Re-Voltowicze ZA granicą: pensjonaty, zwyczaje, niecodzienności...

Anil27
Halo Ci napisala po co jezdzic z batem. Nie mozesz zatrzymac bo zatrzymujesz lapa. Kon na 99% zadu uzywa slabo albo wcale. Nie dzialaja pomoce w postaci polparad. Czyli bat po to zeby kon nauczyl sie chodzic od "dupy do reki".
Zreszta po to jest bat żeby nie używać piety. Jesli ty chcesz tak jeździć to jezdzij ale nie oczekuj ze ci co próbują rzeźbić cos więcej będą dziurgać piętą w brzuchu i używać bata tylko w "ekstremalnych sytuacjach" (cokolwiek miałaś na myśli pisząc to 😀 )
Ja ostatnio przeżyłam szok jak zobaczyłam ze szef (ujezdzeniowie , klasyk pelna gębą, jeżdżący międzynarodowe) pakuje swoje klasyczne dresiazowe fury w KANTARKI SZNURKOWE, line, bambusowy patyk z torebka foliowa na końcu (wtf!) i ćwiczy wprowadzanie do przyczepy 😀
Wychodziło mu to bardzo sprawnie i sensownie, ale te sznurki i patyki rozłożyły mnie na łopatki. W sensie gadżety.
A i zauwazylam ze te konie maja podobny respekt do kantarka sznurkowego jak do łańcuszka pod broda.
anil22, pewnie, że twoja sprawa. Możesz nawet jeździć tyłem do przodu. Możesz też sobie pisać na zasadzie "Ty się chwalisz, czy żalisz?". Ale nie Polecaj innym popełniania twoich błędów.
Ale czy ja komuś to polecam? Napisałam tylko moje spostrzeżenia, na temat bata rozmawialam z konkretnymi osobami, a ty jak zawsze swoje pięć groszy..ale co tam. Uważam, ze na koniu rekreacyjnym 21 letnim ,na ktorym na teraz jeżdżę bo nie mam na razie innej opcji, ciężko bedzie zmienić pewne nawyki. Malo tego nie tylko konia jak i moje nawyki. Ja używam kantarow sznurkowych do pracy z końmi i bardzo polecam. Każdy ma swoje sposoby na różne rzeczy. Moze jakbym miała możliwość ambitniejszej jazdy to byloby inaczej, a i zgadzam sie ze pieta to sie pewnie juz przyzwyczaiłam ostatnio, w końcu cale życie jeździłam z batem. I pytalam halo serio o tego bata, a nie ironicznie. Żeby nie bylo.
Halo a w jaki sposób bat pomoże mi sie zatrzymac? Kon zatrzymuje się od dosiadu, ale zawsze lubi zrobić sobie pare dodatkowych kroków lub w ogóle najchętniej szedł by sobie dalej.


Bardzo prosty sposób - nawet jeśli nie od razu bo jeśli koń był jeżdżony od ręki a nie do ręki to musi się tego nauczyć.
Bat pilnuje zadu i ruchu od zadu - i koń powinien się też tak zatrzymywać. Mówisz, że lubi lecieć to niech leci tylko weź tego bata i każ mu lecieć od zadu.
Zmęczy się bardzo szybko... No i powinien reagować na delikatne sygnały więc pięta jest słaba - łydka nie działa i właśnie do jej wzmocnienia przyda się bacik.
Nie wyobrażam sobie jeździć bez bata - nawet jeśli robię to rekreacyjnie, a tak jest, to chcę, żeby to miało ręce i nogi.
Zresztą wiek konia, o ile jest sprawny, nie ma wielkiego znaczenia bo to nie są skomplikowane elementy tylko podstawy.
Ruch od zadu jest po prostu konieczny = zdrowy. Koń niesie nie tylko swoje ciało ale też Twoje.
Żeby mógł unieść plecy musi mieć wolny przód a jak się na nim połozy to tak zwana doopa.
Sprawdź też czy siodło jest ok - może od tego ucieka?
Co do zmiany Twoich nawyków - jest za późno jeśli Ty tak uważasz.
Nad osadzeniem można pracować zawsze... Oczywiście, że nie będziesz siedzieć jak Gal ALE jest możliwe zrotowanie uda,
rozluźnienie bioder, pracowanie brzuchem i w ten sposób osadzenie się w siodle. Nawet jeśli poleci do przodu to go przytrzymasz.
Bynajmniej nie ręką. No i pięty też używać nie będziesz musiała.  😉

KaNie Trzeba jeszcze wyjaśnić co to jest półparada.  😎
Nie piszę tego złośliwie - tylko nie każdy rozumie istotę jej stosowania.
Euphorycznie
Ja juz pisalam o polparadach, zwalnianiu konia itp chyba z 800 razy. Nie chce mi sie wiecej.

