Nadpobudliwość- jak pomóc koniowi z tym 'żyć' i trenować?

ansc a możesz włożyć białe prześcieradło pod czaprak i po jeżdzie zrobić zdjęcie strony prześcieradła która przylegała  do konia i wrzucić ?

BTW- jeśli są suche plamy w miejscach grzbietu gdzie opierają się ławki to znaczy że nacisk siodła jest  tam za duży ..... a zdaje się że coś takiego na zdjęciu wrzuconym przez Ciebie widać ...
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
13 czerwca 2017 12:37
Po odcisku siodła na grzbiecie konia widać, że ma ekstremelanie krótkie ławki czyli ciężar jeźdźca skoncentrowany jest na malutkiej powierzchni, co może tłumaczyć zachowanie konia pod cięższym jeźdźcem.

Ja też bym spróbowała odstawić konia od jazd na jakiś czas, potem spróbowała z innym siodłem, jakiejś renomowanej marki.

Jak miałam kiedyś problem z moim koniem i niedopasowanym siodłem (za wąskim) to wezwałam dr. wet masażystkę Olgę Kuleszę, która rozmasowała i potem zaleciła mi 2 tyg. przerwy, zastrzyki domięśniowe z traumeelu, masaże masażerem (ludzkim,  taką rolką z wypustkami) grzbietu, naświetlanie grzebietu czerwoną lampą rozgrzewającą, stęp w ręku. Oceniła też moje stare siodło i powiedziała że jest za wąskie. Potem inne siodło nabyłam i problem znikł. Potem jakiś czas masowałam grzbiet, wcierałam przed jazdą odrobinę absorbiny rozgrzewająco działającej.

U nas problem objawiał się podbrykiwaniem, szczególnie w galopie i niechęcią do ruchu naprzód.

A czemu w ogóle na takie siodło się zdecydowałaś?
ElaPe - też to proponowałam - odpowiedź ans parę postów wyżej 😉
[quote author=Strzyga link=topic=729.msg2688442#msg2688442 date=1497351790]
ansc, ale to siodło zle leży. Zle w nim jeździec siedzi nawet w stój. Kon ucieka spod jeźdźca. Plecy wyglądają bardzo zle. Czego jeszcze potrzebujesz, zeby przestać myślec, ze to siodło jest dla niego dobre?

Miałam się już nie odzywać, ale w kółko powtarzasz to samo, bez poparcia jakimś konstruktywnym wytłumaczeniem, przede wszystkim jeśli chcesz abym zmieniła zdanie wytłumacz mi dlaczego uważasz, że to siodło jest złe, źle leży, jeździec jest usadowiony lub będzie usadowiony w nim źle, nie podpierając się zdjęciem mojej córki? Nawet nie wiesz jak wygląda od spodu, i nie widziałaś jak siodło przylega do konia, dlaczego uważasz że jego plecy wyglądają źle oprócz nietypowej budowy? Może wytłumacz mi o czym świadczą suche plamy na zdjęciu konika która przedstawiłam. KONSTRUKTYWNIE, może być poparte nawet rysunkiem i strzałkami 😉
[/quote]

Suche plamy na plecach świadczą o ucisku na dane miejsca. Koń którego siodło nie uciska powiniem byc równo spocony. Jeśli masz suche miejsca oznacza to ,że w danym miejscu występuje ucisk, który blokuje gruczoły potowe (dlatego kon jest suchy w tych miejscach) i na 100% go to boli.
http://quantanamera.com/suche-plamy-pod-siodlem-ktore-sa-niebezpieczne/ dziewczyna zresztą chyba udzielała/udziela się na forum, poparte filmikami. Do mnie przemawia.
zawsze mozna sobie wybrać to co człowiekowi pasuje do teori własnych.... 🙄
http://quantanamera.com/suche-plamy-pod-siodlem-ktore-sa-niebezpieczne/ dziewczyna zresztą chyba udzielała/udziela się na forum, poparte filmikami. Do mnie przemawia.


