ABC formalności OZJ/PZJ i startów na zawodach

Nie, tylko opłata licencyjna PZJ
dzięki!  :kwiatek:
Wiecie moze gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie potrzebne do przedłużenia licencji?
Gdzie znajdę aktualny Kodeks Postępowania z Koniem? Wszędzie jest inna wersja  🙄
Lub oryginał FEI
Jakakolwiek oficjalna wersja

:kwiatek:
I tu jest problem
Dlaczego w każdym dostępnym dokumencie jest inna wersja?

PRZEPISY OGÓLNE
Obowiązują od dnia 1 stycznia 2014 roku.
Wydanie 5.1.
[[a]]http://pzj.pl/sites/default/files/przepisy/PRZEPISY_OGOLNE_%20wyd.%205.1%202014.pdf[[a]]

UJEŻDŻENIE
A
REGULAMIN ROZGRYWANIA
KRAJOWYCH ZAWODÓW
W UJEŻDŻENIU
Obowiązuje od dnia 01 stycznia 2014 2015 roku.
[[a]]http://pzj.pl/sites/default/files/przepisy/Regulamin_A%20_2015%28akt.%29.pdf[[a]]


PRZEPISY
MIĘDZYNARODOWEJ
FEDERACJI JEŹDZIECKIEJ
WE WSZECHSTRONNYM KONKURSIE
KONIA WIERZCHOWEGO
Wydanie 24 przepisów
obowiązujące od dnia 1 stycznia 2014 roku.
ze zmianami obowiązującymi od 8 stycznia 2015
[[a]]http://pzj.pl/sites/default/files/przepisy/przepisy%20WKKW%202015.pdf[[a]]
Ten kodeks się pokrywa z wersją na stronie PZJ.



KODEKS FEI POSTĘPOWANIA ZGODNEGO Z DOBREM KONIA
FEI wymaga, od wszystkich zaangażowanych w międzynarodowy sport jeździecki, przestrzegania
Kodeksu Postępowania FEI oraz uznania i zaakceptowania zasady, że dobro konia zawsze musi być
najważniejsze i nigdy nie może być podporządkowane rywalizacji sportowej lub wpływom
komercyjnym. Spełnione muszą być zwłaszcza następujące zasady: (...)


Polski Związek Jeździecki w ślad za Międzynarodową Federacją Jeździecką FEI wymaga, od wszystkich zaangażowanych w sport jeździecki, przestrzegania niniejszego Kodeksu Postępowania z koniem oraz uznania i zaakceptowania zasady, że dobro konia zawsze musi być najważniejsze i nigdy nie może być podporządkowane rywalizacji sportowej lub wpływom komercyjnym. Spełnione muszą być zwłaszcza następujące zasady: (...)

Czy to co jest oficjalnie na stronie PZJ to jest przetłumaczona wersja kodeksu FEI? Czy to wersja stworzona przez PZJ i zaakceptowana przez FEI? Dlaczego w różnych dokumentach są użyte różne wersje? Bo już dostaję kręćka  🤔wirek:

kajpo, przyjmij Przepisy Ogólne jako wersję podstawową.
Recz w tym, że zmieniły się Przepisy Ogólne FEI a wraz z nimi Kodeks. Ogólne dość długo nie były przetłumaczone oficjalnie, stąd pewnie różne wersje kodeksu.
Mam problem z wykupieniem ubezpieczenia NNW  😡

Próbuję je wykupić online przez stronę PZJtu i nie wiem czy mam zaznaczyć, że posiadam licencję czy nie. Po to je wykupuję żeby tą licencję posiadać, czyli teoretycznie nie, ale z drugiej strony posiadałam ją w zeszłym roku. Głupieje już totalnie  🤔
mi miła Pani w WMZJ powiedziała że zaznaczam że mam, ale numeru nie wpisuję  😉
dzięki bardzo  :kwiatek:
Dla upewnienia: jeśli przedłużam licencję, to opłaty wyglądają tak:
dla jeźdźca 100 zł
dla konia 40 zł
ubezpieczenie 66 zł

Wszystko? Plus lekarz oczywiście.
Dzionka, koszt licencji zależy od OZJ, ubezpieczenia od ubezpieczyciela... Ale tak, to wszystko + lekarz (ok 100 zł dla seniora.)
WMZJ mam na myśli i ubezpieczenie on-line na stronie PZJ. Dzięki 🙂
Amigo rozsyła maile (np do mnie i koleżanki, może dlatego że robiłyśmy zakupy przez neta z podaniem maila) że PZJ dopuścił na zawodach bryczesy turkusowe, kobaltowe i fuksje. To żart jakiś mam nadzieję?
A czy przypadkiem tych maili nie dostałyście 1.04 ? 😁
:wysmiewacz22:




