Konie maści rozjaśnionych, dziedziczenie itd

Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
23 listopada 2016 01:27
Najpewniej siwe
dzikaświnia   Dzik jest dziki, dzik jest zły. Dzik ma bardzo...
23 listopada 2016 07:06
Gdzie można poczytać o dziedziczeniu maści?
Mam bułana kobyłę chce pokryć cremello, ktos mi mówił ze cremello daje 100% izabela  🤔 To prawda? No i czy od siwej kobyły zawsze wychodzi siwy źrebak?
dzikaświnia Cremello daje w 100% izabela tylko na kasztanie. U bułanej klaczy będziesz miała 25% szans na bułanego źrebaka i 75 % na cremello.
Jeśli się mylę, niech ktoś to poprawi 😉
dzikaświnia   Dzik jest dziki, dzik jest zły. Dzik ma bardzo...
23 listopada 2016 08:20
A oprócz Bandosa jest jeszcze jakiś cremello który kryje?
dzikaświnia, np tu, w twoim przypadku podstawowe pytanie czy twój koń jest bułany, czy jeleni (gen rRcc czy rrcC)
ADVOxx, też sobie poczytaj powyższy link, po cremello źrebak na pewno urodzi się rozjaśniony, po izabelu masz 50% szansy, nestety masz też 50% szansy na to, że obojętnie jeki się urodzi z czasem wysiwieje
dzikaświnia   Dzik jest dziki, dzik jest zły. Dzik ma bardzo...
23 listopada 2016 09:36
w 100% bułany.
Ja moją izabelkę pokryłam kasztanowatym If du Reverdy. Ciekawe czy da mi izabela czy bede musiała cieszyć się rudym 😉
[quote author=dzikaświnia link=topic=756.msg2618389#msg2618389 date=1479893799]
w 100% bułany.
[/quote]

A jakie ma pochodzenie? Jakiej maści rodzice?

Z dużych ogierów cremello z licencją to tylko Bandos jest w PL. Ja w tym roku pokryłam nim jedną klacz z ciekawości. (Chociaż jeden pewniak rozjaśniony będzie w przyszłym roku po tegorocznej inwazji kasztanów (na 5 źrebaków po izabelu od izabelek wyszły 3 kasztany  :zemdlal🙂😉.

Te % wyliczanie jest fajne ale w praktyce wychodzi różniście ta genetyka.
Raz nam się urodził po izabelu od gniadej izabel (12,5% szans było) , a w połączeniach izabel+izabelka już 4 razy wyszły kasztanki (a w tej kombinacji 50% szans jest na izabela , 25% na cremello i 25% na kasztana).
Potrzebuje ogiera maści Izabelowatej/cremello . Najlepiej z okolic śląska . Ktoś coś ?
Co sądzicie i czy ktoś  widział ogiera Bandos ? Ma ktoś zdjęcia źrebiąt?  Jakie tam są warunki dla klaczy na stanówce ?
dzikaświnia   Dzik jest dziki, dzik jest zły. Dzik ma bardzo...
24 listopada 2016 06:53
amazonka*, matka klaczy bułana (o: c.gn. srokaty , m: bułana) , ojciec kary (o: gniady , m: c.gniada).
Chce źrebaka z przeznaczeniem do rodzinnej rekreacji.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
24 listopada 2016 11:22
Gdzieś widziałam tabelkę z rozpiską możliwych maści na podstawie rodziców. Teraz znaleźć nie mogę, pomysłu brak pod jakim hasłem szukać. Będę dźwięczna za podpowiedź albo link  :kwiatek:
Chodzi o informacji jakiego ogiera dobrać, żeby uniknąć potomka siwego i kasztana. Z gniadej  klaczy, której ojciec był siwy. Sama klacz ma pojedyncze białe włoski na całej sierść, ale raczej nie jest gniada w siwiźnie.
Wszystko chyba zależy czy ogier przekazuje gen rozjaśniający? lub klacz w moim przypadku.
dzikaświnia jeśli najbardziej zależy Ci na kolorze to tylko cremello daje pewność rozjaśnienia aczkolwiek przy siwej klaczy jest duża szansa że źrebak wysiwieje.


tajnaa
zależy jak się geny ułożą - nie ma reguły, Arktos ma/miał opinię 'rozjaśniajacego'  i u nas faktycznie ten izabel od gniadej to właśnie po nim wyszedł, ale później wyszły też po nim 2 kasztany od 2 izabelek. Od jednej izabelki po Arktosie wyszedł cremello źrebak a po Banderasie kasztanek, od drugiej odwrotnie - po Arktosie kasztanek a po Banderasie cremello. I bądź tu mądry. Jedną mamy taką że na 3 źrebaki dała 1 cremello i 2 izabelki (jeszcze się nie 'skasztaniła' 😉 )
A u znajomej po Arktosie od tej samej klaczy izabelki raz urodziła się cremello a raz kasztanka.