Bardzo prosty sposób - nawet jeśli nie od razu bo jeśli koń był jeżdżony od ręki a nie do ręki to musi się tego nauczyć.
Bat pilnuje zadu i ruchu od zadu - i koń powinien się też tak zatrzymywać. Mówisz, że lubi lecieć to niech leci tylko weź tego bata i każ mu lecieć od zadu.


Jedno mnie tylko po raz kolejny zastanawia. Czemu WIEKSZOSC z was twierdzi ze zeby zwolnic trzeba najpierw poganiac, zeby sie kon zmeczyl/zaczal myslec/ nie wybuchl/wstaw co chcesz?
Przeciez to bzdura...  🤔
KaNie A to nie wiedziałam, że pisałaś - nie śledzę aż tak tematu.
Nie chodziło mi o poganianie. Tylko jeśli koń sam sobie poleci do przodu (bo nasz dosiad, osadzenie i reszta pomocy zaspały) to przecież nie zatrzymamy go łapą?
Bardziej chodzi mi o to, że jak już sobie leci to dobrze by było jednak bacik mieć ale nie po to żeby go poganiać do prędkości nadświetlnych.
Może źle to ujęłam.
Euphorycznie
A mozesz wytlumaczyc kiedy i w jakim celu uzyjesz bata? 
KaNie Jeśli się decyduję na to (a zawsze lubię go mieć tak po prostu) to wtedy, kiedy już usiądę, ogarnę swoją równowagę (bo zazwyczaj jak mi koń tak ucieknie do przodu to ją tracę bo nie siedzę) i moje uda robią to co trzeba zamiast sobie odstawać to fakt, moja już wtedy zwolni a bacik potrzebuje w zasadzie tylko po to, żeby jej wtedy przypomnieć o zabraniu zadu ze sobą. Tylko jego użycie nie ma wtedy nic wspólnego ze spraniem konia czy jakimś mocnym walnięciem mu tym batem... No i nie uzyskuję też przyspieszenia wtedy.
Edit: a że mam koszmarnie słabe mięśnie brzucha to niestety gubię tę równowagę i bardzo się cieszę, że moja nie jest elektryczna bo byłoby kiepsko.  😡
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
10 kwietnia 2016 18:55
Euphorycznie, piłka do ćwiczeń i szlifowanie w domu.
Euphorycznie Dziekuje za porady  :kwiatek:
KaNie To właśnie dzięki pół paradom koń zwalnia. Ja nie pamiętam żebym zatrzymywała konia za pomocą bata kiedykolwiek. I nie wiem jak to się ma( nie rozumiem) żeby jechać konia od zadu z batem czy bez, jak to przód czli paszcza nie chce sie zatrzymać. Ona sie od dosiadu zatrzyma , zwolni ale nie chce stać w miejscu. Trochę beton na pysku.
Nie wiem w sumie jak mam wam odpisac nawet...  👀
Nie da sie tego wytlumaczyc na sucho.
Albo ja nie potrafie tego opisac. Moze halo Ty potrafisz?

anil22
Nie, nie masz racji. Kon jesli nie chce sie zatrzymac, to nie jego pysk nie chce. On caly nie chce. I cala zabawa polega na tym, zeby jezdzic tak, co by ciezar ciala konia przeniesc na zad. Poczytaj sobie troche na temat tego jak powinien poruszac sie kon pod siodlem, troche o biomechanice i pomocach i o tym co to sa polparady i po co sie je stosuje.
anil22, jakby tu... Słyszałaś o hamowaniu (samochodu) silnikiem? Konie mają tylny napęd. Im więcej mocy ma silnik, tym skuteczniejsze hamowanie silnikiem. Bat pomaga w zwiększeniu mocy silnika (czyli w lepszej pracy zadu). Pomaga zarówno w nauce utrzymywania równego, zadanego tempa/rytmu, jak i w prostowaniu konia, żeby zad szedł dokładnie śladem przodu. Obie te rzeczy są potrzebne, żeby koń poprawnie wykonywał przejścia, reagował na półparady. Bat pomaga - dlatego jest Pomocą. Z kolei poprawnie wykonywane przejścia i półparady jeszcze bardziej zwiększają "moc silnika", czyli poprawiają hamowanie.

