dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp

Co polecicie na łupież, oraz ogólne problemy skórne? Na jaki składnik zwrócić uwagę w paszach i witaminach?


Podobno łupież często bierze się z przebiałkowania, wiele koni reaguje nim na nadmiar owsa.
Poza żywieniem - grzyb albo zwykłe zapocenie.
Dziewczyny, może coś na szybko podpowiecie  🤔

Potrzebuje kupić porządny magnez. Nie w celu uspokojenia konia, ale aby go wspomóc przy okazji choroby Cushinga. Przyznam, że zaniedbałam kwestię magnezu i chciałabym ją pilnie nadrobić. Jest jeden problem: musi się go podawać albo bardzo mało, albo musi być "smaczny". Koń z racji choroby ma obniżony apetyt i czegokolwiek się nie dosypie skutkuje głodówką i wyrzucaniem ze żłoba. Dosładzać miodem czy cukrem jedzenia nie mogę, mieszać z paszą też nie, gdyż może dostawać tylko specjalistyczne pasze (dla koni z chorobą Cushinga). Aktualnie dostaje tylko siano i po garsteczce owsa - jako, że wszelkim paszom odmówił konsupcji - i magnez w tej garsteczce musi się schować 😉

Macie jakieś pomysły?  :kwiatek:
Jak do tej porty znalazłam St.Hyppolit Hesta + Magnez, ale strasznie duże jest dawkowanie, więc się "cykam" przed zamówieniem 😉
Sierra, haha, dopiero co Burzy go polecałam. On jest w granulkach. Miareczka jest taka, hmm... średnia. On jest ciężki stosunkowo do objętości. No i akurat z tych suplementów miałam miedź i cynk - wszystkie konie, którym podano wcinały aż miło. Mój oraz kobyła siostry to na sucho nawet.
famka   hrabia Monte Kopytko
05 listopada 2014 13:19
mój też Cynk Hesty wcinał, nie było najmniejszego problemu z pobieraniem, miarki są nie duże, więc powinno to się ukryć w owsie
próbowałam Cynk, zawsze wszystko próbuję, lekko słodki posmak bez zapachu 
Koń nie dostaje owsa, jest na paszy Sukcesa dla koni hodowlanych ponieważ wciąż rośnie (dwulatek), więc wątpię żeby to było przebiałczenie. 😉
Rasumii, przebiałkować można nawet dobrym sianem, a co dopiero wysokobiałkową paszą hodowlaną średniej jakości...
famka   hrabia Monte Kopytko
05 listopada 2014 13:33
średniej to chyba nawet mało powiedziane, już dawno było mówione że Sukces to firma która tylko odżywia portfel właściciela 😉
Kupiłam właśnie 1 raz chevinal, może ktoś mi mniej więcej powie po jakim czasie widać efekty?
Ja widziałam już po ok. 3-4 tygodniach. Tzn. w tym czasie sierść stała się o wiele bardziej błyszcząca i wyglądała zdrowiej, również stan skóry się poprawił. Jak koń się wytarzał, to zaraz wszystko z niego spadało, nie wbijał się ten taki kurz w sierść - jak dla mnie to też była kwestia jakości sierści, bo była... no nie wiem, gładsza? Wcześniej jak się  opanierował, to w takiej maseczce chodził, aż go nie wyczyściłam. Na inne efekty musiałam poczekać dłużej, tzn. poprawę jakości rogu kopytowego widziałam w miarę wzrostu rogu 😉, kopyta przyrastały szybciej (a koń koleżanki to już w ogóle potrzebował częstszego rozczyszczania, wcześniej było co ok. 8 tygodni, potem co 5-6). Poza tym zaobserwowałam też różnicę w stanie zimowej okrywy włosowej w stosunku do zimy bez supli. Chevinal zaczęłam podawać w lipcu (zeszłego roku), jak koń zaczął zarastać mniej więcej w połowie września, to widać było, że ta sierść jest inna (gładsza, nie taka matowa). Poza tym obserwowałam też konia, którego po zmianie pensjonatu trzeba było podtuczyć i ogólnie ogarnąć, po Chevinalu w połączeniu z olejem ryżowym szybko zaczął wyglądać lepiej (wiadomo, że utuczenie to kwestia paszy, ale z witaminami koń dość szybko zaczął wyglądać zdrowiej, też kwestia jakiegoś miesiąca).
Sumire dziekuje za odpowiedz, potwierdzasz że nie są to wyrzucone pieniądze, co mnie bardzo cieszy chociaż przydałaby się jakaś promocja na ten chevinal... Kiedys podobno nie był taki drogi, ale ważne że skuteczny!
crash, koszt ok 1 zł za dzienną dawkę witamin do dużo? 🤔
Toć Dolfos wychodzi drożej
Czy to prawda, że przez długi okres czasu nie można stosować tych samych witamin? Ostatnio spotkałam się z taką opinią...
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
11 listopada 2014 07:38
Ja mam efekt po chevinalu po 1,5 tyg , koń przyjechał do mnie z sierścią "ala"mamucią, taką bez wyrazu, zmatowioną.
Teraz wygląda miło dla oka, fajna gładka i błyszcząca sierść. Efekt mnie zaskoczył bo kiedyś już podawałam chevinal, ale byłam za granicą i nie mogłam sama zobaczyć🙂
dea   primum non nocere
12 listopada 2014 09:34
Czy to prawda, że przez długi okres czasu nie można stosować tych samych witamin? Ostatnio spotkałam się z taką opinią...


