Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

7 worków to jak nic przez miesiąc nie dosypiesz 😉 i to w boksie 3x3m. Jednak worek tygodniowo trzeba dorzucić minimum. Jak nic przynajmniej 11-12 worków miesięcznie. O ile raz w miesiącu wywalić do zera.

No pyli i to mocno, jednak raczej dlatego ze stał nie używany kilka dni a było sucho i ciepło. Dziś będzie zwilzony i kon idzie do boksu bo mają być burze
Jak to pyli ?
Mój nie pyli i niczym go nie polewam
No właśnie u mnie też coś strasznie pyli ten pellet z biomasy. Zwilżanie niewiele daje bo jest tak gorąco że momentalnie wysycha i znów pyli  😤 W pozostałych boksach mam sosnowy i nie pyli.

fabapi, w ogóle nie moczysz pelletu?
Masz słomiany z Biofuture, tak? I przy pierwszej wyściółce nie moczysz i przy dosypkach też? nie jest za twardy?
Ile kosztował ten pellet za paletę? z transportem
Ta firma ma dwie fabryki i w jednej produkuje biomasę opałową a w drugiej słomiany pellet na ściółkę, wyglądają bardziej wiarygodnie i może spróbuję jeszcze jedno podejście do słomianego pelletu zrobić 😉
Mam pelet słomiany z biofuture. Płacę 660zł za paletę (dostawa w cenie). Wsypuję do boksu 3,5 x 4,5 około 15worków na start (warstwa około 10cm) i niczym nie polewam.
Po kilku dniach granulki zostają rozdeptane i naturalnie 😉 nawilżone.  Jest miękko, nic nie pyli.
Na początku może być wrażenie lekkiej śliskości podłoża ale jest żaden z 8 koni nigdy nie miał z tym problemów.
Kupy są wyrzucane na bieżąco, jak zwierzak łażąc po boksie wygrzebie mokre na wierzch to odgarniam kawałek suchej ściółki, wybieram mokre i przysypuję suchym. Do czysta jest sprzątane co 2-3 miesiące. Koń wychodzi na padok 2 x dziennie (na obiad wraca do boksu)
Za ostatnie pół roku średnie zużycie wychodzi 17 worków na miesiąc czyli około 170zł
Zachęcające jest to co piszesz, chyba zamówię na próbę paletę tego pelletu.
Ile worków jest na palecie?
Zachęcające jest to co piszesz, chyba zamówię na próbę paletę tego pelletu.
Ile worków jest na palecie?


66
Naprawdę nie macie problemu z pyleniem peletu z biomasy/słomy  🤔

Ja niestety poddaję się i po dwóch tygodniach opróżniam boks z tego peletu :/
Moje konie jak najdłużej są na dworze ale teraz jednak te kilka godzin w nich spędzają w dzień żeby odpocząć od upału i owadów. Klacz z rao coraz mocniej kaszle i kiepsko oddycha choć tym peletem jest wyścielony nie jej boks a dwa boksy obok. Nie mogę sobie poradzić z pyleniem, zraszanie pomaga na chwilę ale jak wysycha to pyli jeszcze mocniej - sama czuję pył w gardle i oczach jak to sprzątam przed zroszeniem 🤔

Waham się czy spróbować jeszcze raz wyścielić tym razem bez pierwszego moczenia ale szczerze jestem już zniechęcona i zniesmaczona 😵
Dosypanie na wierzch warstwy niemoczonego nie pomogło bo koń zakręcił się po boksie i szybko przemieszał granulat z piaskiem i na drugi dzień kurzawa była taka sama
Dziewczyny,a czy któraś z Was używała pelletu z łuski słonecznika?
Mój pyli mocno, ten slomiany tez, ale po zmoczeniu jest ok. Teraz spróbuję bez moczenia początkowego
Naprawdę nie macie problemu z pyleniem peletu z biomasy/słomy  🤔

