ABC formalności OZJ/PZJ i startów na zawodach

Sankaritarina, nie OC nie ma nic wspólnego z NNW
Musisz mieć koniecznie NNW - możesz wykupić np na tydzień...
Sanndy, nie możesz doczekać się odpowiedzi na swoje pytanie, bo nikt nie jest w stanie zgadnąć co będzie. Ogólna zasada jest taka, że czego nie widać - tego nie ma. Czyli gdy plastron biały koszula może być rószoffa. Czarnego leja nie widać i ludzie jeżdżą w czarnych/szarych. Kieszonki z tyłu nie widać. Problemem jest czarny trójkąt z przodu. Bo: a) jak będzie widać, ktoś może się przyczepić (choć nie sądzę) b) może zakłócać symetrię - i oberwiesz w punktach za asymetrię, albo sędzia się wkurzy, że nie może ocenić symetrii.
Czy i co będzie widać - zależy od fraczka.
_Gaga, Dzięki :kwiatek: Chyba stres odebrał mi dzisiaj myślenie.
Sanndy   „Czy dajesz siłę koniowi…”
18 kwietnia 2015 08:12
halo dziękuję bardzo 🙂 zostaje przymierzyć mi je razem z frakiem i zdecydować, czy zostawiam, czy zwracam na sklep 🙂
z drugiej strony obawiam się, że mogą farbować, ale to już inny temat...
Mam pytanie-otóż startuję tylko i wyłącznie w ujeżdżeniu, niestety jestem z tych zarejestrowanych po 2007r. W związku z tym, żeby mieć uprawneinia III stopnia powinnam zrobić srebro, ale jest pewien problem, bo nie mogę skakać ze względu na kontuzję kolana. Myślicie, że jest jakiś sposób, żeby to obejść? Napisałam do pzj czy mogłabym zrobić II klasę sportową w takim wypadku.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
18 kwietnia 2015 18:00
W tej chwili, żeby zrobić III licencję trzeba zdać srebro ALBO zrobić III klasę.
Ufff. Bo w tabeli jest gwiazdka, że srebro jest dla tych po 2007. No to super, kolano uratowane 😉
Ktoś, dzięki!
robakt   Liczy się jutro.
19 kwietnia 2015 13:14
Mam zaszczepionego konia, raz we wrześniu, powtórka w marcu, nie miałam wtedy jego paszportu, wystarczy wklejenie naklejek z datami czy muszę ścigać weta o podpis?  :kwiatek:
robakt musi być podpis i pieczątka  😉
Hej, mam pilne pytanie (nie ogarniam  strony PZJ) co trzeba zrobić żeby uzyskać I klasę w skokach ??
Bardzo proszę o odpowiedź 😉
Czy jest gdzies zapis o tym, ze nie moge wystartowac w mistrzostwach wojewodztwa w kategorii seniorow na kucu?
Czy jest jakaś określona długość drągów na zawodach? Minimalna/maksymalna? Albo ile mają przeciętnie, 3.5m?
Jasnowata, dla kuców w mistrzostwach powinna być osobna klasyfikacja. Dla seniorów nikt klasy kuców nie zrobi
Przepraszam jesli dubluje, nie moge znalezc.
Chodzi mi po glowie ze od jakiegos czasu (2014?) osoby powyzej 23 roku zycia dostaja orzeczenie lekarskie z medycyny sportu na 1rok, a nie pol. Czy to moj wymsl czy tak jest? Moglby ktos podlinkowa stosowny przepis?
Wlasnie bylam u lekarza, dostalam na pol i panie patryly zdziwione na moje slowa 😉.
Zorilla, i nic nie zrobisz. Byłem chyba jednym z pierwszych, który próbował te sprawę ogarnąć i wyjaśnić. Najkrócej rzecz ujmując - o "długości" zaświadczenia decyduje TYLKO i WYŁĄCZNIE lekarz sportowy. Jeśli po badaniach dojdzie do wniosku, że pozwoli Ci na starty przez tydzień, to nie ma żadnego znaczenia ile masz lat. Przepisy PZJ nie nakładają na lekarzy żadnych zobowiązań, wskazują jedynie, jakiej długości zaświadczenia będą respektowane przy startach. Poniżej zacytuję opinię specjalisty do spraw prawnych Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej :
"W odpowiedzi na Pańskie zapytanie w sprawie okresu na jaki może zostać wystawione orzeczenie lekarskie o zdolności do uprawiania sportu informuję, że mając na uwadze dobrą praktykę medyczną, lekarze wystawiają orzeczenia lekarskie o zdolności do uprawiania sportu na okres do 6 miesięcy. Okres na jaki zostaje wydane orzeczenie zależy wyłącznie od decyzji lekarza orzekającego, więc orzeczenie może zostać wystawione zarówno na okres 1 tygodnia jaki i 6 miesięcy. Przepisy powszechnie obowiązujące nie obligują lekarza do wydania orzeczenia lekarskiego na określony okres czasu, również wewnętrzne przepisy Związków Sportowych nie mogą nałożyć na lekarza obowiązku wydania orzeczenia na konkretny okres. Powyższe wyjaśnienie, jest informacją o stosowanej w medycynie sportowej przez lekarzy orzeczników praktyce, do SP ZOZ Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej nie należy powszechnie obowiązująca wykładnia przepisów prawnych, w przypadku jeśli powyższe wyjaśnienia nie rozwiały Pańskich wątpliwości, proszę zwrócić się z odpowiednim zapytaniem do Ministerstwa Zdrowia."
