ciąża, wyźrebienie, źrebak

14 maja urodził nam się, 12 dni po terminie ogierek Drapacz, od matki po Arcusie, po Imequylu. Mimo opinii, że Imeq daje brzydkie źrebole - nasz tragiczny nie jest 🙂

to film z trzeciego dnia po urodzeniu. Aktualnie ma już ponad miesiąc, niebawem nowy film.

ahon91   "Let your horse be with you."
21 czerwca 2011 14:59
A moja klaczka po ogierku sp ma się już lepiej "monia". Wklejam kilka zdjęć z dzisiaj no i zaczyna konkretnie łysieć w piękną ciemno-gniadą 🙂
Kulka odbiła  😅
Za ile robić usg, trzy tygodnie?

Na muchy z domowych środków najlepiej sprawdził mi się odwar z geranium, rozmarynu i cytryny, uzupełniony octem winnym w stosunku jakieś 8:1. Wiadomo, szybko paruje (ok 4-5 h), ale zawsze można dopiskać w połowie dnia.
Działa lepiej, niż mieszanka z olejkiem waniliowym i dużo, dużo lepiej, niż czosnek chociażby.

el_Bandito, co tam uroda, te nogi  😜
Bischa   TAFC Polska :)
21 czerwca 2011 22:49
Ciekawa jestem, więc pytam. Czy często zdarzają się pęknięcia żołądka u źrebaków? Czym mogą być spowodowane, czy mleko może spowodować pęknięcie, czy coś co pobrał innego?

U koleżanki był ogierek przy matce (matka zimnokrwista, ojciec sp), 2 miesięczny. Dostał nagle kolki, wzdęło go. Pierwszy weterynarz nawet nie zmierzył temperatury, nie zrobił sondy, płukania. Zanim przyjechał drugi koń się zaczął słaniać na nogach i po chwili zaczął "wymiotować", a co znaczą "wymioty" u konia (nosem i z pyska), wiadomo. Weterynarz stwierdził pęknięcie żołądka (ten drugi), ale nie wiem czemu zostawił i źrebak po 12 (w nocy) nie żył (pewnie padł w cierpieniach wcześniej, przyszli sprawdzić po 12).
anetakajper   Dolata i spółka
22 czerwca 2011 06:03
Pomóżcie
Źrebak 3 miesięczny. Nie będzie pił mleka matki  😕
Niestety od wczoraj nie możemy małego zmusić do picia mleka zastępczego 🙁
Na razie mam tylko owies, śrutę jęczmienną i musli La roslet i to je chętnie.

Jaką paszę, witaminy itd mam kupić dla tego malucha ?
 
CeraŁ   dużo dużo zmian..
22 czerwca 2011 08:40
Wczoraj tuż przed godziną 23 w końcu zaczęła się źrebić klacz u nas, która już bardzo długo przetrzymywała tą ciążę.
Wszystko super, bez problemów, jedynie mieliśmy stracha ponieważ źrebakowi długo zbierało się do wstawania, a potem jak wstał to po jakimś czasie już musieliśmy go 'siłowo' doprowadzać do wymienia bo ani on nie umiał trafił ani klacz zbytnio mu nie pomagała bo kręciła się za nim w kółko  🙄 Po niecałych 2h i małych interwencjach źrebak w końcu sam dobrze szukał już i ssał (bo na początku szukał po ścianach  :hihi🙂
Ale na szczęście wszystko miło małych opóźnień - bez problemu, źrebak zdrowy 🙂


