Dopasowanie siodła

korysindex4, nie sądzę, żeby wintec rozwiązał ci problem 🙁 Łęki winteców są bardzo standardowe, w oczywisty sposób im szersze tym niższe. Szukałabym spośród używanych siodeł małych prywatnych firm - gdzie siodła raczej na wymiar robione i często mają indywidualne rozwiązania. To czego prawdopodobnie potrzebujesz wizualnie wygląda dosyć dziwnie - ten przedni łęk wygląda potężnie - jakby od kulbaki. Nie szukaj siodeł o nowoczesnym CC wyglądzie - takim, że siodła jest aby-aby. Takiego nie dopasujesz go "szerokogrzbietej żyrafy" 🙂
Bronze   "Born to chase and flee.."
29 listopada 2013 21:03
Korysindex - może z Winteckiem sie uda. Ja brałam z Konika.com - przymierzałam 2 modele i wersja 2000 leży zadziwiająco dobrze i co mnie pociesza na przyszłośc - mogę sobie dopychac panele wg.potrzeb. Plus taki,ze siodło mozesz zwrócic po przymiarkach, wymienic na inne - więc nie ma się co zastanawiac tylko przymierzac.
Ja przerobiłam 10 siodeł, w tym 3 robione "na miarę" - i Wintec był ostatnią deską ratunku.
Korys - ja bym poszla za halo poniekad. tzn szukalabym szerszego rozstawu, ale mocno wycietego leku i KONIECZNIE bardzo mocno dopchanych poduch. niestety obawiam sie ze zaden nalesnik tu sie nie zda, musisz miec mocne wypelnienie tylu.
Żeby umilić oczekiwanie na kolejny odcinek o dopasowywaniu siodeł zmontowałam odcinek 3 trochę na wesoło - czyli to co nam nie wyszło 🙂


Z tym do ogłoszeń proszę
Teraz ja proszę Was o pomoc 🙂 Co sądzicie o dopasowaniu tego siodła do konia?















lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
04 grudnia 2013 20:28
Dziewczyny, czy niedopasowanie siodła do tyłka jeźdźca wpływa jakoś na uciski na koński kręgosłup?
Gniadata   my own true love
04 grudnia 2013 20:31
Chiquita, jak na moje laickie oko lezy calkiem niezle - ale lepiej niech sie jeszcze wypowiedza dziewczyny znajace sie na tym lepiej.
Chiquita, nie jest trochę za bardzo z tyłu osiodłany? Mam wrażenie, że siodło kończy się na styk. Poza tym za wąskie. Też nie jestem ekspertem - sprawdzam czy się czegoś nauczyłam pożytecznego 😀 - dobrze myślę dziewczyny? 🙂

Nie mam zdania. I to jest dziwne. Coś jest takiego w tym siodle, że... mu nie ufam. O ile dla konia na oko na 4, to podejrzewam, że jeźdźcowi będzie bardzo niewygodnie 🤔 Nie wiem o co chodzi - trochę przesunięty do tyłu balans nie usprawiedliwia takiego wrażenia, może odstające tybinki i ogólne wrażenie sztywności?
syntetyk po prostu🙂 nie powiedzialabym ze ten model jest niewygodny dla jezdzca, raczej neutralny.
Jak się wsiada, to wszystkie te odstające części elegancko się przyklepują i nie jest niewygodnie.
Dla mnie ok. Tylko obejrzałabym grzbiet po jeździe i zobaczyła, jak się plamy potu rozkładają.
Halo, czemu dopasowanie na 4? Co byś poprawiła?

Z łękiem mam problem. Sam łęk leży bardzo fajnie na koniu, za to w siodle wydaje mi się przywąski. Łęk szerszy położony sam jest za szeroki, natomiast włożony do siodła wygląda trochę lepiej. Tak jak jest teraz jest za wąsko czy ok?

