Dopasowanie siodła

Ja mam. I mocno sie zwezilo chociaz na foto tak nie widac. Pozniej wrzuce 🙂
kwagga, to wszystko zależy. Ja miałam siodło zwężane, a potem poszerzane przez korektę wypełnienia. Różnica była o pół rozmiaru, ale podejrzewam, że dałoby się więcej. Zależy od siodła i stopnia wypełnienia poduszek.
Dodałam do folderu fotki ze skoków. Jednak troche odchodzi. Tylko na odskoku (w fazie lotu juz przylega)  i nie wiem na ile to jest wina mojego lecenia na ryj i stawania w strzemionach... Na zdjęciach jak widać, czasem odchodzi czasem nie.
https://picasaweb.google.com/100035470684240832120/DawMag02?authkey=Gv1sRgCPyK06_gi9KGcg

A tu zdjęcia kwagga dla Ciebie. Nie wiem czy widać jakąś różnice przez ten koziołek. Ale na koniu widać dużą. Zdjęcie z koziołkiem, przed, to drugie po. Wypełnione jest równo, na fotce wygląda jakby lewa część była większa, ale raczej nie jest.
Zorilla Dziękuję 🙂 Faktycznie, różnica duża. U kogo robiłaś? Jaka cena? Co do zdjęć ze skoków to siodło mocno odstaje i tak chyba nie powinno być. Może niech ktoś inny się wypowie bo nie wiem. A jak przy anglezowaniu? Czy siodło nie leci na łopatki? Jest stabilne?
Nie w galopie, anglezowaniu itp nie chodiz. Tyle co ja tam moja dup* je dociskam :P A w skoku po zdjęciach mówie że raz odstaje, a raz wcale. Ale jak mówie, na ile to przez moje stawanie w strzemionach i dociskanie do przodu? Tego nie wiem....
Zapłaciłam 120zł, robiłam w Krakowie u pana na ul. Obozowej. Bardzo sympatyczny starszy pan. Ale nie dojeżdża ani nic, wszystko na oko.
Zorilla dobrze byłoby zrobić filmik z jazdy, wtedy byłoby łatwiej ocenić.
Zamówiłam tego Stara. Zobaczymy.
Może nie do końca na temat dopasowania siodła, ale może w tym wątku znajdę namiar na dobrego rymarza z okolic Warszawy, który przeszyłby w sposób estetyczny dwuwarstwową tybinkę, w której poszedł szew i się rozdwoiła? Orientujecie się komu warto oddać siodło do tego typu napraw?
marysia550 pochwal się jak przymierzysz 🙂
Dziewczyny! Wreszcie udało mi się porobić zdjęcia na dworze, przy tak ładnej pogodzie. Mam nadzieje, że siodło w dobrym miejscu, ponieważ nie chciało w ogóle przesunąć się bardziej do tyłu 🤔

Co do siodła: będzie jechać na wymianę wypełnienia, jednak nie wiem, co z łękiem.. Czy też przerabiać. Zależy mi żeby zostawić to siodło, bym nie musiała sprzedawać. Nie opłaca mi się przerabiać siodła idealnie pod konia, bo kobyła możliwe, że źrebna wiec nie ma sensu..






Tutaj z łękiem są najgorsze, bo cień przekłamuje a łaty nie pomagają


Roudzielec, mi wygląda jakby odstawało tyłem i to sporo, sądząc po cieniu pod panelami na pierwszym zdjęciu. No chyba, że ten cień to złudzenie?
nagana tak, odstaje, dlatego jedzie na wypełnienie paneli bo już sa ubite (dlatego juz teochę nie jeżdżę - raz z paletką)
Przepraszam z góry za jakość zdjęć, niestety robione "po ciemku" w stajni. Siodło 17' z łękiem 33, konio dość spory 😉  Jako żem totalny amator jeśli chodzi o siodła to wolę zapytać doświadczone osoby, może uda się coś wypatrzyć 🤣
Na moje laickie oko leżało bardzo dobrze, jedyne co to może minimalnie tył odstawał. Łęk przedni idealnie - na płasko wchodziła cała ręka, "pionowo" 3-4 palce miejsca między kłębem a łękiem , koń ma raczej mały kłąb, więc nic absolutnie nie uwierało; łopatka wolna i tylko jedyne co zauważyłam to ten tył. Siodło używane przez rok, poduszki nie wyglądają na uklepane 🙂
Przy leku zdecydowanie za szerokie. Przynajmniej na tym foto. Za malo tam ma miejsca, za nisko.
okunka, ile jest przestrzeni w miejscu, które oznaczyłam strzałką?
Wygląda, że strasznie mało.