Prawda, jeżeli witaminy podawane są "na ślepo", bez wskazań w postaci równoważenia diety. Szczególnie takie wieloskładnikowe. W dłuzszym czasie można przekroczyć próg tolerancji konia na nadmiar któregoś składnika. Jeśli jednak podaje się to, czego brakuje, na podstawie badań - siana, paszy, włosa - to można a nawet trzeba podawać stale. My tak robimy, czteroskładnikowa mieszanka leci non stop od lat (oczywiście badania siana i obserwacja koni również!), kilka przerw ok. tydzień, jak się zagapiłam i nie zamówiłam na czas.
czy ktoś zna preparat podobny składnikowo do Equistro Haemolytan? czy nie znajdę nic tańszego o podobnych składnikach?

edit : ważna zawartość głównie żelaza i magnezu (niedobór magnezu u konia i mało krwinek)
czy ktoś zna preparat podobny składnikowo do Equistro Haemolytan? czy nie znajdę nic tańszego o podobnych składnikach?

edit : ważna zawartość głównie żelaza i magnezu (niedobór magnezu u konia i mało krwinek)


Foran FERRATON
dziękuję 🙂
http://shop.bober.com.pl/product_info.php?cPath=1226_1653&products_id=10179
Tu również sporo magnezu i żelaza w tym w formie chelatowanej.
dziękuję, ale niestety nie mogę znaleźć składu tego equiformu 🙁
Tu jest katalog:
http://bober.info.pl/wp-content/uploads/2014/04/Equiform_EN.pdf
Kilka preparatów ma dużą zawartość żelaza i magnez m,in, jump off, eventing.
@ Epikea - zdaniem mojego weta wart polecenia jest Ironxcell z TRM. Podobno to jeden z najlepszych tego typu preparatów dostępnych na rynku. Z tego co sprawdziłam to mają go w MK sklepie.
www.mksklep.pl/trm-ironxcell-1200-ml-p-13031.html
famka   hrabia Monte Kopytko
19 listopada 2014 07:15
Poszukuję opinii
http://www.mksklep.pl/audevard-bionutron-endure-2000-g-p-12107.html


Alicja, to są jedne z najlepszych chyba suplementów na rynku 
konio, ale TRM zerwał współpracę z importerem, chyba, że w MK mają jakieś zapasy.
zielona_stajnia chyba w takim razie ktoś inny został importerem na pl bo w animali pojawił się TRM
Zielona Stajnia - ja nie mam pojecia kto to importuje. Znam produkty TRM z czasów gdy mieszkałam za granicą. Ostatnio znalazłam je w MK Sklepie, więc chyba są dostępne na polskim rynku.
Louisa - dzięki za info, ale widzę, że tylko "duperelki" olejowe i to w cenach sporo wyższych niż były dostępne wcześniej. TRM ma fajny suplement na stawy, drogi ale skuteczny.
Co bardziej polecacie Multivitamin z Hippovital czy Marstall Force?
DilAm ja polecam witaminy Standard firmy Nutri Horse, przystępna cena
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się