własna przydomowa stajnia

I o to chodzi 😉 Na korytarzach było około 1,5 metra, miejsca do obracania się to rogi 😉 tam było szerzej. Mój padok miał bardzo nieregularny kształt, ale nie musi być regularnym prostokątem o jednakowej szerokości. Chodzi o to żeby "przepychać" konie do przodu i dlatego mój był dość wąski- jednokierunkowy 🙂 Wiadomo, że przy większym stadzie musiałby być szerszy.
Ja do tej szerokości doszłam na zasadzie prób i błędów, na początku miałam szerszy, ale konie się 'blokowały' więc go zmniejszałam 😉



edit: Tu mniej więcej szkic mojego padoku :
Właśnie organoleptycznie zbadałam padok 15x20m (mam taką kwaterę pod nosem) i jak dla mnie to wydaje mi się maleństwo na dwa duże konie, na jednego to jeszcze jako tako bez szaleństw... ale na dwa?
Paddock paradse fajna  sprawa, ale po pierwsze szkoda mi terenu, bo jednak on trochę zajmuje a nawierzchnia (ścieżka) będzie mocno zryta szczególnie jak będzie mokro, no i trzeba to ogrodzić a przy takiej długości to nie mały koszt 😉
No mi też wizualnie wydaje się maleństwo, ale w praktyce daje radę. Nawet przez pół roku stała tam moja klacz, więc koni były trzy i w zupełności dawały radę.
Ale ten mały padok jest piaszczysty i bardzo przepuszczalny, dzięki czemu nie robi się gruda, ani bagno. Plusem tak małego padoku było to, że wchodziłam na środek cmokałam do koni, a one biegały w kółko 😀 Świetny sposób na rozruszanie kości 😉

(zmierzyłam go z ciekawości przed chwilą na google maps i wyszło mi dokładnie 15x20m)
W sumie nie pogardziłabym i takim mikruskiem wiedząc że mam na nim piasek a nie grudę  czy bagno 🙂


Tu filmik jak to wyglądało w praktyce. Stare dzieje 😉 Zaraz po kupieniu Luny. Aż mi się łezka w oku zakręciła 😉
A ja powróciłam. Wczoraj zjechałam z 9tygodoniwych zawodów i padam 🙁( dzisiaj na 11 do stajni,ogarnąć  wszystkie rzeczy. Tęsknię za moimi kopyciakami,ale już niedługo do nich wracam.
jak macie rozwiązane zamykanie padoków takich z żerdzi? Jakieś proste pomysły? z góry dziękuję
Miszka Uuu, pomysłów jest wiele 😉
Ja miałam dwa paliki wbite koło siebie blisko, połączone poprzecznymi deseczkami - jedną w połowie, drugą u góry. I na tą poprzeczną deseczkę, pomiędzy paliki wkładałam żerdź. Nie wiem czy rozumiesz o co mi chodzi?

Można też przybić łańcuch, albo taśmę do kołka i w to wkładać żerdź. Tylko, że moje łobuziary na łańcuch napierały i czasem udawało im się żerdź z tego wyplątać.

Albo połączyć karabińczykami- do palika i żerdzi wkręcić takie coś http://firleye.pl/akcesoria-montazowe-4/kolek-rozporowy-o6-mm-i-wkret-oczkowy.html i połączyć to http://www.alimex.pl/product_info.php/osprzet-lin-karabinczyk-nakretka-d6x60-koelner-p-1962. Ewentualnie przedłużyć kawałkiem łańcucha, żeby było wygodniej.
chyba rozumiem
w pierwszym sposobie żerdź się przesuwa, a w drugim otwiera na bok tak?
słupki mam już wkopane, mogłabym wkopać po jednym słupku z każdej strony przy bramce i dobić te deseczki. O co opierają się żerdzie jak się je wysunie?
ja mam uchwyty rynnowe i w to wkladam dragi - jak kon naprze to kicha, dlatego albo uchwyty od wewnatrz, albo na zewnątrz + pastuch (ja tak mam i się sprawdza).
minerwa to takie półobręcze? o czymś takim myślałam, ale właśnie chyba musiałoby być zamontowane od środka. Masz może zdjęcie jak to u ciebie wygląda?
Posiadam bramę z metalowej ramy, gdzie deski są poprzykręcane w poziomie. Jej skrzydła związuję. U mnie nie jest problemem napieranie, a przypadkowe uniesienie konstrukcji, bo zdarzało się, że wypadała z zawiasów.
Gaga
nic tam teraz nie ma gołe pole 🙂
w  Warszawie z tego co dzwoniłam to jest jeden sklep rolny w piasecznie ale nie mają nasion traw.


