makuch lniany -czy ktoś stosował?

podpowiedzcie mi, który makuch lepiej kupić : sprzedawca powiedział, że ma mielony albo płatkowy i jasny albo ciemny. Jeszcze  z tym mielonym a płatkowym sobie poradzę bo płatkowy bede musiala mielic (to chyba odpada, bo nie mam śrutownika),  a mielony chyba szybciej jełczeje z kolei?
ale jasny a ciemny??? ki diabeł
Gdzie kupujecie makuch w płatkach?? W internecie widze tylko peletowany (pro-linen)..
Evson, mój "pan" od pasz powiedział, że dowiezie na targ i pytał czy taki czy taki chce.
blucha dorosłym tak z 250gr jak maja stały ruch (padoki, lekka praca) , jak intensywnie pracujące to nawet pół kilo, dla sportowców jako dodatek można podawać do 990gr dziennie 🙂

ile bezpiecznie mozna podawac dzennie koniowi w trybie padok + lekka praca 5 x tydz, ALE wymagajacego mocnego utuczenia i ekstra wsparcia w okresie linenia (ma niedzwiedzie futro, ktore dopiero zaczac zrzucac). Je ok 2,7-3 kg owsa gniecionego dziennie, lucerne, otreby owsiane, ok kieliszek oleju ryzowego; zaczynam podawac dodatkowo srute jeczmienna (chce dojsc do ok kg dziennie dodatkowo do owsa). Do tej pory dostawal siemie lniane 3 x tydz, ale to wiadomo juz nie bedzie potrzebne.

edit. mam makuch peletowany.
Czy ktoś stosuje makuch lniany z jar-pasz? Ile sie dodaje dla konia o masie ok 600kg? Czytałam, że ok 200g..  i lepiej podawac w pelecie czy rozmoczony? :kwiatek:
podaje peletowany, nie z jar-pasza 🙂  nie moczę bo on nie ,,puchnie,,  wagowo nie określę, bo jest to ok 1/3 miarki Pavo, ale nie codziennie, czasami podaje jako smakołyk, w nagrodę, nawet psom takie chrupki smakują 🙂
ja zaczelam podawac makuch z Jar- Pasz. Podaje na sucho, bo jak Blucha napisala, on sie nie rozmacza/ nie puchnie. Podaje 250 ml dziennie, chce dojsc do 500 ml (zalezy mi na utuczeniu konia). Wsuwa chetnie, ale moj jest wszystkozerny. Zwaze w piatek, to napisze ile taka objetosc wazy.
Blucha, nawet mnie te chrupki smakuja 😁
Dzięki dziewczyny  :kwiatek🙂
Również chce podtuczyć konia. Makuch ma być jako dodatek  ( plus owies i wysłodki do tego obiadu  😉 ) Czyli spokojnie po przyzwyczajeniu mogę dawać ok 300g .
wendetta - a masz miarkę pavo? Byłabym bardzo wdzięczna jakby udało Ci się zważyć. Ja bym musiała iść
chyba do sklepu  😁 
miarka Pavo z tego co kojarze to jest 1,5 litra. Jak się dowiem ile waży 0,25 l to łatwo policzmy 😉
Czy kogoś koń również nie chce  zjadać makuchu?
Mój wybiera wszystko a pelet zostawia, staram się przemycać ale i tak nie zje. Już nie wiem, jak podawać. Na mokro nie zje, na sucho też  😤
Mój  😎 Z tym ze ja mam takie grube płatki ale nie brazowe i pachnące tylko szare, srednio apetyczne. Zmieliłam to i przemycam na sypko w wysłodkach
BASZNIA   mleczna i deserowa
13 maja 2014 20:33
Kupujcie z olejarni, taki pachnacy, tlusty i orzechowy. Nawet panna B., znana anorektyczka, jada 😉
czyli pelletowany makuch lniany jest be? znalazłam taki: http://olx.pl/oferta/makuch-lniany-slonecznikowy-rzepakowy-z-ostropestu-pellet-CID757-ID4pfZW.html#aaec2f1d64

a rzepakowy, ze słonecznika? też dobrze stosować? nie znam żadnej olejarni w moim województwie, więc chyba tylko pellet po 2,5 zł/kg mi zostaje...
BASZNIA a gdzie taki kupic?
Chyba ?!? znalazłam sposób na dziada mojego  😀iabeł:  Rozgniatam makuch prawie, że do proszku i znaja wymieszane z wysłodkami. Oby się to sprawdziło do wykorzystania worka. Potem już zostanie nam kupowanie tylko drobnego makuchu  😉

