Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Nikas,to temat rzeka-intensywność treningów (dla każdego to co innego,dla mnie koń intensywnie pracujacy to 6 dni w tygodniu po 1,5 h treningu połączonego z codziennym karuzelowaniem 1 x lub 2 x dziennie), skład siana jaki dostaje,co wchłania lepiej,a co gorzej-to się różni między osobnikami tak samo,jak między ludźmi.
Jeżeli boisz się że koniałke coś brakuje,to daje się profilaktycznie witaminy.A jeżeli widzisz jakieś objawy-typu zmatowiała sierść (niedobór biotyny i wit.B),szybkie chudnięcie mimo braku zmian w diecie (niedobór selenu) osowiałość (niedobór żelaza) to kupujesz specyficznie suplement na to.

Często też dodatków używa się w celu konkretnej poprawy,choć z wymogów czysto bytowych nie ma potrzeby- np.suplement z żelaza mi miedzi na zbudowanie kondycji.
No tak... Takiej odpowiedzi sie spodziewałam 😉
Ale to wszystko nie jest takie proste- jak cos to cos.. Gdyby tak było to nie byłoby to specjalnie skomplikowane. A tak mam wrażenie, ze bez dobrego lekarza, bez specjalistycznych badań nie jestem nigdy w stanie dobrać z cała pewnością odpowiedniego żywienia.
Bardzo trudno tez jest powiedziec co jest kwestia żywienia a co innych czynników.
Mam wrażenie ze to wszystko to jakaś czarna magia  🙄
I nic tu po moich nawet najlepszych chęciach...bo nawet jesli w teorii dowiaduje sie dużo, to i tak w praktyce wyglada to zazwyczaj zupełnie inaczej :/
Co uzyskuje sie w wynikach badań krwi? Da sie na podstawie tego ułożyć odpowiedni jadłospis w conajmniej 90%? Czy w takim badaniu wychodzi cos poza niedoborami lub/i nadmiarami konkretnych substancji we krwi? Ile kosztuje takie badanie średnio (jakiś zakres, przedział cenowy)?
Ja za badania krwi płaciłam 200 zł.Nie dają one pełnego obrazu-dopiero badania włosów i rogu dają pełen obraz
Dziękuje serdecznie  :kwiatek: zwłaszcza za cierpliwość. Ale doprawdy nie wiem skąd moge brać sprawdzone informacje w tych tematach. Mam wrażenie, ze cały czas po świecie jeździeckim krążą "prawdy ogólne" których nikt nie weryfikował od dawna "bo przecież tak konie żyją od setek lat" chociaż w dzisiejszych czasach pewne sprawy mozna dużo dokładniej wyjaśnić i okazuje sie często gęsto, ze to co kiedyś było uważane za dobre, wcale takie nie jest. A nadal bazuje sie na tych ogolnie przyjętych zasadach..
Po raz n-ty proszę forum o wskazanie źródła/dowodu, że wymienione objawy są rezultatem nadmiaru BIAŁKA w diecie.
Nikas, bo głupio się składa, że ogólnie przyjęte zasady są najlepsze. Ogólnie są najlepsze. Szczególnie to co innego.
Najlepszą metodą ustalenia, czy koniowi czegoś nie brakuje, jest wiedza, doświadczenie, znajomość konia i uważna obserwacja. Wychwytywanie najmniejszej odchyłki od stanu pożądanego.
Badania krwi wykryją tylko drastyczne niedobory (bo konie znacząco kompensują skład krwi), badania rogu są info o przeszłości. Najlepsze byłoby badanie tego, co koń je. Każdej partii siana itd. Albo chociaż gleby, z której pochodzi siano.
Nie ma metody idealnej. To biologia/natura, nie matematyka.
dlatego wybrałam te które mi najbardziej odpowiadają i chciałam zapytać który skład byłby lepszy - z melasą czy z wyciszaczem dla nieodbiegającego od normy, pod względem zachowania, konia. Chyba że ta od p.podkowy w rzeczywistości nie ma takiego działania?