Ogierek Moon Secret od Mona Liza-P po Corleone Z 🙂

na razie tylko foto z komórki 🙁


Ogólnie poród trwał bardzo szybko 🙂
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
22 czerwca 2011 09:33
anetakajper
3-miesięczny źrebol to już duże zwierzątko i sobie poradzi 🙂
Warto włączyć paszę specjalnie dla źrebiąt, która zaspokaja potrzeby takich maluchów.
Mój Łinio od 10 dnia je fohlenmusli Hovelera (matka pierwiastka miała mało mleka i źreb był bardzo głodny), teraz pożera ok. 2 kg (ma prawie 2 miesiące).
anetakajper   Dolata i spółka
22 czerwca 2011 09:54
ms_konik Już zamówiłam paszę dla sierotek. Będzie jadła bo ona z tych pazernych.
2kg dziennie? czy mogę mieszać z owsem i jęczmieniem?
Boje się,że przesadzę z jakąś paszą, a zabraknie zwłaszcza wapnia :/
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
22 czerwca 2011 10:00
Aneta, IMHO właśnie gotowa pasza będzie lepiej zbilansowana od własnej... Niektóre pasze są pełnoporcjowe, które podajesz same, ale są też balancery dla źrebaków, które można mieszać z owsem, jakbyś chciała pomocy w szukaniu, to daj znać na pw - teraz muszę biec do pracy.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
22 czerwca 2011 10:01
Jasne, że można mieszać 🙂
Możesz dodać też jakiś preparat wapniowy, bo przecież pasze dla źrebiąt są bilansowane
jako uzupełnienie mleka matki a w Twoim przypadku mleka nie będzie, więc przydałoby się coś w tym kierunku.
Sierotka piszesz, czyli matka padła? 🙁
anetakajper   Dolata i spółka
22 czerwca 2011 10:23
ms_konik Niestety  😕 Jak zawsze wyszła na pastwisko zdrowa i zadowolona z ogonem wywiniętym do góry. Była ślepawa. Na pastwisku na prostej drodze upadła i już nie wstała  😕
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
22 czerwca 2011 11:17
Ojej 🙁, współczuję...
Trzymam kciuki za źrebaczka- na pewno sobie poradzi!
ahon91   "Let your horse be with you."
22 czerwca 2011 12:39
Przykra sprawa z klaczką 🙁 Ja mam 2,5 mies klaczkę i wsuwa co tylko się już da siano, trawa normalnie, owies i inne zboża jest już na tyle silna i "wyrobiona", że powinna sobie poradzić. Pozdrawiam, źrebak na pewno będzie zdrowy i silny
anetakajper- spoko, głowa do góry. Trzy miesiące to kawał źrebaka już. Widziałam takie co się odchowały i nie było po nich widać.

A ja mam pytanko: czy czteromiesięcznego źrebaka można na 4 godziny zostawić samego?
Bischa   TAFC Polska :)
22 czerwca 2011 19:49
Ciekawa jestem, więc pytam. Czy często zdarzają się pęknięcia żołądka u źrebaków? Czym mogą być spowodowane, czy mleko może spowodować pęknięcie, czy coś co pobrał innego?

U koleżanki był ogierek przy matce (matka zimnokrwista, ojciec sp), 2 miesięczny. Dostał nagle kolki, wzdęło go. Pierwszy weterynarz nawet nie zmierzył temperatury, nie zrobił sondy, płukania. Zanim przyjechał drugi koń się zaczął słaniać na nogach i po chwili zaczął "wymiotować", a co znaczą "wymioty" u konia (nosem i z pyska), wiadomo. Weterynarz stwierdził pęknięcie żołądka (ten drugi), ale nie wiem czemu zostawił i źrebak po 12 (w nocy) nie żył (pewnie padł w cierpieniach wcześniej, przyszli sprawdzić po 12).
Huculska Ostoja   Fotografia Beata Gan
23 czerwca 2011 08:07
A ja mam pytanko: czy czteromiesięcznego źrebaka można na 4 godziny zostawić samego?


a  zostawiałaś  go  wcześniej  samego (  chociaż  na  godzinę)?
bo  jak  nie ,  to  może  być  problem  .
ahon91   "Let your horse be with you."
23 czerwca 2011 10:36
MY po paru dniach od urodzenia jezdziliśmy z klaczą do ogiera i mały zostawał sam...absolutnie nic się nie stało, najlepie żeby koło niego zostawić jakiegoś towarzysza(obok w boksie oczywiście) albo jeśli jest sam żeby ktoś na ten czas z nim został. 4 miesiące to już wielki źrebak z pewnością sobie poradzi.
Dantonek ma ponat 2 miesiące i jest najfajniejszy na świecie 😀

