Badanie krwi - analiza wyników

kto mi powie
1)  ile  wynosi  20 000 µg po przeliczeniu na  u.i. lub mg
2)  jakie jest dzienne zapotrzebowanie koni na poszczególne witaminy i minarały
3)  w której paszy ile teoretycznie jest np wit a,b itd

wiem ze kukurydza zawiera znaczne ilości wit A ale ile to juz dla mnie zagadka


ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
20 stycznia 2009 22:45
1) mikrogram to 1/1000 miligrama,
  czyli 20 000 / 1000=20 mg
777, z kolei zrodło witaminy B1 to otręby pszenne i ryżowe, drozdze
dzięki za wyjaśnienie
a co oznacza ta jednostka U.I.
muszę koniecznie poprzeliczać wszystkie dawki witamin które dostają moje konie ale zdurnieć można bo wszędzie są w innych jednostkach a ja się na tym nie znam
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
21 stycznia 2009 09:10
Z mądrej książki:
zapotrzebowanie na B1 3-4 mg/kg suchej masy paszy

wit.A (karoten--->wit.A) dużo w marchewce, pastwisko,susze z koniczyny, lucerny, traw,
                    ze zbóż kukurydza ma najwięcej(żółty kolor--->karoten)

u.i. to może jest odpowiednik naszego j.m. (jednostki międzynarodowe), tak sobie gdybam...

Karoten-  w marchwi czerwonej ok. 500 mg w 1 kg, mądra książka mówi, że 2-5 kg praktycznie pokrywa całkowicie zapotrzebowanie na karoten...
dzięki - jesteś wielka
tylko teraz nie wiem jak mam przeliczyc
1 j.m. (jednostka międzynarodowa) witaminy A to 0,33 ug (mikrogram) trans-retinolu, 0,55 ug palmitynianu trans-retinolu, 0,344 ug octanu trans-retinolu i 0,359 ug propionianu trans-retinolu.
1 j.m. prowitaminy witaminy A odpowiada aktywności 0,666 ug beta-karotenu.

czyli 1 j.m. to ile tych ug - 0,33 czy 0,55 ... w cholerę ja nie kumam tego
chce tylko policzyć ile to jest 500 000 u.i. (czy tam j.m.) po przeliczeniu na mg  🤔

ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
21 stycznia 2009 11:23
Zakładając, że 1 j.m to 1 u.i.(jeśli to nie tak to nich nas ktoś mądry wyprowadzi z błędu)

Ja też znalazłam, że 1 j.m. wit A to 0,33 microgram retinolu(nie wyszczególniono którego),
ale gdyby przyjąć taką ilość to obliczenie wyglądało by tak:
          1 j.m  to  0,33 ug
500 000 j.m  to    x
Z proporcji obliczamy x

x = 500 000 razy 0,33 =165 000 ug (j.m. się skracają, bo dzielenie przez 1 j.m)

Teraz przeliczamy na miligramy czyli dzielimy przez 1000, wychodzi 165 miligramów

Mam nadzieję, że w miarę jasno to opisałam 😉
   
jasno jasno 🙂
tylko zastanawiałam się czy przelicznik 0,33 jest właściwy
zdurnieć można
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
21 stycznia 2009 17:03
A to przepraszam, że Cię źle zrozumiałam  😡
Chciałam tylko zapytać, ale tak przy okazji: ile kosztuje pobranie krwi i analiza?
zalezy co konkretnie chcesz przebadac
ja robiłam pełne tzn większośc tego co podałam wyżej w tabeli
i płaciłam wtedy troche wiecej niz 150 zł
1 j.m. wit A= 0,3 mikrograma
1 j.m. wit. D= 0,025 mikrograma
1 j.m. wit. E= 1 miligram

tabelke z zapotrzebiowaniem na wit i min wrzucę pozniej

wszystko z ksiązki "Praktyczne zywienie koni i kuców"
Moim zdaniem zwykłe badania krwi nie odpowiedzą na wszystkie pytania. Ja polecam badania krwi czarnym tłem... bardzo mało weterynarzy ma sprzęt do tego i to wykonuje. Ale jeżeli macie taka możliwość nie wachajcie się sprawdzić stanu zdrowia waszego konika 🙂
u nas chyba w ogóle weci sprzetu do badan krwi nie maja
ja woziłam próbki z krwią do labolatorium szpitala ludzkiego
U nas jest laboratorium ludzkie i zwierzęce osobno.

Ale, jak chodzi o badanie czarnym tłem to on pobierając krew na stajni ma około 25 sekund na to żeby dać pod mikroskop czarnego tła.
no to u nas na podlasiu raczej nie ma szans na takie badanie - chociaz ... kto wie trzeba popytac
ale z tego co obserwuje to weci ograniczaja sie tylko do odczytu wyników nie bardzo sobie radza z interpretacja
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
24 stycznia 2009 16:45
A co to czarne tło daje?
Nic nie daje. to jest badanie krwi tylko takim bardzo drogim sprzętem. U nas w zachodniopomorskim tylko jeden weterynarz to robi bo ma ten sprzęt. A wyniki są zadziwiające. Wszystko pokaże, czy na przykład masz chory jakiś organ albo krew dobrze krąży bez zaklein...i wiele innych rzeczy...

