Wady budowy, ocena eksterieru

777
Na drugim zdjęciu wydaje się jeszcze dłuższa w lędźwiach, nogi mi się nie podobają, ale trzebaby to obejrzeć na żywo.
Tak na marginesie - za takie pieniądze można kupić elitarne matki, fakt starsze, ze stadnin.
🙂 w sumie to cieszy mnie to co napisałaś
Mam pytanie bez zdjęcia: spadzisty dachowaty zad- w czym może pomóc, a jak zaszkodzić? 
marysia550, moj ma i spadzisty i dachowaty, i nie czuje zeby to mu przeszkadzalo w czyms 😉
katija, pff, mojemu nie przeszkadza, ale mi tak - psuje mi wizerunek ładnego konia 😉

sorki za debilny wpis, ale się powstrzymać nie mogłam 😉
marysia550, przy wyższych skokach może mieć znaczenie ponoć
LatentPony   Pretty Little Pony :)
20 stycznia 2012 21:13
To jeszcze ja się wtrącę z pytaniem, jeśli mogę  😡

Szukam w internecie cały dzień i nie mogę znaleźć... Co to znaczy, że koń ma "podcięte nadgarstki"?
Poszukaj hasła podkroje
Wydaje mi się,że zostały ocenione poprzednie i mogę 🙂?
niestety nie znam wieku ani rasy konia, z tego co się dowiedziałam oraz patrząc po zębach ma 6-8 lat. Robiłam wszystkie możliwe zdjęcia chyba. 😡
1. lewa strona


2.lewa strona



3.  prawa strona



4. tył


5.tył

Pozdrawiam 🙂
Chciałabym się zorientować trochę co do wady postawy mojego kuca.. Jestem mało obeznana w tych sprawach ale to jest chyba postawa rozbieżna. Chodzi o przody. Dołączam zdjęcia.. Moglibyście mi coś doradzić w takiej sytuacji? Czy można to jakoś no nie wiem.. załagodzić przez specjalne werkowanie czy coś w tym stylu. Kuc jest młody ma ponad rok, czy tej wady można sie jeszcze pozbyć? Będzie mu to przeszkadzało w przyszłości ?

jakość zdjęć jest jaka jest bo wycinałam, ale chyba coś widać..  🙄
a strugasz temu kucysiowi kopyta?
Pomijając fakt - niezbyt zadowalającego stanu kopyt. Taka postawa oprócz "rozbieżnej" zwana jest też "francuską". Podobno można wyprowadzić to u koni do czwartego roku życia. Zwierze z takim "defektem" zużywa mocniej ścięgna. Podobno  🙂 Według książek, sama rozbieżność nie przeszkadza, ale francuz tak. Chociaż jak zwykle wszystko zależy od typu. Jeden poskaczę i nogi mu szybko siądą, a drugi będzie długo cieszył się dobrym samopoczuciem i karierą. Mnóstwo jest takich przykładów 😉 Wyprowadzanie tyczy się ustawienia kopyt do zewnątrz, nie wiem czy z rozbieżną da się coś zrobić.

