lizawka

Potrzebuję zwykłej, najprostszej lizawki dla mojej kucki. Czy taka będzie dobra? http://www.decathlon.pl/czysta-sol-fougasalt-5-kg-id_8025825.html
Fouganza ma też sól himalajaką. Mój koń ją uwielbiał. Oraz była tańsza od tej 🙂
To może zamiast tej to himalajską, co lepiej kupić? 😀
Ja bym brała himalajaką ale każdy koń może woleć inną. Na poprzednich stronach masz dużo opinii różnych osób o solach 🙂
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
16 lipca 2015 18:11
Odkopuje temat...
Nigdzie nie mogę dostać lizawki Lisal-K, chyba już nie produkują 🙁
W boksach konie mają himalajską. Na pastwisko dostają biała i Lisal-M. Szukam trzeciej - czegoś z cynkiem, żeby konie mogły sobie równoważyć miedź. Czy ktoś kumaty doradzi czy Officinalis czy Lisal-Se będzie lepszy?  :kwiatek:
W hurtowni niedaleko są duże lizawki dla krów w fajnych cenach. Nadają się dla koni? http://grupapaszowa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=30&Itemid=55
Jest jeszcze KERBL Delizia lizawka pastwiskowa, ale składu nie mogę znaleźć.

Lisal K
Skład chemiczny:
NaCl - 92% min
H2O - 1% max
Części nierozpuszczalne w wodzie – 4%max
Zanieczyszczenia obce - 0,005% max
Zawartość magnezu – 18 g/kg
Zawartość kobaltu – 30 mg/kg
Zawartość cynku - 1300 mg/kg
Zawartość manganu -1400 mg/kg
Zawartość jodu - 60mg/kg
Zawartość selenu - 25mg/kg
Zawartość miedzi – 150 mg/kg
Lepiszcze
Barwnik – tlenek żelaza

Lisal M
Skład chemiczny:
NaCl - 94% min
H2O - 1% max
Części nierozpuszczalne w wodzie – 4%max
Zawartość miedzi - 1200 mg/kg
Zawartość kobaltu – 60 mg/kg

Lisal Se
Skład chemiczny:
NaCl - 94% min
H2O - 1% max
Części nierozpuszczalne w wodzie – 4%max
Zawartość magnezu - 2000 mg/kg
Zawartość kobaltu – 18 mg/kg
Zawartość cynku - 810 mg/kg
Zawartość manganu -830 mg/kg
Zawartość jodu – 100 mg/kg
Zawartość selenu – 10 mg/kg
barwnik - tlenek żelaza

Officinalis
Składniki na 1kg:
Cynk 3.500 mg
Jod 100 mg
Kobalt 100 mg
Selen 0,5 mg
Żelazo 2.500 mg
Mangan 2.000 mg
Miedź 500 mg
Wapń 2%
Fosfor 1%
Magnez 1 %
Phosphate 33 %
Wilgotność 5 %
Czy ktoś stosował lizawki firmy Equilibrium? Wyglądają bardzo fajnie:
http://healthyhorse.pl/glowna/1198-equilibrium-calmmunch.html
http://healthyhorse.pl/glowna/1199-equilibrium-fleximunch.html
http://healthyhorse.pl/glowna/1200-equilibrium-hoofmunch.html
http://healthyhorse.pl/glowna/1201-equilibrium-vitamunch-hedgerow.html
I najchętniej kupiła bym po jednej z każdej. Tylko ciekawa jestem na jak długo to wystarcza, bo jeśli moja mała ma to ogołocić w pół godziny to 34zł wychodzi trochę drogo.
Ktoś się spotkał, ma jakieś doświadczenia?
dea   primum non nocere
15 marca 2016 10:00
Składu pełnego nie widzę. Pytanie czym to jest zlepione. Jeśli melasą lub cukrem w innej postaci, to:
- zniknie szybko
- wartość prozdrowotna jest wątpliwa.
dea, Ano właśnie, dlatego pytam czy ktoś to widział na żywo. Bo jak klejone melasą to odpadają 😉

Znalazłam składy:

Fleximunch
Composition:  Timothy grass, high temperature dried (95%), lucerne, salt, glucosamine hydrochloride (0.3%), dried rosehip shells (0.3%), Methyl sulphonylmethane (0.2%),  ginger (0.2%), Boswellia (0.05%), Rapeseed oil.
Crude protein 9%
Crude oils and fats 1.8%
Crude fibre 30%
Crude ash 7%
Sugar 8%
Sodium 0.4%

Hoofmunch
Composition:  Timothy grass, high temperature dried (95%), alfalfa, high temperature dried, salt, rosehip (0.3%), nettle (0.3%), kelp (0.3%).
Analytical Constituents:
Crude protein 7.5%
Crude oils and fats 1.8%
Crude fibre 30%
Crude ash 7.5%
Sugar 10%
Sodium 0.2 %
Zinc 125 mg/kg

