Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

Zważywszy na fakt, że jak stał na słomie to rozkopywał ją tak, że leżał na gołej ziemi niemal to ciężko brać tę opcję pod uwagę.
Myśłałam też, że za zimno, że jak nierówno to nie chce się kłaść... Nawet ostatnio dosypałam dużo większą ilość peletu ( miękko, sucho, równo) i też się nie położył. Brakuje mi pomysłów co może być powodem 🙁
Pelet drewniany ? Może zapach mu przeszkadza ?
Tak, pelet sosnowy. O zapachu nie pomyślałam ale nawet gdyby to kolejnego dnia już tak intensywnie nie pachnie.
m3 trocin ile to jest litrow? Muszę zakupić trociny na próbę i nie wiem ile potrzebuje na boks o standardowych wymiarach :/
Kinia16322, 1 m3 to 1000 dm3 (czyli 1 000 l).
a stosował ktoś może trociny z tartaku ? czyste, bez żadnych kawalków drewna, pytam, bo mam możliwość kupienia większej ilości a nie wiem, jak sie maja do użytkowania przez konie, bardzo pyla, sa tak samo chłonne? konie padokowane od rana do wieczora...
Kinia16322 nie sądzę żeby była odpowiedź na to pytanie. To materiał odpadowy i nie ma żadnych norm ani standardów. Różnie to bywa, są takie super fajne, a są też super pylące....
Mogą też być super - żywiczne ,a tych bym nie ryzykowała...
A powiesz czemu? Jak najlepiej sprawdzić? Nie chce przestawić się na trociny, a później żałować, ale jak czytam, to te specjalne dla koni też potrafią pylic..
Gillian   four letter word
21 listopada 2015 01:09
Ja brałam trociny że stolarni, drobne, za grosze. Pyliły tak okrutnie, że po rozsypaniu worka widoczność w boksach była ograniczona do minimum przez 10 minut 😉
Kinia16322, bo żywiczne się nie nadają... są klejące (żywiczne) i bardzo mocno pachną, co nie jest specjalnie zdrowe...

Gillian, kilkanaście lat brałam troty ze stolarni, ale grube. Generalnie nie pyliły jakoś specjalnie. I mi i koniom bardzo odpowiadała ta ściółka 🙂
Gillian   four letter word
21 listopada 2015 07:37
polowałam na grube, ale ciężko dostać 🙁 wzięłam drobiny no i niestety szybko zrezygnowałam, mimo że były super chłonne.
Gillian, wystarczy zrosić wodą po wysypaniu 😉
Gillian   four letter word
21 listopada 2015 07:55
wpadłam na to, ale po krótkim czasie znowu był pył. Były napraaaawdę drobne 🙂
edzia69   Kolorowe jest piękne!
21 listopada 2015 15:22
Są stajnie, które się tylko na trocinach spod piły opierają. Jak jest za sucho to się polewa wodą.
Ma ktos z Was boksy wyłożone matami? Jaki jest orientacyjny koszt (chodzi mi oczywiscie o najtansza opcje ale żeby zdawala egzamin) , skad mozna zamawiac?? Boks ok 3x3 m
BASZNIA   mleczna i deserowa
24 listopada 2015 18:30
Kolezanka w stajni w GB miała taki patent-drobniutkie trociny sypano pod kupne wióry. Ponoć doskonale sie sprawdzało, pył opadał pod wióry, wchłaniał wilgoć a nie pylił.
Dodam, ze kolezanka to naprawde doswiadczona i madra koniarsko osoba, mozna ufac jej opinii.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
24 listopada 2015 19:45
Ma ktos z Was boksy wyłożone matami? Jaki jest orientacyjny koszt (chodzi mi oczywiscie o najtansza opcje ale żeby zdawala egzamin) , skad mozna zamawiac?? Boks ok 3x3 m


Widziałam ostatnio maty w cenie 20euro za sztukę (ok.0,8m²).
u nas jeden koń stoi na ścinkach papieru. Całkiem fajnie to sie sprawdza. Wlascicielka pracuje w urzedzie, wiec ma dostep do duzej ilosci ścinek z niszczarki
Potrzebuję pomocy. Muszę przestawić Kluskę ze słomy na coś innego bo wszystko pożera.  😵
Tutaj rodzi sie pytanie - coś innego czyli co?
To? czy może to?.
Pomocy! Nie używałam nigdy ani jednego ani drugiego i nie wiem jak się ma ich wydajność.
Co się będzie bardziej opłacało wziąć?  👀  :kwiatek:

