakiem.
Siodło chodzi przód tył na pagórkach. Podogonie zapobiegło zjeżdżaniu na kłąb. Nie wiem czy zostawić pewien zakres ruchu przód tył czy dodać napierśnik i ustawić siodło na sztywno.
Tak leżało po powrocie:
Livia   ...z innego świata
03 maja 2015 07:51
Na_biegunach, przede wszystkim fajny ten kolor, nie jest taki konkretnie niebieski 🙂 Jak pamiętam swoją pierwszą jazdę w bezterlicówce, też nie było za przyjemnie, ale po kilku jazdach się można ogarnąć 🙂
Według mnie na fotce leży nie najgorzej. Owszem w stosunku do popręgu nieco z tyłu ale za to bardzo ładnie jest otwarta łopatka 😉
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
03 maja 2015 09:53
Dzięki  :kwiatek: Wracamy do regularnej pracy, brzuchol powinien się zmniejszyć i ułożenie popręgu poprawić. Jest miejsce na dorobienie jeszcze 1 dziurki w podogoniu, gdyby lepiej siodło do przodu przesunąć?
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
03 maja 2015 10:13
Na_biegunach  A nie masz przypadkiem takiego uczucia ze Ci się siodło ,,ślizga" na skórze konia?
Propos ślizgania: mi się zdarzyło tylko wtedy jak miałam "śliski" materiał pod spodem. Nie ślizga się w padzie z tych śmiesznych piankowych bąbelków - koń się nagrzewa, poci i działa to jak klej. Natomiast niestety... w futerku mi jeździł barefoot na boki... Tak samo z niektórymi czaprakami np  fair flay, ale co ciekawe mam mattesa futrzanego i w nim nie jeździ -  być może dlatego że jest tam więcej futra niż w barefootowskim padzie.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
03 maja 2015 10:35
A ja mam raczej inne spostrzeżenia. Siodło może być za duże na konia.
Mam dwa Barefooty  18 i to najnowsze które rozmiarami pasuje na 17,5.
Kiedy zakładam 18 na moją szkapkę,( której zdjęcia macie wyżej) siodło jeździ po jej grzbiecie ( siodło+ physio pad). Tak jakby skóra się przesuwała.
Z 17,5 tego problemu nie ma.
Natomiast na większego konia ( w kłębie ma 175) siodło roz. 18 leży perfekcyjnie, jakby była na niego uszyta.
kasia pala tak znam ten model,to jump. niestety poprosiłam o dodatkowe zdjęcia i jest to za przeproszeniem ściema. Jak pisałam jedynym sposobem żeby to oceni w 100% to test sznurka.

Małgonia
For a better identification the pommels have different colours depending on size:
SMALL - Ivory
MEDIUM - Gray
WIDE - Red
XXL - Blue

Jeśli ma kośna sprz small to chętnie 😉
AgnieszkaQ ten model to nie jump tylko dress, ale mają taką samą podstawę i to nie jest ściema, chyba że się nie rozumiemy. Jak siodłam konia bez padu (teraz kiedy mi się konia rozbudowała nieco) to normalnie jest prześwit mały ale jest  i u nas problemem był łęk, bo był za szeroki (ten najwęższy) i siodło było za blisko kłębu. Natomiast faktem jest, że nie ma tam zrobionych "ławek" elastycznych przez całość i to sobie padem z takimiż panelami nadrabiam dla bezpieczeństwa.
No to jeżeli kręgosłup jest suchy to spoko, bez przeszkód możesz w nim jeździć ile chcesz.
Masz jakiś specjalny padzik? Rozglądam się powoli za jakąś podkładką, żeby jeżdzić bez barefootowego pada.
Obserwowałam w zeszłym roku konie na rajdzie, a raczej ich grzbiety. jechałam z koleżanką na bezterlicówkach i tylko nasze daw konie nie miały po rozsiodłaniu plam potu i odcisków siodeł jakby "wgniecionych , zapadniętych"  w plecy. Byłam w lekkim szoku jak to zobaczyłam  😲 . 

Zamówiłam węższy łęk do barefoota, dzieki Małgonia za ten adres e-mail 😉
Podstawa do Freemaxa jest płaska, nie ma "tunelu" na kręgosłup na całej długości siodła (lub inaczej -nie ma paneli które utworzą dystans pomiędzy siodłem a kręgosłupem). Pad moim osobistym zdaniem obowiązkowy!

Edit: nie wyczytało mi się zdjęcie podstawy Freemaxa od spodu, powyższy komentarz zbędny 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się