Można jeszcze inaczej. Koń, chociaż czworonożny, porusza się na dokładnie tej samej zasadzie co człowiek - ruch jest to kontrolowany upadek. Żadnego konia, który jest dłuuugi i z ciężarem na przodzie nie zatrzymuje się, nie zwalnia łatwo. Nogi będą goniły za "leceniem na twarz". Trzeba skrócić sylwetkę i zbudować równowagę w ruchu - czyli podgonić zad pod kłodę, wtedy koń "magicznie" zwalnia.
Nie wiem czy wątek właściwy, ale nie znalazłam lepszego na to pytanie:
Czy spotkałyście się z określeniem rozmiarów niemieckich WB/Island? Domyślam się, że WB to full, ale Island? Chodzi o kucyki islandzkie czyli kucykowy rozmiar?  🤔
halo dzieki za wytłumaczenie łopatologiczne  :kwiatek: Na pewno sprobuje.
Kanie na pewno poczytam, bo chce jeździć coraz lepiej.
mam w ogóle wątpliwości czy zostac w tej stajni
🙁 jak dwa lata temu ja uwielbiałam i byl trener, tak teraz jezdze z grupa nastolatek, jazdy prowadzi intruktorka, a nie trener. Ostatnia jazda to jazda w kółko w trzech chodach 🤔 Chciałabym się czegoś nowego nauczyć, a nie przejść...dopracować po takiej przerwie  to musze wiele rzeczy. Ale to prowadzenie... Żebym jeszcze mogła pracować nad tym co mi nie wychodzi, a nie jeździć w kolko.
vissenna   Turecki niewolnik
18 kwietnia 2016 09:57
Nie wiem czy wątek właściwy, ale nie znalazłam lepszego na to pytanie:
Czy spotkałyście się z określeniem rozmiarów niemieckich WB/Island? Domyślam się, że WB to full, ale Island? Chodzi o kucyki islandzkie czyli kucykowy rozmiar?  🤔


Niemiecka rozmiarówka:
Xfull - na ziemniaki
WB to Warmblut  - taki normalny full
VB to vollblut - czyli nasz cob
Island - to kuc islandzki - coś pomiędzy cobem a pony
Pony - pony
mini pony
shetty
Pytanie numer 1 czy ktoś ogarnia shakowanie proxy tak żeby oglądać Player.pl poza Polską?!  👀 Niestety ale homla nie pomaga...

Nie pytanie, ale numer 2, oficjalnie melduje się w tym wątku jako, już od 4 dni, revoltowicz za granicą 😀

Jestem w stajni handlowej skokowej w Szwecji, na samym południu koło Malmo. Nie jest to fabryka raczej, koni jest około 30 w sumie.
Rzecz która mnie bardzo zadziwiła to fakt że tu KAŻDY ma konia. Z okna widze przynajmniej 3 stajnie, wcale niemałe, z czego 1 to dość duża stajnia dressażowa. Załączam poglądową mapeczkę. Żółte kropy to działki  końmi, niebieska to ja.
Pracowników jest mało, 2 właścicieli, jeden Polak jako taki złota rączka, stajenny, taki dość typowy Polak na emigracji ale dość sympatyczny, jest Jarkere (?) lekko niepełnosprawny chłopak który pracuje jako stajenny na pół etatu oraz 3 dziewczyny. 3 dziewczyny to ja, Dunka będąca w Duńskiej kadrze narodowej w skokach oraz Funny też Dunka. Także jest kameralnie, nie ma żadnego pensjonatu, rekreacji itp.
No cóż uczyłam się Norweskiego żeby wyjechać do Szwecji pracować z Dunakmi... Ironia losu  😉
Konie stoją głównie na trocinach, na słomie tylko te łykające, jakieś chude itp. Jedzą pelet i to w małych ilościach (1 Pavomiarka to max) więc musi to być coś całkiem odżywczego. Jest 15stopni i pełne słońce a zaderkowane są jak na -20 (np. 200g na polar) ja nie wiem co one noszą w zimie, chyba jakies 800g. Boksy powierzchownie sprzątane są codziennie i dościelane nową słomą, co około 3 (!) tygodnie wywożą wszystko do zera. Ale jest czysto.
Ostatni posiłek treściwy dostają około 17-18 (właśnie idę 😉 ), potem o 21 siano. Siano, a właściwie tylko sianokiszonkę której mają 2 rodzaje, dostają 4 razy dziennie, ale niezbyt duże porcję, te trocinowe większość czasu stoją bez niczego, ale żaden nie tka itp. Poideł automatycznych nie ma prawie wcale, nowa stajnia się buduje i tam już będą. Konie są padokowane.
Jest jedna stajnia najstarsza, niska, dla niektórych koni nawet bardzo do tego jest niemało grzyba, a na myjce i w łazience to już brak słów. BARDZO mnie to zdziwiło. Druga stajnia jest zrobiona w hali na maszyny, zdjęcie poniżej, nie widziałam takiej stajni nigdy, tylko na zdjęciach gdzieś.
To chyba te rzeczy które najbardziej mnie zdziwiły, będę zdawać jakieś relację i przede wszystkim uzypełniać zdjęcia 🙂
Dava   kiss kiss bang bang
22 kwietnia 2016 17:51
Zorilla lepiej nawet nie próbuj tam oglądać 'nielegalnych' filmików w sieci, chyba, że chcesz mieć nalot na chate i w najlepszym scenariuszu konfiskatę laptopa i karę  😉 🤣

