Kącik rycerski

Na żadnym ze zdjęć z tego wątku nie ma "rycerzy z Ogrodzieńca"
"Dni Grunwaldu 2010" 15-18 lipca 2010 na Polach Grunwaldu.

Ramowy Program „Dni Grunwaldu 2010”
15-17 lipca 2010 r.


15 lipca (czwartek):

    * 15.00 "Grunwaldzkie wici". Przybycie Króla Władysława Jagiełły, Księcia Witolda oraz Wielkiego Mistrza Urlyka von Jungingen wraz z chorągwiami konnymi na Pola Grunwaldu.  – rozpoczęcie, prezentacja uczestników, wręczenie glejtów.
    * 11.00 - 14.00 Turniej Gier Planszowych
    * 13.00 Turniej łuczniczy. Organizator Pan Bronisław Bartczak
    * Turniej Bojowy Martina – Eliminacje
      18.00 rozpoczęcie warsztatów chorału gregoriańskiego w kaplicy polowej - Polowym Oratorium Najświętszej Marii Panny - znajdującej się w centralnej części obozu Chorągwi Wielkiego Mistrza.
      20.00 - V Grunwaldzki Turniej Konny
      Gonitwy sprawnościowe.
      Boghurt,- walki bezpośrednie na maczugi.
      Wspólny pokaz uczestników warsztatów sztuk kuglarskich
    * Joust – walki bezpośrednie na kopie
    *

     


16 lipca (piątek):


    * 10.00 – 12.00 Próby konni (od 11.00 WM i Kraków)
      Grunwaldzki Turniej Pocztów Rycerskich 5x5 (drużynowy)- półfinały i finały
      14.00 – Msza Święta w rycie Trydenckim w oprawie średniowiecznej – obóz Wielkiego Mistrza
      Turniej Bojowy Martina – Finał
    * 17.00 - Próba generalna dla wszystkich chorągwi
      18.00 – 22.00 – Wieczór muzyki dawnej
    * Melee (turniej grupowych starć rycerskich "na ostre"
      22.00 - V Festival "Flames of the night"
      22.00 - Wspólny pokaz uczestników warsztatów "Flames of the night”
      22.30 - Część konkursowa "Flames of the night"
    * 


17 lipca (sobota):

Uroczysta Sesja Rady Gminy Grunwald
10😲0 Msza De Divisione Apostolorum  (ten sam formularz co w 1410!)- Msza św. trydencka  w oprawie średniowiecznej
11.30. Apel Grunwaldzki

    * powitanie gości przez Wójta Gminy Grunwald
    * wystąpienie Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego i zaproszonych gości
    * część harcerska apelu
    * złożenie kwiatów pod pomnikiem Grunwaldzkim
    * pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej
    * pokaz sprawności bojowej pododdziałów wojska.


13.00. Rycerstwo wychodzi w pole - przygotowanie rycerzy do inscenizacji
14.00. Inscenizacja "Bitwy Grunwaldzkiej w wykonaniu około 1300 odtwórców historycznych
Festiwal muzyki folkowej
Występy zespołów artystycznych
Festiwal ognia

18 lipca (niedziela):

    *

      10😲0 Msza św. według formularza z niedzieli- Msza św. trydencka  w oprawie średniowiecznej
      VI Grunwaldzkie Spotkania z folklorem. Przegląd kapel i zespołów ludowych.
    * VI Konny Turniej Rycerski

Jest szansa, że i ja się wybiorę 😉 Znajomy macha mieczem, niestety bez konia 🙂
duunia   zawiści nożyczki i dosrywam z doskoku :)
19 czerwca 2010 08:23
ooo oooo 🤣 🤣
co za temat...
bawiłam się kiedyś z towarzystwem w te sprawy 😉 a było to zaraz na początku RR w Polsce...ale życie robi swoje

startowałam nawet w Gniewie na Sobieskim konnym 😀 mam jeszcze gdzieś zdjęcia-potem poskanuje i wstawię.
może ktoś pamięta taką małą dziewczynę na WIELKIEJ  KAREJ KOBYLE 😉 ? były czasy....[edit 1997rok]

a teraz wyprzedaję na allegro resztki rycerskości, moze ktoś by cos chciał?? suknie giezła-takie tam🙂

i mam nawet zbroje męza, halabardy, miecze i bombardę w domu. niech to zostanie na ozdobę

