Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

LSW, to jak puszka na ryby. Poza tym transport wyjdzie na południe drugie tyle co kontener, za za to już można postawić z drewna.
Taki kontener można jako skład na siano jak dorobić wentylację. Ale brzydkie to i docelowo nie chciałabym mieć na podwórku.
Jak będę przy kompie to wstawię zdjęcia moich wiat. Jedna 100% drewna i dwie z płyty obornickiej (3 ściany). Ten styropian sprawia, że od środka blacha nie jest nagrzana i nie podnosi temperatury dodatkowo. My zamawialiśmy podając wymiary jak potrzeba nam i babeczka starała się dobrać nam takie, żeby nie było odpadów za dużo. Większość wystarczyła przeciąć na potrzebny wymiar i zamontować.
Niestety monia wprowadza w błąd.
Proponuję sięgnąć do źródeł:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19940890414
art 29 i 30
oraz:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001422&min=1


Najpierw sprawdź zmiany od 01.01.2017  😉 
1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej ...   
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
...
    2c) wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki;


Nic to, trzeba się wybrać do Starostwa.
Czy ktoś miał styczność ze stajniami firmy exarim z łodzi??? Jakieś opinie??? Przymierzam się do zabrania konia do domku i szukam po woli rozwiązania, będę wdzięczna za jakiekolwiek opinie.   :kwiatek:
Czy ktoś z Was ma może bezpośrednią okolicę stajni wyłożoną płytami ażurowymi ? Chodzi o teren gdzie poruszają się prowadzone konie, lub przechodzą luzem, są wiązane do siodłania... Czy taka powierzchnia jest bezpieczna ( wielkość kopyta a wielkość szczeliny ) czy dobrze się zamiata, jeździ taczkami...czy może wcale nie jest to podłoże dobre przy koniach? Chętnie zobaczę zdjęcia
Rozważam kostkę brukową lub płyty, narazie mam wielkie błoto, chciałabym zasięgnąć opinii.

Płyta ażurowa

majek   zwykle sobie żartuję
22 lutego 2017 13:10
zamiata sie kijowo. Mialam w jednym miesjcu w ogrodku. W zyciu bym nie chciala zamiatac siana z tego.
ALE u nas w stajni co prawda drogi wysypane zwirkiem i wlasciciel odkurza siano odkurzaczem do lisci (tzn zwiewa w jedno miejsce)
To na pewno się nie sprawdza bo kamyki nie do oczyszczenia i zaraz porosną trawą na i drogie w wykonaniu. Jak już to polecam jumba - znam firmę , która robi w wersji lekkiej i w dodatku kolorowe, np czerwone.
Jak już to polecam jumba


To znaczy co to jest konkretnie >?

Tutaj muszę dodać, że nawierzchnia musi wytrzymać wjazd ciągnika z rozrzutnikiem, lub przyczepy z sianem.

Narazie podłoże wygląda tak, może ktoś ma jakieś inne pomysły  :

[img]https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-0/p480x480/16938516_1445479755496106_4693449274160010021_n.jpg?oh=43ad494cd135f2d2ad4c4fa65ef5c035&oe=592594F1[/img]
http://allegro.pl/plyta-drogowa-jumbo-jomb-yomb-iomb-i6724300962.html
jak wspomniałem mogą być kolorowe i wersji lekkiej
majek   zwykle sobie żartuję
22 lutego 2017 13:51
ale ty to masz czy myslisz, ze bedzie fajne do stajni? Bo jak mam droge tym wylozona do przejechania to np moj kon upiera sie, zeby tuptac poboczem.
Przed stajnią podjazd 4x8 m, cała stajnia stoi na takim placu i pierwotnie miały być takie posadzki, ale zdecydowałem się ostatecznie  na posadzkę betonową - laną z agregatu do posadzek. Zimą niezastąpione, byle odśnieżyć, nie ma opcji na poślizg - konie wracają z wybiegu do stajni luzem.
majek   zwykle sobie żartuję
22 lutego 2017 18:49
A w tych otworach coś daje radę rosnąć, czy ubite błotko?
@montana - wedlug mnie lepszym rozwiązaniem i zarazem ciut drozszym beda plyty drogowe. 
Dziękuję za sugestie, poproszę kolejne, chodzi mi już po głowie połączenie wylewki betonowej pod drzwiami z kostką na środku podwórza.
Podobają mi się też płyty ażurowe wzór kamień polny, ale oczywiście szukam jak najbardziej ekonomicznego rozwiązania. 👀