Co do odstających tybinek- mi trochę przeszkadzały na początku jazdy, potem było już lepiej. Parę razy zabolały mnie plecy przy kłusie- nie wiem czy wina siodła czy tego, że ogólnie mam "dosiadowy problem"- mam mocną tendencję do pochylania się wprzód, z czym walczę i może dlatego czasem mięśnie bolą.

Co do plam potu- wstawię zdjęcie wieczorem. Na razie proszę o ocenę dopasowania w stój 🙂

Lussi- jak przesunę bardziej w przód to nie będzie za bardzo z przodu? Wiem, że z tyłu jest na styk, ale wydaje mi się, że z przodu też już za bardzo nie ma miejsca.
Chiquita, co do miejsca osiodłania - ja bym też przesunęła lekko do przodu - najlepiej sprawdź wyczuwając ostatnie żebro, pojedź po linii tego żebra do góry i masz miejsce dokąd może sięgać siodło. Ja mam krótkiego konia i wiem, że muszę na to uważać - u nas siodło za bardzo z tyłu zrobiło dużo krzywdy. Teraz od kiedy ma napierśnik i pilnuje tego to jest super.

Ja bym spróbowała z szerszym łękiem, najlepiej pojeździć i z takim i z takim i zobaczyć w którym lepiej będzie. Na moje oko ten jest taki 'na styk'.
Hej! chciałabym uszyć siodło u dobrego sprawdzonego rymarza. Może znacie jakiegos godnego polecenia w Poznaniu?
To siodło sprawia takie wrażenie , ponieważ leży na łopatce (gdyby było przesunięte do przodu leżalo by na niej jeszcze bardziej ) i łęk jest delikatnie za wąski (optyka-relacja łęk przedni -tylny ). Moim zdaniem lepszy szerszy łęk z podkładką niż węższy -dążymy do progresji rozwoju mięśni grzbietowych , nie ich regresji .
Hej! chciałabym uszyć siodło u dobrego sprawdzonego rymarza. Może znacie jakiegos godnego polecenia w Poznaniu?

Masz ok 100 km do Pleszewa a tam kilku(nastu?) rymarzy i producentów siodeł do wyboru
Od HB Contact po Daw Maga, Andersza, Siodlarza itd itp...
Chiquita - jak dla mnie to to siodło wygląda na za duże dla tego konia, nie chodzi mi o łęk, po prostu siodło zarówno leży na łopatkach, jak i jest za bardzo z tyłu i nie ma praktycznie żadnego pola manewru tutaj. Nie masz możliwości przetestować mniejszego siodła (mniejsze siedzisko)? Może akurat mniejsze siedzisko Ci podpasuje a na pewno będzie to z korzyścią dla konia. Tak przynajmniej mi się wydaje.
Starałam się osiodłać tak, by nie leżało na łopatce. Ale jak już Ala_Wr zauważyła, siodło wydaje się duże a koń krótki 🙂
Siodło jest tylko pożyczone od znajomej na parę dni do przetestowania. Podobno to 17''. Ja jestem malutka i na mnie tez jest trochę za duże, dla siebie szukałabym 16-16,5''. Myślicie, że wtedy zmieściłoby się na tej kobyłce?

Co do łęku- na zdjęciach jest najszerszy łęk standardowy Winteca (biały). Próbowałam wcześniej łęku szerszego, do siodeł Wide- włożyłam za zgodą właścicielki siodła, ale boję się wkładać znowu, bo jednak nie są to łęki do tego siodła a sprzęt nie jest mój.

Dlatego jeśli kupowałabym Winteca, to jakiegoś Wide. Niestety, mało jest tych siodeł na rynku wtórnym. 