Ja niestety poddaję się i po dwóch tygodniach opróżniam boks z tego peletu :/
Moje konie jak najdłużej są na dworze ale teraz jednak te kilka godzin w nich spędzają w dzień żeby odpocząć od upału i owadów. Klacz z rao coraz mocniej kaszle i kiepsko oddycha choć tym peletem jest wyścielony nie jej boks a dwa boksy obok. Nie mogę sobie poradzić z pyleniem, zraszanie pomaga na chwilę ale jak wysycha to pyli jeszcze mocniej - sama czuję pył w gardle i oczach jak to sprzątam przed zroszeniem 🤔

Waham się czy spróbować jeszcze raz wyścielić tym razem bez pierwszego moczenia ale szczerze jestem już zniechęcona i zniesmaczona 😵
Dosypanie na wierzch warstwy niemoczonego nie pomogło bo koń zakręcił się po boksie i szybko przemieszał granulat z piaskiem i na drugi dzień kurzawa była taka sama


od kogo masz ten pylący pellet ?
My mamy ten tu reklamowany. Pyli jak drzewny. Ale troty odpylone tez pylily. No wszystko pyli. Ten pelet można przynajmniej moczyć konkretnie a dalej jest jako tako do użytku.
u mnie w stajni też na próbę ten słomiany. Wcześniej był pelet RS Produkter. Oba pylą, jeśli koń czysty, nie mieli wszystkiego po całym boksie, to niestety trzeba co dzień zwilżać. Rozmawiałam z dostawcą ściółek i pelet nie jest wskazany dla alergików. Tylko trociny, ew. torf.
Ta trociny... To już ten pelet mniej pyli...
escada, co Ty opowiadasz 😉.  Mój koń stał  na torfie, na trocinach i na 2 rodzajach peletu więc mam porównanie. Mam na myśli trociny dobrej jakości dla zwierząt a nie ścinki z tartaku czy ze stolarni kupowane po taniości. Nie pylił torf i trociny. Przy trocinach należałoby wsypać torf najpierw, o czym ktoś tu pisał, bo same trociny nie są najlepszym izolatorem od podłoża, chyba że nasypać ich bardzo dużo.
Grace co ty opowiadasz, kupiłam troty dla koni odpylone, pylily strasznie a 45 zł za kostkę. musieliśmy moczyć. A właśnie tartakowe ze świeżej ścinki jeszcze wilgotne nie pylily wcale. Tez mam porównanie wiec nie wiem co chcesz mi wmówić.
Ja wsypałam torfomix. Ciężko mi jeszcze coś powiedzieć, bo dopiero kilka dni, ale wiem już że zejdzie go zdecydowanie więcej niż jest w zaleceniach producenta.... Ja nie wiem, dla mnie 3 worki na start to znacznie za mało... Mój koń ma 5 i wcale nie uważam, że to jakoś dużo.... ale nie kurzy się  😉
Ja powoli zaczynam mieszać torfmixa z trocinami bo schodzi mi go zdecydowanie za dużo  🤔 Mimo, że koń cały dzień na dworze i tak muszę dosypać worek tygodniowo. Taka mieszanka nie pyli i fajnie pachnie.
No właśnie też się zastanawiam nad mieszaniem z trotami.... bo to wyjdzie duuuużo, jednak dla mnie za dużo 🙁
u mnie w stajni też na próbę ten słomiany. Wcześniej był pelet RS Produkter. Oba pylą, jeśli koń czysty, nie mieli wszystkiego po całym boksie, to niestety trzeba co dzień zwilżać. Rozmawiałam z dostawcą ściółek i pelet nie jest wskazany dla alergików. Tylko trociny, ew. torf.


U mnie nie pylił ani drzewny ani słomiany  🤔
nic nie rozumiem  😵
Używałam pellet RS Produkter z trocin sosnowych i nie pylił się w ogóle. Przed rozsypaniem wlewałam do otwartego worka litr wody, czekałam godzinę i rozsypywałam po boksie. Dzięki temu trochę pęczniał i był miękki, a jednocześnie nadal świetnie chłonął. Pellet chłonie wielokrotnie lepiej niż inne ściółki (http://www.idakost.com/www-strona-sciolka-konie/test-chlonnosci.html). Na pewno jest też najłatwiejszym podłożem do sprzątania. ALE. Przy codziennym sprzątaniu samych kup i tego, co zasikane i mokre, tak naprawdę co drugi dzień powinnam dorzucać worek pelletu, żeby koń miał na czym leżeć. Trzeba liczyć kilkanaście worków na start + kilkanaście w miesiącu. Przyjmując, że worek kosztuje ok. 15 zł - mało opłacalna impreza 🙁
U mnie pyli bo mój kon stoi w boksie sporadycznie co kilka dni jak są burze wiec tez nie sika i nie przedeptuje. Po zlaniu nie pyli przez dzień lub dwa, jak jest 30 stopni to po 12 h znów trzeba lac.