nagana tutaj trochę lepiej widac
Właśnie to tylko na zdjęciu tak wygląda, na żywo miejsca jest sporo 🙂 tak jak pisałam, na płasko wsuwam całą dłoń i obejmuję cały kłąb na luzie, a "pionowo" 3-4 palce wchodzą. Jakość koszmarna, ale coś takiego jeszcze:

edit: Chyba, że to jeszcze za mało jeśli chodzi o wysokość łęku? A jak ten tył wygląda Waszym zdaniem? Jest ok, podkładka i będzie grało? 🙂
okunka, ale mierząc odległość do kłębu do łęku siodła kładziemy palce złożone jeden przy drugim, dłoń sztywno i pionowo, tak jak podajesz do uściśnięcia dłoni na powitanie (przy założeniu,że witamy się ochoczo, a nie "na zdechłą rybę" hehe). Nie o to chodzi, żeby wcisnąć tam palce złożone w pęczek na wpych 😀 😀 😀 Na moje oko tam jest 1,5-2 palce max i to jest za mało (jak usiądziesz może urażać kłąb).
IMO tyl wyglada niezle, ale przod owszem. Z podkladka to ola boga, milimetra nie bedzie, a jeszcze na to ludzki tylek. Zrob moze wiecej zdjec bo zauwazylam teraz robiac ze czasem wyjdzie wlasnie bardzo przeklamane.
Na twoim foto fakt wchodza palce ale za plytko, z tylu widac szeroki kanał ale to 'światło' nie siega do przodu. Powinnas widziec od przodu przez lek przestrzen az do konca siodla i tak samo od konca na przod. Wiadomo ze tam krajobrazu nie zobaczysz przez te dziure, ale jasność owszem 😀.
kenna otóż to, ja myślałam, ty pisałaś...  😉

Akurat w sobotę mierzylismy z fachowcem siodło na mojego konia - pod przedni łęk wchodziły ustawione pionowo (dłoń ustawiona jak do podania reki na przywitanie) trzy męskie (konkretne) paluchy, i pan powiedział: trzy paluchy są, jest ok.

Po podciagnięciu popręgu i pod ciężarem (niemałym  :icon_redface🙂 jeźdźca, pod przedni łęk wchodziły spoko moje (drobniejsze nieco) lekko dwa palce i mogłam dłonią swobodnie naokoło kłębu jeździć..
Prześwit był, tylko chłopak duży i ciężko było dobrze sięgnąć telefonem 😉 niestety właśnie nie mam jak zrobić zdjęć bo właścicielka siodła specjalnie przyjechała tylko do przymiarki 🙁 ale jak wsiadłam na chwilę i"dopchnęłam tyłkiem" to konio wydawał się nadal bardzo zadowolony 😉 wrzucę może zdjęcie samego siodła, ten łęk jest na prawdę spory 🤣 mogłam bardziej od góry spróbować zrobić a nie pod kątem od dołu, bo faktycznie na zdjęciach wygląda jakby nie było miejsca, a miejsca było sporo.