Jak będę kiedyś w okolicach to się zgłoszę na kawę  🤣
Dava, mie wiem kto miałby tam kogoś nalecieć, szwedzkie służby? 🤣 pierwsze słyszę...

Zorilla, próbowałaś przez wtyczkę do Chrome, Hola Better Internet? Co do derkowania to w Sztokholmie odniosłam zupełnie inne wrażenie, ciekawe co piszesz! Ulewa czy nie, zimne noce-konie wyłaziły bez derek, tylko jeden specjalnej troski opakowany wychodził 😉 gęstość stajni i koni ogółem też mnie zdziwiła, szczególnie w tak niedużych odległościach od ścisłego centrum stolicy 🙂
Dava   kiss kiss bang bang
22 kwietnia 2016 18:16
Serio?  🤣
Tak tylko dobrze radze  😎
Dava, tak samo natychmiastowo naloty na chatę mają osoby, które udostępniają np. na torrentach, nie? 😉

Zorilla, jeszcze mnie tak naszło-zależy co chcesz oglądać, ta wtyczka nie zawsze działa jak należy, zawsze możesz oglądać tv w necie np. na weeb.tv 🙂
Dava   kiss kiss bang bang
22 kwietnia 2016 18:43
Powiem tak, w PL można stosunkowo robić co się che w tej kwestii, w Szwecji bym nie ryzykowała niczym takim.
Nie hola zupełnie nie działa, wiec nie mam co ogladac legalnie czy nie :P To miałam na mysli tylko pomyliłam nazwy 🙂

maiiaF a ty jestes w Sztokholmie?
delta   Truth begins in lies.
22 kwietnia 2016 20:45
Zorilla, niestety zmartwię cię, ale na Playera nic nie działa. Pozostaje ci oglądanie przez inne portale - dużo z TVN ma np. kinoman.tv. Dziwi mnie że TVN nie chce zrobić płatnej wersji Playera dla zagraniczniaków tak jak zrobił Polsat.

Dava, problemem jest nie samo oglądanie a ściąganie, a przez streamowe stronki nie ściągasz do siebie na komputer.
Ale z holą jest coś takiego, że jestes udostępniaczem.  Nie wiem co miałąbym udostępniać ale takie cos wyskoczylo gdzieś z boku.
A co z na wspólnej ;(
delta z tego co wiem to nawet samo oglądanie traktują jako tymczasowe zapisywanie bo musi się buforować 😉 Ale ja oglądam seriale i filmy na cda już od roku i nikt mi do drzwi nie zapukał 😀
Wszystko robię przez proxy, szczególnie oglądam youtube. Bez proxy tworzenie jakiejkolwiek playlisty nie ma sensu bo GEMA na bieżąco blokuje.
Ale to jest tak że nie możesz UDOSTĘPNIAĆ, zapisywać możesz. Dlatego to portal taki jak megavideo albo CDA jest tą złą stroną. Tak samo torenty -  seed/peer - udostępniasz innym to co masz, więc jesteś zły.
Czy ja nie mam racji?
vissenna   Turecki niewolnik
23 kwietnia 2016 12:03
Zorilla mylisz prawo Polskie (kulawe) z prawem w innych krajach.
W Polsce zabronione jest udostępnianie, to prawda dlatego serwisy streamingujące i torrenty mają rację bytu.
W krajach takich jak Szwecja, Dania itp. prawo zakazuje wszelkich form piractwa, także ściągania na torrentach i oglądania serwisów streamingujących z nielegalnych źródeł.
Na prawdę nie radzę nic ściągać/oglądać, bo kary są duże (od 500e wzwyż) no i konfiskata sprzętu.
Dava   kiss kiss bang bang
23 kwietnia 2016 12:23
Vissenna -> dokladnie...
W Szwecji nie mozesz rowniez ogladac...Mozesz sprobowac platne i legalne zrodla (na stronie tvn itd)
:kwiatek:
No tvn nie dzialaja za granca o to sie rozchodzi wszystko :P.
Czyli mowicie ze takze cda, nie wiem vodlocker etc są be?
Torrenty to wiadomo. Nie korzystam.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się