Dopasowanie siodła

Czytając poprzednie posty dot. siodeł nasuwa mi się jedno - lepsze płaskie a szersze panele czy węższe a wyższe? Teoretycznie na szerszych a płaskich lepiej rozklada się ciężar ciała ale różne opinie tutaj widzię.

Wyższe panele (przy takim samym rodzaju wypełnienia co płaskie) będą powodowały pogłębienie odczucia "siedzenia nad koniem". Im mniej cm między człowiekiem a koniem, tym lepiej powinno być go czuć.


I w sumie zadam jeszcze jedno pytanie niemal jak durny żółtodziób - patrze na te zdjęcia które zamieszczacie i mam wrażenie, że im szerszy rozstaw łęku tym lepiej dla konia i jeźdźca w sumie..

❓  ❓  ❓
A skąd taki wniosek?
Szerokość łęku jest odpowiedzialna m.in. za równowagę siodła. Przy zbyt szerokim rozstawie raz, że siodło może zacząć lecieć na przód (w siodle lecącym na przód jeździ się koszmarnie i strasznie ciężko sobie to skompensować własnym dosiadem), a dwa, że może zacząć leżeć zbyt blisko kłębu i go uciskać (żadna część siodła nie powinna dotykać końskiego kręgosłupa!).


ale tak mniej więcej - kładę siodło na gołego konia - ile cm, cali ma być pomiędzy kłębem a przednim łękiem?

Wrzucanie siodła na konia bez dopiętego popręgu nie ma większego sensu, bo dopięcie go niejednokrotnie zmienia ułożenie całego siodła. Także pomiar przy siodle z dopiętym popręgiem, ale bez jeźdźca na górze, nie jest miarodajny, bo wciąż nie wiadomo co się stanie, kiedy człowiek wsiądzie. To można potraktować jedynie jako pomiar wstępny - jeśli już wtedy między kłąb a przedni łęk wchodzą jedynie 2 palce, to jest bardzo duża szansa, że po obciążeniu siodła przez jeźdźca przedni łęk znajdzie się zbyt blisko kłębu.
Przyjmuje się, że pod jeźdźcem między przednim łękiem a kłębem powinna zostać przestrzeń na minimum 2 palce.
TheWunia- ja bym się bała tego siodła z panelami na rzepy- wątpie czy mam takie oko żeby je symetrycznie przyczepić ( piszę to pamiętając o wielu nieudanych próbach z klockami kolanowymi na rzepy).
marysia dziękuję za odpowiedź 🙂
Nie myślałam pod tym kątem. Aczkolwiek chyba je wezmę na próbę, bo ten passier jest z grupy dla krótkonożnych, ale to  jakoś bym przebolala, najgorsze, że łęk potrzebuje mniej więcej 35 wedle prestige 🙁
Tak więc zobaczę tą bezterlicowke i zobaczymy co koń powie, bo to on zadecyduje 😉
czy na śląsku działa jakis pasowacz siodel, który jest w stanie przyjechac z kilkoma sztukami do mierzenia do stajni? lub ktoś z województw ościennych kto bywa na śląsku?
Witam, z góry przepraszam jeśli pytanie już wcześniej gdzieś było, ale potrzebuje konkretów.
Mam konia, dosyć mocno wykłębionego i bardzo ciężko dopasować do niego jakiekolwiek siodło. Ktoś może wie jaki powinien być rozstaw łęku na takie konie i ewentualnie czy znacie może jakieś modele siodeł (nie interesują mnie syntetyki z wymiennymi łękami)
celuj w kieffery 🙂


Konkretne poduszki z tyłu 🙂 wycięty przedni łęk 🙂 a rozmiar łeku zmierzysz chociażby przy pomocy drucika
W jaki sposób za pomocą drucika?
odginasz drucik na kłębie i mierzysz.
elenawerb zerknij sobie kilka stron wcześniej jak wstawiałam zdjecia Nicalexa na moim koniu. U mnie była wielka dziura w miejscu na kłąb i było przy długie, za to plecy takie same płaskie i pod tym względem leżało dobrze 🙂 myśle, że Wam mogłoby podpasować
Mam pytanie odnośnie łęku. Według moich pomiarów wyszło, że powinien pasować nam łęk L daw maga, jak to odnosi się do kieffera? Znalazłam interesujące siodło, z łękiem 31 i przed ściąganiem na testy chciałam się dowiedzieć jak to mniej więcej z tym łękiem jest, obawiam się, czy nie będzie ciasno. Ehh, swoją drogą czemu jest niewiele fajnych siodeł wszechstronnych / skokowych z wycietymi łękami, za to ujeżdżeniówek... wysyp  😵
Bardzo proszę o ocenę jak siodło leży na koniu. Od dłuższego czasu mamy problem z dopasowaniem ponieważ większość a praktycznie we wszystkich siodłach w jakich chodził koń odstaje tylny łęk i anglezuje wraz z jeźdzcem... 🙄 Jak nie to to proszę o poradę czego szukać
przepraszam, że post pod postem ale nie umiem wkleić więcej zdjęć na raz 😡
Przepraszam za  🚫 ale... Ale ładny koń 😀