Jednak na początku, radzę zadbać o kopytka. W końcu to fundamenty konia.
mogę liczyć na jakąś opinię? (patrz -> parę postów wyżej 🙂 )
Moim laickim okiem widzę..
Mocno wykłębionego konia, który na pierwszym zdjęciu sprawia wrażenie podsiebnego na przodach. Długa prosta szyja, i pęciny. Wydaję mi się, że trochę stroma łopatka. Zad chyba lekko ścięty, patrząc od tyłu-wygląda na umięśniony. Staw skokowy wygląda normalnie, mocny i szeroki. Porównuje sobie nawet ze zdjęciem i wydaję mi się, że tylna postawa jest trochę szablasta, ale jeśli ktoś potrafi to stwierdzić, niech zdementuje moją wypowiedź, jeśli nie mam racji  😉 Tym stwierdzeniem, aż tak się nie sugeruj  😉
na tym zdjęciu był jakieś 3 tyg od strugania...
Moglibyście powiedzieć coś więcej na temat jej kopytek, bo może wina leży też po stronie mojego kowala..
Albo nie potrafię dostrzec w nich nieprawidłowości.. 🤔
teraz to wręcz proszę o pomoc.
niezbyt dużo tu widać ze względu na szczotki które zasłaniają kopyta. Powienien być też cały koń, żeby było widać, jak stoi
Zdjęcie jest bardzooo kiepskie, ale ja jakoś dostrzegam tam płaskie, przerośnięte kopyta i położonego konia. Być może to iluzja tej bujnej szczoty  😉
Mi też się wydaje podobnie na podstawie lewej nogi, ale własnie nie wiem, czy to nie złudzenie
Florcik
Wiele dobrego o tym koniu powiedzieć niestety nie można.
Przede wszystkim wygląda on na dużo starszego niż jest - grzbiet, nogi, ale to już inna bajka. Wracając do oceny eksterieru:
Głowa duża, ciężka, szyja nisko osadzona, ale przynajmniej dość długa. Łopatka stroma, klatka piersiowa mogłaby być głębsza. Przednie nogi mocno limaftyczne (moze przez sierść ?), nie podoba mi się ich postawa, nadgarstki zwłaszcza na ostatnim zdjęciu sprawiają wrażenie cofniętych. Kopyta raczej foremne, ale tylne zdecydowanie do roboty.

Kłąb długi, prawidłowo wysklepiony, imo ten koń nei ejst mocno wykłębiony, ma natomiast straszliwe plecy - bardzo łękowaty grzbiet, przez co kłąb zdecydowanie góruje. Dobrze, że przynajmniej lędźwie i sam grzbiet nie są zbyt długie. Związanie zadu siłą rzeczy słabe. Zad to chyba najlepszy element - jest proporcjonalny i db skątowany. Tylne nogi jakby szablaste ? Podobnie jak przednie,  limfatyczne.
emptyline   Big Milk Straciatella
31 stycznia 2012 15:52
Czy ja teraz tez mogę poprosić o ocenę? Jeśli zdjęcia się nie nadają, zrobię inne.

Kuc NN (matka: kn/młp, ojciec: hc), prawie 5 lat, około 142cm w kłębie. Na zdjęciach był lekko znużony, dodaję więc jeszcze takie z w miarę normalną postawą w całym rynsztunku niestety. Zdjęcia 3 tygodnie po wizycie kowala.
Ja widzę podsiebne przody, strasznie wąską klatkę piersiową.









zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
31 stycznia 2012 16:03
Florcik a ja mam wrażenie że  szablastość nóg o którym wspomniała armara wynika z posypanych kątów wsporowych a dokładniej chodzi o kopyta.
Skąd to wrażenie a no stąd że moja kobyła w wieku 2 lat identycznie stawiała prawą tylną  nogę przy identycznym skądowaniu stawów... i tak samo wyglądały kopyta. Wszystkiemu winne było złe werkowanie. Dobry kowal to podstawa.
Dzisiaj po 2 latach nie ma po tym śladu a kobył wyprostowała swoją sylwetkę do granic możliwości.
Jednak u ciebie  nie mam 100% pewności bo zdjęcie też nie jest za dokładne.
Mazia   wolność przede wszystkim
01 lutego 2012 09:46
Florcik popieram wywód ( 😉) armary, nie chcę Cie załamywać ale nie wyglada to najlepiej... z pewnością mocno rzuca się w oczy nieprawidłowa postawa nóg: przednie - cofinęty nadgarstek, tył długię peciny i zaniedbana korekcja kopyt, przez co koń praktycznie chodzi na piętkach (należałoby korygować przycinając przód kopyta, aby je nieco "podnieść"😉. Nie wiem do czego potrzebna Ci jest ta ocena, czy chcesz pomóc temu koniowi czy chcesz kupić dla siebie.... bardzo miękki grzbiet. U koni wierzchowych najważniejsze są nogi, kopyta i grzbiet a w tych elementach tu jest tragedia....
Poza tym ten koń jest trochę chudy... (a wygląda na NN-a który na samym sianku wyglądałby jak pączek w maśle...)
fajnie by było aby ktoś mądry tak jak dea w wątku kopytowym wyjasnia wszystko krok po kroku tak tu
można by tak kroczek po kroczku rozłożyć końską budowę na części i powstawiać prawidłowe zdjęcia np konia z podkrojami i bez z zeszlifowanym nadgarstkiem i z prawidłowym
wiem ze w necie jest tego troszkę ale jak dla mnie to nie to co wolta - zawsze podyskutować można
ponadto ja nie bardzo umiem rozróżnić konia wlkp od hanowera czy oldenburga ... ;/
dla mnie nie takie to proste jak u psów

