Konie maści rozjaśnionych, dziedziczenie itd

http://www.altmarkhof.com/Hengste.html

Na tej niemieckiej stronie jest kilka izabelowatych i innych kolorowych ogierów.
emptyline   Big Milk Straciatella
27 stycznia 2015 13:56
Moniqa, mi wygląda na srebrną - zarówno matka jak i syn.
a srebrne nie są z gniadych i karych tylko?
emptyline   Big Milk Straciatella
27 stycznia 2015 15:41
tajnaa, kasztan też może nieść srebrny gen. Ale mi się, podkreślam, wydaje, że w tym przypadku matka tej klaczy też była srebrna - czyt. srebrno-gniada i w rezultacie wszystkie te konie są srebrno-gniade.
Kasztan może nieść, ale się nie ujawnia. Stąd moje pytanie - bo kobyła z dwóch kasztanów, a fenotypowo gniada srebrna jak nic 😉 niemniej jednak co do matki nie ma zdjęć, więc równie dobrze ona mogła być srebrna, ale opisana jako kasztanka.

edit:
emptyline - kurde, nie wiem czemu nie doczytałam Twojej odpowiedzi. dokładnie o tym samym pomyślałam 😉

Ale szukam kogoś mądrzejszego w tej kwestii od siebie 😉

edit 2:
rodzice matki opisani jako ciemnogniady i kary....
emptyline   Big Milk Straciatella
28 stycznia 2015 11:27
Moniqa, najłatwiej zrobić badania - wtedy masz czarno na białym. Piękne umaszczone te kobyły tak swoją drogą. Niestety w kwestii tej srebrności, już kilka razy zdarzało się, że wszyscy byli w zasadzie pewnie, że koń jest srebrno-gniady, a tu jednak brudny-kasztan. 🙂 Co do opisów zaś - wiadomo jakie są, na nich nie ma co polegać.
Gdyby było zdjęcie matki-troszkę by to ułatwiło, jeśli faktycznie była kasztanem-pierwsza klacz też na bank nim jest. To, że może i moim zdaniem gen srebrny niesie, to już inna sprawa. Najmłodsza moim zdaniem jest srebrno-gniada. Pytanie, jak wyglądał ogier pt. Wolant.
[quote author=Skaner-A link=topic=756.msg2250587#msg2250587 date=1419422895]
Osiutka, żaden z tych ogierów, mimo że miałem potomstwo po nich to nic dobrego nie wyszło, sa to słabe konie zbyt duzo podstawowych wad, faktycznie sa to ogiery typowo pod maść nic więcej, postepu hodowlanego nie wnoszą .
[/quote]

A ja jestem zadowolona z mojego dotychczasowego potomstwa po Arktosie. Nasi zachodni sąsiedzi interesują się jego potomstwem, kupują (choćby właścicielka wspomnianego Quasi Golda kupiła w PL ogierka po nim) także chyba nie ma takiej tragedii. I co ciekawe nie powstał on z kojarzenia typowo pod kątem maści.



Pojawiło się na bazie koni zdjęcie Banderasa o którego sama wcześniej pytałam:
http://www.bazakoni.pl/banderas-ulco-branka


Tak BTW czy ktokolwiek zauważył problemy ze wzrokiem u cremello? Mrużenie na śnieg, kwarc, duże słońce. Problemy z widzialnością przy w.w. czynnikach?
czesio kiedyś za małolata jeździłam w stajni gdzie był kuc cremello i niestety miał duże problemy ze wzrokiem, między innymi takie jak wymienione wyżej, plus na jedno oko prawie nie widział.
Gdzieś czytałam, ale zabij - nie pamiętam gdzie, że ponoć bardzo dużo koni tej maści ma problemy z oczami i są bardziej wrażliwe. Było nawet opisane dokładnie dlaczego.
No własnie... Od 3-4 lat obserwuję jednego melepeta cremello. Wzrok miał badany. Za duża ilość światła dostaję się do oka i przez to te problemy. Koń miły choć przez długi czas uważałam go za nie - ogara. I to głównie ze względu, że jak biegł to wpadał niechcący na ogrodzenia. Pod siodłem podobnie... Maski na muchy mało skuteczne🙁 Choć ten nasz do sportu ma daleko i w zasadzie nikt od niego tego nie będzie wymagał, to zastanawiam się jak z użytkowanie takich koni. Czy są w stanie w słoneczny dzień pojechać parkur, nie wspominając o wszechobecnym kwarcu...
O proszę, nawet nie wiedziałam. To się ma zawsze w przypadku rybich oczu? czy cremello mają jakiś "błąd genetyczny"?
Nie jestem bynajmniej dobra w genetyczne "klocki". ale... Podobne mrużenie widziałam w programie z M. Wojciechowską o albinosach w Afryce.  Każdy z nich prawie zamykał oczy w słońcu, gdzie inni mieli normalnie otwarte. Muszę przyznać, że obsługa takiego konia i jeżdżenie na nim nie należy do normalnych. Bo słońce, bo śnieg... Bo to co można by normalnie potraktować jako brak skupienia i niedokładność jest spowodowane tym, że on najzwyczajniej w świecie jest oślepiony... Oczywiście może to co któryś cremello ma taki problem. Dlatego chciałam zasięgnąć opinii innych posiadaczy bialasów 🙂
Tak BTW czy ktokolwiek zauważył problemy ze wzrokiem u cremello? Mrużenie na śnieg, kwarc, duże słońce. Problemy z widzialnością przy w.w. czynnikach?