Calmmunch
Composition:  Timothy (95%), Alfalfa, Magnesium oxide, Salt, Camomile (0.3%), Vervain (0.15%), Hops (1%), Rapeseed  Oil, Vitamins
Crude protein 9%
Crude oils and fats 1.8%
Crude fibre 30%
Crude ash 7.8%
Sugar 8%
Sodium 0.4%
Magnesium 5g/kg
Thiamine (Vitamin B1) 125 mg/kg
Pyridoxine (Vitamin B6) 50 mg/kg
Vitamin B12 500 ug/kg

Vitamunch Marvellous Meadow
Timothy grass, high temperature dried (92%), alfalfa, high temperature dried, salt, dandelion (0.2%), nettle(0.2%), red clover (0.2%).
Crude protein 9%
Crude oils and fats 1.8%
Crude fibre 30%
Crude ash 6%
Sugar 8%
Sodium 0.4%
Vitamin A 10,000 IU/kg
Vitamin D 2000 IU/kg
Vitamin E 500 mg/kg
Vitamin C 500 mg/kg
Copper 50 mg/kg
Zinc 150 mg/kg
Manganese 40 mg/kg
Iodine 0.5 mg/kg
Selenium 0.5 mg/kg
Thiamine (Vitamin B1) 25 mg/kg
Riboflavin (Vitamin B2) 25 mg/kg
Pyridoxine (Vitamin B6) 5 mg/kg
Pantothenic acid 25 mg/kg
Nicotinic acid 25 mg/kg
Folic acid 10 mg/kg
Biotin 5 mg/kg
Vitamin B12 100 ug/kg
Nutritional Additives:
Cupric sulphate pentahydrate (E4-Copper) 160 mg/kg
Zinc oxide (E6-Zinc) 243 mg/kg
Manganous oxide (E5-Manganese) 242 mg/kg
Calcium iodate, anhydrous (E2-Iodine) 3.4 mg/kg
Sodium selenite (E8-Selenium) 1.1 mg/kg

Vitamunch Heavenly Hedgerow
Timothy grass, high temperature dried (92%), alfalfa, high temperature dried, salt, dried rosehip shells (0.2%), cleavers (0.2%), hawthorn leaves (0.2%).
Analytical Constituents:

Crude protein 9%
Crude oils and fats 1.8%
Crude fibre 30%
Crude ash 6%
Sugar 8%
Sodium 0.4%
Vitamin A 10,000 IU/kg
Vitamin D 2000 IU/kg
Vitamin E 500 mg/kg
Vitamin C 500 mg/kg
Copper 50 mg/kg
Zinc 150 mg/kg
Manganese 40 mg/kg
Iodine 0.5 mg/kg
Selenium 0.5 mg/kg
Thiamine (Vitamin B1) 25 mg/kg
Riboflavin (Vitamin B2) 25 mg/kg
Pyridoxine (Vitamin B6) 5 mg/kg
Pantothenic acid 25 mg/kg
Nicotinic acid 25 mg/kg
Folic acid 10 mg/kg
Biotin 5 mg/kg
Vitamin B12 100 ug/kg
Nutritional Additives:
Cupric sulphate pentahydrate (E4-Copper) 160 mg/kg xx mg/kg
Zinc oxide (E6-Zinc) 243 mg/kg xx mg/kg
Manganous oxide (E5-Manganese) 242 mg/kg xx mg/kg
Calcium iodate, anhydrous (E2-Iodine) 3.4 mg/kg xx mg/kg
Sodium selenite (E8-Selenium) 1.1 mg/kg xx mg/kg

Witam co poradzicie mi na delikwenta któremu ani zwykła biała ani himalajska ani zielonkawa z miedzią i kobaltem nie pasuję  🤔wirek:. Bardzo rzadko liże, również latem w skutek czego dorobił się sporych niedoborów i zachwianie równowagi kwasowo - zasadowej  😵 Ma nadmiar potasu i sól muszę mu w owies sypać. Myślałam jeszcze o czerwonej ale boje się, że kolejna będzie łapać kurz.  😤
mój młody też nie rusza żadnych lizawek...Ktoś kupił może już te lizawki munch ze sklepu Healthyhorse? Bo może na taka by się skusił ale boje się, że taka z kolei zniknie w pół godziny
Witam, jestem przedstawicielem firmy healthy horse. Sklad lizawek zostal dodany na nasza strone aby ulatwic zakup. Nie bede sie duzo rozpisywac poniewaz nie chce robic reklamy wbrew regulaminowi🙂 przetestowalismy lizawki na paru koniach i mozemy sie podzielic spostrzezeniami na priv🙂 oraz doradzic w jaki sposob powiesic lizawke aby nie zostala odrazu zjedzona🙂
asds   Life goes on...
08 maja 2016 22:29
Korzystał ktoś z takiej lizawki ziołowej?  :kwiatek:
http://www.mksklep.pl/stiefel-krauterlix-1000-g-p-13627.html
Milla, tak - my 😉



http://quantanamera.com/stiefel-lizawka-bardzo-ziolowa-a-kasztany-bardzo-oszalaly/

