kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

nie no kantar zdejmuje 😉  chodziło mi o derke, czy zdarzyło sie komuś, że koń sie zahaczył derką na pastwisku np i co sie stało? czy derka pękła czy było nieszczęście 🤔
lepiej zapytać komu przetrwała jakaś derka po zimie bez uszkodzeń ;D
Jak chcę zmienić nogę w galopie lotnie to muszę dać którą łydkę? Tę od strony nogi na którą chcę zmienić, czy tę drugą?
Tą na którą chcesz nogę zmienić. To tak jakbyś dawała sygnał do zagalopowania, tyle że z galopu do galopu 😉
hugolina009, Derka się może rozerwać od np. gwoździa wystającego z belki na pastwisku, ale co to za właściciel, który ma wystające gwoździe w ogrodzeniu? 🙂 Jak się zahaczy o gałąź to raczej sądzę, że gałąź pęknie.

mam pytanie żółtodzioba -> koń "ścigający" tyłami przody -> słychać jak się koń kopnie tyłem o przód...?
mam pytanie żółtodzioba -> koń "ścigający" tyłami przody -> słychać jak się koń kopnie tyłem o przód...?

Jak ma podkowy to słychać bardzo wyraźnie, uderzanie tylnej podkowy o przednią. Jak nie ma to też słychać
maliniaq   Just do your job.
26 czerwca 2011 21:43
Klacz zrobiła sobie małe zadrapanie na potylicy w miejscu gdzie przechodzi pasek z kantara, upały oraz zwiększona w tym czasie potliwość spowodowała, że z tego zadrapania w tym miejscu zrobiło się bardziej rozległe ropiejące otarcie. Czym można tą ranę, potraktować żeby się jak najszybciej zasuszyła, boję się że ponowne ocieplenie nie pomoże nam w gojeniu się, narazie ma to przemywane rivanolem i widać lekką poprawę, ale może są jakieś  zasypki do tego typu otarć?
prosze nie zakladac nowych watkow, skoro mozna spokojnie pytac w istniejacych!
nie no gwozdzi nie ma 😲  chodziło mi raczej właśnie o krzaczory albo słupki od pastucha ale w sumie nie pomyslałam, że mają mniejszą wytrzymałość od derki 😉
maliniaq - zazwyczaj jak mam niewielką rankę to osuszam fioletem, a kiedy już dojdzie do ładu smaruję albo maścią witaminową, albo inną przyspieszającą gojenie. Ale jak się pojawiła ropa - może oczyść najpierw dużą ilością rivanolu a potem osuszaj?
Incantowa   Ask often, be content with little, and caress...
26 czerwca 2011 22:32
maliniaq rewelacyjny do odkażania ran jest OcteniSept. Wg mnie lepszy niż rivanol do zasuszania.
maliniaq   Just do your job.
26 czerwca 2011 22:33
nie chce zapsikiwać ropy fioletem bo zrobi się jeszcze większa maź, albo strup pod którym dalej bedzie sie ropa tworzyć, rivanol daje jakieś tam efekty, ropy jest mniej, ale może ktoś miał do czynienia z czymś takim i można to czymś zasypać, żeby się tak to wszystko nie ślimaczyło?

Incantowa dzięki, jutro zobaczę czy jest w aptece  :kwiatek:
[quote author=Sankaritarina link=topic=1412.msg1053641#msg1053641 date=1309114775]mam pytanie żółtodzioba -> koń "ścigający" tyłami przody -> słychać jak się koń kopnie tyłem o przód...?

Jak ma podkowy to słychać bardzo wyraźnie, uderzanie tylnej podkowy o przednią. Jak nie ma to też słychać
[/quote]
No właśnie, mój się ściga jak się rozluźni, obniży i zaczyna iść energicznie (mam na myśli stęp oczywiście). Z czego wynika ściganie się i czy jest to dobry/zły znak i czy ma jakieś konsekwencje?
Jaka będzie najlepsza długość owijek na kuca felińskiego(chodzi mi o to żeby nie były ani za długie ani za krótkie)?
żaczkowa   gone with the wind
27 czerwca 2011 13:33
kasjęda, rozmiar pony ma zazwyczaj 2,5 m, na mojego feliniaka był dobry. 😉
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
28 czerwca 2011 23:05
Słuchajcie, mam pytanie. Mojemu młodemu odcięłam dzisiaj musli, zostanie na samym siane (L4 - ograniczenie max ruchu) + ziółka uspokajające z marchewką i siemieniem (inaczej nie je).