🤔trzałka:a to ja w moim ulubionym(choć troszkę mało historycznym-bo bez długich butów) męskim stroju-zdj nie z turnieju ale juz tylko z przebieranek 😀

cieciorka   kocioł bałkański
20 czerwca 2010 23:00
duunia, świetna fota 😀

też kiedyś sie bawiłam w rycerza, ale bezkońsko. po szermierce średniowiecznej została mi jednak tradycyjna szpada 🙂
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
24 czerwca 2011 09:49
Podnoszę z czeluści:
może ktoś się wybiera do Gniewu w ten weekend?

EDIT:
dla uzupełnienia informacji:
sobota, godz. 12 - otwarcie XX Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego króla Jana III afiliowanego przez International Jousting League
niedziela, godz. 14 - gonitwy turniejowe - joust - finał
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
24 czerwca 2011 10:10
A jednak miłośnicy rycerstwa to się wszędzie znajdą  😁
Salve Fratres, że tak powiem 😉
To kogo mogę spotkać na Grunwaldzie w tym roku?  👀 Będę jechać z Siwym z Rewii Konnej jako obsługa. Może będzie się z kim napić ^^
Jakieś plany na ten rok?
Kto się wybiera, gdzie warto pojechać? 🙂
U nas - Sandomierska Chorągiew Rycerska, której mam zaszczyt pomagać i którą bardzo chętnie utrwalam obiektywem aparatu - sezon rozpoczyna się od pokazu w Iłży podczas majówki. Później zapewne impreza w zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Choć nie są to duże imprezy, warto je obejrzeć, pokazy są ciekawe, barwne.
Ja osobiście bardzo polecam uczestnictwo w takim widowisku, przy odrobinie dobrej woli rekonstruktorów pokaz staje się żywą lekcją historii, zapamiętaną przez odbiorców na bardzo długo. Ja "bawię się" nie tylko z rycerzami, ale i ułanami - pamiętam pokazy, po których publiczność nie chciała się z kawalerią rozstać, a były i takie, na których pozorowana śmierć budziła pytania, czy aby na pewno była pozorowana 😀
To ja poproszę jakieś szczegóły na temat Iłży, bo mam niedaleko, kiedy to dokładnie będzie i co będzie można zobaczyć.
montana Iłża jest w dniach 5-6 maja; pokaz pod ruinami zamku, można zobaczyć turniej rycerski (popis we władaniu kopią i szablą, tudzież starcie dwóch rycerzy na kopie), a także walki piechoty, pokaz tańców dworskich (w tamtym roku były orientalne), a wieczorem, przy zapadającym zmroku, niewielką, aczkolwiek efektowną rekonstrukcję bitwy. Poza tym przedstawienie całego "dworu", atrakcje fajerwerkowe i mnóstwo stoisk z różnymi ciekawymi "pierdółkami" 😉
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
02 marca 2012 10:47
A na Czersku ktoś będzie?  👀
U nas - Sandomierska Chorągiew Rycerska, której mam zaszczyt pomagać i którą bardzo chętnie utrwalam obiektywem aparatu - sezon rozpoczyna się od pokazu w Iłży podczas majówki. Później zapewne impreza w zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Choć nie są to duże imprezy, warto je obejrzeć, pokazy są ciekawe, barwne.
Ja osobiście bardzo polecam uczestnictwo w takim widowisku, przy odrobinie dobrej woli rekonstruktorów pokaz staje się żywą lekcją historii, zapamiętaną przez odbiorców na bardzo długo. Ja "bawię się" nie tylko z rycerzami, ale i ułanami - pamiętam pokazy, po których publiczność nie chciała się z kawalerią rozstać, a były i takie, na których pozorowana śmierć budziła pytania, czy aby na pewno była pozorowana 😀


xxmalinaxx - skąd ja to znam siostro  😁
4 - 6 maja międzynarodowy festyn rycerski i dużo innych tematycznych atrakcji w grodzie pod Byczyną (pólnoc woj. opolskiego). Będziemy tam z naszymi końmi prezentować pokaz łucznictwa konnego.
Zobaczcie jak bawią się Włosi. Na filmie m.in. mój bardzo dobry znajomy Mario Capacci, który przez kilkanaście lat przyjeżdżał z drużyną na turnieje do Golubia - Dobrzynia. Kiedyś i nasi pojechali do Arezzo, ale startowali poza klasyfikacją.

