Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Nikas Ja dawałam ten Balancer, ale totalnie sie u nas nie sprawdził, bo pani dietetyk polecila go kiedy koń pasał sie na zielonej majowej trawce. W efekcie konkretnie się przebiałkował, więc odstawiłam.

A to dawkowanie odnosi się w przypadku karmienia samym owsem - zresztą balancery podaje się jako uzupełnienie owsa, tak przynajmniej ta pani mówiła.
Oooj, to mnie bardzo zmartwiłaś, bo bardzo przychylałam sie do tej opcji...
Rozumiem ze twój koń tylko stał na łąkach, nie był w treningu, tak?
No dlatego pytam o to dawkowanie, bo tez zawsze sądziłam, ze balancery sa dodatkiem do owsa, ale jak cytowałam w opisie jest, ze może być stosowane jako jedyna pasza treściwa... Dlatego już kompletnie zgłupiałam.
No ale nic to... Może ktoś jeszcze miał doświadczenia z tą pasza? Bo nie chce ryzykować...chociaż moj zwierzak jest w ciągłym treningu i stoi na razie na samym owsie, a chyba niemożliwe jest zeby to było bardziej "białkowe" niż sam owies,nie? Ehhh...Dlaczego to jest takie trudne i skomplikowane?
DENGIE Healthy Tummy ma drożdże, minerały, witaminy, co prawda sieczka, ale ma też w sobie trochę granulatu i jest lekkostrawna, polecana dla wrzodowców. Mój koń zaczął po niej fajnie przybierać, niestety przestała mu smakować, ale on jest akurat wyjątkowo wybredny... Weterynarz polecał mi nawet karmić tym pełnoporcjowo, bo mam wrzodowca, niestety wtedy wychodzi to dość drogo. Dorzucałam mu po 2 garście do musli i było widać efekt, jest lekka, więc zapełnia żłób.
Fajne i atrakcyjne cenowo jest też musli Leisure Mix Dosona, ma podwyższony poziom witamin i minerałów, przez co nie trzeba podawać dużo, u mnie przy lekkiej pracy fajnie się sprawdziło.
Dostałam worek mieszanki - owies/jęczmień/pszenica, jak to dawać? Nie mam gniotownika/śrutownika niestety, zostaje mi moczenie? Jak długo, ciepłą/zimną wodą? Miał być sam jęczmień - żeby podtuczyć Pamira, ale dostałam ostatecznie taką mieszankę.
Nirv, sam jeczmień również nie nadaje się do skarmiania bez gniecenia
Pszenica bardzo mocno puchnie
Taką mieszankę moczyłabym kilka godzin - tak minimum z 8...
_Gaga, a jak udało by mi się ześrutować/zgnieść? To wtedy tylko zalać wodą by wystarczyło? I ile wtedy takie zgniecone może stać? Jęczmień w zeszłym roku moczyłam - zalewałam gorącą wodą po przyjściu do stajni i koń nie narzekał, dobrze go jadł, nie było go widać w kupie i przytył.
Nirv, mnie zawsze uczono, że pszenicę trzeba min 10 -12 godzin moczyć... jęczmień sporo krócej... zadawania gniecionej pszenicy nie praktykowałam... 🙁 ponoć można, ale bałabym się chyba...
Kurcze, chcieli dobrze a wyszło jak zwykle 😁 no nic, będę moczyć. Zalać woda gorącą/zimną/obojętnie??
gorącą szybciej możesz pdoać
Zimnąz pewnością musi stać dłużej
Czytałam, że powodem moczenia np. jęczmienia czy pszenicy jest żeby napęczniał i był lżej trawiony, czy jest coś jeszcze ?
Liściu, pszenica może napęcznieć w żołądku powodując jego rozerwanie...taki tam mały problemik z tego wychodzi... Pęcznienie może też być przyczyną zaczopowania jelita...

ps. Ty na prawdę masz własną stajnię i konie a nie znasz podstaw chowu koni? Bo mnie osobiście to bardzo dziwi...
Nikas Nie, Olimp wtedy normalnie pracował pod siodłem, tyle że miał padoki w wersji full trawiaste od rana do zmierzchu = dużo białka. Także dodatek balancera był od początku kiepskim pomysłem, no ale dietetyczka miała swoją wizję... 😉
Musiałby chyba codziennie popylać 5h po górach, żeby to przetrawić.

