Solarium dla koni

Dla mnie nowość całkowita.
Jak się tego używa? Jak długo koń ma tam stać?
Czy dla starego kulejącego konia -takie wygrzewanie byłoby korzystne?
Jak często ?
No,w ogóle - wyjaśnijcie mi bo całkiem durna jestem.
google prawde ci powie...
http://artelis.pl/art-6130,25,188-0,Sport,Nowoczesne_metody_rehablitacji__leczenia_i_pielegnacji_koni.html


fragment:


W tym artykule przedstawię Wam na razie mało znane i rzadko stosowane w Polsce sposoby rehabilitacji, leczenia i pielęgnacji koni. Do tych celów służą np. solaria, baseny, akupunktura i medycyna chińska oraz karuzele. W naszym kraju coraz powszechniejsze stają się karuzele, jednak wszystkie inne wyżej wymienione udogodnienia są jeszcze mało rozpowszechnione i można je spotkać jedynie w ekskluzywnych stajniach i stadninach koni.

Solarium to urządzenie składające ze specjalnych lamp (promienniki schładzane powietrzem), umieszczonych najczęściej w aluminiowej czaszy. W solarium niezwykle ważna jest także odpowiednia wentylacja lamp poprzez odpowiednią cyrkulację powietrza. Tego typu konstrukcja zapobiega przegrzewaniu się urządzenia oraz chroni skórę konia przed zbytnim nagrzaniem. Posiada system regulacji wysokości oraz kątów naświetlania, dzięki czemu z łatwością może być stosowane zarówno w przypadku kucyków, jak i koni ras dużych. Solarium powinno być zamontowane w miejscu, w którym koń nie będzie mógł się zanadto ruszać, gdyż tylko wtedy wykorzystane zostaną wszystkie jego możliwości. Najlepiej do tego celu postawić specjalny boks. Na rynku obecne jest kilka rodzajów lamp o działaniu lasera leczniczego. Są to głównie lampy emitujące podczerwień oraz światło widzialne (światło słoneczne bez promieniowania UV). Posiadają one regulację natężenia światła, pulsacji, widma emitowanego światła oraz szereg programów leczniczych do wyboru, w zależności od rodzaju choroby konia. Urządzenie to przynosi niezwykle dużo korzyści. Stosowane jest w fototerapii, rehabilitacji i fizykoterapii, gdyż świetnie wspomaga regenerację mięśni grzbietu i kręgosłupa oraz stawów. U koni wskazujących zbytnie napięcie mięśni powoduje ich rozluźnienie poprzez nagrzewanie. Dodatkowo poprawia samopoczucie konia, a po kąpieli lub treningu przyspiesza proces odparowywania wody lub potu z sierści (koń szybko schnie). Dla stadnin istnieje możliwość dofinansowania zakupu urządzenia solarium dla koni ze środków unijnych. Solarium służy zatem głównie do światłolecznictwa (fototerapia) i ma swoje znaczenie zarówno w profilaktyce, jak i podczas leczenia. Działanie podwyższonej temperatury na ciało konia powoduje rozszerzenie naczyń, a co za tym idzie – wzrost przepływu krwi, rozluźnienie mięśni, poprawę elastyczności tkanek oraz uśmierzenie bólu. Lampy wydzielające światło ciepłe można stosować zarówno przed treningiem lub zawodami w celu rozgrzania i uelastycznienia mięśni, jak i podczas leczenia uszkodzonych tkanek i napięć mięśniowych wywołanych przez urazy lub przetrenowanie.

Promieniowanie czerwone i podczerwone (IR) odczuwalnie jest jako ciepło, zatem stosowanie lamp o takich właściwościach nazywamy ciepłolecznictwem. Lampy tego rodzaju stosowane są głównie do terapii miejscowej (punktowej), a ich działanie polega na hamowaniu reakcji zapalnych poprzez pobudzanie receptorów cieplnych znajdujących się w skórze zwierzęcia. Jako dodatkową ciekawostkę podam, że na rynku zaczęły pojawiać się derki i ochraniacze emitujące promieniowanie podczerwone.

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest emitowane przez lampy kwarcowe. Ich głównym zadaniem jest poprawienie stanu skóry, pobudzenie organizmu oraz stymulowanie wytwarzania witaminy D. Dodatkowo ultrafiolet posiada działanie bakteriobójcze.

