Rody- konie Wlkp

Na wstępie chciałam powitać was wszystkich. Choć czytam was już wiele lat, sama nie ośmieliłam się nigdy nic napisać (takie zagęszczenie wiedzy i doświadczenia mnie onieśmiela -> podlizuch). Niestety (a może stety ...) potrzebuje pomocy. Rzecz w tym, że nigdzie nie mogę znaleźć rodów z których wywodzą się obecnie użytkowane (kryjące) ogiery Wielkopolskie. Może ktoś zna nazwy rodów, albo chociaż źródło z którego mogła bym zaczerpnąć wiedzy ( książki, artykuły etc.).  Szczytem marzeń była by informacja który ogier z którego rodu pochodzi, ale wiem że na to są marne szanse. Jeżeli jednak ktoś z was posiada tak rozległą wiedzę proszę o kontakt na pw (mam 191 ogierów do opisania- myślę że zamieszczanie całej listy na forum było by bezcelowe).
a moze jednak nie byłoby bez celowe  , ktos zobaczy ze wie cos o danym ogierze i napisze a jak nie to nie  😉
A moze by tak zwrócić się do Polskiego Związku Hodowców Koni.  Oni powinni posiadać takie informacje. Poza tym warto zajrzeć na stronkę z rodowodami : www.allbreedpedigree.com
Niektóre informacje mogą nie być do końca zgodne z prawdą bo rodowód może umieścić każdy ale mimo wszystko sporo tego tam jest i to ciekawe moim zdaniem źródło.

Pursat   Абсолют чистой крови
01 marca 2009 15:49
PZHK, tak chętnie udziela informacji, że szok... 🤔 Ale spróbować możesz.

Jestem za tym, żebyś umieściła tutaj przynajmniej część listy.
http://www.allbreedpedigree.com/zestaw

ogier Zestaw wlp dziadek mojej kobyly.Ale czy ja dobrze widze? on ma tekinca w rodowodzie? 🤔
jestem w glebokim szoku...nie mialam pojecia ze to:

czyli Arizona od Astra po Zestaw ma w sobie tekinca.....
Na samą listę ogierów od PZHK czekałam dwa miesiące, tak więc nie sądzę żeby ktoś z tamtąd był skłonny do szybkiej pomocy (mam 4 dni na uzupełnienie danych).
Lista:
Absurd, Aktyw, Alamos, Albens, Alek, Ałtaj, Amigo, Antek, Apacz, Aramir, Arkan, Armin, Azer
Bachus, Bakun, Baldram, Bankiet, Barito, Barok, Bastion, Batman, Ben-Hur, Bidon, Biruń, Blansz, Boksyt, Bonsun, Boss, Budrys, Bugsy, Bujak, Butanol
Cedron, Celebes, Cent, Cenzus, Cestus, Cet, Chleb, Cieszyn, Cordian, Cwał, Cytolog, Czagos, Czakram, Czaromir, Czekan, Czepmion, Czos
Daf, Dakar, Damon, Darko, Dawid, Dekoder, Delgor, Demut, Diadem, Dinar, Doping, Dragon, Dubaj, Duryt, Dżahangir, Dżahil, Dżentelmen
Eger, Eldorado, Elistor, Emiter, Emmen, Erkon, Eskudo, Etos, Europ
Fason, Fatim, Fazan, Flesz, Foliał, Forego, Frazes, Funt
Galapagos, Galeon, Galon, Gastin, Gawrosz, Giacomo, Golem, Gral, Grosz, Grot, Grymas
Hazard, Herkules, Heros, Herubinek, Himen
Idol II, Ikarus, Iman, Inblanco, Index, Izopren
Jakobin, Janczarm Jasyr, Jawor
Kaper, Kastor, King Size, Kiper, Kłobuk, Kołczna, Kontrast, Kornet, Kortes, Krezus, Kroton, Kurant
Lampart, Latopis, Likwor, Liman, Linuteman BH, Lokis, Lwów, Lwówek
Madog, Mangan, Marat, Mariasz, Mazut, Mecenas, Merkury, Meteor, Miran, Moro, Murat
Nikiel
Okruch, Olimp, Olin, Oran, Orbis, Ostry Cheff, Otyn
Pall, Paradoks, Parys, Pasza, Patryk, Pawlin, Peres, Perfekt, Pergamon, Picasso, Pikap, Polonus, Popiel, poplon, Poprad, Porfir, Protest
Raiffaisen, Ramiro, Rebus, Regent, Retman, Rewir I, Rio Bravo, Rokset, Romanus, Rotmistrz, Rumianek, Rywal
Sekret I, Seul, Siquest, Słowak, Smyk, Sokrates, Super Star, Szereg
Talizman, Tornado,
Wizon

