kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Czy mogłabym prosić bardziej doświadczonych o zerknięcie do wątku o problemach skórnych. Zależy mi na waszych opiniach i sugestiach, a wątek spada. Nie chcę zakładać nowego tematu, bo nie ma to kompletnie sensu, ale miło będzie przeczytać wasze opinie odnośnie naszego problemu. Będę wdzięczna

Przepraszam, że tak się tu wprosiłam  :kwiatek:
a ja miałabym prośbę, nie wiem czy dobry wątek, ale chyba odpowiedniejszego nie ma...

czy mogłaby mi jakaś dobra duszyczka wrzucić link do przepisów rozgrywania zawodów krajowych w kategorii kuców i małych koni?

szukam na stronie pzj i szukam i nie mogę znaleźć, wyszukiwarka też nie pomaga, a w przepisach ogólnych do danej dyscypliny też się nie mogę doszukać adnotacji co do kuców...

:kwiatek:
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
12 stycznia 2012 20:24
a ja miałabym prośbę, nie wiem czy dobry wątek, ale chyba odpowiedniejszego nie ma...

czy mogłaby mi jakaś dobra duszyczka wrzucić link do przepisów rozgrywania zawodów krajowych w kategorii kuców i małych koni?

szukam na stronie pzj i szukam i nie mogę znaleźć, wyszukiwarka też nie pomaga, a w przepisach ogólnych do danej dyscypliny też się nie mogę doszukać adnotacji co do kuców...

:kwiatek:


Ujeżdżenie, skoki?
Zygzak, a teraz to nie są przepisy "dzieci i młodzieży"?
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
12 stycznia 2012 20:30
http://pzj.pl/modules/mastop_publish/?tac=81

Popatrz sobie tutaj. Chyba 3 podpunkt to link do przepisów  😉
Mozii, halo dziękuję!! :kwiatek: fakt dzieci i młodzieży (nie pomyślałam, że zmienią, a widziałam kiedyś, że było pony i małe konie, więc nawet nie zaglądałam 😵 )  🙇 wszystkie dyscypliny mi potrzebne i tam jest wszystko co mi potrzeba! 🙂 jeszcze raz dziękuję bardzo!  :kwiatek: :kwiatek:
Czy ktoś spotkał się ze wstrząsem anafilaktycznym u konia ?? Jak to wyglądało ??
Sama widziałam dwie mrożące krew w żyłach sytuacje , ale czy to na pewno był wstrząs , nie wiem , bo jeden wet mówił , że raczej nie , drugi , że raczej tak , więc....
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
14 stycznia 2012 13:38
Jak to jest z kawecanem, lepiej się nadaje do lonżowania, dlaczego i czy warto w niego inwestować? Słowem każda informacja jest przydatna. Coś tam udało mi się na tym forum znaleźć ale nic konkretnego.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
14 stycznia 2012 16:48
kawecan a co myślicie o takim kawecanie i czy może on na pewien czas zastąpić ogłowie?
Biczowa, kawecan sluzy do lonzowania. lonze przypinamy do kawecanu a wypiecie do wedzidla. i w sumie tak sie powinno prawidlowo lonzowac. kawecan nie prowokuje konia do wypadania lopatka, pozwala na prace w prawidlowym wygieciu, daje wieksza kontrole nad koniem, oraz najwazniejsze- lonza, nie ma kontaktu z pyskiem. moim zdaniem kawecan absolutnie nie moze zastepowac oglowia.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
14 stycznia 2012 22:53
No i o taką odpowiedź mi chodziło 🙂
Jaka jest, Waszym zdaniem prawidłowa dawka owsa dla żrebaka- roczniaka ras gorącokrwistych, a później dla 2 i 3- latków-  rosnących, nie pracujących? Różni ludzie mają baardzo różne opinie na ten temat  😵. Jestem ciekawa Waszej :kwiatek:
BASZNIA   mleczna i deserowa
16 stycznia 2012 14:30
lenalena, wg mnie zadna 😉, pastwisko do oporu w sezonie, najlepiej 24/24, siano do oporu zima, bardzo dobre, jeszcze lepiej sianokiszonka, i do tego odrobina paszy i suplementacja czego trzeba. Albo zamiast odrobiny i suplementacji pasza dla zrebakow. Mialam u siebie zachudzonego roczniaka, po sezonie pastwiskowym paczuszek w maselku, dorosla u mnie do 4 latek chyba i wygladala tak jak odjezdzala 🙂 Nie moge pokazac calej, ale wiadomo o co chodzi.
Aaa zdjecie jest po jakos miesiacu sezonu pastwiskowego.
Mam pytanie, czy ktoś z was oriętuje się gdzimożna przenocwać w okolicach stadniny w Janowie Podlaksim? jakies miejsce ktos poleca? chodzi mi o to aby bylo tanio i blisko, gdyz mam tam odbyć praktyki. jesli jest inny watek w ktorym powinnam zamiescic tkaie pytanie to prosze o przeniesienie
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
16 stycznia 2012 16:50
lenalena, odsady jedzą więcej niż niejeden dorosły koń 🙂
W tym roku doszłam do niemal 5 kg treściwych (owies, pasza źrebakowa, lucerna, wysłodki, probiotyk, siano na noc) + pastwisko + mleko matki oczywiście.
Źrebak bardzo intensywnie i szybko rozwijający się, duży ogólnie.
Dopiero przed samym odsadzeniem osiągnął stan mnie zadowalający a nawet wyglądał
za dobrze i zmniejszyłam mu papu. Zimą intensywność wzrostu maleje i na przełomie
odsada/roczniaka futruję nieco mniej a jak sezon pastwiskowy się zbliża i konie na dworzu są dużo dłużej, to i papu trzeba zwiększyć odpowiednio (zazwyczaj się mocno wyciągają w różne strony i jak się zawczasu tego nie zrobi to takie suchawe się robią).
Ogólnie trzeba obserwować i na bieżąco modyfikować dawkę.
Z reguły 2 i 3 latkom zmniejszam treściwe ale akurat mam niespełna 3 latkę, w którą pakuję
tyle co w źrebaka ale ona wielka wyrosła i jeszcze nie jestem zadowolona z jej stanu.
BASZNIA   mleczna i deserowa
16 stycznia 2012 17:17
lenalena, no i masz, wiele Ci wyjasnilysmy z ms_konik,  🙂. A tak naprawde jest tyle czynnikow...zdrowie, budowa, miejsce, nawet ten sam dokladnie areal pastwiska moze sie bardzo roznic poid wzgledem zywieniowym...Chyba nie ma wlasciwej odpowiedzi.