BASZNIA
A  jest możliwość wysyłki?
W naszej okolicy nie ma nic. A jeśli takie dobre, to można byłoby spróbować.  😉
Mój duży kasztan też nie chciał wcinać grubego peletu, odpuściłam mu, jakichś specjalnych rezultatów skarmiania makucha nie zaobserwowałam.
BASZNIA   mleczna i deserowa
14 maja 2014 15:16
Poszukajcie malych olejarni produkujacych wypasione oleje. W mojej okolicy akurat z takiej mozna kypic, ale nie wysylaja.
Czy otwarty na wiosnę makuch może przeleżeć w worku/ewentualnie zamknięty w beczce do jesieni?

Zostało mi prawie pół worka a na ten moment nie potrzebujemy go dodawać. I nie chciałabym aby się zmarnował  😉
BASZNIA   mleczna i deserowa
24 czerwca 2014 17:05
Jak taki tlusty to szlaken trafen...
Tak się zastanawiam, czy skoro makuch lniany ma sporo fosforu, to może można by go dodawać zamiast otrąb do wysłodków?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
15 marca 2015 08:10
Orzeszkowa,
ja tak podawałam przez chwilę.
Mam zdecydowanie lepszy dostęp do wysłodków, więc wróciłam do nich (no i taniej).

Edit: nie wysłodków a otrębów.
Orzeszkowa a wiesz ile one mają tego fosforu mniej więcej ?  👀
Zimą daję wysłodki i troszkę otrąb na zbilansowanie. Dawałam zwykle ,, na oko" w tym roku szarpnęłam się, wszystko wyważyłam i obliczyłam, stosunek wychodził mi całkiem nie zły jak,, na oko" 1,8: 1.
Parę dni temu kupiłam makuch i chcę do dawać do póki sierści nie zmieni, ale główną moją zagwozdką jest to jak go podawać. Czy całkiem na sucho czy zaparzyć?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
15 marca 2015 09:48
Alaska,
miałam mielony i dawałam na sucho, bo po zaparzeniu to taki glut się z tego robił,
że miałam problem z wymieszaniem tego z paszą (glut z całego siemienia to jest tyci-tyci pikuś przy tym).
Wcześniej miałam płatkowany i też dawałam na sucho.
Serio? Muszę spróbować.
Koń właśnie uwielbia tego gluta i babra sobie całego ryjka i wszystko dookoła jak je siemię, potem z radością to zlizuje.
Mam pellet z jar-paszu, wczoraj nie mając już wiele czasu, zalałam to na chwilę gorąca wodą z kranu. Wyszło takie hmm pellet się rozluźnił dość, ale nie rozpadł całkiem i woda się ,,zagluciła" ale nie tak, żebym nie mogła tego wymieszać.
[quote author=ms_konik link=topic=49940.msg2314547#msg2314547 date=1426407058]
Orzeszkowa,
ja tak podawałam przez chwilę.
Mam zdecydowanie lepszy dostęp do wysłodków, więc wróciłam do nich (no i taniej).
[/quote]
Ale ja nie chcę zastępować wysłodków makuchem, tylko otręby.
Na poprzednich stronach tego wątku blucha i zielona_stajnia pisały o wysokim poziomie fosforu, google podają różne wyniki, od 3,75 do ponad 11 g/kg 🙄
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
15 marca 2015 14:11
Orzeszkowa,
oczywiście "otrębów" miałam napisać - już poprawiam 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się