Niestety og. Zestaw nie ma na mojej złotej liście. Szczerze mówiąc nie wiem jakim kryteriami kierowano się wybierając ogiery do tej listy. Na początku mowa była o kryjących, ale widzę też parę ogierów które zostały wykastrowane. Poza tym rodowody nie wiele mi dadzą jeżeli nie znam nazw rodów. W ostateczności zrobię sobie wolne w pracy i pójdę męczyć promotora 😁
Pursat   Абсолют чистой крови
01 marca 2009 16:59
Celebes wywodzi się od Luftgotta. Wszystkie ogiery pochodzące od Aspiranta lub Poprada możesz podciągnąć pod ten ród.
o jezu  , nawet mój sie znalazł na tej liscie  😁

Ja moge tylko podac rodwoód Idola II  ale na rodach sie nie znam
O Galapagosie jest watek na forum
Dzięki Pursat 🙂 O takie info mi właśnie chodzi 😅
ciska wszystkie rodowody już mam 🙂 Idol II to twój?
Linuteman tokon hodowli forumowej bh demeter wiec wal do niej 🙂
Ja rodów niestety nie znam ale sporo imion kojarzę ze sportu.. Aczkolwiek te informacje chyba Ci nie potrzebne..

Szaga  tak  😉
No to za pół roku też będę miała do ciebie sprawę 🙂 Akurat wtedy będę kończyć katalog dla związku i zacznę zbierać do niego zdjęcia. Mogę liczyć na ładne zootechniczne zdjęcie?
myśle ze tak  🙂
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
01 marca 2009 19:17
Mogę Ci napisać o wszystkich trakeńskich-na Twojej liście jest ich sporo.

Pursat- te ogiery które wymieniłaś raczej opisuje się jako ród(linia męska) og. Pilger,
czyli Cedrusy, Ogary, Kondory, Aspiranty...itd.
Tak! Pewnie!  🙇
midnight   Wyprowadz mnie w pole daleko...
01 marca 2009 19:24
no waśnie widze ze znalazł sie tu Mangan... wiecie coś więcej..jakieś zdjęcia cuś? (rodowód calu znalazłam ^^ jest tu gdyby ktoś tez byl zainteresowany : http://www.allbreedpedigree.com/mangan4 )
Szaga wejdż na stronę PZHK do bazy danych. Poruszając się po rodowodach coraz głębiej najłatwiej znadziesz protoplastów np Bachus ród og Celsius itd. Trochę powinno Ci to ułatwić.
Troszkę ułatwia, jednak w przypadku niektórych ogierów nie mam zielonego pojęcia czego mam szukać, żadnych imion które mi się o uszy obiły. W każdym razie już mam ogiery z rodów: Pilger, Parusów , Aquino i Celsius. Część dzięki wam :kwiatek:
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
01 marca 2009 20:43
Parysów to ród Ormonde(1883-1904) czyli Araki, Gordony

Aktyw po Agar to ród Phalaris xx(1913-1931)
Ałtaj po Silver- ród og.Lapis (angloarabski)

Aquino opisuje się jako ród Ksar (Barok po Peszt)

Forego po Wolver Heights to również ród Phalaris

Makart i Posejdon(po Arianin) opisywany jest jako ród Hurry On

Aragonity(Patryk, Dinar od Dorada) opisywane są jako ród Dark Ronald lub Bay Ronald


To tak na szybko 🙂

Edit:
Himen po Oder- ród Dampfross wsch.pr.