4 - 6 maja międzynarodowy festyn rycerski i dużo innych tematycznych atrakcji w grodzie pod Byczyną (pólnoc woj. opolskiego). Będziemy tam z naszymi końmi prezentować pokaz łucznictwa konnego.


ibmoz Będziemy tam z WAMI do pomocy ( jako Giermkowie🙂😉 i jako Widzowie, żeby udokumentować Wasz pokaz ! Trzymamy kciuki ! 🏇
Odświeżam, bo mam pilną potrzebę!  😁 Rycerskie dziewczyny, BARDZO pilnie potrzeba mi sukni, najchętniej renesansowej/ew. barok, czy któraś umie mi pomóc - ma na zbyciu sukienkę lub poleci dobrą krawcową w pobliżu Poznania? Ratujcie!  🙇
ekuss   Töltem przez życie
04 stycznia 2013 19:31
Wie ktoś gdzie mogę kupić lub kto wykonuje siodła husarskie? Bądź czy to siodło by uszło:
http://www.equiversum.pl/ludomar-ludomar-siodlo-elva-gaitan-flexible-skoranubuk-p-4843.html
po odpowiedniej stylizacji (czaprak, strzemiona itp.) pewnie by uszło, wielu odtwórców i kaskaderów używa siodeł hiszpańskich, ale do odtwórstwa husarii myślę, że lepsze byłoby jakieś siodło ze wschodu np tureckie czy arabskie lub inne podobne, stylizowane
ekuss   Töltem przez życie
04 stycznia 2013 19:57
Właśnie myślałam o hiszpańskich,bo te szyte na zamówienie kosztują pewnie fortunę. Dzięki za pomysł z tureckimi czy arabskimi 🙂 Poszukam jeszcze  :kwiatek:
wtedy była taka moda na rzeczy ze wschodu, najlepiej zdobyczne 😉    parę lat temu widziałam kilka takich siodeł na allegro, bardzo żałuję, że ich wtedy nie kupiłam, ale może ty będziesz mieć więcej szczęścia.
ekuss   Töltem przez życie
04 stycznia 2013 20:06
Tylko jakoś te hiszpańskie mi się takie bardziej rycerskie wydają...
http://podolska.neostrada.pl/pancerni.htm w połowie tej stronki jest dość dużo materiałów i zdjęć siedemnastowiecznych siodeł jest też jedno szesnastowieczne niemieckie zobacz do którego współczesne siodła hiszpańskie są bardziej podobne???
ekuss   Töltem przez życie
04 stycznia 2013 20:45
Faktycznie... ciężko będzie takie siodło dorwać.
o!!! właśnie te siodła z drugiego linku kiedyś widziałam tylko jeszcze taniej 😉 ma ktoś może takie? da się na tym jeździć? no i jak z wytrzymałością materiałów i jakością produkcji ?
Kącik rycerski nam zamarł to wrzucę parę zdjęć z tegorocznego Grunwaldu. Po raz pierwszy pojechałam jako ciężko zbrojny miecznik po stronie krzyżackiej, na zdjęciach ja i mój najpiękniejszy, najdzielniejszy koń bojowy - Dzidzia.







zdjęcia znalezione w internecie.
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
16 lipca 2014 17:05
Ja pitole, jak Wy cudnie wyglasaliscie!!! 😍 jeszcze nie widzialam tak zarabistej pary i stylizacji na wyjezdzie!
Pięknie razem wyglądacie! 😍 Normalnie zazdroszczę (ale tak z sympatią  😉 )!
Kącik po raz kolejny umarł 😉 to wrzucę coś swojego : ja moje konie i mój kolega przy wjeździe w szranki. Jarmark Jadwiżański 2014.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się