Zioła, ziółka, mieszanki i właściwości - dla konia

[quote author=_Gaga link=topic=755.msg2758358#msg2758358 date=1518778784]
Próbowałaś się nauczyć, korzystając np z tego wątku?
[/quote]

Ja nie nokia6002, ale nic mi to nie mówi, totalnie czarna magia, równie dobrze mogłoby być napisane po chińsku. Jakby takie porady dawać dla zielonych a nie ogarniętych, to może miały by sens. A tak to i tak tylko dla grupy wtajemniczonych.
SzalonaBibi, aby skrócić link, piszesz [url=http://Tu_wklejasz_długi_link] tu wpisujesz teks np KLIK [/url]  i cała filozofia
Nie wiem jak to prościej wytłumaczyć 🙁
Widocznie tego się nie da prosto wytłumaczyć... Jedni posiedli wiedzę tajemną, inni niestety nie...
Czy kwiat kasztanowca można podawać koniom?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 marca 2018 11:23
Jak to jest z parzeniem ziół, a podawaniem na sucho? Czy parzenie nie jest trochę przeniesione z ludzkiego stosowania? No bo człowiek raczej nie schrupie garści ziół na sucho 😉 Czy parzenie jest konieczne w przypadku ziół- ziela, nie korzenia? Czy parzenie jest konieczne dla uwolnienia jakiś substancji? Czy skoro koń ja przeżyje to one i tak się nie uwolnią? 👀
Zależy jakie zioła. Kiedyś bawiłam się w przygotowanie maceratu z korzenia żywokostu na okłady - pod wpływem "obróbki" uwalniały się śluzy i zapewne inne substancje aktywne mogące działać w takim okładzie, bo obłożenie nogi suchym to sensu raczej nie miało 😉 Siemie lniane podane w całości w większości przez konia przeleci - rozgotowane czy zmielone - zgluci się, taki liść babki koń na sucho przyswoi, ale pewnie mięta zalana wrzątkiem i podana na ciepło będzie bardziej sensowna - uwalniające się olejki eteryczne - niż rzucona na sucho.
Ktoś mi powie czym się różni dzika roza z pestka od tej bez pestki u podkowy? Cena jest o połowę nizsza i interesuje mnie roznica - czy ta pestka cos zmienia?
Noo to co "najlepsze" w owocu jest w miąższu, skórce, tuż pod skórą. Pestka to jakby rzecz "balastowa" nie zaszkodzi, a pewnie nie wiele niesie wartości odżywczej. Wobec tego róży z pestką pewnie wypada dać trochę więcej niż tej bez pestki gdzie jest sama "kwintesencja". 🙂

To trochę jakbyś kupiła np. wiśnie niedrylowane (będą tańsze) niż drylowane (będą droższe, ale nie ma pestek, czegoś co i tak nikt nie używa).
Mnie dziwi cena - z pestką powinna być droższa, bo pestki używa się do tłoczenia oleju, który jest stosunkowo drogi:
https://e-naturalne.pl/pl/p/Olej-z-pestek-dzikiej-rozy-Canina-nierafinowany/169
Mnie też. Wetka mi radziła dawać z pestkami, jeśli konie chcą to jeść, bo pestki zawierają wartościowe składniki. 
zielona_stajnia, z pestką jest tańsza dlatego że to po prostu wysuszony cały owoc. Żeby było bez pestek trzeba drylować więc to dodatkowa robota, zresztą często przy drylowaniu pozbywa się również ostrych kolców które znajdują się przy pestce i np. moje konie wolą bez pestki.
Hej szukam pomocy 🙂

Moja kobyłka ma 8 lat, jest chowana na zewnątrz przez cały rok. Czasami kaszla, nigdy podczas wysiłku tylko jak stała i tylko zimą. Miesiąc temu wezwałam pierwszy raz weta. Kobyła miała robiona endoskopie, wet stwierdził, że ma czerwoną podrażnioną krtań. Zalecił Flegamine. Po tyg nic nie było lepiej, kaszlała i raz miała wyciek z nosa, biały kisielowaty. Wezwałam lekarza znowu innego. Stwierdzi ze to copd, kobyła zakaszlała przy nim. Dostała steryd i dodatkowo mieszankę , nie pamiętam nazwy „ maxbreathe…” zaleciał również aby koń się codziennie się ruszał przez min 30 min, tak tez robiłam. Koń nie kaszlał nie miał tez wycieków z nosa.  Wczoraj kaszlała . Ruszyłam już wczoraj, po jeździe miała wyciek z nosa , biały kisielowaty. Wczoraj zaczęłam podawać jej zioła( zaparzane) : prawoślaz, rumianej, krwawnik, babka lancetowata, krwawnik, pokrzywę. Dodatkowo zaparzam jej siemię lniane.