Światło słoneczne zawiera w sobie światło widzialne (dostrzegalne dla oka ludzkiego) oraz niewidzialne, czyli nadfiolet i podczerwień. Posiada właściwości wszystkich wymienionych wyżej rodzajów świateł oraz dodatkowo wspomaga i reguluje proces przemiany materii oraz poprawia odporność organizmu. Lampy emitujące tego rodzaju światło stosowane są głównie w przypadku koni, które nie mają możliwości przebywania na padokach w promieniach naturalnego światła słonecznego.

Zamiast lamp można stosować także lasery (laseroterapia). U koni stosowane są dwa rodzaje laserów: niskoenergetyczne (używane w fizjoterapii) oraz wysokoenergetyczne (używane w chirurgii). Na rynku dostępne są lasery jednodiodowe (działające punktowo) lub wielodiodowe (działające na większą powierzchnię ciała). Lasery wielodiodowe mają dodatkowo działanie pulsacyjne. Działanie laserów niskoenergetycznych (biostymulacyjnych) wywołuje drganie atomów w naświetlanych komórkach i tkankach organizmu oraz wykazuje niektóre właściwości ciepłolecznictwa (długość emitowanych fal odczuwana jest jako ciepło). Laseroterapia ma działanie uśmierzające ból, wspomagające regenerację tkanek i mikrokrążenie, zmniejsza obrzęki i opuchlizny, stymuluje także punkty akupunktury. Dodatkowo stosowana jest w przypadku trudno gojących się ran, ran pooperacyjnych, uszkodzeń więzadeł, mięśni oraz nerwów obwodowych.

Dzięki.
To jak często i jak długo?
/hi!hi!-jakbym o seks pytała/
z tego co wiem 10-15 minut codziennie nie szkodzi.
a czesciej/dluzej - wet lub instrukcja obslugi 😉
sp napisał: z tego co wiem 10-15 minut codziennie nie szkodzi.
a czesciej/dluzej - wet lub instrukcja obslugi 😉
No,to jak z seksem.
Dzięki.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
14 listopada 2008 15:36
Jak byłam na zawodach w Żywcu, to za 5zł solarium działało 20min i tyle mój koń codziennie (4 dni) korzystał. Nie wiem, czy to nie autosugestia, ale czuł się odprężony i zrelaksowany, lepiej też pracował pod siodłem. Dodam, że na 15lat 🙂
Zasłyszane na kursie od weterynarza - niestety solaria są tak skonstruowane ze świecą koniowi również "po gałach" co nie jest zdrowe!!!!
to zalezy wlasnie jaka konstrukcja- jak masz ruchome czesci to jestes w stanie je tak ustawic, ze konski leb jest poza zasiegiem oddzialywania swiatla.
niestety prawda jest to, ze solarium zle wplywa na oczy..ludzikom tez sie kaze zakladac oslonki w solariach..
Ludzkie są na UV a te dla koni chyba grzeją raczej?
Nasze UV nie ma -bo juz się szykowalismy na opalanie a tu nic z tego. 🤔
U mnie w stajni solarium jest i sporo koni z niego korzysta. 10-15 minut dziennie, po wysiłku.
Skonstruowane tak, że w oczy nie daje.
Koń wygląda na zadowolonego jak jest w środku. Dodatkowa zaleta - szybko schnie
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
23 sierpnia 2009 09:57
odkopuję 😀


To teraz seria pytań:

1. Czy solarium dla koni mozna zrobic z lamp "ludzkich"? Wiem, ze te ludzkie maja UV, ale czy nie jest ono szkodliwe dla zwierzat? I czy lampy ludzkie spelniaja inne wymagania tych konskich? Czyli czy posiadaja promieniowanie ultrafioletowe, podczerwien, nadfiolet i inne, o ktorych mowa byla w artykule?
2. Na zdjeciach roznych reklamowanych solarium dla koni widzialam, ze jest to np. 8-10 okraglych lampek wmontowanych w podłużną blachę... I teraz pytanie... czy moga to byc nie te okragle lampki tylko ... (nie wiem jak to wytlumaczyc) caly "sufit maszyny" bylby polaczonymi ze soba lampami. Chodzi mi o to, czy ksztalt lamp ma jakies znaczenie?
3. jaka powinna byc mniej wiecej odleglosc lamp od grzbietu konskiego?
4. Jakie warunki powinno spelniac pomieszczenie z solarium, aby zapewnic dobrą wentylację?

