Ogłowia bezwędzidłowe - rodzaje, działanie, zastosowanie

Cyga ja polecam cooka. Mi to ogłowie niesamowicie podpasowało, mojej małej gniadej lasce chyba też.


Dokładnie! Cook only! 😉
Livia   ...z innego świata
08 maja 2014 13:55
Haha, każda swoje poleca 🙂 Ja jeżdżę na bosalu i w sumie też go mogę polecić. Cyga, najlepiej wypróbuj kilka bezwędzidłówek, jeśli masz możliwość, i wybierz tą, która najbardziej pasuje tobie i koniowi 🙂
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
10 maja 2014 14:45
Nam od samego początku cook przypadł  do gustui.
Niedawno też skumałam ze należymy do tych którzy MUSZĄ podpinać nachrapnik wyżej jak o te trzy palce nad ryjkiem.
Koń mi na tym fajnie chodzi , chętnie pracuje.
Nie mam z nią żadnych problemów.Prędzej ona  ze mną heheh  😁
Livia jasne, że tak 🙂 Mnie cook przypadł do gustu jako podobno jedno z najłagodniejszych ogłowi bezwędzidłowych i podobno najlepiej respektowanych przez konie. Pomijając ten fakt wizualnie je uwielbiam bo trzeba się "wpatrzeć" żeby zobaczyć że nie ma wędzidła.

zabeczka17 fajnie wyglądacie. Mnie udało się wyhaczyć w ogłoszeniach sprowadzone ogłowie z super nachrapnikiem i naczółkiem 🙂 Jak się dorwę w końcu do siodła to wrzucę fotosy 🙂 miałam dziś jeździć ale punkt 14 i deszcz leje a po górach nie do końca zdrowym koniem to wolę nie śmigać.  🤔
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
11 maja 2014 15:49
dzięki 🙂
Wiesz ogłowie dr Cook nie jest za prostym patentem. Mi samej długo przyszło ,,załapanie" o co w tym chodzi i jak poprowadzić na tym dziołchę.
Nie wiem jak u innych to wygląda.. ale no łatwo nam nie było.


Mój konio zareagował na nie jakby nigdy nie był prowadzony na czym innym. (widać mamy szczęście) Pycholek miał dosłownie uśmiechnięty 🙂 Inną rzeczą jest to, że jeżdżę głównie tereny więc nie ćwiczymy ujeżdżenia jako takiego. Niemniej jednak przy jeździe na placu nie chodzi z głową w chmurach 🙂
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
11 maja 2014 19:09
Chyba się nie zrozumiałyśmy. 😉
Ja mam na myśli bardziej ambitniejsza pracę.
Przy takim zwykłym prowadzeniu to rzeczywiście problemów nie ma żadnych.

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
11 maja 2014 19:42
A ja się zdecydowałam, zamówiłam i już do mnie jedzie  😀  zrobione na zamówienie z zapięciem jak w szwedzkich nachrapnikach.
zabeczka17 Moja siostrzenica ma zdrowego konia, z którym już trochę pracuje i ona nie miała również problemów na cooku > zebranie w kłusie galopie, volty, zmiana kierunków, kłus wyciągnięty  😀  wszystko się da 🙂

zembria fajne 🙂 daj znać jak wypróbujesz!
Livia   ...z innego świata
12 maja 2014 11:33
zembria, bardzo fajnie wygląda! Możesz zdradzić ile cię kosztowało wykonanie na zamówienie?
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
12 maja 2014 11:37
zabeczka17 Moja siostrzenica ma zdrowego konia, z którym już trochę pracuje i ona nie miała również problemów na cooku > zebranie w kłusie galopie, volty, zmiana kierunków, kłus wyciągnięty  😀  wszystko się da 🙂