🙂
u Was w zachodniopomorskim ma to kilku wetow zajmujacych sie izopatia i innymi rzeczami typu czary mary😉 bylam na kursie z tego kila lat temu, niestety Niemcy bardzo szybko poddali watpliwosci wiarygodnosci tych badan- sa po prostu niedokladne.

Co do badan psio-kocio- konskich w ludzkich labkach- nie polecam- a dlaczego? znow odsylam do artu w swiecie koni. warto zapoznac sie z oferta firm laboratoryjnych- u nas na Mazowszu dziala sporo labek zwierzecych gdzie kazdy wet, wlasciciel, hodowca moze podwiezc probke lub wyslac kurierem dogadanym z danym labkiem- bardzo fajna usluga🙂
[quote author=Karla🙂 link=topic=748.msg155335#msg155335 date=1232818847]
u Was w zachodniopomorskim ma to kilku wetow zajmujacych sie izopatia i innymi rzeczami typu czary mary😉 bylam na kursie z tego kila lat temu, niestety Niemcy bardzo szybko poddali watpliwosci wiarygodnosci tych badan- sa po prostu niedokladne.

Co do badan psio-kocio- konskich w ludzkich labkach- nie polecam- a dlaczego? znow odsylam do artu w swiecie koni. warto zapoznac sie z oferta firm laboratoryjnych- u nas na Mazowszu dziala sporo labek zwierzecych gdzie kazdy wet, wlasciciel, hodowca moze podwiezc probke lub wyslac kurierem dogadanym z danym labkiem- bardzo fajna usluga🙂
[/quote]

Badanie czarnym tłem jest bardziej skutecznie i pokazuje o wiele więcej niż normalne tradycyjne badanie krwi. A ten sprzęt u nas ma tylko jeden weterynarz  z tego co wiem. Chodzi mi o weterynarza, który leczy konie. Innymi się nie interesuje.
Akurat mialam w PL do czynienia tylko z psiokocimi wetami z Twoich stron-wspolpracujacymi z firma sanum. Na jakiej podstawie twierdzisz, ze to badanie jest skuteczniejsze itp. ?na praktykach za zachodnia granica i za oceanem mowiono mi ( weci konscy, ktorzy korzystali z tego , ale juz nie korzystaja), ze na cito pokazuje duzo , ale za malo szczegolow). Dlatego chetnie dowiem sie szczegolow gdyz sama z tego nie korzytsam a bazuje tylko na doswiadczeniach innych🙂 moze byc na pw
karla ja nie znam tych lab...
mozesz podac jakies namiary
widziałam jedynie oferte jednej z firm i tam badanie kosztowało 26 razy wiecej niz w lab. ludzkim
my na podlasiu jestesmy zdani tylko na  labolatoria dla ludzi - niestety - no chyba z o czyms nie wiem ale watpie bo badaja tam krew dla psów kotów itp
777 sprobuj z laboklinem ja ostatnio wysylalam im z podkarpackiego terenu
jeszcze z czasow jak sie szlajalam w okolicach augustowa to wysylalam do jakiegos weta z suwaliszek krew, ale za cholere nie przypomne sobie nazwiska
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
27 maja 2009 20:57
mysle ze ten watek jest najlepszy. potrzebuje liste laboratoriow zwierzecych. najlepiej woj. kujawsko pomorskie. ale mysle ze mozna by tu podac wszystkie gdzie jest mozliwosc analizy krwi zwierzaka.
Gillian   four letter word
20 lipca 2009 09:32
czy ktoś robił badania krwi przez laboratorium IDEXX? ceny mają dośc konkretne ale i zakres usług imponujący (pełne badania, profile narządowe itd). Jak z jakością usług, czasem wykonania i wiarygodnością?
asior   -nothing but eventing-
20 lipca 2009 17:23
Ceny w Vetmedica sa powalajace. Test Cogginsa 165zl  🤔 A w WIW 25zl  😂
Zrobilam badania krwii,  konio wyniki ma w normie, ale nadal chudy... czy to moze byc tasiemiec? Czy zarobaczenie konia moze miec jakies odbicie w wynikach badan?
Freddie,
u mojego konia przy zarobaczeniu nicieniami żołądkowo jelitowymi krew właściwie też w porządku wyszła. Koń miał mało leukocytów jedynie. Badałaś kał?
Przy pasożytach może być odbicie w morfologii pod postacią wzrostu eozynofili ( granulocytów kwasochłonnych) i monocytów. A czy musi? U ludzi nie musi. Poza tym byłaby skłonność do biegunek i chudnięcie bez innych wyraźnych przyczyn. Tyle wiem.
Poniżej zamieszczam dokładne wyniki (przedtem miałam tylko niewyraźny fax). Porównałam to z normami i wygląda na to, że w większości jest wszystko ok. Problemem są:

- Leukocyty - norma podwyższona o 1. Czy to coś może znaczyć?
- Kreatynina - delikatnie poniżej normy
- Fosfataza zasadowa - podwyższona o przeszło 100 jednostek! Czy to bardzo źle?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się