Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

metanabol trzeba mu podać, plus dużo mięsa i sztanga 3 razy dziennie  😁


O Jezu jakie to zabawne boki zrywać  🤔 . Jak nie masz o czymś pojęcia to po kij się odzywasz i offtopujesz piszesz jakieś śmieci. Proszę cie nie bądź żałosna . No chyba ,że masz 12 lat ?!

Co do konia do podaje jeszcze raz odrobaczenie poczekam  2tyg jeśli nie będzie rezultatu sterydy...
czan a pasza dla starszych koni....? Dobrej firmy i pełnoporcjowo? Po paszach efekty są.
czan, miałam podobny problem jesienią, koń prawie 16to letni, sporo schudł (zmiana stajni, nie dogadalam się ze stajennym ile ma ich miarka owsa plus intensywna praca). Dotąd żył na owsie i sianie plus musli dla urozmaicenia diety, a tym razem nie mogłam go odkarmić (obstawiam jednak wpływ wieku, bo zęby i odrobaczanie robione jak zwykle). Kombinowałam z paszami senior, otrębami ryżowymi, dopiero po skarmieniu 2 worków besterly vitalic zaczął porządnie przybierać na wadze. Tak więc zamiast sterydów próbowałabym z lepszymi paszami, tak jak pisze Sankaritarina
opolanka   psychologiem przez przeszkody
10 sierpnia 2012 16:00
A co poradzicie w przypadku starszego ogiera, ktory ostatnio mocno schudł? Jesteśmy w trakcie diagnozy, ale to co mogę powiedzieć już:
- zmiana stajni (6 mies temu), ale jedzenia full
- mniej ruchu (padokowany kilka godzin dziennie, nie ma trawy niestety, ale ma zielonkę i siano, wcześniej go codziennie lekko jeździłam)
- zęby ok
- odrobaczony - w kupie ani grama robala
- morfologia ok
- profil nerkowy ok
- profil wątrobowy - enzymy ok, ale mało białka i mocznika

Żywienie: owies 2x dziennie (ok 3kg), siano snopek/dzień (teraz zmiana - do oporu siano), 2kg otrąb na obiad (teraz zmiana zalecona przez wet, otręby odstawiamy), na śniadanie dodatkowo od 2 dni kg Besterly Basic, zielonka na obiad

Co możecie poradzić?
Nie szukam weta przez net, bo mój wet jest w trakcie badań (będą pogłębione badania w kierunku wątroby) i zobaczymy, co dalej... Ale może ktoś z Was sie może podzielić jakimś doświadczeniem czy refleksją.
opolanka, Skoro on dostaje Besterly Basic od 2 dni, to może warto byłoby poczekać na efekty, a jeśli ich nie będzie, to wtedy kombinować (z ilością basica, z innym granulatem stricte dla starszych koni etc). Może gorzej trawi z racji wieku? On ma chyba coś pomiędzy 16-20 lat...? Jeśli się mylę to przepraszam, może mi się źle wydawać. 🙂
opolanka   psychologiem przez przeszkody
11 sierpnia 2012 16:34
Sankaritarina, oczywiście, że poczekam na efekty dłużej, myślę, że minimum 3 worki musi zjeść, żeby zauważyć różnice 😉
Szukam tylko jakiejś alternatywy lub informacji, co mogłoby być dla niego dobre i ew. o czym mogą świadczyć takie wyniki badań.