Karina, w kobylinie pod grojcem jest w czwartki rano gielda rolna. tam stoi pan "od trawy". ja od niego biore nasiona. podejrzewam ze takich gield jest wszedzie pelno.trzeba popytac.
Dzień dobry, właśnie trafił mnie szlag. Godzinkę temu pokazało się słońce, myślę sobie: fajnie, może ujeżdżalnia zdąży obeschnąć do jutra, bo mam umówione jazdy, ma być też dziewczyna w sprawie dzierżawy jednego z koni, no super. A za chwilę czarne chmury, wiatr, deszcz, grad a na końcu śnieg  😵






Na foto nie wygląda to tak źle ale po 5 minutach znowu wszystko pływało, jezioro na ujeżdżalni, rwąca rzeka na drodze, bagno na padoku, a było już tak pięknie 🙁
ja mam uchwyty rynnowe i w to wkladam dragi - jak kon naprze to kicha, dlatego albo uchwyty od wewnatrz, albo na zewnątrz + pastuch (ja tak mam i się sprawdza).


bardzo przyda mi się ten pomysł, bo szukałam alternatywy na zamknięcie przy stajni.

co ile metrów najlepiej dać słupek-chcę zrobić drewniane ogrodzenie przy stajni, ale z kwadratowych w przekroju palików-zamontowanych w kotwicach? będą tylko deski.
i do tych palików chciałam dać bramkę, ale chyba nie jest to najlepszy pomysł, bo bramka swoje waży. choć przy płaskich deskach pomiędzy palikami pionowymi-nagle okrągłe drągi na wejściu będą wyglądać źle.
Isabelle, zawsze na wejściu możesz dać dwa słupki betonowe - i na nich bramkę. IMO wyjmowane drągi są upierdliwe, bo co w sytuacji, gdy chcesz sprowadzić jednego konia a drugi ma zostać? Wylezie Ci po plecach. Najprostsza metalowa czy drewniana bramka powinna być ok, ja taką planuję - a od środka pastuch zapinany na normalny uchwyt bramowy (pastuch będzie wokół całego drewnianego ogrodzenia).
cranberry   Fiśkowo-Klapouchowo
10 kwietnia 2014 12:50
Mam do dogrodzenia kawałek padoku i chciałam na górę dać taśmę, na dół drut. Jaką grubosć drutu wybrać?
Mam do dogrodzenia kawałek padoku i chciałam na górę dać taśmę, na dół drut. Jaką grubosć drutu wybrać?

mamy zrobione ogrodzenie z drutu 1,8 mm ocynkowany. Myślę, że grubszy nie dałby sie mocno naciagnąc. Z 1,8 juz trzeba się nasapac. Paliki drewniane co 6 m. Górny drut oznaczony taśmą białą do pakowania. Izolatory wkręcane, [plastikowe.
Przez 2 lata wydaliśmy majatek na taśmę i często pastuch nie działał.  A z tasmy zostały strzępy.
drut  ma taka wadę, że potrzeba 2 chłopów do naciągnięcia.
2 km drutu kosztowało ok 200 zł.
Mam nadzieje, że drut sie sprawdzi.
Isabelle, zawsze na wejściu możesz dać dwa słupki betonowe - i na nich bramkę. IMO wyjmowane drągi są upierdliwe, bo co w sytuacji, gdy chcesz sprowadzić jednego konia a drugi ma zostać? Wylezie Ci po plecach. Najprostsza metalowa czy drewniana bramka powinna być ok, ja taką planuję - a od środka pastuch zapinany na normalny uchwyt bramowy (pastuch będzie wokół całego drewnianego ogrodzenia).


nie nie.

mamy na pastwisko bramę, normalną. ale konie są wolnowybiegowo, a stajnia na podwórku. więc odgrodzony jest kawałek ogrodu od stajni do pastwiska. pastucha przed stajnią chcę zastąpić "lepiej wyglądającym" ogrodzeniem. i nie wiem czy czasem nie będą teraz "nowe" konie wychodzić tylko na dzień, zobaczymy. bramka ma być na poziomie bramy na pastiwsko, żeby ciągnik mógł przejechać przez "ogród" na pastwisko.
Orzeszkowa w okolicach Poznania grad był dwa dni temu.
cranberry   Fiśkowo-Klapouchowo
10 kwietnia 2014 13:27
A stosował ktoś do naciągania drutu takie cóś ?
http://allegro.pl/naciag-do-drutu-napinacz-aluminiowy-pastuch-i4059305495.html

TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
10 kwietnia 2014 16:12
[quote author=cranberry link=topic=19013.msg2063791#msg2063791 date=1397130649]
Mam do dogrodzenia kawałek padoku i chciałam na górę dać taśmę, na dół drut. Jaką grubosć drutu wybrać?

mamy zrobione ogrodzenie z drutu 1,8 mm ocynkowany. Myślę, że grubszy nie dałby sie mocno naciagnąc. Z 1,8 juz trzeba się nasapac. Paliki drewniane co 6 m. Górny drut oznaczony taśmą białą do pakowania. Izolatory wkręcane, [plastikowe.
Przez 2 lata wydaliśmy majatek na taśmę i często pastuch nie działał.  A z tasmy zostały strzępy.
drut  ma taka wadę, że potrzeba 2 chłopów do naciągnięcia.
2 km drutu kosztowało ok 200 zł.
Mam nadzieje, że drut sie sprawdzi.
[/quote]