A co do siodła to czy ono przylega do grzbietu na całej długości?
Dziękuję za komplement  :kwiatek: może i ładny ale ile problemów z dopasowaniem czegokolwiek  😜.
Czy przylega....szczerze nie wiem. Jutro sprawdzę, są na to jakieś metody czy wystarczy ręką wymacać?
Ja to biorę sznurek od siana, wkładam w kanał, łapie za dwa końce i patrze czy wchodzi pod panel czy się zatrzyma 🙂
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
10 kwietnia 2015 11:04
Mam sporą zagwozdkę z dopasowaniem siodła w tej chwili :/ Koń ma spory bebech i wgłębienia za kłębem, jednocześnie szeroką kłodę i zwężony łęk się wbija.
Siodła z normalnym łękiem w spoczynku leżą idealnie, w ruchu zsuwają się do przodu i zatrzymują na kłębie. Zwłaszcza w terenie na pagórkach. Myślę o podogoniu dopóki nie odpracujemy pleców i brzucha.
Czym się kierować przy wyborze podogonia? WALDHAUSEN i Busse są w całkiem przyjaznej cenie, ale różnią się niego kształtem. Czy może jakaś inna firma?
Będę wdzięczna za szybką odpowiedź  :kwiatek:

Ja melduje, że bezterlicówka jeszcze dziś wróci do właścicielki, za mała  😵
Z naszych ogłoszeń wybrałam 7 nastepnych kandydatów, kurier to chyba mi karte stałego klienta założy  🙄
Gniadata   my own true love
10 kwietnia 2015 11:58
TheWunia ta z naszych ogłoszeń, z panelami na rzep? dobrze kojarze?
Tak, ogólnie to mogę polecić, bo na konia pasowała, mięciutka, bez uszkodzeń, łęki wymiania się jeszcze lepiej niż w wintecu tylko.. ja jestem za duża  😁 a już bardziej nie chce chudnąć 😉
Gniadata   my own true love
10 kwietnia 2015 12:07
Pytam się, bo tak trochę sie na nie zasadzalam tylko ta 16stka mnie troche hamowala (ale wmawialam sobie ze a nuż widelec wypada sporawa :hihi🙂... i dobrze, ze pohamowala, patrząc po Twoich zdjęciach to jestes tak ze 2 razy drobniejsza ode mnie, wiec jak na Ciebie to siodlo jest za małe to ja bede sie z niego chyba wylewac 😁
Ma ktoś pomysł jakie modele (skokowe/wszechstronne) można próbować na długonogiego jeźdźca i konia z krótkim grzbietem?
Na_biegunach- korzystałam z obydwóch i nie ma różnicy 🙂
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
10 kwietnia 2015 14:25
Dzięki marysia550 :kwiatek:
Jeszcze się zastanawiam do syntetyka mocować do przednich kółek czy przez motylka a może do 4 pary kółek od przystuł  ❓
Też miałam syntetyka.Aktualnie mam przez przednie kółka przeciągniety pasek od wytoka i o to zaczepione, ale bardzo długo jeździłam z motylkiem i jest to najwygodniejsza opcja, bo nic pod spodem nie trzeba poprawiać. A jak do przystuł, to nie mam pojęcia?????
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
10 kwietnia 2015 15:47
Uwaga twórczość własna w paincie  🤣  TG ma opcje przepięcia przystuły z 3 na 4. 4 kółka są wolne. Skoro utrzymują przystułę to i podogonie powinny wytrzymać... chyba
no widzę to kółka, tylko nie wiem jakby to miało podogonie trzymać :P
ushia   It's a kind o'magic
11 kwietnia 2015 12:29
hmmm, do tych kółek pasek i do paska podogonie?

swoją drogą, ktoś przepinał w wintecu albo innym syntetyku przystułe na tę czwartą pozycję?
mnie by pasowało, bo dalej mi tył siodła za mało dolega, ale zastanawiam się, czy wtedy nie będzie za dużej odległości od pierwsze i czy w związku z tym nie będą przystuły skosem szły?
miałam w izabeli na v-ce uregulowane tak, ze był skos i nie dobrze to z popregiem wspolpracowalo :/
Pytanie za 100 punktów. Jak obecnie radzi sobie z pasowaniem siodeł np. Equishop ??
Klami, wierzysz  w takie  cuda,  że  na Pomorze  ktoś  od nich  dojedzie? 
anai, mają na stronie cennik kilometrów,  wiec wnoszę,  że jak się zapłaci to dojadą.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się