Szybko znika, ma sporo cukru, konie za nią się dają pochlastać, nawet przez kraty od sąsiada podkradają, oblizane jest wszystko, 3/4 konia się lepi, radocha niezwykła 🙂 Jako lizawka na co dzień nie bardzo się sprawdzi, ale jako przysmak akurat. Ja teraz wieszam na pół godzinki kręcąc się pod boksami.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
20 czerwca 2016 16:02
Milla potwierdzam. U mnie zniknęła w ciągu jednego dnia. Myślałam, że Mały ją odczepił i stajenni wyrzucili jak czyścili boks, ale nie, on ją całą wciągnął na raz. Niezbyt to zdrowe, bo jak napisała quanta to sam cukier.
Dzięki 🙂
Choć liczyłam, że więcej tam ziół i dobrego niż samego cukru 😉
Znajde ziołową lizawke bez tony cukru?
(najlepiej tak do 10%)
Czy są w sprzedaży jakieś inne lizawki z selenem poza ? Najlepiej takie na sznurku, w stajni są zapewniane lizawki właśnie takie kwadratowe i ten plastikowy stojak jest już zajęty. W boksie mamy taką zwykłą białą, której kobyła nie poświęca ani trochę uwagi, ale od czasu do czasu liże beton albo je piasek, zrobiłam więc badania włosa i wykazało brak selenu, a parę innych pierwiastków blisko granicy. Koń dostaje witaminy, teraz elektrolity dodatkowo i suplementuję selenem, jednak zastanawiam się czy lepszym rozwiązaniem nie będzie podanie lizawki, żeby sama sobie mogła uzupełniać braki. 😉
Mój koń jednak nie podziela zachwytu nad lizawką STIEFEL Krauterlix 😉
Początkowo parchał na nią i nawet nie chciał spróbować. Po kilku dniach już ją polizał trochę, ale ewidentnie nie zrobiła na nim wrażenia.
Jedyny problem teraz to to, ze lizawka strasznie sie klei. W boksie jak ją zostawie to lepi sie do niej wszystko, słoma, siano, koński ogon, gdy chowam ją do szafki, to tez wyłapuje każdy kurz i brut.
julka177, a jaki masz problem z tą? Przecież można ją zawiesić na sznurku.
halo no tak, masz rację 😡 nie pomyślałam 😵
Gillian   four letter word
28 lipca 2016 21:56
julka177, miałam problem z brakiem selenu, kupiłam 5l Chevinala i po 2 miesiącach wyniki się wyrównały. Nie dawałam nic innego.
Chevinal lepszy od Eggersmanna? Daje Horse Vital Plus od dłuższego czasu, ma dobre opinie, ale wyniki sa takie sobie 🙁
julka177, to chyba nie ten wątek...
Osobiście wolę HV plus, o wiele bardziej mi się konie po nim błyszczą.... Pytanie ile tego podajesz?
Piszesz , że wyniki takie sobie - to może warto suplementować pod konkretne niedobory lub chociaż dopasować dawkę witamin do niedoborów?
Wyniki są takie jak wrzuciłam parę postów wyżej. Suplementuje selen od Hippolyta, witamin daje 75 g, skarmiłam opakowanie 4kg, 10 kg i jestem w połowie następnego 10 kg
UNAWEN. Miałam lizawke ta z pierwszego linku wraz z siatką.  Wytrzymała ok 30-40 minut. 🙂
julka177, ja w okresach jakiegokolwiek spadku formy podaję 100 gr HV+.
Nie wiem czego chcesz od wyników. Są OK (poza selenem). Nadmiar też nie jest wskazany przecież
Coś się z koniem dzieje niedobrego?
W wynikach martwi mnie to, że większość jest tuż przy dolnej granicy. Koń się błyszczy, ale wypada mu sierść, która swoją drogą jest grubsza od typowej letniej i ma w grzywie i na ciele gdzieniegdzie siwe włosy, a jest skarogniady. Nie wiem co to oznacza ale jest dziwne i zastanawiam się czy to nie od jakichś niedoborów.
julka177, jak długo masz konia?
Mam 2 skare, oba są w mikro siwiźnie (od urodzenia). Zawsze w letniej sierści siwych włosów więcej.
Może to kwestia maści, nie niedoborów?
I  jak pisałam - skoro masz wątpliwości - zmień na miesiąc - dwa - dawkowanie HV+ na 100 gr/dziennie i zrób ponownie badania.
Od roku.
Dzięki :kwiatek: zwiększę dawkę i zbadam za jakiś czas.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się