Nie chcę powiedzieć nic głupiego, więc moją wypowiedź pokierujcie jako "kierunek ku prawdzie" a nie prawdę  😉

Słyszałam, że chodzi o to, że ciemne odbija słońce, a białe przepuszcza. One nie mają problemów ze wzrokiem, tylko wszechobecna biel odbija bardziej słońce, stąd widzą je jako ostrzejsze.
Podobno bardzo pomaga i wykonuje się to na zachodzie na "głupim jasiu" i znieczuleniu miejscowym - coś ala makijarz pernamentny. W okół oczu wykonuje się czarny tatuaż.
Może nieco przekręciłam swoją wypowiedź, ale widziałam taki zabieg oraz takie konie - niestety zanim na tyle dobrze poznałam język by to dobrze zrozumieć  😉
ale to tylko tęczówka. To tak jakby ludzie z niebieskimi oczami byli bardziej wrażliwi na światło.
zielonaroza tez cos slyszalam podobnego, ale nie ze wzgledu na oczy tylko zeby ochronic powieki przed poparzeniami  👀
chrapy siwych koni tych z białym pyskamisą podatne na poparzenia słoneczne, powiek jeszcze nie widziałam 🙂
Na profilu KWPN na fb wrzucono filmik ogiera Edmundo (Upperville x Modern), niestety nic więcej nie znalazłam a filmu nie umiem stamtąd udostępnić.... Niemniej koń robi wrażenie, ruch oczywiście typowo kareciany, ale mega spektakularny. Z tego co udało mi się zrozumieć to 2009 rocznik i chyba dostał licencję (?). Jest na sali ktoś kto rozumie po ichniemu?


link do profilu na fb (post sprzed 10 godzin)
https://www.facebook.com/KWPN.nl?fref=nf
Akurat jasne kolory odbijają światło a ciemne pochłaniają.
W USA rzeczywiście tatuuje sie powieki koniom, które mają wokół oczu jasną skórę. Ktoś na forum wrzucał link do artykułu (po angielsku, gdyby ktoś chciał go poszukać) na ten temat.
miałem kilka koni cremello, u żadnego nie zauwazyłem problemów z wzrokiem ani innych tego typu objawów,
Amazonka, masz dobre klacze i sama zobaczysz czym zaczniesz je kryć w przyszłości, sa ogiery izabelowate o 1000 razy lepsze od naszych polskich które maja osiągi sportowe, z naszych polskich żaden ogier nie ma żadnych osiągnieć w sporcie.
Merlissa kupi każdego konia cremello, warunek musi być tani !!!!!!,  ,)
SKaner-A które licencjonowane ogiery izabelowate mają  osiągi sportowe? Poproszę o przykłady.
Z tych co wyszukałam i wpadły mi w oko:
Treliver Decanter http://www.sporthorse-data.com/d?d=treliver+decanter&x=0&y=0 ale nie wysyłają nasienia do EU
Quasi Gold http://www.sporthorse-data.com/d?d=quasi+gold&x=0&y=0 ale coś nie mogę dojść do porozumienia odnośnie ceny nasienia, kilka opcji dostałam od właścicielki i nie wiem która jest ostateczna.
Win the Gold http://www.sporthorse-data.com/d?d=win+the+gold&x=0&y=0 ale po napisaniu do p. A.Cuber z PZHK dostałam odpowiedź z której wynika, że raczej go nie uznają w PL
Mineral http://www.sporthorse-data.com/d?i=10466080 jeszcze nie pytałam co i jak..

Co do p.Marliese to może dla niej 10 000 zł za odsadka/roczniaka to tanio ale dla polskiego hodowcy myślę cena niezła  🙂 Sama też sprzedałam do DE odsadka cremello po Arktosie za zadowalającą jak na nasze warunki kwotę. Myślę, że gdyby był kiepski ogier to nie interesowaliby się jego potomstwem. A u nas w ogóle sprzedać  odsadka to jest sztuka. Ostatnio dostałam kuszącą propozycję 2500zł za 1,5 roczną klaczkę ;]

Btw czy z dwóch izabeli , które mają niewiele przodków izabelowatych np tylko matka klaczy lub ogiera i jacyś jej przodkowie, może urodzić się źrebię inne niż izabel, kasztan, cremello czy nie ma takiej możliwości?