btw świetne warunki pogodowe do leczenia rao  😵 przecież nie zostawię konia na dworze przy prawie 40 stopniach...
od kogo masz ten pylący pellet ?
Od Andrzeja Strzeszewskiego, ten co go tu reklamował jako super pellet słomiany ze specjalnie sezonowanej słomy a okazał się zwykłym pelletem opałowym z biomasy marki PelletOn.

Akurat mam teraz porównanie bo miałam jednocześnie w trzech boksach pellet sosnowy Lava, trociny Allspan i przez jakieś dwa tygodnie ten pellet z biomasy - tylko biomasowy pylił strasznie. Im wyższa temperatura tym bardziej pylił bo szybciej wysychał. Zlewanie wodą pomagało tylko na chwilkę.
Trociny nie pylą w ogóle i nie zraszam ich wcale a pellet sosnowy lekko ale zroszenie załatwia sprawę na długo.

Mam ten sam problem co escada, że konie w stajni spędzają mało czasu. Niestety pelletowi z biomasy nie wystarczało zroszenie na 12 godzin, chyba musiałabym nalać tyle wody żeby zrobiło się mokre błoto 🙄
Na pastwisku w taką suszę ziemia u mnie też strasznie kurzy się i pyli a trawa jest sucha jak pieprz i zakurzona na maksa - rzeczywiście ciężki czas dla kaszlaków dlatego tym bardziej w stajni nie może być pylącej ściółki  😤
Ja mam drzewny w koleżanka slomiany, pyla oba równo, drzewny o tyle lepszy ze w ogóle nie czuć smrodu, a slomiany śmierdzi jak troty, jest zdecydowanie najgorszy.

My narazie robimy błoto w boksie i tyle.
Jakie miałaś trociny które śmierdziały i pyliły?
Moje mają ładny zapach drewna i nie pylą wcale a używam ich dwa lata więc kilka dostaw przerobiłam - są cały czas tej samej jakości.
Dla kaszlaka idealna ściółka i nic nie trzeba moczyć, tylko dość drogo wychodzi, gorzej się sprząta niż z pelletu i jest większy problem z utylizacją bo dużo tego jest objętościowo.
Pelet słomiany z biofuture nie pyli (zeszło mi już koło 10 palet)
Teraz przetestuję ten od p. Andrzeja i zobaczymy
W pracy scielimy wiorami sosnowymi. Raz w tygodniu wyrzucamy do zera z 160 do 210 boksow i pyli naprawde minimalnie.
Moj kon tez na sosnie stoi, z tym ze od inne go producenta, i jestem rownie zadowolona.

Edit: Z peletu slomianego bylam srednio zadowolona. Pylil bardziej niz wiory.
Grace co ty opowiadasz, kupiłam troty dla koni odpylone, pylily strasznie a 45 zł za kostkę. musieliśmy moczyć. A właśnie tartakowe ze świeżej ścinki jeszcze wilgotne nie pylily wcale. Tez mam porównanie wiec nie wiem co chcesz mi wmówić.

Escada, ja Ci nic nie wmawiam. Każdy podaje swoje doświadczenia - u Ciebie trociny pyliły, u mnie - 2 rodzaje trocin - ani trochę. Więc zależy widać od jakości ściółki.
Grace chodzi mi o ton wypowiedzi, tak jakbym mówiła a nie testowala.

Pylace trociny miałam od Obieglego.

i dobrze, że podałaś że od Obiegłego. Bo teraz porównywałam ceny i brałam je pod uwagę a widocznie są kiepskie.
A używa ktoś tych tańszych trocin z rsprodukter? Bo cena fajna za 600l.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się