Kamień polny
kamień polny2
płyty drogowe wymagają dźwigu do układania, są o wiele droższe i trudno je równo ułożyć.
Widzę, że idzie na bogato.
co do otworów to wypełnia się je żwirem.
Wylewka betonowa na otwartym powietrzu jest albo bardzo droga w wykonaniu albo łatwo ulega wpływom czynników atmosferycznych i się rozpada. Mozna położyć zwykłą kostkę brukową.
Jest jeszcze jedno rozwiązanie ale jego ekonomia zależy od lokalizacji, a mianowicie odpad granitowy. kosztuje grosze o ile odleglość od kamieniołomów nie jest zbyt duża. Istotny koszt to ekipa która to położy . W eksploatacji: na wieczność. http://allegro.pl/nieregularna-kostka-granitowa-lupek-granit-i6719606071.html
Wszelkie kostki i ażurowe płyty mają też tą przewagę że zawsze coś tam wsiąka.
Przy wylewce betonowej trzeba zadbać o spadki i jakieś mądre opaski np ze żwiru.

Warto poszukać firm zajmujących się recyklingiem gruzu - swego czasu udało mi się dorwać czysty gruz betonowy 🙂 Wytrzymały, względnie estetyczny i niedrogi 🙂
O kruszbecie już było, z ta estetyka to kwestia gustu...  ale jak go przykryć chociaż cienka warstwą żwiru - to już inna sprawa.
Jak jest niesort (różne frakcje) to po porządnym zagęszczeniu, wygląda prawie jak ubity tłuczeń granitowy 🙂
Przed stajnią podjazd 4x8 m, cała stajnia stoi na takim placu i pierwotnie miały być takie posadzki, ale zdecydowałem się ostatecznie  na posadzkę betonową - laną z agregatu do posadzek. Zimą niezastąpione, byle odśnieżyć, nie ma opcji na poślizg - konie wracają z wybiegu do stajni luzem.


Wytłumacz o czym piszesz, bo dla mnie beton albo pęka albo się łupie i na dodatek jest śliski. Może nie miałam do czynienia z porządnie zrobionym ale w starym domu mieliśmy drogę betonową i po kilku latach wyglądała tragicznie
Na gruncie rodzimym wykonałem plac płyt jumbo (yumbo). Konieczna była niwelacja terenu, więc na plac konieczny był podjazd, który wyłożyłem również z takich płyt. Na placu zbudowałem drewnianą stajnię. Posadzka z płyt nie podobała mi się, więc zlecił em wykonanie posadzki za pomocą agregatu do posadzek (taka maszyna do robienia posadzek). Bardzo łatwo wykonać tym sprzętem spadki oraz zastosować zbrojenie włóknem tak jak przy ogrzewaniu podłogowym. Uff chyba teraz wszystko jasne? Podsumowując beton łany pod dachem tak, na otwartym nie. Na place i powierzchnię płyty kruszbet, kliknięć lub łupek granitowy ( jak kto ma blisko do kamieniołomu.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
11 marca 2017 12:05
moi mili  😉 piszę tutaj bo temat jest u nas w stajni aktualnie na tapecie . Otóż potrzebuję jakiegoś fajnego ( nie drogiego ) rozwiązania na stajnię 25 - 30 boksów ( najchętniej angielska ) , dodatkowo potrzebuję również do tego wiatę , która będzie służyć jako schronienie dla koni chodzących non stop na zewnątrz. Potrzebuję również na terenie stajni mieć siodlarnie, myjkę, paszarnię , wc oraz małe mieszkanko dla stajennych....budżet bliżej nie określony  😉 ale no nie chcemy złotych klamek ale naprawdę dobrze funkcjonalną stajnię - łatwy dostęp do sprzątania, zadawania paszy itd - tak aby zminimalizować ilość pracowników do jej obsługi.
Myślałam nad gotowymi rozwiązaniami stajni modułowej - ale nie wiem jak u nich z trwałością ( drewno ) ma ktoś z Was ?  Bo znowu stajnia murowana to większe koszty i czas, którego mamy nie wiele .. bo chcielibyśmy jesienią zabrać wszystkie konie ze starej stajni ...
Macie jakieś pomysły ?  :kwiatek: będę mega wdzięczna

ps. może macie namiary na sensowne firmy, które oferują gotowe rozwiązania ?  🙂
Zdarzyło mi się kilka razy oglądać stajnie modułowe i byłam mile zaskoczona. Zawsze myślałam, że one takie tymczasowe są, a się okazuje, że w długoletnim  użytkowaniu naprawdę super. Przewiewne, jasne i trwałe.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
11 marca 2017 12:36
cześć klopsik   🙂 no właśnie ja widziałam w sumie chyba 2 takie stajnie, z czego pierwsza była mega ciemna i ciasna ... a druga fajnie się prezentowała ale były to tylko 2 boksy angielskie i dlatego zastanawiam się czy faktycznie przy takiej ilości boksów  dodatkowych pomieszczeń jest sens pakować się w takie moduły .. ale z drugiej strony przeglądając oferty niektórych firm, to ich projekty wyglądają sensownie 🙂 kurde mam ciężko orzech do zgryzienia.
Zabieram się do rozsyłania zapytań ofertowych i może coś mi po drodze przyjdzie do głowy.

