Historia sztuki jeździeckiej. Ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie.

[url=https://books.google.pl/books?id=T2hbAAAAQAAJ&printsec=frontcover&dq=inauthor:%22Krzysztof+Dorohostajski%22&hl=pl&sa=X&ei=0IklVY3JGtD5avnlgKAG&ved=0CCgQ6AEwAQ#v=onepage&q&f=false]https://books.google.pl/books?id=T2hbAAAAQAAJ&printsec=frontcover&dq=inauthor:%22Krzysztof+Dorohostajski%22&hl=pl&sa=X&ei=0IklVY3JGtD5avnlgKAG&ved=0CCgQ6AEwAQ#v=onepage&q&f=false[/url]

A tu nasz wkład w historię sztuki jeździeckiej - starsze niż Guerinierre
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
08 kwietnia 2015 21:44
Pocieszna zaiste jest ta lektura  🤣
drabcio własnie o tej KSIĘDZE ci pisałam 😀

halo ciężko mi się zgodzić z tym, że ćwiczenie definiujemy poprzez to co się dzieje po wykonaniu rzeczonego.
Dlaczego tylko przód może zostać na linii środkowej? Możesz przecież pojechać renwers w prawo (zad zostaje na linii środkowej, przód jest z lewej strony na drugim śladzie.)
Jakby przesunąć całego konia w prawo żeby przód był na linii środkowej to będzie trawers. Mam nadzieję ze dobrz zobrazowałam słowami i nie muszę odpalać paint'a 😀
kajpo, ale to nie będzie na linii środkowej - będzie na drugim śladzie od środkowej. Na linii środkowej będzie wtedy, gdy przód będzie na linii, a zad może być z prawej, albo z lewej. Trawersy i renwersy to ruchy odprowadzające zad, nie przód.
A skąd wiesz, czy opisywany przez ciebie ruch nie jest trawersem? Trawersem w odległości od lewej ściany do śladu przed środkową?
No historyczne rzecz biorąc, to renwers wziął się z ćwiczenia łopatką do wewnątrz, a w zasadzie jest jego częścią, najpierw sprowadzamy łopatki ze śladu, później zmieniamy zgięcie.
Współcześnie ten ruch jest identyczny z trawersem- w obu sprowadzamy ze śladu zad, różni się tylko punkt odniesienia. To Halo ma rację.
Ja sam myśląc o tym ćwiczeniu użyję raczej określenia "przejście łopatka-renwers" a nie trawers.
Ok. racja, chyba sama sobie zaczęłam komplikować sprawę 🙂
Miłośników historii sztuki jeździeckiej zapraszam na prawdziwą ucztę, jaką będzie tegoroczna konferencja PHB (1-2 października 2016r.). Moderatorów proszę o nietraktowanie tego wpisu jako nachalną reklamę- jest to temat bardzo niszowy i w Polsce praktycznie niedostępny z racji tego, że nie ma literatury w języku polskim dotyczącej tego tematu.
Historię jeździectwa wyłoży pan Patrice Franchet d'Esperey, który był wieloletnim dyrektorem centrum dokumentacji i jednocześnie ecuyer Cadre Noir w Saumur.
Poniżej podaję tematy, jakie będą wyłożone przez p. Patrica:

1. Jeździectwo włoskiego renesansu
2. Jeździectwo renesansu francuskiego 1575 - 1648
3. Francuskie jeździectwo klasyczne - Szkoła Wersalska 1680 - 1836
4. Jeździectwo wojskowe - szkoła d’Auvergne 1756-1788
5. Książę d’Aure (1799 -1863) - począwszy od 1847
6. Francois Baucher (1796 - 1873) - począwszy od 1833
7.  Fuzjonizm - połączenie nurtów od 1855
8. Jeździectwo sportowe - od 1865

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://hipologia.pl/news/show/id/715
Po obejrzeniu metod postępowania ze źrebakami i innych filmów instruktażowych pana Chełkowskiego , nawet  za dopłatą  nie wziąłbym udziału w szkoleniach tego pana .  🤔wirek: A jeździectwo francuskie jest taką kolebką europejskiego jeździectwa , jak rewolucja francuska kolebką demokracji .
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się