ms_konik, Ale 5 kg czego, samego owsa?
lenalena, ja mam zakodowane , że od odsada do ok. roku treściwa bez ograniczeń , bo żrebak nie ma zwyczaju przejadać się , ot , zje tyle ile w danym momencie potrzebuje . Siano do woli , oczywiście . A póżniej to różnie , ale po roku mniej więcej już miarkuję treściwą w zależności od kondycji konia . W sezonie pastwiskowym bardzo ograniczam , zwł. u 2-3 latków .
Jak u mojego dwulatka był wet to mówiłam coś o tym , że trochę schudł po kastracji i jakoś nie może się pozbierać ( kwestia też szybkiego wzrostu ) , to ten rzekł , że nic nie szkodzi i że mam go nie przekarmiać. Młody miał podejrzenie odprysków w stawach skokowych , a parę opinii usłyszałam takich , że jeśli nie jest to pourazowe , to przyczyną może być zbyt szybki wzrost . Więc z dwojga złego lepiej trochę niedokarmić niż przekarmić ...
BASZNIA - u nas też źrebaki dostawały 5-6kg owsa, oczywiście plus witaminy.
Latem wiadomo - łąka i było super, ale jak przez zimę schudną, to na łące nie odrobią - trzeba w tym roku zrobić nową wsiewkę, bo faktycznie zrobiło się ubogo ;/
Wojenka   on the desert you can't remember your name
16 stycznia 2012 17:36
srebrna, najlepiej w Wygodzie, na terenie stadniny.
Jak na praktyki, to może Ci taniej policzą  😉.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
16 stycznia 2012 17:40
BASZNIA, no w nawiasie są składniki treściwej: źrebakowej ok. 1 kg dziennie, reszta to
owies gnieciony, sieczka lucernowa (garść), troszkę wysłodków, probiotyk.

I zgadzam się 🙂 - reguły nie ma, trzeba mieć na względzie szybkość wzrostu, aktualne gabaryty,
wykorzystywanie paszy...
srebrna- Na terenie stadniny jest hotel "Wygoda".
Poszukaj w internecie i zadzwoń, zapytaj czy mają wolne pokoje.
BASZNIA   mleczna i deserowa
16 stycznia 2012 18:13
ms_konik, no wlasnie nawias mnie zakrecil, bo z tego co tam wymienilas tylko owies i pasza dla zrebakow to pasza tresciwa.
Generalnie stare woluminy 😉 podaja, ze dawka pokarmowa tresciwej dla 0,5-2 latkow to mniej wiecej 0,5 kg na 100 kg masy ciala. Moge poszukac dokladniej jakby co.
witam!ja też  mam pytanie niedawno weszłam wieczorem do stajni i na słomie znalazłam dziwna wydzielinę,kolor przezroczysty co to może być?Ja nie wiem ponieważ w tym temacie jestem całkowitym żółtodziobem:"😉
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
16 stycznia 2012 18:35
gdzie na słomie, ile wydzieliny? Może koń ma katar i mu z nosa "skapło"?
nie zauwarzylam u niej kataru,a co do tej wydzieliny to taka mas wielkości dłoni🙂
żaczkowa   gone with the wind
16 stycznia 2012 18:41
zabcia12225, może ślina?
no nie wiem,będe obserwować dalej co sie będzie dzialo :  💃
mam ja od niedawna bo zaledwie 3 tygod.W pierwszym momęcie przyszło mi do glowy że może jest w ciąży ,ale raczej na pewno nie jest bo jest za chuda,brzuszka nie widać.
Brzuszek nie zawsze widać, a tym bardziej jak koń chudy  😉


"U nas" kiedyś były chyba ze 3 klacze źrebne jakoś na maj. Ale w ogóle nie było brzucha, więc pewnie zresorbowały jeszcze na pastwiskach, co łatwo przeoczyć nawet jak się jest tam całe dnie. Więc decyzja, że nie czekamy do maja, a w marcu kryjemy ponownie. Przyjechał wet podać zastrzyk na wywołanie ruji. U żadnej z klaczy nie udało się znaleźć macicy podczas badania! Wniosek - na 95% macica jest w okolicach przepony gdzie nie da się sięgnąć, a w macicy rośnie maleństwo. I tak też było. Klacze zaczęły robić brzuch może miesiąc przed porodem 😉

edit. klacze w bdb kondycji, regularnie szalejące i brykające na padoku ;p
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się