Ogólnie to jeździmy bez podkładki, bo siodła pożyczane (wszechstronne) na razie i się grubas nie może dopiąć 😉 a w tym siodle akurat popręg na luz mimo że skokówka :O
okunka, no ja właśnie widzę, że spory ten łęk, tzn. bardzo szeroki. Koń musi być bardzo bezkłębowym ogórkiem, lub być  mocno umięśniony przy kłębie i na łopatkach, żeby taki łęk nie opierał się na kłębie.
okunka, no ja właśnie widzę, że spory ten łęk, tzn. bardzo szeroki. Koń musi być bardzo bezkłębowym ogórkiem, lub być  mocno umięśniony przy kłębie i na łopatkach, żeby taki łęk nie opierał się na kłębie.


Na pewno jest szeroki 🤣 i na pewno niebawem trochę zgubi (raczej tylko trochę źrebięcego sadełka z brzucha, bo pleców musimy pilnować żeby była masa).

Kurczę, mam wrażenie że bronię tego siodła bo się w nim zakochałam  😵 ale serio wydawało mi się, że właśnie przód leży idealnie, wręcz siodło samo się ustawiało w odpowiednim miejscu = podobnie popręg, co u niego jest dziwne, bo do tej pory 3 siodła i wszystkie leciały do przodu a popręg dosłownie pod pachą i ledwo dopinałam (przy VS i VSD) a tutaj typowa skokówka i popręg w dobrym miejscu, siodło stabilne, no o odczuciach mojego tyłka już nie wspominam hehe  🤣

Podeślę później zdjęcie całego konia z profilu żeby było dobrze widać jego linię grzbietu.
No chyba masz racje, bardzo chcesz wziac to siodlo. Ale po zdjeciach ono nie pasuje.
okunka chodzi o to ze własnie duża szerokość to jest własnie wada - jeżeli łęk jest za szeroki to będzie leżało na kłebie, a te trzy palce na wcisk bez jeźdźca faktycznie sugerują że już trochę leży
okunka chodzi o to ze własnie duża szerokość to jest własnie wada - jeżeli łęk jest za szeroki to będzie leżało na kłebie, a te trzy palce na wcisk bez jeźdźca faktycznie sugerują że już trochę leży


Będę płakać  😵 takie piękne siodło no. Jeszcze raz muszę sprawdzić i porobię zdjęcia, bo będzie mnie to męczyć. Chyba skończymy na jakimś Wintec'u  😵
Jak mozesz dolozyc 2-3 stowki to zawsze mozesz ten lek zwezic. Tzn no nie zawsze, ale jak w tym siodle sie da to wykonac.
Dziewczyny, da się z moich zdjęć ocenić, czy łęk jest dobry czy go poszerzyć/zwężać? Niestety ja tego nie widzę  🙁 Będę mega wdzięczna za pomoc  :kwiatek:
okunka, może gruba podkładka w tym przypadku da radę. Bo taki układ, że łęk nie powinien być węższy. Ale siodło powinno mieć z przodu grubsze panele. A wtedy grubsze i z tyłu (a i inny kształt by się przydał). Jak z tyłu będą grubsze, obawiam się, że będzie się siedzieć za wysoko nad koniem.
okunka, może gruba podkładka w tym przypadku da radę. Bo taki układ, że łęk nie powinien być węższy. Ale siodło powinno mieć z przodu grubsze panele. A wtedy grubsze i z tyłu (a i inny kształt by się przydał). Jak z tyłu będą grubsze, obawiam się, że będzie się siedzieć za wysoko nad koniem.

Właśnie nie wiem jak by to wyglądało po przeróbkach bo na sucho leży bardzo dobrze, tak jak pisałam, siodło się samo w idealnym miejscu układało po dopięciu popręgu. No nic, pomęczę właścicielkę siodła żeby jeszcze raz przyjechała, nie ma co gdybać tylko sprawdzę na sucho, z czaprakiem, z czaprakiem i podkładką i pod tyłkiem 🙂 jak faktycznie ten łęk przedni klapnie za nisko to trudno 🙁 poszukam innego. No i jeszcze  pożyczę od koleżanki daw-maga classic z łękiem M, tak już z ciekawości czy faktycznie on potrzebuje aż tak dużego (33'😉.

Dziękuję za pomoc  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się