żel, żele, podkładka, podkładki, futerko pod siodło

Dziewczyny, pod 17 calowa ujezdzeniowke to jaki rozmiar mattesa?
Dziewczyny, pod 17 calowa ujezdzeniowke to jaki rozmiar mattesa?

To zależy jaką masz długość paneli ale z moich doświadczeń, to 80% podkładek pod 17stki, było rozmiaru L
-bibi22-   Czasy się zmieniają i my też się zmieniamy.
29 września 2014 14:09
Ja miałam L i była dobra.
faith, chodzi Ci o standardowego Mattesa z futrem? Ja bym celowała w L-kę, obszycie futerkowe "zabiera" z jej długości około 10 cm. Ja mam Correction System bez futra M-kę pod 17" i jest ok. Więc jakbym miała kupować z futrem, to pewnie musiałabym brać L-kę.
Najlepiej skorzystać z tej ściągi:
http://www.mattes-equestrian.de/prod_inf/sattel.pdf
😉
Chodzi mi o te z futerkiem, dzieki za podpowiedz 🙂 a tak praktycznie czym roznia sie te DR od VS, ksztaltem?
Różnią się wycięciem przodu. Podkładka VS jest wycięta bardziej po skosie, dr bardziej pionowo.
to jeszcze jedno pytanie, widze, ze nie tylko mattes robi podkladki z korekta i owcza welna. Czy tansze odpowiedniki - BR/York sprawdzaja sie rownie dobrze? jesli nie - jaka jest roznica?
faith, ja kupiłam ostatnio Le Mieux:
http://justriding.com/shop/products/le-mieux-pro-sorb-lambskin-half-pads.html

nie wiem jak z trwałością ale na pierwszy rzut oka wygląda rewelacyjnie. Kieszeń jest jedna po każdej stronie, IMO dla mnie lepsze rozwiązanie. Ale z tego co pisała tu Dorcysia mattes też takie robi 😉
o. ciekawe to jest bardzo, znaczy rozumiem ze wtedy jest mozliwosc korekty tak jakby kazdej cwiartki?
faith, mattes ma tak że ma jakby 4 kieszenie, po dwie z każdej strony. Tu jest jedna duża z lewej i jedna z prawej. Wkładki są oczywiście oddzielne, na przód i tył, ale wkładasz to jakby do jednej kieszeni. Nie przesuwa się to nic, a można np. podnieść tylko środek siodła lub wprowadzać dowolne modyfikacje, ja sobie kiedys kupiłam kawał filcu i wycinałam wkładkę jaką akurat potrzebowałam. 
rozumiem 🙂 cena niewatpliwie bardziej konkurencyjna niz mattes...
Okej, bylam w sklepie wymacac Yorka podkladke no i dupy nie urywa... jakas taka no...sflaczala? z tego co pamietam mattes jest sztywniejszy :/
faith, ja nadal jestem pod wrażeniem Le mieuxa. Myślę że za taką cenę to warto zdradzić mattesa 😉
xxagaxx zdjęcia poprosimy 😉
B.B.   Wszystko ma swój początek i koniec.
19 października 2014 19:37
xxagaxx możesz dać zdjęcia i podlinkować? Sama się zastanawiam właśnie nad zakupem podkładki/żelu.
B.B., link masz parę postów wyżej, do tej korekcyjnej. Jak przejrzysz sobie stronę to zobaczysz też standardową podkładkę.😉 Zdjęcia na żywo muszę zrobić. Chcecie pod siodłem czy na "sucho"? Choć IMO te sklepowe oddają rzeczywistość bardzo dobrze.
B.B.   Wszystko ma swój początek i koniec.
19 października 2014 19:48
xxagaxx a to musiałam przegapić, jak możesz to pod siodłem :kwiatek:
Czy orientujecie się może czy ktoś wykonuje podkładki futrzane "a la mattes" na zamówienie? Nie chodzi mi dokładnie o podkładkę futrzaną ale o pad westernowy podszyty futrem naturalnym szyty na zamówienie 🙂
Mattes szyje pady western
Wiem, ale chciałam cos kupic tańszego 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 listopada 2014 18:29
Słuchajcie, czy podkładki podnoszące środek siodła robi tylko Mattes i Acavallo? Widział ktoś gdzieś taką podkładkę/żel podnoszący lekko środek siodła w jakiejś bardzie ludzkiej cenie  ❓
Mam pytanie, czy da radę uratować klejacy się żel pod siodło? Jeśli tak to czym można go zasypać? A może go obszyć czymś?
qaz,  jaki żel?
Co do podkładek - zamienników Mattesa to ja jestem wierna podkładkom futrzanym Mustanga. Uwielbiam je! Trzy miałam i były super fajne. Futro gęste i miłe no i mają "tunel" na środku tak jak Mattesy, a nie wszystkie firmy niestety o nim pamiętają.
Hermia coś w tym stylu:
hmm miałam taki i w sumie to to lepienie mi nie przeszkadzało - nie wyjeżdżał mi spod siodła i myślałam że tak ma być, ale miałam go krótko i sprzedałam przed pierwszym praniem
To i ja się zapytam. Nurtuje mnie jedna rzecz od dawna... Wszyscy tutaj (a przynajmniej dużo osób) zwraca uwagę na to, żeby futerko miało pasek "bez futerkowy" prosto nad grzbietem- rozumiem, że ze względu na rozkładanie nacisku (? tak?). Ale jak to się ma do żeli ? Przecież tam nie ma i być nie może żadnego "pustego" paska?
Chyba, że ja źle rozumiem po co jest ten pasek.. Może ktoś proszę wyjaśnić jak to jest? 🙂
A no i jeszcze jedno- przy siodłaniu, trzeba czaprak i podkładkę "podnieść" tak, aby nad grzbietem konia bezpośrednio była pusta przestrzeń (między grzbietem a czaprakiem). Zatem co robić z żelem? Czy działa to tak samo? i wtedy- po co pasek na podkładce, skoro i tak nie dotyka ona grzbietu? i w sumie co na celu ma takie "podnoszenie" czapraka ?  Nie wiem czy zrozumiale piszę o co mi chodzi... Ale mam nadzieję, że ktoś pomoże 🙂
Nikas, gdy posadzisz swoją szanowną w siodło to ono pod tobą zapracuje - ławki nieco ustąpią na boki i co za tym idzie czaprak i podkładka również. Co się wówczas stanie? Na środku napięty materiał czapraka będzie uciskał kręgosłup. podnoszenie czapraka i podkładki tak żeby pasek "wjechał" między ławki sprawia, że gdy ławki ustąpią to czaprak ma mały zapas materiału - nie będzie uciskał konia. Podkładka po to ma tą przerwę, żeby czaprak mógł tam wjechać. Jeżeli położysz żel bezpośrednio na grzbiet konia to czaprak poślizgnie się po żelu.
Mam nadzieję, że jasno napisałam 🙂
Dziękuję bardzo  :kwiatek: Wszystko wyjaśnione super.
Tylko... Żel wkłada się bezpośrednio na konia? A nie na czaprak? Nigdy w życiu nie widziałam, żeby ktoś kładł bezpośrednio na grzbiet. I żel jest lepki... to on nie działa tak samo jak czaprak- czyli w momencie rozsuwania się ławek- on sam nie naciska na grzbiet? Jak to możliwe  🤔
Nikas, nie każdy zel nadaje się do kładzenia na konia. Ja mam żel Veredusa Top Three i kładę bezpośrednio na plecy - zgodnie z zaleceniem weta.

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się