Dopasowanie siodła

martinaa, tak, ja DM Grand Prix mam na mało wykłebione konie i lezy dobrze
Ja tak samo jak Gaga - mam grand prix na konia niezbyt wykłębionego 🙂
Wracam ponownie z "moim" siodłem. Nowe zdjęcia w galerii - tutaj http://re-volta.pl/galeria/album/5927. Koń osiodłany dalej, tak jak sugerowałyście - widać to zwłaszcza w drugiej połowie zdjęć z już dopiętym popręgiem. Jak teraz to wygląda Waszym zdaniem?
anett wygląda zdecydowanie lepiej, tylko zobacz, czy nie zjedzie Ci do przodu na jeździe. Jak ono stabilnie lezy? Nie buja się przód- tył?
Ehh... Jazda była tragiczna 🙁 A miało być tak zajebiście. Siodło nie zjechało nigdzie / nie przesunęło się, ale niestety nie podpasowało mi zupełnie. Koninie chyba też nie, kiedy miała na sobie jeźdźca, który przez godzinę nie mógł sobie znaleźć właściwego miejsca. 
Ja nie mogę oprzeć się wrażeniu, że ono cały czas leci na tył i też wydaje mi się być za wąskie. Ogólnie nie gra mi to siodło na tym koniu. Nie do końca umiem sprecyzować dlaczego, ale nie gra.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
17 lutego 2015 18:58
naganna nie mylisz sie, moim zdaniem rowniez siodlo leci na tyl i jest za waskie. Niestety nie jest dopasowane do tego konia.
A ja absolutnie mogę polecić usługi firmy Daw-Mag w zakresie dopasowywania siodła. Mój Hennig wrócił w czwartek i jestem zachwycona 🙂 Czasowo się troszkę długo zeszło, ale warto było czekać 🙂
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
17 lutego 2015 19:05
annet,
bardzo ciężko normalnie usiąść, jeśli siodło nie leży w równowadze.
Gdyby leżało odpowiednio, mogłabyś mieć zupełnie inne odczucia.
Moim zdaniem jest zdecydowanie za wąskie, sterczy wysoko przednim łękiem.
Oczywiście trzebaby dotknąć czy i ewentualnie gdzie siodło uciska mocniej NATOMIAST dziewczyny
ostatnio jak był u nas p Sommer to zwracał uwagę, że teraz wszyscy mają tendencję (użytkownicy w sensie) do  dopasowywania za szerokich siodeł i moje mi jeszcze z przodu dopchał "że ho ho" układając je dokładnie w takiej równowadze jak u annet na zdj z dociągniętym popręgiem
(np tym http://re-volta.pl/galeria/foto/132303)
ponoć tendencja do tego, że przedni łęk chcemy mieć tak nisko w porównaniu do tylnego wzięła się z siodeł Prestige, w których rzeczywiście przednie łęki są nisko. To samo było z moim Albionem- po poprawkach leżał jak na tych fotach (kontrolowane zdjęciowo z fabryką Albiona).
Gdyby było za wąskie prawdopodobnie przy takim cofnięciu za łopatkę podczas jazdy zjechałoby do przodu.
No wiec wlasnie. Nie kazde siodlo wysoko nad klebem jest za waskie.
Ale siodło jest mocno lecące na tył, oprócz tego strasznie wysokiego położenia przedniego łęku, nie? Mi się ani trochę nie podoba ułożenie tego siodła na tym koniu, powiedziałabym, że tak właśnie nie powinno leżeć siodło- pod górkę, poza tym, na zdjęciu gdzie widać przyleganie do łopatki- górą odstaje- czyli jego kąt jest mniejszy niż kąt łopatek. Tył też nie leży dobrze. Ale ze mnie żaden ekspert, mogę się mylić.  😉
góra paneli z przodu odstaje? gdzie?
i to jest bez podpiętego popręgu. Musiałaby wsiąść na konia, żeby docisnąć i wtedy zobaczyć czy włażą te 3 przysłowiowe męskie paluchy pod łęk (tak mi Pan przy mnie ostatnio robił- dopychał, potem popręg, a potem jeszcze ja i dopiero patrzył, czy wystarczająco miejsca) i wtedy możnaby powiedzieć, czy leży za wysoko.
Co do tego tyłu- no właśnie, dlatego pytałam, czy się nie buja przypadkiem.
A jak się spocił po jeździe?
Dlatego nie lubie oceniac po zdjeciach 🙂
nie wiem jaka byla pespektywa, to primo, na jednych zdjeciach wyglada niezle, na innych mocno leci na tyl, nie wiem jak byl trzymany aparat i czy zdjecia trzyma poziom, nie wiem tez jak siodlal osobnik, czy siodlo sie rusza, przesuwa, czy kon jest symetrycznie zbudowany czy nie, no nic.
annet poproś kogoś, żeby zrobił fotkę jak siądziesz w siodle "normalnie" i w półsiadzie- z zapiętym popręgiem, bez czapraka. Zdjęcie z boku, z przodu (miejsce pod kłębem) oraz z tyłu kiedy zrobisz półsiad. Wszyscy pasowacze, z którymi miałam kontakt zwracali na to uwagę. Chyba, że Ci to siodło wcale nie leży, to nie ma sensu.
ushia   It's a kind o'magic
17 lutego 2015 20:00

ostatnio jak był u nas p Sommer to zwracał uwagę, że teraz wszyscy mają tendencję (użytkownicy w sensie) do  dopasowywania za szerokich siodeł i moje mi jeszcze z przodu dopchał "że ho ho" układając je dokładnie w takiej równowadze jak u annet na zdj z dociągniętym popręgiem
(np tym http://re-volta.pl/galeria/foto/132303)
ponoć tendencja do tego, że przedni łęk chcemy mieć tak nisko w porównaniu do tylnego wzięła się z siodeł Prestige, w których rzeczywiście przednie łęki są nisko. To samo było z moim Albionem- po poprawkach leżał jak na tych fotach (kontrolowane zdjęciowo z fabryką Albiona).


