Kurs instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością j.k.

Przy wydzielaniu nowego wątku lekko się zamotawszy, dlatego wklejam odpowiedź smoka:

Halo - To jusz czysta polemika ,wiesz dobrze że nie o to mi chodzi kogo ty znasz i co osiągnął , tylko fakt co kto może i zgodnie z jakimi przepisami . W żadnym wypadku nie mam nic do osób wymienionych przez ciebie ,not 'a bene wspaniałych szkoleniowców z wielkimi sukcesami w dodatku wspaniałych zawodników i wiesz o tym dobrze .Mam tylko pretensje o tworzenie takiego prawa które umozliwiało zdobywanie uprawnień w idiotycznej formie preferującej ilość ( wykupionych licencji ) a nie jakość szkoleniowców.

Z resztą to już chyba nie istotne bo PZJ skasował już listę wszystkich szkoleniowców PZJ i szykuje się chyba do zmian.

Reszta jest w nowym wątku o nowych zasadach szkolenia trenerów PZJ. Wydzieliłem na Waszą prośbę. http://www.voltopiry.pl/forum/index.php/topic,92950.0.html
może ktoś z Was robił kurs w Dąbrówce u Robsonów? warto? 🙂 (ten organizowany przez Green Way)
Czy zdawał ktoś egzamin na instruktora szkolenia podst. w Toporzysku? Jeśli tak to bardzo proszę o ujawnienie się bo mam kilka pytań🙂
Cześć dziewczyny!

mam do Was pytanie: czy w styczniu będzie się odbywał kurs instruktorski gdzieś na zachodzie Polski?
Pomimo wszelkich ustaw i deregulacji chciałabym podnosić swoje kwalifikacje 🙂
Pomimo wszelkich ustaw i deregulacji chciałabym podnosić swoje kwalifikacje 🙂


Pogratulować ,świadomości !!!  😀 I życzyć wielu sukcesów.  😉

Własnie o to chodzilo  😉
ae - ja robiłam i byłam zadowolona 🙂
🏇 tak się zastanawiam, mam styczność z końmi już od 5 lat, kocham te zwierzęta i chce wiązać z nimi przyszłość,
chciałabym zapytać kogoś kto brał udział w kursie instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna czy dla osoby nie posiadającej jakiejkolwiek odznaki, ani innych tego typu papierków jest miejsce na takim kursie ? czy poradze sobie ?
pytanie mam równiez czy ten kurs zawsze kosztuje w okolicy 2tysiecy ? tylko takie ceny znalazłam, są kolosalne ...

pozdrawiam  😅
Za 2000 zł na pewno sobie poradzisz , zwłaszcza że ten kurs nic ci nie daje i na dzień dzisiejszy niczemu nie służy. Chyba że chcesz go zrobić dla samej siebie ,własnej satysfakcji  i masz na to kasę  😉
(...)


Smoku, zastanawiam się, czy wiesz, jakie są realia zatrudnienia w polskich szkółkach/stajniach rekreacyjnych jako instruktor?
Nikt nie zatrudni osoby bez papierka, który jak twierdzisz - jest nieważny i można sobie go schować do szafy i tam go trzymać. Nawet w najbardziej badziewnej szkółce, gdzie konie są pokraczne i nie przeskoczą 50cm WYMAGAJĄ papierka i bez tego Cię NIE PRZYJMĄ. Nawet jeśli będziesz na wysokim poziomie (który możesz potwierdzić startami w zawodach), a nie będziesz miał głupiego świstka, to na to miejsce przyjmą osobę 100 razy gorszą od Ciebie, ale taką z papierkiem. I na nic przyda się tłumaczenie, że zmieniły się przepisy - właścicieli ośrodków to nie interesuje! A jak zaczniesz z nimi dyskutować, to od razu możesz się pożegnać z daną ofertą pracy.