Wiesz raczej nie dziewczyna  😉

A błagam Cię Quanta to osoba po pierwsze: z bardzo dużym doświadczeniem,po drugie z bardzo dużymi umiejętnościami, a po trzecie z mega dobrze ujezdzonymi końmi, więc myślę,że próba sugerowania, że podążasz śladem rad z tego bloga jest  🤣
Zresztą skoro naprawdę wiesz lepiej to po co się pytasz na forum co masz z koniem zrobić?
tak dokładnie..
co innego suche plamy w konkretnych miejscach, a co innego jedna wielka sucha plama..
A mnie ciekawi czemu ansc się tak upierasz że to siodło jest super skoro dziewczyny i koń dają Ci do zrozumienia, że może nie być- i nawet nie chcesz spróbować dla dobra konia, odstawić go na chwile i zmienić siodło? Chociaż spróbować ?  Szkoda konia. I Twojego czasu.

edit. amnestria tak
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
13 czerwca 2017 13:18
To te koszmarki hendmejd?

http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,96799.0.html


Ciekawe czym się kierują ludzie kupujący te wyroby siodłopodobne

To już faktycznie lepsza jest gapa
ansc, tu kompletnie nie chodzi o lansiarskiego producenta siodeł (moje konie chodzą w nie lansairskich DawMagach) tylko o konstrukcję tego czegoś na grzbiecie. Tak wysokie łęki i tak duże oddalenie od końskiego grzbietu nie pozwalają na prawidłowe działania pomocy. Jeździec nie ma przez to równowagi wzdłużnej i jest na siłę trzymany przez łęki, a bujanie jeźdźca wynikające z braku możliwości złapania równowagi - przy takiej budowie terlicy (wąskie, krótkie ławki) bezwzględnie musi powodować dyskomfort u konia... Od początku widać, że z koniem coś nie tak. Samo wyrywanie wodzy to jeden z objawów niesubordynacji. Teraz trzeba by zdiagnozować gdzie się ta niesubordynacja zaczyna. Osobiście zaczęłabym od diagnostyki bólowej - pleców i pyska (wilczaki, kły, haki) i konsultacji siodłowych z kimś innym, niż producent aktualnie użytkowanego sprzętu... Następnie uczyłabym konia chodzenia na stabilnym kontakcie aby wyeliminować szarpanie w zmianie chodów. Dopiero po tym etapie stopniowo wracałabym do pracy na luźnej wodzy... Takie przemyślenia na szybko
Tak czy siak siodło, które odsuwa jeźdźca kilkanaście cm nad konia i zakleszcza go skutecznie nie jest fajne 🙁
ansc w takim razie pokaż proszę jak wygląda siodło od spodu i jak leży - po zdjęciach, które pokazujesz nadal mam silne wrażenie, że powoduje punktowy ucisk, bardzo źle usadza jeźdźca i nijak nie może być wygodne dla konia - przykro mi, ale tak to wygląda - i nie ma to nic wspólnego z metką producenta, bo te też mam w głębokim poważaniu.

Starajmy się rozmwawiać merytorycznie - twierdzisz, że dobrze leży i że DA się w nim poprawnie siedzieć - pokaż proszę adekwatne zdjęcie - wtedy pewnie mamy szansę zmienić zdanie - niestety po dostarczonych obrazkach (tych na pw też) mi się nie chce wierzyć, że koń spod tego siodła nie ucieka - brak brykania tez może być objawem bólu...
ansc, problem w tym, że plamy opisane w poście Quanty są w jednym, konkretnym miejscu i są charakterystyczne. I mają uzasadnienie. I nie powodują bolesności (pooglądaj sobie filmiki Schleese, on wyjaśniał, z czego to wynika i jaki MOŻE być kształt suchych plam, żeby uznać je za dopuszczalne). Odcisk siodła na grzbiecie tego konika to NIE JEST to samo. I nie jest prawidłowy. I te "siodła" nie mają prawa leżeć prawidłowo i dobrze rozkład ciężaru jeźdźca. No przykro mi, ale nie.
Masz problem z uciekającym koniem. Najczęściej uciekanie i pędzenie jest objawem ucieczki od bólu. Skoro nie wiesz, dlaczego koń tak reaguje (i nie masz zaufania do opinii ludzi na forum, choć wszyscy piszą to samo), to czemu nie poprosisz kogoś mądrzejszego i z odpowiednimi kwalifikacjami (wet, fizjo), żeby zobaczył tego konia na miejscu, zbadał go? I pomógł znaleźć przyczynę takiego zachowania? Konie nie reagują w ten sposób bez powodu. Nigdy. Zwykle tym powodem okazuje się ból (zęby, plecy - to najczęściej).
ansc, mam konia pół prymitywnego i kiedy po jeździe ma taki kształt pleców jak Twój- to znaczy, że siodło przestało leżec. Zwykle też nie ma już wtedy normalnej jazdy. Mam siodło uJ Wintec za nieduże pieniądze, dla grubasów plus podkładki z korekcją- naprawdę się da za nieduże pieniądze...
RatinaZ, No weź, a co ja chłop jestem? 😉