wyborny dowcip!
Mam moze glupie pytanie ale moze nie tak bardzo  😅
w ujeżdżeniu w przepisach z zeszlego roku nadal obowiazujacych jazda z batem jest dozwolona z wyjatkiem zawodow miedzynarodowych lub mistrzostw. Jednak w nowych programach opublikowanych w tym roku - mysle o programach krajowych klasy np. P, N ukazala sie adnotacja: "imne bledy (2 pkt.)" - chodzi oczywiscie o pkt karne - wjazd z batem w obszar czworoboku i na czworobok.
Czy dobrzr to interpretuje ze bat jest niby dozwolony ale za jego uzycie sa punkty karne?! Moze sie myle bo to dla mnie troche dziwne....
toltek, w "zwykłych" konkursach bat jest dozwolony.  Kropka.
toltek, art. 2 pkt 10 Regulaminu Rozgrywania Zawodów Krajowych "We wszystkich zawodach z wyjątkiem MP, HPP, OOM, a także MMM i MR, o ile regulamin MR nie stanowi inaczej, zawodnicy mogą startować z batem, którego maksymalną długość określają przepisy dyscypliny ujeżdżenia." Ten przepis nie zmienia się od dłuższego czasu. Poza tym masz już Regulamin za 2015 r., więc po co porównywać "nowe" formularze ocen ze "starym" Regulaminem.
Dla porządku i jako ciekawostka: nie używaj zastępczo pojęć "wjazd z batem na czworobok lub w obszar wokół czworoboku" oraz "użycie bata". Co prawda niewielu z nas tu obecnych to rozróżnienie interesuje, ale od pewnego poziomu konkursów nierozróżnianie tej subtelnej różnicy skutkować może usłyszeniem nieprzyjemnego dzwonka (art. 428 pkt. 2 i 430 pkt 7 Przepisów Dyscypliny Ujeżdżenia).
mark11, zupełnie nie rozumiem drugiej części twojego wpisu.
Gdzie jest dozwolony wjazd z batem - jest dozwolone jego użycie. Jeśli uważasz inaczej, podaj przepis, z którego mogłoby wynikać coś takiego, bo z zacytowanych przez ciebie nie wynika (a 428.2 jest o kiełznach).
halo, niepotrzebnie tak napastliwie 😉
Po pierwsze, art. 428 nie dotyczy tylko kiełzna, a zatytułowany jest "Rzędy". W pkt 3 (rzeczywiście nie 2) przewidziano: "Na wszystkich zawodach międzynarodowych we wszystkich konkursach, pod groźba eliminacji, zabrania się jazdy z batem na czworoboku. Jazda z batem, o łącznej maksymalnej długości 120 cm (zawody dla kuców – 100 cm), jest dozwolona podczas treningu. Bat musi być odrzucony przed wjazdem na plac wokół czworoboku, w przeciwnym wypadku zawodnik będzie ukarany. Patrz art. 430". Są więc konkursy, w których sama jazda z batem jest niedozwolona (skoro konsekwencją jest eliminacja), i tu się pewnie zgadzamy.
Art. 430 pkt 6 mówi o wjeździe z batem na czworobok lub w obszar wokół czworoboku, które karane są odliczeniem punktów. Są więc konkursy, w których wolno to zrobić, ale trzeba się liczyć z karą, prawda?.
Art. 430 pkt. 7.7 daje możliwość eliminacji m.in. za  wykonanie więcej niż 3 elementów z batem. I znowu: mogą być konkursy, gdzie da się wjechać z batem na czworobok, da się go używać, ale w pewnym momencie można być z tego powodu - nazwijmy to "nadmiernego" - użycia wyeliminowanym.
Czy zatem istnieje różnica pomiędzy wjazdem czy nawet jazdą z batem a użyciem bata z punktu widzenia ewentualnych konsekwencji - moim zdaniem tak.
Przykro mi, że coś, co miało być ciekawostką dotycząca raczej pewnej grupy konkursów międzynarodowych w istocie zaciemniło odpowiedź. Oczywiście masz całkowitą rację. W tych konkursach "krajowych", gdzie dopuszczalna jest jazda z batem, wolno też go używać.
  
mark11, tak i nie 🙂 Nie ma, że "wolno, ale kara". Tam, gdzie bat niedozwolony, tam: za wjazd/objazd z batem  - punkty, za jazdę z batem - grozi eliminacja. Rozumiem tak, że jeśli na czworoboku nie wyrzucisz bata do 3 elementu - grozi eliminacja. Do 3 elementu - punkty karne za wjazd z batem.

Regulamin w PL dopuszcza jazdę z batem, a zatem i jego użycie.
Nadal nigdzie nie widzę nic o zakazie użycia(!) bata.

Nadmierne użycie bata jest w innych przepisach. M.in. każdorazowo 4 uderzenie pod rząd.
Gdzie znajdę swój "numer PZJ"? Potrzebuję go żeby się zgłosić na zawody, a swojej licencji jako takiej nie mam w domu. Nie ma żadnej bazy online, w której bym się mogła odnaleźć? Do Artemora trzeba podać... numer PZJ 🙂 Help!
Dzionka w bazie są tylko aktualne licencje na dany rok. Nie wykupiłaś jeszcze? Może napisz maila do pzj? Albo poszukaj starej plakietki
baffinka, acha, rozumiem. Próbuję się dodzwonić do WMZJ, ale nie odbierają. Będę próbować dalej, dzięki 🙂
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
16 kwietnia 2015 19:17
Dzionka, jak ty masz na nazwisko?
zresztą, wklep nazwisko tutaj, jak wykupiłaś, to się znajdziesz:
http://artemor.pzj.pl/Overview/Athletes
malinowaa   Życie zaplątane w końską grzywę...
16 kwietnia 2015 20:46
Żeby odnowić licencję konia muszę wysłać jego imię, nr paszportu oraz skan szczepień do mojego OZJ? Czy to zależy od OZJ?
Sanndy   „Czy dajesz siłę koniowi…”
17 kwietnia 2015 07:30
witam

kieruje do Was takie nietypowe pytanie - nie pomyślałabym o tym nawet, gdyby babka w sklepie mnie nie zapytała kiedy kupowałam bryczesy
Czy w ujeżdżeniu rangi regionalne/ogolnopolskie zawody można mieć białe bryczesy z CZARNYM LEJEM I CZARNĄ KIESZONKĄ ?  👀

http://www.amigo-konie.pl/7020-hkm-bryczesy-pocket-flap-global-team-z-pelnym-lejem-damskie.html
dokładnie te
Mam pytanie - czy na zawody (towarzyskie i regionalne) muszę mieć koniecznie ubezpieczenie nnw czy oc instruktora też jakoś honorują? Trochę powątpiewam, ale może.... 👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się