kitalianovero, są ośrodki, które nie wymagają odznak, ale wymagają umiejętności na danym poziomie. Dla osób bez odznak są egzaminy wstępne, aby sprawdzić, czy spełniasz wymagania i czy sobie poradzisz. Więc tutaj wszystko zależy od Ciebie i Twoich umiejętności.
Ostatnio uświadomiłam sobie, że pracuję jako instruktor od 12 lat i nikt nigdy przy zatrudnianiu nie poprosił mnie o okazanie legitymacji instruktorskiej, sędziowskiej, czy innych certyfikatów. To samo gdy pracowałam jako luzak.

czy dla osoby nie posiadającej jakiejkolwiek odznaki, ani innych tego typu papierków jest miejsce na takim kursie ? czy poradze sobie ?
pytanie mam równiez czy ten kurs zawsze kosztuje w okolicy 2tysiecy ? tylko takie ceny znalazłam, są kolosalne ...

To zależy co umiesz i na jakim poziomie jest kurs. Na pewno są takie na których można się czegoś nauczyć.
Ale w tej chwili uważam, że znacznie lepiej przeznaczyć pieniądze zamiast tego na trening indywidualny z dobrym trenerem/instruktorem. Nauczysz się znacznie więcej.
Przy zatrudnianiu gdziekolwiek znacznie ważniejsze są umiejętności niż papierek. Tak było zawsze, a teraz tym bardziej jest.

Nikt nie zatrudni osoby bez papierka, który jak twierdzisz - jest nieważny i można sobie go schować do szafy i tam go trzymać. Nawet w najbardziej badziewnej szkółce, gdzie konie są pokraczne i nie przeskoczą 50cm WYMAGAJĄ papierka i bez tego Cię NIE PRZYJMĄ.
A to ciekawe...
Ostatnio uświadomiłam sobie, że pracuję jako instruktor od 12 lat (raczej w szkółkach/stajniach zdecydowanie niebadziewnych) i nikt nigdy przy zatrudnianiu nie poprosił mnie o okazanie legitymacji instruktorskiej, sędziowskiej, czy innych certyfikatów. To samo gdy pracowałam jako luzak.
Oczywiście przy rozmowach wstępnych w sprawie pracy była mowa o moich kwalifikacjach i uprawnieniach, ale jako ciekawostka mówię, że teoretycznie mogłam sobie te uprawnienia zmyślić, bo nikt nigdy nie kazał mi żadnych papierków pokazywać.
Za to w większości stajni chcieli NAJPIERW zobaczyć jak jeżdżę i/lub jak prowadzę jazdę, albo podejmowano decyzję o zatrudnieniu po kilkudniowym-kilkutygodniowym okresie próbnym i przyjrzeniu mi się w pracy z końmi i ludźmi.
Trampeczko muszę Cię zmartwić, ale niestety MNÓSTWO szkółek, zwłaszcza tych z "pokracznymi konikami" zatrudnia ludzi bez papierków. Nie będę podawać nazw. Z resztą cóż, stajnia niedaleko mnie zatrudniała jako" instruktora" pierw siedemnastolatkę (bez papierka, oczywiście), potem osiemnastolatkę (no, ta przynajmniej była pełnoletnia ale też bez papierka) a potem dopiero nieco starszą dziewczynę, która po około roku pracy (bez papierka, a jakże) poszła w końcu na kurs instruktorski. Co nie zmienia faktu, nie jest jedyną osobą tam pracującą a jedyną co ma ów magiczny papierek. Tak więc przez 3 lata w stajni nie było instruktora z uprawnieniami, czy zwał jak zwał, bo teraz uprawnień niby nie trzeba. Stajni bez instruktora z papierkiem mogłabym wymienić więcej, no chyba, że ja w takim pechowym miejscu żyję... Może w "wielkich miastach" jest inna świadomość, nie wiem... 😉
Prowadząc jazde bez papierku, bez uprawnień narażamy sie na kłopoty, tak mi sie wydaje.
W każdym razie dziekuje za odpowiedzi, czekam rok na skonczenie szkoły średniej i biorę się do roboty.
W tym czasie moze znajde jakies fajne kursy, stacjonarne bądź weekendowe i z rozsądną ceną, albo poprostu sprawdzone.
Wiesz że dużo wcześniejszych postów jest apropo dobrych kursów ale jeśli ktoś będzie miał aktualne informacje , lub będzie mógł polecić jakiś z własnego doświadczenia to bardzo proszę.
💃
Jeszcze raz: NIE MA i nie może być kursów instruktora rekreacji nadających UPRAWNIENIA. Bo takowych uprawnień NIE MA. Od 3 lat.
Może pojawią się kursy uczące/sprawdzające umiejętności pod kątem... czego właściwie? Szkolenia od zera? Ogarniania grupy: ludzi, koni? Prowadzenia przejażdżek w terenie? BHP i pierwszej pomocy?
Kursy wg ostatnio popularnych programów/praktyk są mało przydatne. "Nowe" jeszcze się nie wykluło. Zanim pojawi się miejsce oferujące wysoką jakość szkolenia, takie, że po pewnym czasie absolwenci tego szkolenia wypracują SOBIE (i miejscu) renomę - sporo wody w Wiśle upłynie.
Zadam zatem takie pytanie: które z obecnie funkcjonujących kursów taka renomę mają? Kto spotkał się z sytuacją: skończyła pani kurs w X? To super! Wszyscy absolwenci są dobrymi instruktorami?
To może ja żyję w innym świecie, bo gdziekolwiek szukałam pracy, to poza pokazaniem umiejętności (jazdy lub prowadzenia jazd) zawsze się pytali o papiery - jednym wystarczyło powiedzieć, że się ma, innym trzeba było je pokazać 😉
Owszem znam również dużo stajni, gdzie jazdy prowadzą osoby bez papierów, ale zazwyczaj są to osoby, które są zatrudnione po znajomości.
A jazdy prowadzone przez osoby niepełnoletnie, pozostawiam bez komentarza, bo dla mnie to jest kompletnie nieporozumienie.
Aż przykro pomyśleć  w jakim debilnym i niewykształconym społecxzeństwie funkcjonujemy.  😕 Następni będą wałkować ten sam temat i można im po raz setny tłumaczyć   🙄 Dla wszystkich tłumoków którzy nie są w stanie przyswoić obowiązujących przepisów prawa. !!!!! Ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010r Która zderegulowała obszar rekreacj  oraz wszelkie uprawnienia Instruktora Rekreacji , ważne i istotne jest tylko to co umiesz czyli kompetencje , żaden papierek ukończenia kursu Instruktora Rekreacji nie ma żadnej mocy prawnej i w razie czego nikt nie będzie się nim interesował.Nawet towarzystwa Ubezpieczeniowe nie biorą tego pod uwagę .  Jeżeli coś się stanie ,to sąd czy prokurator powoła biegłego który w oparciu o ustawę będzie musiał stwierdzić czy masz kompetencje ( FAKTYCZNE A NIE PAPIERKOWE !!! ) do przekazywania wiedzy innym