Na marginesie z Ministerstwa Zdrowia dostałem odpowiedź praktycznie identyczną.
Żeby wyczerpać temat, oto odpowiedź z PZJ: " Federacja nie może wpływać na decyzje lekarza wystawiającego zaświadczenia. Po 23 roku życia orzeczenia mogą być ważne maksymalnie rok zgodnie z naszymi przepisami - oczywiście w zależności od decyzji podpisującego je lekarza sportowego. Zdarza się, że takie zaświadczenia ważne rok są wystawiane (wiem to zarówno z doświadczenia pracy w Biurze PZJ ale również jako sędzia na zawodach jeździeckich), ale również bywają ważne 3 miesiące i mniej w zależności od konieczności zrobienia np. dodatkowych badań. Odpowiedzialność i decyzja lekarza jest bezsporna. Zgodnie z zapisami z Przychodni lekarskich od lekarzy medycyny sportowej daty wpisywane są w Bazie PZJ."
Jeśli interesuje Cię uzyskanie zaświadczenia ważnego dłużej, może popytaj forumowiczów, kto z lekarzy w Twojej okolicy jest skłonny wyznaczać dłuższe terminy?
U nas jest to zapisane w regulaminie rejestracji i licencjonowania zawodnika.

"Badania lekarskie ważne
są:
- do 6 miesięcy dla zawodników do 23 roku życia (włącznie);
- do 12 miesięcy dla zawodników powyżej 23 lat;
Okres na jaki zostanie wydane orzeczenie zależy wyłącznie od decyzji lekarza orzekającego
(jednak nie dłużej niż 12 miesięcy)
. Jeżeli lekarz nie określi daty ważności badań, PZJ uznaje
ważność badań na okres 6-ciu miesięcy.
Badania muszą być potwierdzone przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny sportowej
lub lekarza posiadającego certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej lub lekarza,
który zawarł umowę z odpowiednim funduszem na świadczenie usług w zakresie medycyny
sportowej – spełniające wymogi Przepisów Ogólnych PZJ "
Ooo dziękuje sprawdze na naszej stronie. W sumie wszystko jedno i tak musiałabym tam jechać (60km) więc czy pojade się kłócić czy za pół roku i wydam 80zł, to w zasadzie wszystko jedno :P. Ale nie nazmyslałam tak bardzo, to dobrze 😉 .
Jeśli chodzi o eliminacje MPMK to konie 4 letnie mogą startować na lic regionalnej, a co z jeźdźcem, też może mieć regionalną czy już musi być PZJotowska ?
somebody, eliminacje rozgrywane w ramach ZR może jechać na regionalnej 🙂
_Gaga, dzięki, dzięki, wiem, że tak powinno być, ale u nas w Lublinie nikt nigdy na żadnych zawodach nie zrobił oddzielnej klasyfikacji. A usłyszałam ostatnio, że jeszcze w zeszłym roku mnie na kucyku puścili(byłam MJ), ale w tym to już nie przejdzie.
Pytam w imieniu  nie swoim  😉 na oomy w ujeżdżeniu jakie  warunki  (chodzi mi o licencję czy srebrną odznakę )  musi spełniać  jezdziec?  (Niestety  hasło  oom nie jest wystarczająco długie dla naszej wyszukiwarki )
jakie są zasady zdobywania 2 klasy w skokach ? znalazłam tylko że 8 x N na 0 , ale to w ciagu jednego roku kalendarzowego ? czy złota odznaka jest też do tego potrzebna ?
Tak. W ciągu roku kal. Złotej nie trzeba 😉
malinowaa   Życie zaplątane w końską grzywę...
01 maja 2015 21:03
Jak w tym roku z oczkami? Trzeba chodzić i zbierać podpisy na karcie norm lub drukować wyniki i skany wysłać potem do PZJ (czy do OZJ?) z prośbą o wystawienie licencji czy robią to elektronicznie?
Czy jeśli mam wykupione ubezpieczenie NNW, to muszę przy rejestracji w PZJ wykupić jeszcze to z pzj?
Nie musisz, ono nie jest obowiązkowe, wystarczy tylko w takiej sytuacji przesłać im skan swojej polisy
somebody, dziękuję :kwiatek:
Ja mam pytanie co do rejestracji w WZJ/PZJ.
Czy jeżeli chwilowo nie mam przynależności klubowej (a planuję starty w zawodach reg.) to wiem, że muszę się zarejestrować i wpłacić podaną sumę w PZJ/WZJ. Natomiast jeżeli za kilka miesięcy już będę zrzeszona to co wtedy z tą rejestracją? Dalej zostanę zarejestrowana jako niezrzeszona, czy to uznaje się za 'zmianę barw klubowych' i będę musiała ponownie ją wysyłać? 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się