Bylabym wdzieczna za wszelkie informacje na ten temat. Ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie.. 😉

edit: jeszcze jedno pytanie.
5. Zazwyczaj w solariach dla koni lampy maja moc 150W. Ale czy moze byc inna?
Taggi, mysle, ze najwiecej na temat smodzielnie wykonanego solarium powie Ci Tomek_J. KLIKNIJ TUTAJ, zeby zobaczyc jak sie rozprawiono z tematem w Stajni Trot 🙂
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
23 sierpnia 2009 10:37
SUPER!!! dzięki wielkie🙂🙂🙂 Przeczytalam stronke - zapisalam sobie co wazniejsze rzeczy i juz pisze do Tomka z prosba o rady🙂🙂🙂
dzieki jeszcze raz :kwiatek:
Lotnaa   I'm lovin it! :)
23 sierpnia 2009 19:53
Tomek_J,  👍
.

Wynalazłam wreszcie fotkę "naszego" solarium.
Kot też może skorzystać. 😉
czy są wytyczne mówiace jaka jest minimalna wysokośc stajni dla solarium?
znalazłam na allegro http://www.allegro.pl/item797401675.html
i jest napisane ze nie mniej niż 4 m
wymysł konkretnego producenta?
Eee... po co aż tyle? Żeby koń stojący dęba lamp nie potłukł? Pamiętaj, że promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe dla oczu i stąd naświetlania (stosowane, nota bene, jak nam pewien doktor podczas studiów tłumaczył, już przed I wojną światową, kiedy damy jeszcze do solariów nie chodziły, bo opalenizna była demode!) powinny tak się odbywać, żeby w miarę możliwości oczy konia chronić - na co dość dobrym sposobem jest opuszczanie lamp stosunkowo nisko (tylko, że wtedy nie należy traktować solarium jako suszarki dla konia - jak robi wiele młodych dziewcząt; w ogóle dobrze jest mieć solarium z oddzielnie włączanymi lampami czerwonymi i fioletowymi, jak w Jaszkowie...), jeśli nie chce się zakładać koniowi okularów...
jkobus, zobacz co pisałam o oczach wyzej, dawno temu
mnie te 4 m tez zaintrygowały
.
swoją drogą bezsensowne to nieco
W Bodzanowie skonstruowaliśmy solarium wg pomysłu Tomka_J :kwiatek:

Mamy lampy podczerwieni(18szt),kąt świecenia każdej lampy regulowany jet osobno,czyli świecimy w miejsca,które nam pasuje na szyi,grzbiecie,zadzie i bokach konia.

http://www.stajniekrk.darmowefora.pl/index.php?topic=72.30

link ze zdjęciami z naszego solarium umieszczonego nad myjką,stajnia wysokości do powały 5 m 🙂

F i jaki koszt wyszedł własnej roboty solarium?
Nieporównywalny z "fabrycznym" 🙂

Zobacz sobie do projektu wskazanego już w tym wątku.
Mnie wyszło trochę drożej,dużo zrobił mój tato,ale i tak koszt mniejszy niż od seryjnego producenta.
odkopuje
i ponawiam pytanie zadane wcześniej, czy kształt lamp ma znaczenie? czy zamiast małych okrągłych lampek mogę zamontować kilka podłużnych lamp wzdłóż konstrukcji? nie będzie mozna wtedy regulować kierunku padania światła...
🤔
.
Odkopuję ❗

Trochę  🚫

Pamiętam, że jakiś czas temu była oferta sprzedaży solarium z KJ Absolut. Czy ktoś ma może jakieś wieści, czy jeszcze zostało, albo może ma jakiś kontakt, do osoby, która była w jakiś sposób związana z klubem? Miałam zapisany numer telefonu i oczywiście musiałam go "schować w bezpieczne miejsce, tak żeby nie zgubić"  😵
Najlepiej uderz do źródła, czyli do tulipan 🙂
zima

Dziękować, dziękować, dziękować  :kwiatek:
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
02 maja 2013 21:14
Podbijam temat - od wczoraj podniósł się nam standard stajni 😉 i mamy do dyspozycji solarium- tak więc uroczyście zaczęliśmy z moim dziadkiem projekt "tak słoneczna majówka, tylko w Porębach"

A tak serio mam pytania do praktyków- kiedy, jak długo i często stosujecie solarkę?

Chwilowo łajdak pozwolił tylko opuścić solarium do tej wysokości, na więcej niestety nie pozwala :/

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się