Ogr ma 19 lat, także oczywiście biorę też pod uwagę to, że się po prostu starzeje. Tylko ponieważ diametralna zmiana nastąpiła dość nagle, więc szukam rozwiązania...
Noo, pewnie, pewnie 🙂 choć odnośnie Basica, to ja bym radziła monitorować i ewentualnie zwiększyć ilośc. 🙂 Bo ten 1 kg może być zbyt małą dawką. O wynikach badań to ja nic nie powiem, bo się nie znam, ale skoro większość jest ok, to chyba nie tak źle, co? Skoro zmienił stajnię 6 miesięcy temu, to raczej ta zmiana nie powinna być powodem chudnięcia (no chyba, że zaczęli potajemnie na nim oszczędzać i nie dostaje tego siana do oporu :/). Może zmiana sierści..., choć nie wiem czy ona już następuje i czy faktycznie jest godna wzięcia pod uwagę (moje od kilku dni się zaczynają powoli ofutrzać, jestem zdziwiona). Możesz mu jeszcze gotować najzwyklejszy mesz - lekkostrawny, dobrze wpływa na trawienie. Albo kupić jakiś dobry mesz.
No, albo ktoś, kto bardziej się zna na wynikach takich badań będzie miał więcej konkretnego do powiedzenia.
ekhm, hej. mam takie pytanie. mój koń od jakiegoś czasu jest bardzo chudy. nie wiem co mam robić. konsultowałam się już z wetami i miała kobyła robione badanie krwi. wykryto u niej podejrzenie wrzodów. ale nie wiem co zrobić żeby przytyła. słyszałam u koleżanki że jak jej koń schudł to podawała mu dodatkowo paszę na przyrost mięśni. koń jest codziennie na pastwiskach, ma dostęp do dużej ilości siana, owies dostaje standardowo.  pomóżcie plss.
ushia   It's a kind o'magic
12 sierpnia 2012 17:30
Co to znaczy "standardowo"?
Musisz dokladniej napisac:
ile kon ma lat, ze to klacz, jak pracuje, ile jest wypuszczana, ile dostaje w ilu dawkach, jakie suplementy, nawet temperament bywa istotny
cromimi, ma podejrzenie wrzodów i co, zrobiono coś z tym? bo to ma duże znaczenie....
kobyła-5 lat. pracuje prawie codziennie pod siodłem do. 40 min. wypuszczana jest codziennie rano, owies dostaje 2l rano i wieczór (bo jest na pastwisku) popołudniu daje jej musli z witaminami.  od tygodnia, ma zmieniony tryb pracy, chodzi na lonżę zamiast treningów. ma także podejrzenie wrzodów. co robić. bo same otręby tu nie pomogą.
cromimi, ma podejrzenie wrzodów i co, zrobiono coś z tym? bo to ma duże znaczenie....


na razie była tylko badana w tym kierunku, dlatego nie jest dokładnie stwierdzone. badanie krwi się trochę wahało od normy, ale niewiele.
mtl   I M Equestrian
12 sierpnia 2012 18:11
co robić. bo same otręby tu nie pomogą.


zainwestuj w dobra pasze dla koni ktore potrzebuja nabrac masy
[quote author=cromimi link=topic=727.msg1492128#msg1492128 date=1344791266]
co robić. bo same otręby tu nie pomogą.


zainwestuj w dobra pasze dla koni ktore potrzebuja nabrac masy
[/quote]

słyszałam o tych paszach, ale nie wiem jak sie nazywają. ani ile kosztują. bo ani w hidalgo ani w amigo ich nie ma, a żeby zamówić, potrzebuje konkretnej nazwy.
mtl   I M Equestrian
12 sierpnia 2012 18:18
dzięki .
Ja polecam na swoim doświadczeniu max e glo i olej ryżowy do tego. Ponoć bulid upy z Dodsona są też niezłe ale wychodzi sporo drożej 🙂
Otręby ryżowe, olej ryżowy/lniany, jęczmień (Dodson ma w ofercie Barley Rings, osobiście polecam, są bardzo wygodne, jeśli ktoś nie ma możliwości zmielenia jęczmienia 😉 ).

Jeśli jest podejrzenie wrzodów, to poleciłabym wykonanie gastroskopii. Badanie wykonuje na pewno dr Blanka Wysocka, myślę że warto mieć 100% pewność, skoro jest taka szansa. Bo jeśli są wrzody, to niestety pasze i suplementy nie pomogą i kasa będzie wyrzucona w błoto.
Wyniki badań też konsultowałabym z Blanką, właśnie w kontekście wrzodów.
ekhm, hej. mam takie pytanie. mój koń od jakiegoś czasu jest bardzo chudy. nie wiem co mam robić. konsultowałam się już z wetami i miała kobyła robione badanie krwi. wykryto u niej podejrzenie wrzodów. ale nie wiem co zrobić żeby przytyła. słyszałam u koleżanki że jak jej koń schudł to podawała mu dodatkowo paszę na przyrost mięśni. koń jest codziennie na pastwiskach, ma dostęp do dużej ilości siana, owies dostaje standardowo.  pomóżcie plss.



ja bym typowych build upów dla koni sportowych nie polecała, bo wyjdzie bardzo drogo i możliwe, że pogorszy stan konia 😉

wysłodki buraczane, otręby pszenne i ryżowe, jęczmień (mogą być barley ringsy ale w umiarkowanych ilościach, bo są wysokoskrobiowe) olej, słonecznik, lucerna(może?)
kreda pastewna - węglan wapnia

dużo siana - stały dostęp do włókna

pasza treściwa-częste karmienie w małych porcjach, nawet 4-5 posiłków

nie dopuszczać do sytuacji, że koń stoi na łysym padoku na piasku/w błocie i nie ma dostępu do jedzenia



jeśli chodzi o karmienie "pełnoporcjowe" paszą przemysłową to red mills horse care 10 lub 14