A Ustawa Deregulacyjna zlikwidowała stopnie Trenerskie sprowadzając do tych samych kryteriów uprawnienia Instruktora i Trenera Sportu. Nie niby , nie może ale NA PEWNO !!!!!! Niech każdy tłuk który nie może tego przyswoić cofnie się o parę stron i w tym temacie wszystko znajdzie . !!!!!
Uchyla się stop­nie tren­er­skie i wyma­gane do uzyska­nia ich kursy i staż pracy. Do wykony­wa­nia tego zawodu wystar­czy pełno­let­niość oraz wyk­sz­tałce­nie śred­nie. Wprowad­zona niekar­al­ność za przestępstwo
prze­ci­wko życiu i zdrowiu, wol­ności, wol­ności sek­su­al­nej i oby­cza­jności, rodzinie i opiece i przestępstwo korupcji w sporcie, a także wymóg posi­ada­nia wiedzy w zakre­sie dzi­ałal­ności instruk­torskiej i trenerskiej (niesprawdzanej formalnie).

Deregulacja zawodów trenera i instruktora sportu prowadzi do otwarcia rynku tych usług dla osób, które posiadają niezbędne kwalifikacje (np. UZYSKANE W TRAKCIE WŁASNEJ KARIERY ZAWODNICZEJ !!!! ) do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu, bez konieczności odbywania właściwych przedmiotowo szkoleń. Czyli ,zawód TRENERA ,przede wszystkim dla PRAKTYKÓW , czytaj : ZAWODNIKÓW.

Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. 2013 poz. 829)

A jeżeli ktoś nie wierzy w to co jest napisane na forum ,to proszę kupić lub wydrukować dziennik ustaw Dz. U. 2013 poz. 829 i przeczytać !!! To jedyne obowiązujące prawo !!! Czytać powinni wszyscy umieć ! 😉
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
18 stycznia 2014 22:02
Prawda, ale nikt nie zabroni nawet najmniejszej szkółce przydomowej życzyć sobie od zatrudnianego instruktora posiadania takiego papierka jeśli będą mieli takie życzenie.
Smoku, a mógłbyś nie obrażać ludzi swoimi wypowiedziami? 🤔 Bo to już się robi niesmaczne.

Jeśli chodzi o mnie - ja bardzo dobrze rozumiem, że według ustawy nie ma już czegoś takiego jak instruktor/trener i teoretycznie nie powinno być kursów na IRR. Ale prawo prawem, a życie życiem.
Osoba, która Cię zatrudnia, może sobie życzyć czego tylko chce, nawet pokazania legitymacji z pieczątką z ziemniaka.
Żeby ludzie przestali szukać i robić kursy na IRR, to najpierw trzeba by było uświadomić wszystkich właścicieli ośrodków, którzy zatrudniają instruktorów, że nie potrzebują już oni żadnego papierka, aby zgodnie z prawem wykonywać ten zawód.
Smoku, a mógłbyś nie obrażać ludzi swoimi wypowiedziami? 🤔 Bo to już się robi niesmaczne.


A czymże ciebie obraziłem ! ???  😲

To stwierdzenie było tylko i wyłącznie do bezrozumnych tłuków  którzy nie umieją czytać ( np ; Ustawy ) !!!

Ale prawo prawem, a życie życiem.
Osoba, która Cię zatrudnia, może sobie życzyć czego tylko chce, nawet pokazania legitymacji z pieczątką z ziemniaka.


Tak samo jak . pracodawca ma prawo zażądać jako kryterium przydatności do pracy : Jednorękich , blondynek ,  z dużym biustem , wzrost 158 cm , z dużą dupą   , etc !!!  Tylko jak to się ma do kompetencji przewidzianych przez prawo ???? Słyszałem że blondynki z jedną ręką ,dużym biustem ,tłusą dupą o wzroście 158cm sa najlepszymi trenerami i takie kryteria mógłbym ogłosić przy przyjmowaniu do pracy  🙄 Jeszcze bym dotacje z PEFRONU dostał  🤣

A jak ma umotywować seoje żądania ??? A no naprzykład nisko osadzonym środkiem ciężkości który ułatwia prowadzenie lonży . Tak jak np : Bączek !!! Dla czego jednoręką , bo chce dostać dotacje z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych . dla czego blond i duży biust ,bo lubi i ma wszystko w jednym za 5 zł za godz   🤣
Ale to są kryteria pracodawcy , a nie kryteria określone przez prawo !!!! Prawo reguluje to odpowiednimi przepisami zapisanymi w Ustawie .

A regulacje prawne odnośnie Instruktorów i Trenerów sportu zostały zapisane w Ustawie .
Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. 2013 poz. 829)


Uchyla się stop­nie tren­er­skie i wyma­gane do uzyska­nia ich kursy i staż pracy. Do wykony­wa­nia tego zawodu wystar­czy pełno­let­niość oraz wyk­sz­tałce­nie śred­nie. Wprowad­zona niekar­al­ność za przestępstwo
prze­ci­wko życiu i zdrowiu, wol­ności, wol­ności sek­su­al­nej i oby­cza­jności, rodzinie i opiece i przestępstwo korupcji w sporcie, a także wymóg posi­ada­nia wiedzy w zakre­sie dzi­ałal­ności instruk­torskiej i trenerskiej (niesprawdzanej formalnie).

Ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010r Która zderegulowała obszar rekreacj  oraz wszelkie uprawnienia Instruktora Rekreacji

Nikogo nie interesuje z kim trenujesz rekreacyjnie !!!!

Ale każdy jest zainteresowany !!! kasą jaka jest w rekreacji. Ponad 300 000 osób jeździ w Polsce Rekreacynie ,wyciągnij od każdego parę złoty i będziesz wiedzieć dlaczego wszyscy się nią tak interesują !!!  🤣 🤣 🤣
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
20 stycznia 2014 16:42
26 II - 27-30 V 2014r. - będzie kurs weekendowy w Olsztynie, organizuje Instytut Edukacji i Sportu
Napisz coś więcej , jakie Uprawnienia sie ma po kursie weekendowym i legitymację . To bardzo wazne !!! 😉 P.S O umiejętnosciach instruktorskich nie wspomnę !
Smok10, nie widzisz dat? Zjazdy będą w weekendy od lutego do maja
Czyli ok 10 zjazdów i już jesteś INSTRUKTOREM !!! To jakaś kpina ???? Tyle się ................ że jakość kursów i wyszkolenie instruktorów to żenada ,a teraz widać że ta żenada trwa dalej !!!! I jeszcze może niech napiszą że po 10 godzinkach zrobią z ciebie Instruktora który dostanie uprawnienia i będzie wszechstronnie wykształconym fachowcem od jeździectwa .!Zapłać 2000 zł i niech ci legitymację wyślą faksem i w zasadzie nie po to płacisz żeby ci dupę zawracali. !!!Quo vadis polskie jeździectwo !!!  🏇 W zasadzie może założe internetową szkołę kształcenia ustawicznego i będę nadawał tytuł Instruktora Jazdy Konnej. Kto mi zabroni !!!!  Za 1000 zł przesyłam Mailem skrypty ( nie dużo żebyście się nie przemęczyli ) potem dostaniecie 3 pytania ze skryptu ,a potem po zaliczeniu Internetowego egzaminu , wysyłam legitymację Instruktora Jazdy Konnej . Kto reflektuje ? !!! Biorę połowę tego co inni !!!  🤣 Wzór legitymacji możecie sobie wybrać !
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
20 stycznia 2014 21:44
W zasadzie może założe internetową szkołę kształcenia ustawicznego i będę nadawał tytuł Instruktora Jazdy Konnej.

O i to jest pomysł!
W zasadzie może założe internetową szkołę kształcenia ustawicznego i będę nadawał tytuł Instruktora Jazdy Konnej.

O i to jest pomysł!


A to niby w czym moja oferta jest gorsza od tej z Olsztyna ???? Ja myslę że nawet lepsza ,bo jeszcze szybsza i o połowe tańsza ,a w dodatku przyjemniejsza bo wirtualna ,a jako materiały dydaktyczne dostanieci , Mary King Riding Star '' A egzamin wirtualny odbędzie na poziomie Olimpijskim   !!! I dodatkowo uczestnik kursu może wykazać się kreatywnością i wybrać sobie wzór legitymacji oraz tekst !!!

Np: Uprzejmię zaświadczam że właściciel legitymacji odbył multimedialny kurs Instruktorski i Uzyskał Tytuł ,,Wirtualnego  Instruktora Jazdy Konnej " w oparciu o metodę Mary King . http://en.wikipedia.org/wiki/Mary_King_(equestrian) ( kompetencje zawodowe naszego szkoleniowca )



W zakresie Obsługa stajenna 1,2 Mb  

Cross Country 3,5 Mb                          

Show JUmping 2,0 Mb                          

Dressage  1,5Mb                                  

Całość materiałów 8,2 Mb

Niniejsze Uprawnienia upowazniają do samodzielnego prowadzenia jazd w /w/w zakresie oraz nauki  obsługi stajennej. !!!

Jak wam się podoba ten pomysł ! 🤣



ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
20 stycznia 2014 22:42
wchodzę w to!
wchodzę w to!


Spóła !!!  🤣 🤣 🤣 🤣 Po tysiaku od łabka !!! Fif ty /  Fif ja !  😉

Prosimy o szybkie zgłoszenia na nasz kurs ,albowiem ilość miejsc jest ograniczona !!! O przyjęciu na kurs  decyduje kolejność zgłoszeń  !