Ja teraz karmię owies plus Show Improver, jestem zadowolona z tego połączenia, kon chyba też 🙂
Nie rozumiesz mnie, a raczej ja Ci źle napisałam. Mam drobny problem niekiedy z dobieraniem myśli w słowa takie żeby były dla drugiej osoby dość zrozumiałe. Przeszkadza mi to na co dzień, nie robię tego specjalnie, uwierz mi...

Wiem co się dzieje jak pokarm pęcznieje. Chodziło mi to to czy mocząc chcemy uzyskać coś jeszcze niż pęcznienie ziarna. Pytam dlatego, że obiły mi się jeszcze jakieś stare dośpiewki na ten temat.

Konie od zawsze karmię owsem. Dlaczego ? Bo nie wymagały dodatku właśnie tej pszenicy czy tego jęczmienia w swojej diecie. Poza tym owies mam własnych zbiorów i mam pewność co to za owies.
anetakajper   Dolata i spółka
03 grudnia 2014 12:14
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2236448#msg2236448 date=1417606658]
Liściu, pszenica może napęcznieć w żołądku powodując jego rozerwanie...taki tam mały problemik z tego wychodzi... Pęcznienie może też być przyczyną zaczopowania jelita...

ps. Ty na prawdę masz własną stajnię i konie a nie znasz podstaw chowu koni? Bo mnie osobiście to bardzo dziwi...
[/quote]

hymmm
1 litr pszenicy namoczony nie daje tyle samo co namoczenie 1 litra paszy 😉
Za to śrut z owsa/pszenicy/jęczmienia pęcznieje szybko i mocno
Mam dylemat przy wyborze sieczki. Szukam takiej która w zasadzie skladalaby sie wylacznie z sieczki ponieważ nie potrafie znaleźć w okolicy kogos z sieczkarnia to jestem zmuszona do zakupu juz gotowej. Ponizej przedstawiam dwa typy z najmniejsza iloscia ulepaszaczy. Tylko mam dylemat ponieważ pierwsza ktora podalam ma w składzie melase. Natomiast druga ma dzialanie min uspokajajace, a kon docelowy nie jest nadpobudliwy. Ktora polecalybyscie wybrac?
1)SKŁAD:
Białko 4,2%
Włókno 24,4%
Popiół surowy 12,7%
SKŁADNIKI:
oczyszczona słoma owsiana, suszona mięta, melasa, sól, wapno

2) :hurra🤔kład:
susz z wyselekcjonowanych niskocukrowych traw — 22%
słoma jęczmienna lub owsiana cięta — 22%
łuska słonecznika — 25%
gałązki z brzozy i porzeczki czarnej cięte — 25%
EM Probiotyk — 2%
mix ziół ciętych (melisa, rumianek, nagietek, wyciąg z liści stevii) — 4%
Energia: 6 MJ/kg. Białko: 37 g/kg.
Czy pierwsza to Minty Chaff Saracena a druga p. Podkowy Relax?