Przy okazji, owy 4ro latek od gniadej po izabelu zaczął starty:




dzikaświnia   Dzik jest dziki, dzik jest zły. Dzik ma bardzo...
25 listopada 2016 14:02
Ale piękny!
amazonka* licencje mu robicie? Chyba najładniejszym izabelowatym ogierem w PL by był. Już zamawiam porcje nasienia w razie co :P

Póki co w weekend będziemy na usg szukać płci źrebaczka w brzuchu 😉 Ciekawe, ciekawe 🙂
dzikaświnia dzięki  :kwiatek:
tajnaa chciałabym, zobaczymy,  jeśli już to w AES bo do zaprzęgu nie chce go dawać a i tak już za stary na ZT bo w w kwietniu 5 lat będzie miał. Szkoda że w tym roku na uznawaniu do AES nie mógł się zaprezentować 🙁

U nas w tym roku porodziły się klaczki, ale udało się zakupić fajnego ogierka  💘




amazonka*, ale masz oko do koni!! Młody jest piekny!
dlaczego tylko do zaprzęgu?
armaquesse mam duże nadzieje co do niego  🙂 łatwo nie było bo hodowca nie chciał sprzedać, ale ostatecznie dał się przekonać bo jednak jemu ogierek niepotrzebny.

tajnaa tak to u nas wygląda ogólnie rzecz biorąc, jak mówisz że masz ogiera kolorowego i chciałaś go wysłać na zakład to w związku od razu sugerują zaprzęgowy, nie widząc konia 😉
Ponadto z tego co kojarzę to nie ma u nas żadnego ogiera kolorowego z licencją po wierzchowym ZT (izabela na pewno nie , w innych maścistych nieco mniej się orientuje).

Korzystając z okazji - kilka ujęć, miały być zimowe a było tylko zimno - szron zniknął








srokate są na pewno, u nas w województwie jest skoczek srokaty z licencją i chyba nawet tarant.
Więc się chyba da.
Wrzucam moje blondasy, żeby OT nie robić.
A co myślicie , co może wyjść z połączenia karej klaczy z gniadym ogierem ?
pewnie kary co ?
tajnaa a możesz sprecyzować jakie? Imiona? Bo np. srokaty Ramirez chodzi skoki ale licencje dostał przy dyszlu, a ja mam na myśli ogiery kolorowe które ukończyły w Polsce zakład wierzchowy z pozytywnym wynikiem = otrzymały licencję. Że takich nie ma.
a to tego pewna nie jestem, ale jeśli jest tak jak piszesz to faktycznie żyjemy w chorym kraju.
Nom, z izabeli wszystkie żyjące, które mają licencję, zdobyły ją na ZT zaprzęgowym.
Srokacza i taranta też nie znam żadnego z licencją  po ZT wierzchowym - wszystko zaprzęg.

Mój młodziak:

i oceniają zastosowanie konia tylko i wyłącznie po maści?
ja pier**** !
Nie do końca tylko po maści, maściste mają nieco niższe wymagania na ZT zaprzęgowym, ale to nie znaczy że każdy ładnie umaszczony, malowany itd dostanie licke bo ma nietypową, ładną maść. 
Niemniej jednak nieco irytuje jak pracownik z OZHK przez telefon, nie widząc konia , słysząc "mam ogiera izabela, kandydata na ZT" od razu sugeruje zaprzęg.


"Ocena ru­chu lu­zem
Ogiery za ru­ch lu­zem (kłus, ga­lop) oraz stęp w rę­ku mu­szą uzy­skać na­stę­pu­ją­ce no­ty: „ko­lo­ro­we” – mi­ni­mum 18 pkt., po­zo­sta­łe 21 pkt."

"Ocena ogie­rów na pły­cie i pre­zen­ta­cja w rę­ku na trój­ką­cie (w stę­pie i kłu­sie)
Ogier pre­zen­to­wa­ny bę­dzie in­dy­wi­du­al­nie, na pły­cie oraz w ru­chu w rę­ku na trój­ką­cie.
Ogiery ma­ści: sro­ka­tej, ta­ran­to­wa­tej, iza­be­lo­wa­tej, bu­ła­nej mu­szą uzy­skać bo­ni­ta­cję mi­ni­mum 78 pkt. Ogiery po­zo­sta­ły­ch ma­ści mu­szą uzy­skać mi­ni­mum 78 pkt., w tym mi­ni­mum 15 pkt. za stęp i kłus oraz 4 pkt. za gło­wę i szy­ję."


Próbujcie, może się uda 🙂
Z tym małym cremello za 2,5 roku  🏇
Izabel już za stary na ZT bo on z 2012r

Btw tajnaa ojciec Twojej Toskani jest na sprzedaż w ogłoszeniach 🙂  (dla niewtajemniczonych Can Can-S) chodziły pogłoski że został wykastrowany po sprzedaży przez p. Matławskiego a jednak jajka ma nadal, tylko chyba nie krył w ostatnich 2 latach .
W styczniu znów bd uznawać ogiery w AES  .
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się