Zaduśka: coś kręcisz! Stajnia angielska na 30 koni?! Pomieszczenia infrastruktury z mieszkaniem w stajni angielskiej? modułowej? Budowanie tak dużej stajni angielskiej powoduje bardzo rozrzutne gospodarowanie przestrzenią stadniny. Obsługa takiej stajni typu ścielenie, zadawanie siana, pojenie jest bardzo kłopotliwe. Obsługa koni typu Wet, kowal i inne w stajni korytarzem jest o niebo wygodniejsze niż w angielskiej.
Projektów i wykonawców jest kilkudziesięciu, tylko wygooglować!!!!!
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
11 marca 2017 13:40
ale o co Tobie chodzi ?  😵
co ja niby kręcę i skąd ten ton ?  😲 jejku dawno tutaj na forum nie zaglądałam i widzę, że chyba coś się pozmieniało  😎
Nie bądź taka przewrażliwiona - twoje pytanie jest niespójne i stad tyle zdziwienia w mojej wypowiedzi. Wypowiedzi merytorycznej - w odróżnieniu  od twojej napaści ad persona.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
11 marca 2017 14:06
nie będę kontynuować bo nie o to chodzi aby się kłócić - ale dodam, że wcale na Cienie nie napadłam słownie tylko Ty na mnie 😉

a wracając do tematu - wybrałam angielską bo większość naszych koni do końscy emeryci a niektórzy mają problemy oddechowe. Ale nie upieram się przy takiej wersji bo może być i zwykła .
Zdaje sobie sprawę z kosztów i jesteśmy na to przygotowani , nasza obecna stajnia ma naście lat i nie warto w nią inwestować z resztą nowa stanie w całkiem innym miejscu 🙂
Aktualnie naszą bolączką jest okropne błoto wokół stajni , z którym nie jesteśmy w stanie sobie poradzić stąd mój pomysł postawienia budynku w kształcie litery U tak aby dostęp był do boksów bezproblemowy ..
szukam jakiegoś dobrego rozwiązania ot to 🙂 za rady będę wdzięczna.

ps co do mieszkania i pomieszczeń socjalnych - to jesteśmy w stanie postawić to samodzielnie - tak aby np firma do tego dostawiła boksy 🙂

edit. zapomniałam dodać , że wylewkę pod stajnie chciałabym zrobić po całości w kwadracie - tak aby uniknąć błota 🙂
zduśka, to nie jest głupi pomysł, jakby tak pomyśleć o zabudowaniach w kwadracie, powiedzmy - boksy w U, a zamknąć częścią socjalno - gospodarczą. Takie gospodarstwa były na Pomorzu. Duża brama wjazdowa - i już.
Albo dwie - "na wylot". Środek czworoboku może być na maszyny i ogólnie "gospodarstwo" a można pomyśleć i o biegalni (z szerokim obejściem dookoła, pod zadaszeniem.
Skoro u was jest jak piszesz, cokolwiek bym robiła - zaczęłabym od przemyślenia drenażu i odprowadzenia wody..
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
11 marca 2017 14:52
halo tak tak, drenaż to zrobimy bo przerabialiśmy domowe sposoby na błoto 😉 i wszystko poszło w ziemię i śladu po tym nie ma . Jednym słowem kasa poszło w błoto ... więc już jesteśmy bogatsi o doświadczenie  😎
ja cały czas zastanawiam się właśnie czy taka stajnia modułowa sprawdzi się u nas - mamy generalnie mało czasu 😉 a takie powstają bardzo szybko - kwestia przygotowania terenu pod zabudowę a elementy przyjeżdżają gotowe do montażu ... z racji letniego sezonu u nas obleganego w imprezy weselno - komunijne nie możemy sobie pozwolić na pracę koparek, budowlańców itd przez cały sezon 😉 więc coś takiego na zasadzie - my tutaj zrobimy drenaż i wylewkę a Wy nam to postawcie 😀  .. tzn nie wiem czy to realne 😉
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
11 marca 2017 15:23
Można też postawić stajnię z korytarzem + dodatkowe drzwi na zewnątrz z każdego boksu- widziałam takie rozwiązanie i chyba nieźle się sprawdza.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się