cromimi, jeśli koń ma podejrzenie wrzodów to nie leczy się tego paszami na własną rękę tylko szuka się weta 😉
bo co z tego że będzie się w konia ładować masę żarcia jak nic albo prawie nic z niego nie będzie? najpierw proponuję porozmawiać u ustalić wszystko z wetem, kurację pod kątem wrzodów a potem szukać pasz i tuczyć konia, tym bardziej że nie leczone wrzody się rozwijają nadal.
cromimi, jeśli koń ma podejrzenie wrzodów to nie leczy się tego paszami na własną rękę tylko szuka się weta 😉
bo co z tego że będzie się w konia ładować masę żarcia jak nic albo prawie nic z niego nie będzie? najpierw proponuję porozmawiać u ustalić wszystko z wetem, kurację pod kątem wrzodów a potem szukać pasz i tuczyć konia, tym bardziej że nie leczone wrzody się rozwijają nadal.


dlatego właśnie podkreśliłam że ma wrzody, bo chce usłyszeć coś niecoś.
cromimi, wrzody się leczy a im wcześniej, tym lepiej - ale jak, to powinnaś pytać weterynarza. Od tego bym zaczęła. Jeśli wrzody zostaną zaleczone, problem z tyciem sam się rozwiąże 😉
Na pewno bym nie bagatelizowała sprawy i nie zwlekała z terapią. Sama niedawno straciłam konia z powodu wrzodów.
wiem że im wcześniej tym lepiej, dlatego jak będę mogła to nawet w tym tygodniu zadzwonie to weterynarza. no i dzięki za informacje, przydały się. ;>
opolanka   psychologiem przez przeszkody
13 sierpnia 2012 08:56
Sankaritarina, dzieki, czekam na weta i zobaczymy co wyjdzie.

teraz sie zastanawiam nad wrzidami... jakie sa objawy?
opolanka,  proszę 🙂
a co do wrzodów (żołądka), to objawami są, o ile dobrze kojarzę, wszelkiego rodzaju kolki (lekkie, ciche też, często po jedzeniu) w częstych odstępach czasu, zmiana konsystencji kału (zazwyczaj biegunki, krowie placki), apatia, utrata apetytu, schudnięcie. Z resztą, przy ludzkich wrzodach jest podobnie -> ból brzucha po jedzeniu.
a wrzody z kolei, o ile dobrze pamiętam, są wynikiem niewłaściwego karmienia + stresu i powstać wtedy, kiedy równowaga "w żołądku" zostaje zachwiana -> koń jest przystosowany do jedzenia małych ilości pokarmu prawie cały czas (wyłączając moment kiedy odpoczywa), zatem żołądek produkuje kwaśny sok potrzebny do trawienia cały czas i jeśli koń przez dłuższy okres czasu nie dostaje nic do jedzenia, przegryzienia, to ten kwas zaczyna być szkodliwy dla żołądka. Dlatego koń powinien wychodzić na pastwisko albo mieć dostęp do siana na okrągło (względnie jeszcze do słomy).
opolanka   psychologiem przez przeszkody
13 sierpnia 2012 09:43
Uf to przynajmniej to mogę wykluczyć. Naczytałam się się trochę o wynikach biochemii, więc wiem więcej, ale wcale nie jestem mądrzejsza.

Znalazłam propozycję paszy dla koni z niedowagą (również dla wyczynowych, w treningu, po rekonwalescencji) firmy Blue Grass PREP 14 http://animalia.pl/produkt,18454,,blue-grass-prep-14-20kg.html

Czy ktoś stosował? Macie jakieś opinie?
mtl   I M Equestrian
13 sierpnia 2012 09:58
opolanka zapytaj moze w watku o paszach  😉

patrzac na sklad...

owies, STAMM 30, wysłodki buraczane, gnieciona kukurydza, melasa, gnieciona soja, olej sojowy, witamina E, sól i dodatki smakowe

owies kon normalnie i tak pewnie dostaje, wyslodki mozesz kupic sama, kukurydze tez wiec ja osobiscie pomyslalabym o czyms innym  😁
opolanka   psychologiem przez przeszkody
13 sierpnia 2012 10:03
mtl, dzięki, tym bardziej, że pasza kosztuje 110zł plus 20zł za przesyłkę... Próbuję rozeznać sprawę nim będą kolejne wyniki krwi.
A kukurydzę skąd można brać, aby było bezpiecznie, ile podawać i w jaki sposób? Przepraszam za takie pytania ale akurat w tym zakresie jestem kompletnym laikiem...
mtl   I M Equestrian
13 sierpnia 2012 10:11
opolanka owies masz w ramach pensjonatu, kup worek wyslodków, mozesz spróbowac "kuku-kulki" (poczytaj o nich w watku o paszach, bo ja nie stosuje) do tego jakies witaminki...
opolanka   psychologiem przez przeszkody
13 sierpnia 2012 10:14
mtl, oki dzięki 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się