ansc, a czy Ty te filmy i wpis faktycznie przeczytałaś i obejrzałaś ze zrozumieniem? Bo z nich wynika, ze jedyna dopuszczalna sucha plama pod siodłem, która nie powinna niepokoić, to jest niedużej wielkości nerka w miejscu pukla terlicy. Wszystkie inne są sygnałem alarmowym, a na poprzedniej stronie widzę grzbiet konia totalnie suchy pod całym obszarem leżenia siodła..
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 czerwca 2017 16:04
Ej, muszę się wtrącić w sprawie suchych plam. Mojemu koniowi też się zdarzają suche plamy pod całymi panelami, a spocenie pod tybinką. ALE! Wynika to z materiałów z których wykonane jest siodło. Mam Wintecka Lite, on nie ma tak jak reszta Wintecków paneli z "gładkiego" tworzywa, ale pokryte są jakimś rodzajem tkaniny, są takie "przewiewne", za to tybinki są już z nieprzepuszczalnego tworzywa. Jeżeli jazda jest mało obciążająca, to jest tak, że pod tymi tybinkami jest już spocony, a pod panelami suchy. Od razu uprzedzę pytania: tak, siodło dobrze leży, panele idealnie się odbijają i uklepują sierść, przy większym zgrzaniu konia pocą się te miejsca równomiernie, a popręgu nie dopinam na maksa, bo siodło się nie wybiera nigdzie podczas jazdy, a ja nie ważę nawet 50 kg więc nie mam takiej potrzeby 😉
Nie osądzam, jak leży "wynalazek" na tym koniku polskim, bo bez macania albo chociaż zdjęć porządnych, ciężko to zrobić, widać jedynie, że jest bardzo krótkie i ma niewielką powierzchnię tych ławek. Ale może być tak, iż wynalazek ów ma czymś chłonącym pot pokryte ławki, a tybinki wykonane z nieprzepuszczalnego materiału i daje to taki efekt suchych plam pod ławkami przy mokrych już końskich bokach.
Ale tu w ogóle nie trzeba wróżyć z plam potu, żeby zobaczyć problem 😉

Ten twór siodłopodobny ma absurdalnie krótkie ławki (jak się pan Roman powołuje na kulbaki kawaleryjskie to polecam rzucić okiem na zdjęcia kulbak z Googla i porównać z rozmiarem ławek tego "siodła", przeciętne współczesne terlicówki rozkładają ciężar jeźdźca na większą powierzchnię grzbietu, a gdzie tu do długich ławek kubaki), po drugie siedzisko jest kilkanaście centymetrów nad koniem, zbyt krótkie, płaskie i mocowane na splot sznurka, więc jeździec nie ma jak i gdzie usiąść w równowadze, może się tylko bujać na sizalowym hamaku gdzieś nad koniem. Zresztą jest filmik z jazdy w tym siodle na facebooku, zgodnie z przewidywaniami amazonkę elegancko rzuca na koniec tylnego łęku , a koń na każde klapnięcie reaguje odginaniem pleców :/ (chodzi mi o dziewczynę na srokaczu). Dosiad fotelowy bez równowagi to po prostu jedyne logiczne następstwo konstrukcji tego "siodła". Plus wszystkie te konstrukcje są obarczone asymetriami wynikającymi z precyzji wykonania projektu, pomijając mocowanie na supły, które daje zerową stabilność, to pan składa swoje siodła na miejscu w 2h a projekty wyglądają tak 😁

[img]https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14095986_1331393200222459_5823878416299213119_n.jpg?oh=771b4316b2ce77d128d60c775af28e90&oe=59E4DEC3[/img]

Dla widzów o mocnych nerwach polecam filmiki 😤
Zwlaszcza ten... 🙁


A tak z ciekawości ile takie siodlo kosztuje?
Zwlaszcza ten... 🙁


A tak z ciekawości ile takie siodlo kosztuje?