Organizator . Sp Joint Venture  Smok 10 & Ela Pe co . 😉
Trochę to jest walka z wiatrakami, Smoku. Nikogo nie obchodzi prawo w tym wypadku, tylko papierek. Taka mentalność dzieciaków w naszym kraju. Zdobyłem, więc jestem lepszy od tych, co nie zdobyli - bo im sie nie chciało, nie mieli kasy, nieważne. Teczka bezużytecznych papierków grubsza, samoocena zwyżkuje, w gronie koniarzy z podwórka jest się tym "naj".

ja bym chyba o co innego walczyła- o jakość tych kursów. Nie dają uprawnień, ok, ale niech wiedzą chociaż dają. Z tym, że nie koniecznie stricte końską, a prawną, np - gdzie ubezpieczać jeźdźca, konia, siebie. Pedagogiczną - jak uczyć dzieciaki, jak dorosłych. Psychologiczną - jak motywować, jak opanowywać stres, jak radzić sobie z niepowodzeniami.

Jednym słowem - niech kształcą instruktorów sportu, jako ludzi gotowych do skutecznego przekazywania wiedzy, a nie służą jedynie do dostarczania bezużytecznych papierków co ambitniejszym quniarkom.
ale żeby nie było - mnie się podoba, że mimo wszystko szeroka rzesza młodych ludzi ma ambicję i chce się kształcić.
wkurza mnie jedynie, że są robieni w bambuko.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
21 stycznia 2014 08:27
[quote author=ElaPe link=topic=71.msg1985997#msg1985997 date=1390257728]
wchodzę w to!


Spóła !!!  🤣 🤣 🤣 🤣 Po tysiaku od łabka !!! Fif ty /  Fif ja !  😉

Prosimy o szybkie zgłoszenia na nasz kurs ,albowiem ilość miejsc jest ograniczona !!! O przyjęciu na kurs  decyduje kolejność zgłoszeń  !

Organizator . Sp Joint Venture  Smok 10 & Ela Pe co . 😉
[/quote]

Może być. Ty część skokową będziesz prowadził ja ujeżdżeniową. Prowadzenie lonż na zmianę. W wirtualu rzecz jasna.


To, że papierek nie daje uprawnień... jest od niedawna...
Wiem też, że poziom na kursach jest różny a nawet bardzo różny...


Mam swoją stajnię, sama jestem instruktorem od wielu, wielu lat ( i uwaga - mam inst.rekr.- bo kiedyś innych nie było!!!!) i wierzcie mi co roku na wakacje zatrudniam instruktora....lub osobę "z kwalifikacjami". Ogłoszenie było również na re-volcie.
Nie mam wygórowanych wymagań od pracownika...klasycznie to co do instukrora należy + opieka nad końmi.
I proszę mi wierzyć że 95% osób "bez papierka" które przychodzą do mnie na sprawdzenie swoich umiejętności...to jedna wielka pomyłka...czasem nawet nie potrafią wsiąść na konia...a cv przesłane mailem jest oczywiście idealne...
Osoby "z papierkiem" też bywają różne...ale mają więcej pojęcia acz czasem nie potrafią pracować z ludźmi...

Naprawdę... uważam, że kwalifikacje udokumentowane to 1 rzecz a 2 to praktyka i sprawdzenie danej osoby...tak samo jest za granicą...jeśli chcielibyście pracować...jako instruktor.

Ponadto- nikt nie wymyślił jak sprawdzić kwalifikacje danej osoby...i jej kompetrencje...mówię o istocie prawnej...wytyczne z ministerstwa...

I jeszcze jeśli chodzi o firmy ubezpieczeniowe - wiele ma warunek, że zajęcia musi prowadzić osoba z odpowiednimi kwalifikacjami - uważam że "papierek" te kwalifikacje spełnia i potwierdza... nawet jeśli osoba nie potrafi pracować jako instruktor - ale prawanie jest chroniona... i mówcie sobie co chcecie...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się