Badanie krwi - analiza wyników

Czy moglby ktos pomoc? Moja znajoma zrobila badania krwi swojemu walachowi. W pierwszych rzucilo sie w oczy:
- selen ponizej normy
- potas ponad norme
Po tym dostal zastrzyk z selenu i wit. E od weta. Drugie badanie:
- selen ponizej normy
- potas grubo ponad norme

Pierwsze badanie bylo pelne i pokazalo jeszcze:
-niską glukoze
- niskie wbc
- niskie neu

Wet nie widzi problemu. Kon w tej chwili dostaje Chevinal. Siano jest dobrej jakosci jak i pasza. Dostaje zielonke i chodzi na lace. Wszystkie konie sie blyszcza i sa zdrowe. Walach jest okragly, wyglada zdrowo. Jedyne co sie rzuca w oczy to brak checi do ruchu, pozniej juz jest lepiej. Fakt kon do pchania od zawsze ( nie bo nie) z charakterem dominujacym. Pojawil sie problem rzucania na ludzi i konie. Ale tutaj akurat raczej bez zwiazku.


Związek z nagłym pojawieniem się agresji może być bardzo duży, u niektórych koni zaburzenia mineralne oraz spożywanie niektórych roślin mają istotny wpływ na zmianę zachowania. Może pojawić się niechęć do dotykania i czesania, niechęć do ruchu, nagłe wystrzały energii, chwiejność chodu, mocniejsze rozstawianie zadnich nóg , częstsze "przysypianie" i wiele innych. Co ten koń obecnie jje? Jeśli możesz podaj dokładny spis nawet jeśli czegoś dostaje tylko garstkę. Stoi na pastwisku? jeśli tak jak obecnie wyglądają wasze pastwiska i czy były czymś nawożone? Czy podczas wysiłku pojawiła się wzmożona potliwość? Na pierwszy ogień wzięłabym się za redukcję potasu, ponieważ bardzo często blokuje on wchłanianie pozostałych minerałów. Czy koń chętnie liże lizawkę? Jeśli nie zaczęła bym mu dawać przynajmniej do jednego karmienia dziennie łyżkę soli (chlorki i sód będą pomagały równoważyć podwyższony potas).
A wlaśnie mocno zastanawiałam sią czym zbić potas, bo mamy lekko podwyższony. Niby braki innych pierwiastkow nie wyszły, ale wet kazała coś z tym potasem zrobić,ze względu na serce. To juz drugi wet, ktory każe mi zbić potas odstawiając lizwkę, tyle, że jak sie okazało akurat w naszej lizawce nie ma potasu...
Nadmiar potasu się wypłukuje nawadniając i podając środki moczopędne.
Sól lepiej odstaw bo zatrzymuje wodę w organizmie a właśnie chodzi o to żeby spowodować większą diurezę.
BeAtra czyli dobrze by było jednak wrócic do pokrzywy? Kiedys podawałam, potem przestałam, ale jest własnie moczopędna i po sobie wiem, że i wmaga pragnienie  😉
BeAtra czyli dobrze by było jednak wrócic do pokrzywy? Kiedys podawałam, potem przestałam, ale jest własnie moczopędna i po sobie wiem, że i wmaga pragnienie  😉

Pokrzywa jest ziołem o wysokim poziomie potasu więc dodatkowo dowalasz potas do diety z której powinien być redukowany... po spożyciu soli organizm kumuluje wodę ale pod jednym zasadniczym warunkiem-gdy mamy w organiźmie jej nadmiar Konie przy obecnie odrastającej trawie mają często w diecie niedobory soli i właśnie nadmiar potasu co jest podyktowane dużą ilością pobieranego potasu (z młodej lub odrastającej trawy). Dodatkowo koń który pobiera sól więcej pije więc i więcej moczu oddaje o ile nie przesadzimy z ilością soli.
Słuchajcie - jak to jest z tą normą LDH?
Jak patrzę na różne wyniki załączone na tej stronie to niektorzy mają normę "LDH - norma 520,0 - 1480,0 U/L" a inni ( tak jak u mojego konia) "U/L <400".
Czy ten drugi - to po prostu norma "ludzka"? Nie wiem czy panikować czy być spokojnym  😲
Po ostatnich badaniach krwi wyszło mi u kilku koni niedobór fosforu. Czy ktoś wie jak go uzupełnić np. ziołami lub paszą ?