Kwagga w wątku o dopasowaniu siodeł pisała:

Może sama bym się skusiła, jednak jak mam zapłacić 1800 za siodło z cordury i 2 razy więcej za DM ze skóry robione z pomiarem, na zamówienie, to wybiorę to skórzane.


Tam też była podobna rozmowa o tych siodłach. Głównie na podstawie zdjęć z FB Pana Romana - Klik
Ja ręce załamałam...

Azzawa, Twój link jednak wygrywa ze zdjęciami z FB. Oo
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
13 czerwca 2017 19:08
Słucham?! 1800?!
Słucham?! 1800?!


A no. 😀 Moja reakcja była taka sama. 😀
To spokojnie w tej cenie można sobie sprawić używane w bardzo dobrym stanie chociażby Daw-Magi. I jest pewności, że są robione przez osoby które się na tym znają, a nie samozwańców  😲
Mnie tylko dziwi, że ktoś im / mu tyle płaci za ten twór.
[quote author=Strzyga link=topic=729.msg2688587#msg2688587 date=1497377301]
Słucham?! 1800?!


A no. 😀 Moja reakcja była taka sama. 😀
[/quote]

Moja tez...słyszałam o coś około 2 koła 🙂
Azzawa biedny koń...naprawdę te uszy do tyłu i mina tego konia świadczą o duuuużym dyskomforcie..w sumie złote zwierzę: mój Siwy to by z tej osoby co siedzi na tym koniu zrobił sieczkę
Quanta no chłop to nie  😉 ale na pewno nie "dziewczyna". Ewentualnie "ta Pani co prowadzi tego bloga..." ja ze starych czasów gdzie uczono szacunku do ludzi i do wiedzy, a do ludzi z wiedzą to już w ogóle 🙂
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
13 czerwca 2017 21:43
Słucham?! 1800?!


A ja myślałam że ludzie się łaszczą na to coś siodłopodobnego ze względu na niską cenę, a tu 1800 zeta 😲  Przecież za taką kasę sobie używane siodełko stubbena np. można kupić.

Z kolei ja myśłałam, że ansc dostała je w prezencie od znajomego, który zrobił takie coś jako ciekawostkę. Nie sądziłam, że można znaleźć klientów na deski związane sznurkiem za 1800 zł. Widocznie Pan Roman, jak pieszczotliwe nazywa go ansc, ma duuuży dar przekonywania.

Osoba na tym zdjęciu wygląda, jakby na tronie siedziała.   
Tyle siodeł na rynku, terlicowych, bezterlicowcych a tu takie szamaństwo. Tylko koni żal jak zwykle.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
14 czerwca 2017 11:03
[quote author=Strzyga link=topic=729.msg2688587#msg2688587 date=1497377301]
Słucham?! 1800?!


A no. 😀 Moja reakcja była taka sama. 😀
[/quote]

Przecież to siodło robione NA WYMIAR.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
14 czerwca 2017 11:41
A potem sie szuka "sposobów", zeby kon nie leciał.

Jara - za 1800 to ja nawet kwiatki z filcu naszyje i pompony dorobię.
A ja może trochę off top - ale czy takie zapięcie popręgu nie zaburza oddychania?
Kojarzę, że siodła westowe mają w okolicach tego miejsca dodatkowy popręg? Ale on chyba nie jest tak mocno dociągany?
Czy się mylę? :kwiatek:
Uprzedzając - nie wyzłośliwiam się już - tylko z ciekawości pytam🙂

https://www.facebook.com/SiodlaRekreacyjne/photos/a.1173451782683269.1073741828.1173348936026887/1193424230686024/?type=3&theater

edit: zapomniałam linku🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się