Super!
A jak nazywa się ród pochodzący od ogierów: Baca-Grosso-Hindus-Favo-Dealer? Może ktoś wie? mam sporo koni z takim rodowdem.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
01 marca 2009 21:18
Jeszcze mi się przypomniało

ród og. St.Simon(1881-1908) czyli Mangan, Lokis po Cardiff
Mangan po Magnes (Orkisz-Maja)? Jeżeli tak to znaczy, że wszystkie konie mające Orkisza-Dido  po mieczu są z rodu St. Simon? Mam jeszcze jednego Mangana przewijającego się w Rodowodach, po Dakocie xx.
http://www.pzhk.pl/ksiegi/ksiegi1/index.php Pewna informacja - baza koni polskiego zwiazku hodowców koni. Jezeli chodzi o wlkp to pewnie znajdziesz wszystko.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
02 marca 2009 09:53
Szaga-  u Mangana po Magnes masz Orkisza xx a Orkisz po Dido to zupełnie inna linia.

Mangan xx po Dakota od Mangalia po Oczeret to również linia Phalaris( przez Nasrullah-->Nearco)
[quote author=ms_konik link=topic=3332.msg190385#msg190385 date=1235987634]
Szaga-  u Mangana po Magnes masz Orkisza xx a Orkisz po Dido to zupełnie inna linia.
[/quote]
Ale wtopa  👀, nie zaznaczyłam w dalszej częsci rodowodów gdzie są glutki i stąd wkradło mi się to zamieszanie.
ms_konik z ogierów o pochodzeniu wlkp/trak zostały mi jeszcze po: Liman-Ostrew; Peszt-Solenizant; Eszelon II-Szaser; Islam-Marten; Wosk-Jaguar; Irwin- Wiadukt; Huk-Kerman; Libellus-Sambór. Pomożesz? 
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
02 marca 2009 12:09
Liman- poprzez Parysowa ród Ormonde xx
Peszt jak jego syn Barok- ród Ksar xx
Wosk- ród Bay Ronald xx poprzez Hyperiona
Irwin- ród Ararada trk( dalej St.Simon xx)
Huk-->Kerman- też Ormonde xx
Libellus- ród Tempelhuetera trk(dalej St.Simon xx)
Eszelon II- też Ararad trk
Islam- St.Simon xx

Mała poprawka Ałtaj-Silver- ród angloarabskiego Burnusa lub arabskiego Lapisa(shagya)

Na początku mowa była o kryjących, ale widzę też parę ogierów które zostały wykastrowane. Poza tym rodowody nie wiele mi dadzą jeżeli nie znam nazw rodów. W ostateczności zrobię sobie wolne w pracy i pójdę męczyć promotora 😁

Troszkę OT, na jakiej podstawie była tworzona ta lista ? na pierwszy rzut oka brakuje  2, które kryły w ub. roku
Pursat   Абсолют чистой крови
02 marca 2009 17:54
[quote author=ms_konik link=topic=3332.msg189756#msg189756 date=1235935077]
Pursat- te ogiery które wymieniłaś raczej opisuje się jako ród(linia męska) og. Pilger,
czyli Cedrusy, Ogary, Kondory, Aspiranty...itd.
[/quote]
W takim razie przepraszam za wprowadzenie bałaganu, taką informację znalazłam w necie - http://www.konie.biz/modules.php?name=News&file=print&sid=676
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
02 marca 2009 19:15
Pursat, żaden bałagan, Lufftgot to ojciec Pilgera, wszystko się zgadza, po prostu
Pilgera zaznacza się jako założyciela rodu...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się