Problem z klaczą

W stajni w której jeżdżę jest nowa klacz. Ma 14 lat i ogólnie jest spokojna grzeczna i do ludzi. W gdy przychodzi do jazdy jest już inaczej. Do puki nie próbuje się jej zebrać jest ok. Jak tylko próbuje zebrać trochę wodzy to zaczyna się rzucać, wyrywa wodze. Gdy zbierze się lekko wodze i przyłoży łydkę żeby stała spokojnie staje dęba. Wczoraj na jeździe chciałam skręcić w lewo, ona sie uparła i za każdym razem jak przesunęłam wodze w lewo ona dęba i szła w prawo. i żeby totylko stawała dęba to ona jeszcze bije kopytami. W ogóle nie jest krytyczna, nie bierze nic do siebie. Ważna jest tylko ona, a ponoć jeździły na niej przer rok dzieci, ale jakoś nie możemy w to uwierzyć.
No i co w związku z tym?
Nic, tak o to napisałam... proszę o rady jak z nią sobie poradzić...
Lilu11, przede wszystkim dać jej jeźdźca, który ma doświadczenie, wyczucie i wie, jak pracować z takim koniem
1. Sprawdzić zęby i aparat ruchu - czyli wykluczyć przyczyny zdrowotne
2. Oddać komuś do zajazdki
Sprawdz czy  uda Ci sie ja zaklnac snurkami i marcherkowym bacikiem  😵

Wet, albo trener nie wiem. Ale skoro Ty czujesz sie na silach zeby pracowac z takim koniem to czemu pytasz na forum? Napewno sprawdzasz czy forumowicze wiedza...
Ikarina  Tylko że nasza stajnia jest prywatna i ten koń jest tak mało wart że nikt się nie podejmie z nim pracy. Woleli by go sprzedać niż płacić komuś zajeżdżenie go. A ja w miarę doświadczenie mam, bo kilka koni już ujeździłam które chodzą pod dziećmi w rekreacji, a to jest wyzwanie, bo młoda nie jest ale żadnej krytyki do wiadomości nie przyjmuje. nie ma nawet jak jej ukarać za złe zachowanie bo sobie nic z tego nie robi.

A ponoć u poprzedniej właścicielki na pasku w teren jeździła


Zęby miała robione. Więc zdrowa jest.

[quote author=Ra-da-da link=topic=95537.msg2143744#msg2143744 date=1405946026]
Sprawdz czy  uda Ci sie ja zaklnac snurkami i marcherkowym bacikiem  😵

Wet, albo trener nie wiem. Ale skoro Ty czujesz sie na silach zeby pracowac z takim koniem to czemu pytasz na forum? Napewno sprawdzasz czy forumowicze wiedza...
[/quote]

Pytam bo może ktoś mi pomoże, może miał podobny problem. Nie sprawdzam czy wiedzą, tylko prosze o pomoc jeździecką. Jest nas tu wiele więc może zdarzył się komuś podobny przypadek 🙂

Prosżę edytować wiadomości, nie pisać postu pod postem
Lilu11, nie mówię, że jeździsz źle, tylko, że koń potrzebuje kogoś, kto wie, jak tego konia jeździć - bo ty najwyraźniej nie miałaś z czymś takim do czynienia i nie wiesz, jak sobie poradzić, dlatego pytasz w intenecie.

A podejście właścicieli jest po zbóju - koń tani, to nie warto dać komuś do naprawy? Pfff, ja bym uciekała, gdzie pieprz rośnie, komuś kiedyś stanie się krzywda. Wygląda na to, że ludziom bardziej zależy na kasie, niż na bezpieczeństwie i dobru konia 🤔
Tak - mi
Od kilku lat pracujemy z trenerką nad jednym z moich koni. Generalnie pomimo buntów trzeba jechać wprzód , nie pozwalać się zatrzymywać , pilnować rytmu i tempa... tylko i aż tyle. Warto dobrać odpowiednie wędzidło - osobiście przetestowałam kilkanaście włącznie z hackamore...
Problemy zdrowotne wykluczaliśmy nie przez "robienie zębów" a przez pełną diagnostkę konia...
Dokładnie - to mogą być nie tylko zęby, a np plecy, ból głowy...
[quote author=_Gaga link=topic=95537.msg2143758#msg2143758 date=1405946394]
Tak - mi
Od kilku lat pracujemy z trenerką nad jednym z moich koni. Generalnie pomimo buntów trzeba jechać wprzód , nie pozwalać się zatrzymywać , pilnować rytmu i tempa... tylko i aż tyle. Warto dobrać odpowiednie wędzidło - osobiście przetestowałam kilkanaście włącznie z hackamore...
Problemy zdrowotne wykluczaliśmy nie przez "robienie zębów" a przez pełną diagnostkę konia...
[/quote]


Może i by pomogło. Ona jest dziwna. Weźmiemy ją na wypinacze jest grzeczna. Natychmiast sie im poddaje. Wgl głowy nie zadziera, tylko się odepnie jest diabeł.

Będziemy próbować.
Lilu11, tylko nie wypinacze do dębującego konia 🤔
Lilu11, masz jak rozumiem całkiem stabilnarękęi dosiad, a zachowanie konia nie wynika w żadnej mierze z braków w Twoim wyszkoleniu jeździeckim?
[quote author=_Gaga link=topic=95537.msg2143767#msg2143767 date=1405946663]
Lilu11, masz jak rozumiem całkiem stabilnarękęi dosiad, a zachowanie konia nie wynika w żadnej mierze z braków w Twoim wyszkoleniu jeździeckim?
[/quote]

Tak, według sędzi z odznak wszystko jest ok 🙂 Pod każdym robi to samo, więc akurat nie ważne kto siedzi, tylko jak ktoś próbuje z niej więcej wydusić trochę popracować zaczyna się bunt.