Wybrałabym tę pierwszą.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
04 grudnia 2014 07:46
Nikas na rynku jest parę fajnych pozycji o żywieniu koni. Mogą Ci dać ogólny obraz zapotrzebowania na składniki odżywcze, ale w konkretnym przypadku najlepiej skontaktować się z dietetykiem i wetem. Pamiętaj tylko, że dietę trzeba modyfikować w zależności od miliona czynników - choćby z uwagi na zmianę pory roku.
Bardzo byłabym wdzięczna za wskazanie takich sprawdzonych źródeł wiedzy 😉
Wiadomo, obserwacja koniska jest najważniejsza w tym wszystkim. Ale trzeba miec jakieś odniesienie do "normy". I wlasnie taka ogólna wiedzę chciałabym uzyskać. Chciałabym w koncu zrozumieć dlaczego to podawać a dlaczego tamtego nie.
Żywienie koni Helmut Meyer, Manfred Coenen
Praktyczne żywienie koni i kuców Sarah Pilliner
Żywienie zwierząt i paszoznawstwo Dorota Jamroz, Andrzej Potkański
Hodowla koni. Organizacja stajni i żywienie Pirkelmann Heinrich, Ahlswede Lutz, Zeitler-Feicht Margit
A ze starszych opracowań:
Hodowla Koni Witold Pruski (2 tomy)
Łatwo dostępne na chomikuj w pdf masz też Hodowla Koni-Zwolińskiego 😉
Zwoliński to również dość stare wydawnictwo (ma ponad 30 lat), ale z pewnością warto się zapoznać
Pierwsze wydanie z 1958 roku, więc prawie dwukrotnie więcej.
Ale łatwo dostępna wersja elektroniczna, lektura nie młoda(nie trzeba brać wszystkiego szczerze do serca-ale to jak w każdej książce chyba), ale ciekawa. W sam raz na trwające długie zimowe wieczory 😉
Liściu, Zowliński to cienka ksiażka, max na jedną czwartą zimowego wieczoru 😉
450 stron na jedną czwartą wieczoruu?  No chyba, że się czyta sam dział o żywieniu 🙂
Liściu, mam tę ksiażkę na półce i jest dośc cienka... może to kwestia papieru
Nie wiem nie widziałam grubości okładki, mam tylko wersję elektroniczną 😁
Czym można zastąpić sieczkę? Jest sens mieszać granulat z owsem?
Niestety wysłodki jako zamiennik odpadają.
marta__sz, sieczkę jesli chodzi o wartość pokarmową można zastąpić trawokulkami (o ile sieczka z siana / lucerny). Jeśli chodzi o pobieranie paszy, to raczej niczym
Jest sens mieszać granulat z owsem
Wysłodki jako zamiennik czego? granulatu? owsa? siaczki? 🤔
Chodziło mi bardziej o włączenie wysłodków (tak to się poprawnie odmienia?) jako źródło włókna.
Zastanawiam się nad dodatkiem w postaci http://animalia.pl/produkt,20475,508,marstall-vito-20kg.html
Czy to możliwe aby słoma owsiana ( bo większość sieczek jest na bazie słomy owsianej + dodatki) powodowała biegunki u konia? Coraz bardziej wychodzi, że to "winowajca" problemów u mojego konia.

Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
04 grudnia 2014 11:03
biegunka może być spowodowana zbyt gwałtowną zmianą sposobu żywienia. Zaleca się wprowadzać nowe pokarmy na przestrzeni 3 tygodni, żeby mikroflora w jelitach miała czas na dostosowanie się do nowego rodzaju pokarmu
Nigdy gwałtownie nie miał zmienianej diety.
Jedyny wspólny mianownik to słoma. Albo wyjadał ściłkę albo dostawał sieczkę na bazie słomy owsianej stąd moje przypuszczenia i pytanie czy się ktoś spotkał z taką sytuacją/
Nie mogę się doczytać w necie - jak podawać Saracena Bio-Life 2000?
Wiem, że 100g na 100kg konia, ale pełnoporcjowo, czy jako uzupełnienie owsa?
Byłabym wdzięczna za podpowiedź :kwiatek:
Fokusowa dwie strony temu pisałam na ten temat - ja dałam jako uzupełnienie do owsa.
kolebka o, faktycznie - sprawdziłam raz jeszcze i umknęły mi te 2 posty, bo na końcu jednej i początku drugiej strony są  🤣
Czyli dawać owsa normalnie, tyle ile dostawał + te 500 g Saracena? Czy obciąć odrobinę owies? Chciałabym podtuczyć konia dosyć chudego - będzie dostawał:
owies + pasza (Saracen lub inna) + sieczka z lucerny + łuska słonecznika + siemię lniane mikronizowane + suplementy + zioła, bo to RAOwiec.
Fokusowa Bio Life to koncentrat - czyli dodatek do owsa. 100g na 100kg to jest dawka przy karmieniu owsem, tego nie daje się pełnoporcjowo!!  :kwiatek:
episode no właśnie nie mogłam tego nigdzie konkretnie wyczytać.. Dzięki 😉 Czyli dodatek, to już wszystko wiem  :kwiatek:
Rozważam zakup jakiejś paszy dla wrzodowców.
W prawdzie u nas wrzody nie stwierdzone, ale niepokojące i powracające luźne kupy u Kluska nasunęły mi taki pomysł.
Na zewnątrz kupa jest zawsze luźna, w boksie różnie to bywa ale ogólnie lepsza. Sprawa była omawiana z kilkoma wetami ale nie daje mi to ciągle spokoju.
Zauważyłam że po jedzeniu które zawiera siemię kupa jest dużo lepsza. Wydaje mi się, ale pewności nie mam że po moczonym owsie też ciut lepiej ale muszę poobserwować bo za krótko podaję w takiej formie.

Ktoś może coś polecić - zależy mi na w miarę przystępnej cenie jeśli to możliwe.
Znalazłam takie - jakieś opinie?
St HIPPOLYT, Hippovet Polen Activ Krauter Musli 20 kg
http://www.animavet.pl/st-hippolyt-brandon-xs-clinical-horse-feeding-25-kg.html  (trochę za droga)
Cobrinha a nie interesowałby Cie dodatek sieczki healthy tummy? Ta brandon mam ale dopierio pol worka stosuje. Ogolnie dla wrzodowcow polecam pasze Saracen oraz Marstall tez z niska zawartoscia skrobii i melasy.
famka   hrabia Monte Kopytko
08 grudnia 2014 12:15
Cobrinha, o tych apaszach dużo mowy było w wątku dla wrzodowców
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się