Tak. Relax bez lucerny.
Testowałam dwa lub trzy rodzaje sieczek od p. Podkowy - pyliste i koń nie jadł chętnie.
Zalezy Ci aby sieczka była niemelasowana?
Moj na większość niemelasowanych i na bazie słomy owsianej ( większość jest na bazie słomy owsianej) ragował źle ( luźne kupy).

drabcio, Dengie Healthy Tummy sprawdź 🙂
W składzie szerokie spektrum witamin i minerałów w tym biotyna.Tak, na niemelasowanej. Kon ma już rozpisana cala dietę i stosujemy od roku. Brakowało tylko sieczki do kompletu.
Zdrowy brzuszek odpadł bo zawiera lucernę i 'szerokie spektrum witamin i minerałów' - koń dostaje mieszankę robiona na zamówienie u p.podkowy więc bliżej nieokreślone minerały i witaminy w bliżej nieokreślonej ilości mogą spowodować, że z czymś się przesadzi.

Edit: literówki 🙂
Hmm, to samej slomy owsianej w wersji niemelasowanej nie kojarzę. Baileys i epona robią tego typu sieczki ale z melasa.

dlatego wybrałam te które mi najbardziej odpowiadają i chciałam zapytać który skład byłby lepszy - z melasą czy z wyciszaczem dla nieodbiegającego od normy, pod względem zachowania, konia. Chyba że ta od p.podkowy w rzeczywistości nie ma takiego działania?
Jakie musli będzie energetyczne ale dające takiego 'pozytywnego' kopa? Potrzebuje uzyskać więcej energii ale nie za dużo, bo koń ma własne pomysł na życie i wolałabym mieć kontrolę nad tym.
Nie wiem gdzie szukać, ale mam nadzieje ze nie dostanę po głowie, bo troche w temacie:
Jakie sa objawy Przebiałczenia? Problemy skórne - to udało mi sie odszukać. Ale co jeszcze z takich widocznych gołym okiem objawow?

A tak zeby nie odstawać zupełnie od tematu: czy ktoś miał styczność z tym musli (albo chociaż mogłby sie ktoś mądrzejszy wypowiedzieć na temat jego składu)? http://animalia.pl/produkt,25769,pavo-care4life-15kg.html
Opuchnięte nogi,szczególnie pęciny,wypadanie włosów
A czy opoje na pęcinach nie mogą powstać od braku ruchu tez? I czy nadmiarze białka zawsze towarzyszą problemy skórne?
A ma ktoś może taki "skład analityczny" czystego samego owsa? Wiadomo, ze będzie sie różnic w zależności od jakości, ale chodzi mi oczywiście o umowne " mniej wiecej"
Ile białka np. ma taki kilogram owsa?
DressageLife, właśnie mi coś uświadomiłaś 😁 nie wiedziałam, że przy przebiałczeniu wypadają włosy. Pamis ze dwa lata temu przebiałczył się - mega spuchnięte nogi miał, po obcięciu żarcia, chłodzeniu zeszło szybko, ale grzywa przy czesaniu jej wychodziła bardzo później. Zwalałam to na kaptur, ale rok wcześniej też miał kaptur i nie było aż takiej tragedii, grzywa była lekko gorsza, ale nie wypadała...
Nikas mogą. Opoje powinien zobaczyć weterynarz i stwierdzić ich przyczynę  😉
No tak 😉 to oczywiste. Ale chodzi mi o to czy jest cos co faktycznie prawie w 100% wskazuje na Przebiałczenie. Chociaż znając życie to nigdy nie ma takich "łatwych" objawów.

A czy istnieje gdzieś jakaś rozpiska na dzienne zapotrzebowanie konia na dane składniki ? oczywiście tutaj tez bardzo cieżko mowić o normie.. Każdy kon jest pewnie zupełnie inny... No i jeszcze intensywność treningów... Ale może cos takiego bardzo ogólnego dla "przeciętnego" konia w lekkim, średnim i ciężkim treningu dałoby sie zrobić(jesli nie ma) ?
asds   Life goes on...
03 grudnia 2014 22:03
Ja zamówiłam na spróbowanie Marstall Freizeit i ich Mash. Zobaczymy jak kobyle podejdzie. Do uzupełnienia menu jeszcze łuska słonecznika i makuch z czarnuszki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się