I druga kwestia: wysokie OB u jednego zwierzaka. Pozostałe parametry w normie. Co o tym sądzić ?
fabapi najwięcej fosforu jest w otrębach pszennych.
Słuchajcie - jak to jest z tą normą LDH?
Jak patrzę na różne wyniki załączone na tej stronie to niektorzy mają normę "LDH - norma 520,0 - 1480,0 U/L" a inni ( tak jak u mojego konia) "U/L <400".
Czy ten drugi - to po prostu norma "ludzka"? Nie wiem czy panikować czy być spokojnym  😲

Sprawdziłam w książce 'wartości referencyjne podstawowych badań lab. w weterynarii" która jest wiarygodnym źródłem i tam podany jest zakres dla LDH  520-1480 U/l
Sprawdziłam w książce 'wartości referencyjne podstawowych badań lab. w weterynarii" która jest wiarygodnym źródłem i tam podany jest zakres dla LDH  520-1480 U/l

Wielkie dzięki :kwiatek: śpię spokojnie zatem  🥂
Gillian   four letter word
17 listopada 2015 14:40
Kidney:
Urea (BUN)    3.9   3.6 - 7.1 mmol/l c)
Creatinine    87   < 177 umol/l c)
Total protein    72   55 - 75 g/l c)
Sodium    139   125 - 150 mmol/l c)
Potassium    3.9   2.8 - 4.5 mmol/l c)
Inorganic Phosphate    1.0   0.4 - 1.7 mmol/l c)
Liver:
Total Bilirubin    18.6   8.6 - 59.9 umol/l c)
Alkaline phosphatase    168   < 450 U/l c)
GGT    14   < 30 U/l c)
AST (GOT)    261   75 - 600 U/l c)
GLDH    2   < 12 U/l c)
Albumin    35   25 - 44 g/l c)
Pancreas:
Glucose    5.2   3.5 - 5.6 mmol/l c)
Cholesterol    2.3   1.8 - 4.7 mmol/l c)
Muscle:
CPK    253   < 260 U/l c)
LDH    421 + < 400 U/l c)
Calcium    3.1   2.3 - 3.4 mmol/l c)
Magnesium    0.8   0.7 - 0.9 mmol/l c)
Metabolism:
Triglycerides    0.2   < 0.6 mmol/l c)
Zinc    678   400 - 1100 ug/l 2)
Copper (ICP)    139   50 - 150 ug/dl
Selenium (ICP)    88 - 100 - 200 ug/l 3),4)
Haemogram

Leukocytes    7.1   5 - 10 G/l c)
Erythrocytes    8.2   6.0 - 12.0 T/l c),5)
Haemoglobin concentration    14.9   11 - 17 g/dl c)
Packed cell volume (PCV)    41   30 - 50 % c)
MCV    50   37 - 55 fl c)
MCH    18   13 - 19 pg c)
MCHC    36   31 - 36 g/dl c)
Thrombocytes    158   90 - 300 G/l c)
Differential blood count

Basophils    1   0 - 2 % c)
Eosinophils    2   0 - 4 % c)
Segmented neutrophils    63   45 - 70 % c)
Lymphocytes    30   20 - 45 % c)
Monocytes    4   0 - 5 % c)
Basophils (absolute)    71     /ul 6)
Eosinophils (absolute)    128   40 - 350 /ul
Segmented neutrophils (abs)    4478   3000 - 7000 /ul
Lymphocytes (absolute)    2157   1500 - 4000 /ul
Monocytes (absolute)    313   40 - 400 /ul

Koń 23 lata, niesuplementowany 2 lata zupełnie niczym, nie dostaje witamin tylko tyle co ma w paszy podstawowe, oprócz tego siano, wysłodki z otrębami, siemię lniane, trawa.
Wyniki robiłam z uwagi na nawracające kolki moczowe. Jest chyba całkiem nieźle? Braki selenu podejrzewałam, podrzucicie jakiś dobry, niedrogi suplement?
a co z tym pęcherzem?
Gillian   four letter word
17 listopada 2015 15:23
czekam na weta z usg, ale jeszcze trochę to potrwa bo zapracowany chłop - kolki ustąpiły, koń wesoły i ma apetyt. W boksie sika dwa razy - w nocy i w dzień, nie wiem jak na padoku :/
Nie wiem czy to ma znaczenie - odstawiłam całkowicie wysłodki. Dostaje teraz samą paszę z sieczką i trochę owsa. Myślę, że to mógł być problem.
Ostatnio robiłam badania krwi u mojego 13-letniego konia. Wypiszę wartości, które są poza normą albo na granicy normy.