Czy mogłabym prosić o rzetelną ocenę konia? Zdjęcia kilka stron wcześniej.
777, super pomysł, wystarczyłby choć opis mówiący że np. limfatyczne nogi-mogą być problemy w czasie treningu sportowego etc.
Aroid, armara,żabeczka17, Mazia- dziękuję bardzo za opinię, konia absolutnie nie kupuję. Obecnie tylko na nim jeżdżę i chciałam się zorientować jak to wygląda z punktu widzenia osób, które wiedzę na ten temat posiadają. Jak go zobaczyłam pierwszy raz to właśnie miałam od razu zastrzeżenia co do jego budowy.  Prawdopodobnie jest to właśnie NN. Do jedzenia dostaje siano, owies oraz marchew, mogę poprosić,aby dawali mu więcej siana i trochę ukrócili owies. Wskazówki dotyczące kopyt przekażę z pewnością stajennemu, mam nadzieję,że się temu przyjrzy 🙂 Jeszcze raz dziękuję  :kwiatek:
Wiwiana   szaman fanatyk
01 lutego 2012 16:16
należałoby korygować przycinając przód kopyta, aby je nieco "podnieść"
Mała uwaga praktyczna - skracać tylko przednią ścianę. Wycinanie ściany RAZEM Z KAWAŁKIEM PODESZWY prowadzi do okulawienia konia.
Czy mogłabym prosić o ocenę tego konia? Zdjęcie nie jest idealne (ale mam nadzieję, że coś się da dostrzec), jednak nie mam innego 😡

[img]http://img20.allegroimg.pl/photos/oryginal/20/80/75/70/2080757019[/img]
ew. takie:
[img]http://img20.allegroimg.pl/photos/oryginal/20/80/75/70/2080757019_1[/img]
Tyle, że tutaj koń mocno niefortunnie stanął... 🤔
Maea
Głowa krótka, o szczupaczym profilu, szlachetna, szyja nisko osadzona i niestety wyraźnie jelenia. Zastanawiam się nad jej długością, na pierwszym zdjęciu wygląda na bardzo krótką, ale perspektywa jest niekorzystna, sama nie wiem. Chyba jednak długość jest ok ?
Łopatka dobrej długości, ale zbyt stroma przednie nogi z wyraźnymi podkrojami, a być może (znowu domysły, bo koń dziwnie stoi) nawet koziniec ? Klatka piersiowa nieco płytka, zad jakby przebudowany, kłąb długi. Zad słabo związany, tylne nogi jakby szablaste ?
Koń jest niestety mało harmonijny, choć na pewno bardzo suchy i szlachetny. Może przy systematycznej pracy i przy lepszym żywieniu dałoby się conieco zmienić.

To jakiś xxoo ?


Małopolak, 75% araba 😉 Długość szyi jest ok, choć mogłaby być dłuższa.
Koń aktualnie nie pracuje, tyle, co wychodzi na pastwiska. Kobyła 12-letnia.

Dzięki za ocenę :kwiatek:, co nieco zauważyłam, ale faktycznie dopiero co teraz zwróciłam uwagę na przednie nogi. Zwłaszcza prawą - nadgarstek wydaje się być faktycznie wysunięty.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się