Gruby drut ma swoje minusy - kołki muszą być mocne. Mi łoś wyniósł pół zagrody w pole (razem z kołkami) bo drut trzymał. Gdyby drut był cieńszy to by po prostu pękł ale przynajmniej reszta zagrody by została na miejscu.
Gruby drut ma swoje minusy - kołki muszą być mocne. Mi łoś wyniósł pół zagrody w pole (razem z kołkami) bo drut trzymał. Gdyby drut był cieńszy to by po prostu pękł ale przynajmniej reszta zagrody by została na miejscu.
Dobre .....
Fajną musiałaś mieć minę jak okazało się że zagrody ni ma... 😀
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
11 kwietnia 2014 16:27
Minę jak minę, ale ile ja się tego drutu naszukałam a jak już go znalazłam (het het daleko w polu sąsiada, kołki po drodze się poodczepiały) to musiałam go przyciągnąć z powrotem, trochę ważył bo to był taki 0,4 - masakra. Już nigdy takiego nie dam na ogrodzenie.

Inna sprawa, nie wiem gdzie ten problem poruszyć. Otóż moje konie NIESTETY mają pastwisko wzdłuż drogi, prawie pogodziłam się z tym, że są głaskane i podkarmiane bo nie jestem w stanie tego upilnować. Ostatnio dorwałam takich dwóch smarków, którzy chcieli wejść na pastwisko do koni żeby pogłaskać, pogoniłam ich ale to zapewne zdarza się nagminnie. Jak sobie z takimi sytuacjami radzić i najważniejsze pytanie - co będzie gdy stanie się komuś krzywda np. kopnięcie czy ugryzienie? Wiem, że było gdzieś pisane o tabliczkach ale czy to coś daje?. Pastwisko to w końcu teren prywatny.
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
11 kwietnia 2014 16:41
Sie pochwalę sjestą na naszym padoku. Kucki jeszcze w takiej przejściowej sierści - u nas ciągle rankiem przymrozki 👿 - i moje "wolnowybiegowce" z sierści nie schodzą.
Uwielbiam takie chwile  😀
U mnie też tak leniuchują i się wygrzewają.
Uwielbiam nie tylko na nie patrzeć ale nie raz miałam ochotę wtulić się w takiego leniucha i poleżeć z nim 😉
A jeszcze nadal sierść zimowa w połowie i wyglądają jak pluszaki 😀
cranberry   Fiśkowo-Klapouchowo
11 kwietnia 2014 19:11
Dziś udało się wbić słupki na nowym padoku. Poszło ze 100 drewnianych słupków. Małżonek już teraz czuje mięśnie 😉 Jeszcze tylko taśma i drut no i kwatera będzie gotowa.
W stajni robactwo latające  sporo dokazywało. Juz miałam kupić k-othrine, ale dosłalam od znajomego pracującego na fermach kurzych preparat  Deltacabs PBO. Póki co mogę polecić.
chciałabym postwić coś takiego:


tylko najchętniej z dwoma "sztachetami". i niezbyt wysokie. jaka wysokość najbardziej optymalna? nie chcę walić ściany, tylko zabezpieczyć przestrzeń przy stajni. dokładniej potrzebuję wysokości słupka do kotwicy wsadzanego(plus jego...rozmiar?) i wysokości dwóch rzędów desek, żeby i kucyka zablokować. A, no i co ile wsadzić słupek i jaka szerokość desek prostych byłaby dobra.

widziałm takie rozwiązania gdzie deski są przybite do słupka i łączenia dwóch desek są na słupku. rozumiem, ze da się zamówić w tartaku już przycięte deski na konkretny rozmiar?

macie pomysł gdzie poza castoramą można kupić kotwice do słupków?
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
13 kwietnia 2014 07:26
Isabelle wiem, że pewnie nie masz w planach stawiać takiego ogrodzenia jak na zdjęciu ale napiszę Wam cenę takiego cuda - mnie się takie białe ogrodzenia strasznie podobają, no ale niestety... nie dorobię się chyba w tym życiu  😂

Na początku roku szukałam informacji na temat takich ogrodzeń, nie wiem czy mogę podać stronę int. to napiszę na razie same koszty (z maila):

CENY PRZĘSEŁ :

- OWW4 - przęsło z 4 poprzeczkami dług.300cm (1 słupek + 4 poprzeczki + daszek) cena przęsła 400,00 zł/brutto
- OWW3 - przęsło z 3 poprzeczkami dług.300cm (1 słupek + 3 poprzeczki + daszek) cena przęsła 300,00 zł/brutto
- OWW2 - przęsło z 2 poprzeczkami dług.300cm (1 słupek + 2 poprzeczki + daszek) cena przęsła 259,00 zł/brutto

Rozstaw osi słupków wynosi 300cm.

CENY BRAM :

- OWB4 - brama duża duskrzydłowa 400cm x 180cm  cena 1574,40 zł/brutto
- OWB2 - bama mała jednoskrzydłowa 200cm x 180cm cena 936,34 zł/brutto
- OWF  - furtka 150cm x 180cm cena 936,34 zł/brutto
strzemionko,  nie chodziło mi o plastik tylko o drewno ale w takim stylu. niskie, kwadratowy w przekroju słupek, proste deski
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się