WBC  8,11 G/l  (6-9)
MCHC 39.8 g/dl (31-36)
LYM 3.97 G/l (1.5-4)   
NEU 3.52 G/l (3-7)
LYM% 49 % (20-45)
NEU% 43.4 % (45-70)
Bilirubina całkowita 0.9 mg/dl (0.5-3.5)
Mocznik 27.8 mg/dl (25-49.5)
Kreatynina 0.9 mg/dl (1-1.9)
Potas 4.41 mmol/l (2.8-4.5)
Chlorki 101.5 mmol/l (95-105)
Fosfor nieorganiczny 2.8 mg/dl (2.2-4.7)
Białko całkowite 5.9 g/dl (5.5-7.5)

Najbardziej interesuję mnie to podwyższone MCHC, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć na co wskazuje nadmiar, są tylko niedobory.
A także co u koni oznacza niski poziom mocznika i kreatyniny oraz wzrost limfocytów i spadek neutrofili.

Koń od jakiegoś czasu więcej pije w nocy, ale na kolacje dostaje siano, a wcześniej jadł sianokiszonkę, więc to może od tego. Poza tym wszystko w porządku, badanie było robione profilaktycznie.
Podwyższony MCHC może świadczyć o hemolizie in vitro pewnikiem.
Gdzie masz niski poziom mocznika i kreatyniny?
Gillian   four letter word
21 stycznia 2016 14:40
Mocznik i krea całkiem w porządku. Nie widzę tutaj nic niepokojącego 🙂
Dziękuje za odpowiedzi. Może faktycznie trochę spanikowałam z tą kreatyniną i mocznikiem, ale myślałam że skoro są w ok. dolnej granicy lub trochę poniżej normy to oznacza że coś zaczyna się dziać. Niedawno odeszła moja 16-letnia psinka na niewydolność nerek, chorowała 1,5 roku i właśnie te parametry tak stopniowo się podnosiły, więc pomyślałam że może w tym przypadku też będą np. stopniowo spadać. Jeżeli jednak mówicie że jest ok to w porządku.
Czy ktoś wie jakie są normy u koni hormonow tarczycy T4 i fT4?  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
aien   wędrowiec
24 marca 2016 06:58
T4 6-46 nmol/l (Knottenbelt) inna norma mówi o 11,6 -36 mmol/l (Orsini i Divers)
fT4 6-21 pmol/l (Knottenbelt)

to są wyniki dla konia dorosłego - inne będą dla źrebięcia.

przy wynikach z labu powinny być normy.

edit:
http://tiny.pl/g75bt

Wielkie dzięki :kwiatek:
Dziewczyny, czy któraś z Was korzystała z oferty Vetmedica? Przysyłają probówkę, do której Wasz weterynarz pobiera krew następnie kurier z powrotem przyjeżdża i zabiera do badania. Potem w ciągu 48h macie wyniki na mailu. Kusi mnie cena, bo za całość z badaniem i transportem zapłacę 150zł. A kobyłce chce zrobić jak co roku, profilaktycznie morfologię.
Ile średnio czeka się na wyniki krwi? Koń miał robioną analize pierwiastków +próby wątrobowe
Ile średnio czeka się na wyniki krwi? Koń miał robioną analize pierwiastków +próby wątrobowe


Na cynk, miedź, selen czeka sie ok 2tyg.
zoyabea, dzięki 😀 minęło już 9 dni a wników dalej brak i już zaczęłam się zastanawiać co to laboratorium robi. Później robiłam pierwiastki z włosa i już dawno dostałam wyniki.
xxagaxx z tego co wiem to materiał wysyłaja do DE  😉
Gillian   four letter word
27 marca 2016 16:58
Tak, selenu się w Polsce nie robi.
Hej, czy ktoś mi może doradzić, czy powinnam się bardzo martwić tymi podwyższonymi leukocytami? Wyniki poniżej. Dodam,że mam konia od miesiąca został przenoszony w nowe miejsce i przeżył w związku z tym potężny stres.Będę wdzięczna za Wasze podpowiedzi bo konsultowałam z 2 wetami i mam 2 zupełnie inne opinie. Sama nie wiem kogo słuchać.
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Za duże zdjęcie
Gillian   four letter word
29 maja 2016 08:16
Ja bym się martwiła leukocytami jakby było 13tys 🙂 powtórz za jakiś czas badanie.
Hej, ktoś mądrzejszy na to spojrzy? Zaczynam panikować  👀
famka   hrabia Monte Kopytko
01 czerwca 2016 06:58
heroinx, wygląda jak po jakimś stanie zapalnym, pod anemię lekką ubytek żelaza tak na pierwsze oko innych minerałów
z tym że wet jak obejrzy całość to dopiero powie bo pojedyncze wskaźniki raczej mówią mniej jak więcej
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się