Siodło z szerszym łękiem- jedyne zdjęcia jakie wtedy zrobiłam. Wygląda lepiej?
Przed jazdą:


Po jeździe:


I teraz najgorsze, czyli plamy potu/brudu, które są złe...
Z szerszym łękiem. Widać tylko ubrudzenie/brak ubrudzenia, bo koń się nie spocił pod siodłem:


Tu z łekiem białym, czyli tym którego zdjęcia są w moim pierwszym poście. Koń się spocił, więc widać suche i mokre plamy:


I plamy na grzbiecie, ten sam łęk:





Że jest źle, to widzę 😉 Pytanie do Was- jaka jest szansa, że udałoby się skorygować przyleganie paneli za pomocą wkładek wkładanych do kieszonek nad panelami? Siodło które miałam okazję testować nie ma takich kieszonek.
Jeśli bym kupowała, to wersję Wide, z możliwością wypełniania paneli, i w rozmiarze 16-16,5''. Jest sens w ogóle szukać takiego siodła dla tego konia czy sobie do razu odpuścić?

Chyba jest sens. Takiego z podkładkami.
Tamto siodło na 4 - bo właśnie za duże i minimalnie za wąskie z przodu (tego nie jestem pewna - trochę zależeć będzie od czapraka) albo za mało wypchane tylne panele - i to bliżej środka siodła nie na końcu, przez co balans siodła siada.
Gniadata   my own true love
08 grudnia 2013 11:22
Hej. Zwracam się do Was znowu z ogromną ogromną prośbą o spojrzenie fachowym okiem na moją kobyłę i siodło - tym razem bezterlicowe. Ogólnie rzecz biorąc wydaje mi się, że jest za duże na grzbiet mojego zwierza, że kiedy nie leży za daleko na łopatce - to tył jest nieco za daleko. Zastanawiam się, czy zostawiać sobie to siodło, czy oddawać. Generalnie wrażenia "z góry" takie fifty-fifty. Na pierwszej jeździe wydawało mi się, że leci strasznie na przód (nie przesuwa się na szyję, ale tak, no, wiecie), na drugiej już nie miałam takich odczuć, no tylko martwi mnie jego wielkość.
Nie wiem, co będzie dla kobyły lepsze w tej sytuacji, czy ten freemax (zdjęcia: http://www.fotosik.pl/u/taaangerine/album/1543076, niestety, nie wiem, jak się wgrały, bo coś mi komputer dęba staje), czy zostawiać winteca a dokupić do niego jedynie jakąś podkładkę.
Jeśli do słabego wątku uderzyłam, to wygońcie, właśnie się wahałam między dopasowaniem a bezterlicowymi  :kwiatek:
anetakajper   Dolata i spółka
11 grudnia 2013 13:25
Okolice Wrocławia. kto zwęża, wypycha siodła sommera ? Czekam na pana z Krakowa już ponad miesiąc :/ Może jest ktoś inny? 🙂
Dziewczyny czy któraś miała dopasowywane siodło przez X-horse? Kto może mi to dobrze zrobić w Poznaniu (oprócz HBcontact)? Albo i nie w Poznaniu? Gdziekolwiek, byle dobrze? HELP!!
anetakajper, PW Ci napiszę, Twoje oczekiwanie to trochę nasza wina 😉
Dziewczyny czy któraś miała dopasowywane siodło przez X-horse? Kto może mi to dobrze zrobić w Poznaniu (oprócz HBcontact)? Albo i nie w Poznaniu? Gdziekolwiek, byle dobrze? HELP!!

możesz z koniem dojechać?
Mogę, odezwe sie na PW 🙂
Witam. Czy ktoś zna i poleciłby mi kogoś w okolicach Warszawy kto zajmuje sie profesjonalnym dopasowywaniem siodeł oraz ich ewentualnym poszerzaniem/wypychaniem? Będę wdzięczna za wszelkie namiary, niestety sama niewiele znalazłam.  :kwiatek:
Proszę o pomoc. Podano mi rozmiar łęku w centymetrach: 23. Jaki to rozmiar łęku?
"S"
dziekuje 😉
Potrzebuję porady...
Mam siodło wintec 2000 z białym łękiem + podkładka korekcyjna mattes, do tej pory wszystko było ok, ostatnio jednak mimo dobrego dociągnięcia popręgu siodło przekręca się na boki. Nie mam pojęcia dlaczego... ma ktoś jakiś pomysł co może być przyczyną?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się