Na stronie Pauliny Peckiel pojawiła się galeria zdjęć ogierów szlachetnych z ZT w Książu październik 2014. Z kolorowych są 2 izabele, 1 tarant i 1 srokacz.
amazonka* z dwóch izabeli masz tylko takie możliwości i prawdopodobieństwo:

50.00% -
izabel
25.00% -
kasztan
25.00% -
cremello
Dzięki, tak myślałam, ale wolałam zapytać  🙂

Nawiązując do koni rozjaśnionych jeszcze to przedstawiam naszą małą po Arktosie z matki po Brandonie.
Kilka godzin po urodzeniu:


I 2 dni, pierwszy spacerek po hali:
Winthegold ma jakas kariere sportowa?Przez telefon nie dam rady sprawdzic.
amazonka*, a z tą stajnią się kontaktowałaś?

http://www.altmarkhof.com/Hengste.html

Mają ciekawe ogiery, własną hodowlę też, a prawdę mówiąc, gdyby gdzieś w PL były do kupienia tego typu trzylatki, to można by sobie na nie zdrowo ostrzyć zęby 🍴


Amazonka, wiesz że cremello zawsze ktoś kupi i zapłaci ,zwłaszcza za klacz , użyje wybitnego konia kasztanowatego i rozpoczyna droge do sukcesu, niestety z ogierów izabelowatych tych Polskich uwsteczniamy hodowle !!!! i tak jest koniec kropka. Co do tych ogierów jakie wymieniłaś zrobisz minimalny postęp ale szału wielkiego z tego nie będzie. Zobaczcie sami, te niemieckie izabele to tylko minimalny postęp ale zawsze jakiś krok w przód. Na dzień dzisiejszy aby uzyskać ciekawego izabele to jest krycie klaczy wybitnymi kasztanami najlepiej tymi z pierwszych miejsc rankingowych, gdzie przy klaczach izabelowatych jest spore ryzyko 50/50 a przy cremello pewniak 😉 dlatego cremello sprzedasz zawsze nawet jak koślawe byle płodne było 😉
quantanamera tak to właśnie właścicielka wspominanego kilkukrotnie Quasi Golda i z tego co zrozumiałam tłumacząc sobie tą stronę translatorem (niestety po niemiecku to ja ani ciut ciut) to tylko on jest dostępny na Europe a pozostałe w Niemczech lub już sprzedane. A co do jego ceny nasienia nie mogę uzyskać informacji, tzn uzyskałam trzy różne i nie wiem czy mam zsumować czy po prostu się tak zmieniają warunki.

Small Bridge
Co do Win the Gold nie wiem czy miał karierę sportową ale zainteresował mnie jego rodowód i filmiki na youtube np
lub


Skaner-A co do cremello klaczy to wiem że chodliwy temat, sama jak szukałam to ani jednej nie znalazłam (oprócz tej co ostatnio wisi w ogłoszeniach) tzn jedną miałam wstępnie dogadaną ale Niemka mnie uprzedziła  😉 Wcześniej pisałam o sprzedanych do Niemiec koniach po Arktosie to akurat były ogierki cremello.
Pisałeś o sportowych izabelach to proszę tylko o przykłady, chętnie zerknę.
Wiadomo że dobra klacz cremello to już duży sukces bo wśród dobrych sportowych kasztanów jest wybór przeogromny, ujeżdżeniowe, skokowe - jakie tylko chcesz, sama dumałam czy nie zaryzykować ale te 50/50 i brak możliwości uzyskania cremello jednak póki co mnie odciągnęło  😉 muszę sama się dochować klaczy cremello, póki co rosną dwie ale co wyrośnie? Zobaczymy.
Ja bede ryzykować krycia dobrym kasztanem. Moja ma niezły papier jak na izabela i może się czegoś fajnego dochowam. Ale to raczej nie w tym roku.
scaner cóż za zmiana zdania, jeszcze nie dawno kwiczales na cale forum ze TWOJE ogierki są mega wypasione i w ogole....  🤔wirek:
obibok, nigdy zdania nie zmieniłem , pewnie że sa wypasione nawet u niemców nic ciekawszego nie idzie znaleźć aby porównać  🤣
tajnaa zależy co chcesz uzyskać, ja patrząc długoterminowo potrzebuje klaczy cremello do hodowli, a przy kryciu izabelki kasztanem nie ma szans na cremello.. A nie wykluczam że zaryzykuje w przyszłości też, ale (cytując Ciebie) raczej nie w tym roku  😉 Choć też jeszcze zobaczę co się urodzi od pozostałych dwóch źrebnych.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się