Jesli kobyłka była wczesniej tego uczona na wędzidle i innych patentach to się nie dziwie ze problemów nie ma.
Moja nigdy tak na dobrą sprawę wędzidła nie przyjęła ( ona je tolerowała 😉 ). Dzisiaj już wiem dlaczego ( nie tylko moje rączki brały w  tym udział).
Dlatego nam jest trochę trudniej 🙂
zabeczka17 Zgadzam się w pełni z tym co piszesz - więc dopiero za 3-4 lata napiszę co jestem w stanie z niego wykrzesać i z konia, który wędzidło tylko widział u kolegi w pysiu 🙂
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
13 maja 2014 20:02
w galapagos bym nawet kopystki nie kupiła
Livia   ...z innego świata
14 maja 2014 09:52
pirat, popieram żabeczkę, uważaj na galopagos, bo dziewczyny już miały z tą panią problemy. Może zgłoś się do forumowej karusiowej? I - przy okazji - lepSZe 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 maja 2014 16:04
Livia zapłaciłam 170 zł, ale uparłam się na zapięcie jak w szwedach i miedziane okucia  😉  Podstawowa wersja kosztowałaby 150 zł.
😉
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
16 maja 2014 09:07
Używał ktoś side-pull od Karen Rohlf? http://shop.dressagenaturally.net/Dressage-Naturally-Bitless-Bridle-p/dnbb.htm
Wygląda interesująco 🙂 Bardzo mnie ciekawi czy profilowany pasek potyliczny zamiast naczółka się sprawdza. Czy faktycznie problem wjeżdżania na oczy znika a podgardle nie poddusza 🙂
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
16 maja 2014 09:24
najważniejsze są umiejętności jeźdźca- i przyzwoity jeździec na prawie wszystkim powinien sobie poradzić

moim zdaniem wszystko w temacie.
Livia   ...z innego świata
16 maja 2014 09:30
Na biegunach, nie używałam, ale wizualnie bardzo mi się podoba - takie nieprzekombinowane, mało pasków, trochę ulepszony sidepull. Sama chętnie bym przetestowała u nas 🙂

Cyga
, zgadzam się - najważniejsze są umiejętności jeźdźca! Co do wypróbowania bosala, nie wiem, czy on też trochę na pysk nie uciska - to zależy chyba do jakiego stopnia nacisku twój koń to akceptuje...
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
16 maja 2014 10:00
Tym bardziej ze ogłowie jest tylko pomocą.
To jak się je wykorzysta to już zależy od umiejetnosci, wyczucia... przepisu prania się nie dostanie.
Cook nie jest prostym ,,urządzeniem" do ambitniejszej jazdy. No chyba ze kon był wcześniej latami jeźdzony poprawnie np. na wędzidle itp.
Zresztą każdy przypadek  jest inny.
Ja miałam taki okres w zyciu gdzie myślałam że cook też nam ,,nie pasuje", bo paski, sraski...
A tak naprawdę wystarczyło ogarnąć trochę podstaw ( czyt. bacik  :hihi🙂  i już jazdy nam się lepiej układają.
,,Lepiej" ale  nie mam na myśli full profeska opcion's  😜
ushia   It's a kind o'magic
16 maja 2014 10:30
[quote author=Na_biegunach link=topic=93515.msg2095304#msg2095304 date=1400227630]
Używał ktoś side-pull od Karen Rohlf? http://shop.dressagenaturally.net/Dressage-Naturally-Bitless-Bridle-p/dnbb.htm
Wygląda interesująco 🙂 Bardzo mnie ciekawi czy profilowany pasek potyliczny zamiast naczółka się sprawdza. Czy faktycznie problem wjeżdżania na oczy znika a podgardle nie poddusza 🙂

[/quote]
aj, nie przeczytalas opisu, a tam wyraznie prosza zeby nie nazywac tego side-pull, bo w ogole nikt nie chce "pull" swojego konia 😉