Edit: Może jakieś inne firmy? Zależy mi na tym, żeby nie pość z torbami.  😵 😜
Euphorycznie nie kupuj ściółki ze stron końskich bo ceny są zawyżone.
Trociny sie beznadziejnie sprząta a pellet jest super, tylko musi być z drzew iglastych.
http://olx.pl/oferta/pellet-drzewny-din-plus-transport-gratis-CID628-ID8DVQh.html#92ed32d2b1;promoted
🙂
Dorcysia przeczytałam w międzyczasie cały temat i ten pellet brzmi fajnie! I jeszcze z moich stron jest!  💘
Jaki Ci to wychodzi wydajnościowo? Tak orientacyjnie pytam bo ciekawam na ile taka paletka starczy.
U mnie jest w stajni stoi 6 koni na pellecie. Zużycie zalezy od konia od 6 do 14 worków na miesiąc.
A ile ich jest na palecie? Bo coś za diabła tego info nie widzę w treści.  😵
Euphorycznie zazwyczaj na palecie jest 56 worków po 16 kg lub jak w tym ogłoszeniu 65 worków po 15kg.
Ja zużywam 8-10 worków po 16 kg na konia 175cm w kłębie, boks 4x3m. Koń codziennie padokowany od 8-17.
Lubie też mieszać pellet z trocinami. Wtedy zazwyczaj schodzi mi 6 worków pelletu + 2 duże worki trocin (18kg jeden) miesiecznie.
Pellet jest spoko, wychodzi taniej, niż"końskie" trociny, lepiej się sprząta. Wydajność oczywiście zależy od tego, ile czasu koń spędza w boksie i jak często uda się sprzątać (tzn.raz dziennie to niezbędne minimum, ale jeśli ma się możliwość poprosić o wybranie kupek 2-3x dz. robi to mega różnicę). Teraz testuję pellet ze słomy tego kontrowersyjnego pana, co to tu wstąpił z reklamą i wszystkich poobrażał :P Przyznam, że nieźle się sprawdza, choć z początku byłam sceptyczna, bo pachniał średnio (bynajmniej nie jak trawokulki, jak ktoś na fanpejdżu opisał 😉 ), kolorem to słomy nijak nie przypomina, ale że potrzebowałam dla koni nie "oddechowych", tylko po to, żeby nie żarły, to postanowiłam zaryzykować. Jedna próbowała żreć  🙄 Ale posypałam po wierzchu resztką trocin, która mi została i to ją zniechęciło skutecznie, więcej już nie próbowała. U tej kobyły, która kupy robi w jednym miejscu- super, dorzucam worek raz na tydzień-półtora, u drugiej, która jest wielka, załatwia się w przypadkowych miejscach boksu i radośnie rozdeptuje kupy, raz w tyg.muszę wywalić sporą część i dościelić dwa-trzy worki. Mam też wrażenie, że jest im za twardo, szczególnie tej wielkiej. Jak miałam końcówkę trocin, to im rozścielałam w miejscach, gdzie się kładą i wtedy super. Wydajność w sumie chyba podobna do pelletu drzewnego (kupowałam LAVA, czysto iglasty, fajnie się rozpadał i dobrze chłonął).
Znowu mam pytanie, ciągle poszukuje trocin, znalazłam fajne, tylko mam dylemat. Orientuje się ktoś może, ile litrów mają te końskie trociny po rozsypaniu? Nie wiem ile potrzebowalabym na pierwsze scielenie a nie mogę kupić za dużo, bo miejsca na tyle nie mam 😀 ktoś pomoże? :kwiatek:
Ja mam już kolejne troty z innej firmy, wszystkie o zbliżonej pojemności worków i po wysypaniu są totalnie różne objętości....
Już mniej więcej wiem, napisałam do konkretnych firm 😉
Help, dostawca trocin mi sie spóźnia i tak na prawde nie wiem kiedy przyjedzie. Czy kupie cos na szybko stacjonarnie w marketach czym moge wyscielic boks- np jakis pellet, a jesli tak to konkretnie jaki? Musze miec cos w rezerwie jesli gosc poleci sobie w kulki i nie dojedzie na czas.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się