CeraŁ   dużo dużo zmian..
23 czerwca 2011 21:15


nasz źrebak po kilku godzinach po urodzeniu 🙂
Huculska Ostoja- tak, zostawał sam od drugiego tygodnia na kilka minut, przeciągałam i jak miał dwa miesiące to na  dwie godziny, nawet raz się zdarzyło.

ahon1- zostanie obok w boksie z drugą klaczą ze źrebakiem.
Huculska Ostoja   Fotografia Beata Gan
24 czerwca 2011 08:55
nio to duzy chłopak poradzi sobie 😉 ,
dobrze, ze bedzie miał towarzystwo 🙂
moje klacze juz po 2-3 miesiącach przestają interesować się swoimi małymi 🙂
heh maluchy przychodzą tylko na jedzonko do mamusi, a tak to źrebaki bawią się razem 🙂

poraz kolejny informuje, ze wystarczy JEDNA spacja pomiedzy wyrazami, a przed przecinkiem, nie trzeba jej wcale. twoje posty sa zglaszane przez uzytkownikow, jako malo czytelne.
czy ktos w tegorocznych wyzrebien ma zrebaki po Kilian 38 kwpn i mógłby wstawic zdjęcia .  😀 😀 😀
ahon91   "Let your horse be with you."
24 czerwca 2011 10:12
No więc jeśli ma towarzystwo to będzie okok tym bardziej, że już zostawał sam, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby małego nawet samego zostawić. Moja matka od źrebaka też już się nim coraz mnie interesuje ma 2,5 mies i już sam sobie wychodzi na pastwisko, a mama się chowa w stajni przed muchami. Choć naturalnie matka ma go na oku i bacznie pilnuje gdyby coś się stało. kiko  owego ogiera nie znam ale sama mam klacz po kwpn-ie, bardzo zdolną 🙂
CeraŁ   dużo dużo zmian..
24 czerwca 2011 16:04
mam pytanie.
Będziemy transportować klacz ze źrebakiem - źrebak będzie miał niecałe 2 tygodnie, może więcej zależy na kiedy załatwimy transport - rozumiem że transport raczej tylko przyczepą na 1,5 konia lub jednokonną? i źrebaka się przywiązuje w bukmanie czy jak?
Pytam bo po prostu nie wiem 🙁.
ahon91   "Let your horse be with you."
24 czerwca 2011 22:43
A istnieje w ogóle przyczepa 1,5-konna???  ❓ Taka przewózka w tak młodym wieku chyba nie wyjdzie mu na dobre...na pewno  źrebaka nie wolno przywiązywać, zrobiłby sobie krzywdę i nie miałby dostępu do tak ważnego mu mleka matki, zresztą nawet nie uwiązany może się nieźle poobijać...
kcj90 najlepiej przywiązać zależy jak daleko jedziecie .

ahon91  pytanie super ,tak w ogóle istnieją takie przyczepy na 1.5 konia ,są one do transportu klaczy ze źrebakiem .
mam pytanie.
Będziemy transportować klacz ze źrebakiem - źrebak będzie miał niecałe 2 tygodnie, może więcej zależy na kiedy załatwimy transport - rozumiem że transport raczej tylko przyczepą na 1,5 konia lub jednokonną? i źrebaka się przywiązuje w bukmanie czy jak?
Pytam bo po prostu nie wiem 🙁.

Pytaj Condiny, ona ma duże doświadczenie w tej kwestii 🙂
Ja bym normalnie zawinęła nogi i przywiązała. ahon91 chyba nigdy w życiu konia nie przewoziła, jeśli sądzi że źrebak piłby mleko w trakcie podróży i wsadziłaby go luzem do przyczepy 😵
CeraŁ   dużo dużo zmian..
25 czerwca 2011 08:00
dodam iż jedziemy baaaardzo krótki odcinek - sama podróż będzie trwała ok 10 minut 😉 max 15. ok rozumiem, że źrebaka przywiązać , dzięki dziewczyny 🙂
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
25 czerwca 2011 08:03
ahon91
źrebak jedzie luzem w przyczepce.
W taki sam sposób jeździły klacze ze źrebakami w ciężarówce.
Tylko kierowcę trzeba mieć poważnego.

Ja bym normalnie zawinęła nogi i przywiązała.

Gratuluję pomysłu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się