teraz mam pyt czy zostawienie 3latka na 2 miesiące na samym sianie to dobry pomysł ?  😡
może głupie pytanie, ale kto pyta nie błądzi, a dzisiaj koleżanka po prostu mnie tym zagięła i dała wątpliwość ..
subaru2009, moim zdaniem jesli siano dobre, to jak najbardziej mozna, a nawet nalezy. ja mojemu przy areszcie znacznie ograniczylam, ale nie obcielam calkiem i to byl blad. gdyby, odpukac, znow mial stac w boksie, zabralabym zarcie calkiem, tylko siano. tylko wez pod uwage, ze kon stojacy w boksie powinien miec siano caly czas.
subaru2009, Zostawienie 3 latka nie, ale zostawienie kontuzjowanego 3 latka, który stoi w boksie tak. 🙂 Serio, on nie umrze od braku treściwego.
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
29 czerwca 2011 08:43
Dzięki wielkie 🙂
subaru2009, tylko moja propozycja - to siemie to tak 2, max 3 razy w tygodniu, na serio nie częściej
popieram w 100% , siemię jest zbawienne dla żoładka bo osida na tkankach i zapobiega ew podrażnieniom ale...nadmeirna ilośc siemienia - zamula żółądek!!1 co jest bardzo niebezpieczne.Także ostrożnie z siemieniem, nalpeij podawac go po obróbce termicznej, bez obrubki zawiera za dużo substancji toksycznych. (no chyba ,że kupujesz taki specjalny, oczyszony do podawania bezposrednio)
Moj kon stał ponad dwa miesiąe w szptalu na służewcu, przez ten czas dostawal tylko i wyłacznie sianko.
subaru2009, tak mi przyszlo wlasnie do glowy- rozumiem, ze siemie podajesz w obawie przed kolka wynikajaca z braku ruchu. mozesz ograniczyc siemie do 1-2x w tygodniu, a na codzien podac sieczke. ma duzo wlokna, ktore tez dobrze wplywa na perystaltyke. tylko zwroc uwage, bo sieczki tez sa rozne, aby to byla sieczka nisko bialkowa i energetyczna, sa chyba takie dla ochwatowcow. jednoczesnie uzupelnisz ewentualne niedobory, jesli siano nie jest najlepszej jakosci.
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
29 czerwca 2011 12:38
Siemię podaje 2 razy w tygodniu 🙂 do ziółek podaję marchewkę startą albo w drobnych kostkach, posypuję tą witaminami  i ew. Balance`em (po wierzchu) i mieszam wszystko .
A jaką sieczkę mogłybyście polecić ? Nie chcę brać w ślepo, wolę sprawdzone 🙂
CeraŁ   dużo dużo zmian..
29 czerwca 2011 12:56
co do otwartych ran - bardzo dobrze działa oczyszczenie rivanolem a potem nałożenie roztworu z ziół kozieradki 😉. Rana goi się w zaskakującym tempie! 🙂 Sprawdzone, polecam.
Mam takie pytanie. Czy chcialby mi ktos moze wytlumaczyc na chlopski rozum jak wyglada polparada? Tzn. jak sie ja robi.
Niby juz mi sporo osob na jazdach itp. mowila, ale nie moge zalapac... 😵
Z teorii wiem tyle, ze jest to takie zwrocenie uwagi konia przed wykonaniem jakiegos 'manewru'.
Szukalam w internecie, ale po tym jak ujrzalam pierwsze wyniki w stylu ''konikowe forum'', odpuscilam sobie.
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
30 czerwca 2011 18:42
Krupnik. Jeśli kilka osób na jazdach próbowało ci wytłumaczyć i nie załapałaś to myślisz ze przez net będzie łatwiej? Może jeśli w necie nic nie możesz znaleźć to zajrzyj do książek, np. "Od półparady do zebrania". W skrócie i baaardzo ogólnie: półparada trwa kilka sekund, polega na "popędzeniu" konia dosiadem i łydką przy jednoczesnym przytrzymaniu go na wodzy przez co koń wie że "coś się będzie działo". Myślę że półparadę najlepiej wyjaśni ci trener 🙄
co do otwartych ran - bardzo dobrze działa oczyszczenie rivanolem a potem nałożenie roztworu z ziół kozieradki

O! Słyszałam o kozieradce, ale nigdy nie stosowałam. Mówisz, że dobrze działa?
A gdzie ją dostać, w jakiej postaci i jak zrobić roztwór?
(Dodatkowo: gdzie ją dostać w Rumunii na wsi?  😁 )
Julie- na wsi to pewnie zerwać :P
Anglezując opieramy się na strzemionach, czy trzymamy się kolanami i łydkami?
jett   success is the best revenge
01 lipca 2011 11:09
Da się anglezować bez strzemion. Więc, jak myślisz?  😀
Kolana i łydki 🙂 Dziękuję :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się