podgardle jest podpiete troche bardziej z przodu niz zwyczajnie, wiec opiera sie na ganaszach i nie powinno podduszac
a naczolek nie zapobiega wjezdzaniu na oczy, tylko zsuwaniu sie do tylu (co jest np bardzo irytujace jak na zwyklym kantarze pojedziesz) - przed wjezdzaniem na oczy powinno chronic wlasnie to specyficznie podpiete podgardle
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
16 maja 2014 11:07
Ushia, czytałam niemniej to jest side-pull. Fajniejszy, ale działa na tej własnie zasadzie. Nie widzę sensu komplikować pytania ze względów semantycznych. Jak wpiszesz w google riding halter to wyskakują kantarki sznurkowe i masa dziwnych wynalazków.
Nie mówię, że naczółek zapobiega wpadaniu na oczy :P Staram się uzyskać jak najwięcej informacji. Właśnie przez nazwę "riding halter" bardzo ciężko doszukać się opinii na zagranicznych forach :/
Na koniu na filmie ogłowie wygląda bardzo zachęcająco. Tanie nie jest, zanim nadszarpnę budżet fajnie by było poznać opinie osób, które miały je w rękach. Czy np. przy regulacji na małego konia podgardle może zsuwać się za ganasze? Jak z oczami na różnych ustawieniach? Czy taki pasek potyliczny wystarcza? Czy skóra jest faktycznie tak dobrej jakości? I wszelkie możliwe mankamenty, które mogłyby wyjść w użytkowaniu.
Livia   ...z innego świata
16 maja 2014 11:19
Na biegunach, popytaj też rymarzy, być może zrobiliby podobne ogłowie za mniejszą kwotę? W każdym razie, jakbyś miała takie albo robione na wzór, daj potem znać, jak działa i jak u was się spisuje 🙂
ushia   It's a kind o'magic
16 maja 2014 11:36
a wiesz, ze taki znaczek: 😉 oznacza ze ktos zartuje? 😉
po prostu mnie rozbawilo zaperzenie ze to nie do ciagniecia wcale

to cudo maja tylko w jednym rozmiarze?
zeby podgardle utrzymywalo paski policzkowe z dala od oczu i nie dusilo musi byc podpiete mniej wiecej na ich poziomie - czyli tak jak na zdejciach, ewentualnie ciut nizej - tak w zakresie od jednego kacika oka do drugiego
to akurat wiem z praktyki, bo mialam okropny problem jak jezdzilam na haku na arabie - waski pyszczek i potezna lepetyna powyzej, wiec paski policzkowe wlazily do oczu - musialam dorobic cos na ksztalt tego tu
tak samo w kawecanie bylo

tu masz obustronna regulacje i od strony nachrapnika i paska potylicznego, wiec nie powinno byc problemu z dopasowaniem

czy wystarcza potyliczny - w sensie czy oglowie nie bedzie spadac itp? a czemu nie? sa oglowia westowe na jedno ucho, sznurkowe haltery tez nie maja naczółka
fakt, ze kantary maja tendencje do zsuwania sie na szyje, ale tez sa duzo luzniejsze zakladane, tu jednak dopasowujesz konkretniej
fajny ksztalt tego paska, zostawia miejsce na uszy, ale jest dosc szeroki, wiec nie ciora konia

no o jakosci skory to juz nie podpowiem niestety
ale jak masz watpliwosci, to moze szukac rymarza ktory zrobi na zamowienie? powinno wyjsc kosztowo podobnie o ile nie mniej a bedziesz mogla skore pomacac 🙂
jedyne co mi sie nie podoba, to sposob ulozenia paska do wedzidla, ale w koncu nie po to sie kupuje bezwedzidlowke 😉
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
16 maja 2014 23:28
Dzięki za pomysł z rymarzem, nawet mam jednego niedaleko. Zapytam czy zrobi, w sumie koncept dość prosty 🙂 Pewnie diabeł tkwi w szczegółach.
Na tym forum, wolę się na wszelki wypadek 3 razy wytłumaczyć. Czasem mam wrażenie, że tu głowę urywają za byle co. Różnie z żartami bywa 😉
[quote author=Na_biegunach link=topic=93515.msg2096189#msg2096189 date=1400279333]
Czasem mam wrażenie, że tu głowę urywają za byle co. Różnie z żartami bywa 😉 [/quote]

Nie jesteś sama  😁

Wpisz sobie w google "bitless bridle"  😉
😉
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
31 maja 2014 13:42
A my dalej bawimy się na cooku ;]
Jestem już tak przyzwyczajona do bezwędzidłówki, że nie wyobrażam sobie na tym koniu pracować inaczej.
Pomyśleć że ona wędzidło miała kilka razy w ryju, o pracy nie wspominam bo raczej tego nawet jazdą nazwać nie można było.
Na cooku daje się prowadzić jak dziecko.
Ten koń mnie zadziwia z jazdy na jazdę coraz bardziej.
zabeczka17 fajnie to wygląda!  😎 Jak długo już sie bawicie na tym ogłowiu? Sorry za  🚫 co to za siodełko? Cheyenne?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się