Czy zioła jej mogą pomoc? Jak mogę inaczej jej pomoc? Czy to może być copd? Jak nie to co ?
Eskalacja, odpisałam Ci w COPD ale napisze i tu: na krtań i gardło bardzo dobry jest porost islandzki. Można do ciepłych zaparzonych ziół dodać miodu i bedziesz miała syrop. Jest tez gotowy w aptece, ma dodatki, ale na pewno powlecze gardło. Kobyłka sie przeziębiła pewnie.
Gdzie można kupić taniej zioła niż w podkowie? 😉
Na allegro.
Kayra   Kucusiowy wariat :P
25 marca 2018 09:09
julita123, na FB jest grupa zwierzęcy paśnik ziołowy, tam ma Pan świetne zioła dużo różnych  i świetne ceny. Polecam 🙂
Coraz mniej tych ziół tam jest, ja sie na niektore przerzucilam do darow podlasia. Niektore taniej niektore tak samo jak u podkowy.
Właśnie patrzę na tą grupę, ale nie ma tam tych ziół, których bym potrzebowała : /
Za to dary podlasia faktycznie wychodzą w miarę korzystnie
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
04 kwietnia 2018 18:03
Jako że z ziołami nie mam doświadczenia chciałabym poprosić o rade 🙂
Kozieradka dla konia, wyczytałam że poprawia apetyt i stan ogólny. Polecana po przebytych chorobach. Nie ukrywam że głównie zależy mi na pobudzeniu apetytu.
I teraz pytanie, w jakiej formie będzie najlepsza? Pewnie olej, tak? Gdzie najlepiej kupić i ile podawać dziennie?
Znalazłam też taką:
https://animalia.pl/m/zuzala-kozieradka-dla-koni-ziola-suszone-500g/szczegoly/15215/ i taka: https://www.epona-horsefeed.pl/produkt/kozieradka/ która będzie lepsza?
Mogę tym jakoś zaszkodzić przy trzymaniu się określonej dawki?
Może jeszcze jakieś zioła dla straszego konia, któremu Cushing dał mocno w kość?
Bede bardzo wdzięczna za pomoc 🙂
Robaczek M. najlepiej kupić w formie nasion, gdyż już zmielona i wysuszona traci swoje właściwości. Dodajesz świeżo zmielone nasionka do paszy max 100 g dziennie. Nie musisz kupować specjalnie "dla koni" ten dopisek tylko podnosi cenę
Robaczek M, warto podać klaczce pokrzywę i krwawnik. Świeżo parzone. Gluta z siemienia. A kozieradka jest świetna - i podawaj jak napisala Shhera - świezo zmieloną, zalana wrzątkiem.Albo nasiona zalać ciepła woda i gotować 3 min. Zioła trzeba podawac dłuższy czas więc warto abyś zaopatrzyla sie np. w Darach Natury, na kg . Wyjdzie Ci dużo taniej.
Taki parzony wywar jest dobry jako herbatka do poidła zamiast zwykłej wody. Ale można suche zmieszać z paszą i np. polać miodem albo trochę wodą żeby wyła zwarta papka zamiast zupy. I fakt zapomniałam o pokrzywie to też jest dobre, zaopatrz się jeszcze w mlecze są na reumatyzm 😉
kozieradka jest w dobrej cenie na allegro. bo jeżeli kozieradka dla koni to musi być drogo ;-)
Czy dawaliście może swoim koniom niepokalanek?

Moja kobyła jest z tych z serii 'gorąca głowa', będę testować na niej właśnie magnez ale mamy podejrzenie, że potencjalnie może mieć też coś nie halo z hormonami (to druga opcja po 'po prostu tak ma' ale bardzo prawdopodobna sądząc po jej symptomach i sezonowości objawów) - podobno niepokalanek fajnie hormony normalizuje, podobno też nie jest do końca smaczny dla koni więc chciałam zasięgnąć opinii. Moja klacz wybrzydza i zadowoli się sianem jak jej coś dziwnego dodam do jedzenia a z drugiej strony nie chce jej trzymać na sztucznych mieszankach z milionem składników jeśli ziółko czy 2 mogą rozwiązać sprawę.
nemaya niepokalanka można stosować(nasiona lub owoce) przez ok miesiąc/ dwa do 15 g dziennie.
Na hormony można również używać żeń-szenia 😉
nemaya niepokalanek ma bardzo ostry smak, klacz może nie zjeść. Poszukaj gotowych mieszanek ziołowych dla klaczy.
Mój Gniadosz złapał grzyba 🙁 Chciałabym mu podnieść nieco odporność. Czy macie pomysły co jeszcze poza czystkiem i jeżówką mogę mu podać? I gdzie najlepiej kupić te ziółka?
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
18 kwietnia 2018 22:29
Muszę pochwalić mniszek lekarski i ostropest planisty - wyniki wątrobowe wróciły do normy 🙂 Podawane 5 miesięcy 30 g dziennie, na zmianę miesiąc mielony ostropest, potem miesiąc mniszek.
Mam problem - zawsze przed transportem pakowąłam koniowi 2 tyg wczesniej serdecznik i działał super wyciszająco, zostało mi w sumie kilka dni do transprotu, histeria będzie pewnie wielka bo przez rok nie było jak ćwiczyć, w jaki sposób podajecie melisę? ona ma jakis czas działania? Np 3 h? lepiej podawać przez kilka dni? Jakie ilości? Musiałabym się chyba w aptece zaopatrzyć..
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się