Lilu11, tylko nie wypinacze do dębującego konia 🤔


A czemu by nie?
Lilu11, rozumiem że masz złotą odznakę - to rzeczywiście podstawowych błędów już nie ma

a skoro są wakacje, to je jednak zrezygnuję z dalszej dyskusji nie prowadząc do wirtualnego kursu zajeżdżania koni 😉
Lilu11, bo to proszenie się o nieszczęście.
Ach te wakacje 😀
Lilu11, bo to proszenie się o nieszczęście.

Oj tam przynajmniej służba zdrowia ma co robić :P

Proszeniem sięo nieszczęście jest wsadzanie szczypiorka na nieujeżdżonego lub chorego konia. Cała reszta to pochodne tej sytuacji
... ja bym jeszcze dodała do tego kupowanie konia, bo tani, jeżdżenie po ambicji nastolatkom, aby przypadkiem nie wydać na niego za dużo na sprawy bardzo potrzebne (bo fachowy trening zepsutego konia to podstawa podstaw) i jeszcze do tego pozwalanie na jazdę na nim ludziom, którzy niezbyt są ogarnięci w temacie.
lilu11 skoro kobyła chodziła na pasku to sądzę że bardzo delikatna w pysku jest. Skoro nie potraficie jej zebrać to nie dręczcie konia. Spróbujcie jazdy na tylko na delikatnym kontakcie ale niech wsiądzie ktoś z delikatną i stabilną ręką. Jeżeli jeździła wcześniej tylko właścicielka to nie dziw że się kobyła w rekreacji buntuje. Z czasem przywyknie  🙁
[quote author=Ra-da-da link=topic=95537.msg2143744#msg2143744 date=1405946026]
Sprawdz czy  uda Ci sie ja zaklnac snurkami i marcherkowym bacikiem  😵

Wet, albo trener nie wiem. Ale skoro Ty czujesz sie na silach zeby pracowac z takim koniem to czemu pytasz na forum? Napewno sprawdzasz czy forumowicze wiedza...
[/quote]

DOBRZE SIE CZUJESZ? NIE WNOSISZ NIC DO DYSKUSJI WIEC IDZ MOZE NA JAKIS WĄTEK Z KONIARECZKAMI...
lilu11 skoro kobyła chodziła na pasku to sądzę że bardzo delikatna w pysku jest. Skoro nie potraficie jej zebrać to nie dręczcie konia. Spróbujcie jazdy na tylko na delikatnym kontakcie ale niech wsiądzie ktoś z delikatną i stabilną ręką. Jeżeli jeździła wcześniej tylko właścicielka to nie dziw że się kobyła w rekreacji buntuje. Z czasem przywyknie  🙁




No właśnie nie była jeżdżona tylko przez właścicielkę ale również masę dzieci w rekreacji.
Lilu11, koń bez przyczyny nie zmienia się tak z dnia na dzień. Coś musi być wykonywane z koniem źle, że zaszła taka dramatyczna zmiana. Koń się z wami komunikuje, "krzyczy", że "ej, nie podoba mi się to, spadam stąd"
To niech wasza instruktorka wsiądzie i kilka dni sama pojeździ. Nie powinna ryzykować zdrowia dzieci i dalszego rozwoju buntu u konia.
[quote author=Ra-da-da link=topic=95537.msg2143744#msg2143744 date=1405946026]
Sprawdz czy  uda Ci sie ja zaklnac snurkami i marcherkowym bacikiem  😵

Wet, albo trener nie wiem. Ale skoro Ty czujesz sie na silach zeby pracowac z takim koniem to czemu pytasz na forum? Napewno sprawdzasz czy forumowicze wiedza...


DOBRZE SIE CZUJESZ? NIE WNOSISZ NIC DO DYSKUSJI WIEC IDZ MOZE NA JAKIS WĄTEK Z KONIARECZKAMI...
[/quote]

OBIBOK
Twoja wypowiedz tez oczywiscie wniosla do dyskusji mase cennych informacji.
No juz juz
  :kwiatek:



Lilu11
Kiedy byla "przebadana" na te zeby ?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
21 lipca 2014 15:19
Lilu11, radzę wykupić dobre ubezpieczenie.
To niech wasza instruktorka wsiądzie i kilka dni sama pojeździ. Nie powinna ryzykować zdrowia dzieci i dalszego rozwoju buntu u konia.


Instruktorka w sensie poprzednia właścicielka. My instruktora nie mamy. Jak mówie to stajnia prywatna. Konie są mojego chłopaka i jak ktoś przyjeżdża na jazdę to on lub ja je prowadzimy.
Kobyła sama w sobie agrysywna nie jest, nie zagraża życiu. Staje dęba ale nie pionowo. Nie kuli uszu.

A zęby miała robione przed naszym kupnem. Jakieś 2 tyg. temu
No to gratuluję wam wszystkim odpowiedzialności  😵
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
21 lipca 2014 15:25
Może wstaw filmik z jazdy
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
21 lipca 2014 15:28
Lilu11, to proponuję jeszcze OC wykupić.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się