do dobra, wszystko pieknie, ale w tak zrownowazonym siodle nie leci sie do tylu?
mnie mojego albiona wlasnie tak poupychal, nie siedzialam w nim jeszcze, ale jak przymierzylam, to stwierdzilam, "olabogarety, siodlo mi na tyl leci" 😉

w jakim sesie kontrolowane z fabryka? na ich fotach tez tak sterczy przedni lek?

to wypada ze musze w prestige sie przesiasc, zeby mi sie dopasowanie siodla podobalo 😉

edit - kurcze, faktycznie na stronie albiona sl tak jakos dziwnie wysoko ma lek  👀
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
17 lutego 2015 20:04
Jak dla mnie to pasowacz powinien wsiąść w tak dopasowane siodło i pokazać
wzorcowy dosiad w 3 chodach 🙂.
Ja bym nie dała rady 😀.
Osobnik - czyli ja - aparat (telefon) trzymał prosto i do głównych zdjęć ustawiał się prostopadle do konia. Ja cienka w uszach jestem, jeśli chodzi o dopasowywanie siodeł, ale kilka już widziałam, kilka przymierzałam do tego konia i w kilku jeździłam. Co do tego, czy nie jest za wąskie to na pierwszy rzut oka, na żywo, wydaje się, że nie. Przedmiotowe siodło ma nowe miękkie wypełnienie, więc pierwsze co zauważyłam, to to, że ładnie, właśnie tak miękko się oparło i wypełniło ubytki mięśni, które konina ma przy kłębie (i nie, nie jest to efektem obecnego siodła, tylko zbyt małej ilości pracy pod siodłem). Więc na żywo wydaje mi się, że siodło nie jest (a jeżeli już - to raczej minimalnie) za wąskie. Kolejna kwestia to tylne poduszki - przy przymiarce nr 1, która okazała się zbyt bliska łopatek - ładnie przylegały do pleców, nie odstawały. Dzisiaj, przy osiodłaniu bardziej z tyłu już powędrowały do góry i nie przylegały w całości do pleców. Wracając jeszcze do przedniego łęku - to podczas jazdy, z dopiętym popręgiem, mieściły mi się trzy palce bez ścisku. Jak patrzę na te zdjęcia, to nawet na tych dzisiejszych z dopiętym popręgiem siodło faktycznie leci na tył. No i jeździło mi się mega dziwnie. Teraz jeździmy w Euroriding Diamant i jest dobrze (zarówno mi, jak i koninie). W Luxorze miał być efekt 'wow' (na to po cichu liczyłam) a wyszło... pokracznie. Przez godzinę walczyłam z całą sobą, czego w Diamancie nie robię. Zatem pytanie retoryczne - czy to ja i Luxor nie teges, czy Luxor i koń - nie teges, a może to po prostu ten konkretny egzemplarz jakiś nie taki.
Co do oceny po zdjęciach , zgadzam się z Faith, ja wstawiając tu kiedyś swoje fotki z już za szerokim łękiem usłyszałam opinię , że jest za wąskie. No więc kupiłam jeszcze szerszy łęk. A potem przyjechał specjalista, zobaczył na żywo i zmienił na łęk o 3 rozmiary mniejszy. Także nie zawsze na zdjęciu wychodzi tak jak jest na prawdę😉
Annet jak tobie nie pasuje to tak czy siak nie ma co sie rozwodzic nad tematem 🙂 ma byc i tobie wygodnie i na konia pasowac, i ma byc wow  :kwiatek:
kasiakliczkowska - siodło już odpuściłam, bo za dużo jest w nim na 'nie'. A zdjęcia wrzuciłam, bo chciałam dokończyć zaczęty dwa dni temu temat i przy okazji nauczyć się czegoś od innych.
Oczywiście trzebaby dotknąć czy i ewentualnie gdzie siodło uciska mocniej NATOMIAST dziewczyny
ostatnio jak był u nas p Sommer to zwracał uwagę, że teraz wszyscy mają tendencję (użytkownicy w sensie) do  dopasowywania za szerokich siodeł i moje mi jeszcze z przodu dopchał "że ho ho" układając je dokładnie w takiej równowadze jak u annet na zdj z dociągniętym popręgiem
(np tym http://re-volta.pl/galeria/foto/132303)
ponoć tendencja do tego, że przedni łęk chcemy mieć tak nisko w porównaniu do tylnego wzięła się z siodeł Prestige, w których rzeczywiście przednie łęki są nisko. To samo było z moim Albionem- po poprawkach leżał jak na tych fotach (kontrolowane zdjęciowo z fabryką Albiona).
Gdyby było za wąskie prawdopodobnie przy takim cofnięciu za łopatkę podczas jazdy zjechałoby do przodu.


Racja z ta tendencją do za szerokich łęków mi też o tym dwaj pasowacze mówili, ale to nie ten przypadek. Nawet na zdjęciu, które wstawiłaś siodło leci na tył. Najmniej ze wszystkich zdjęć, ale leci. Spójrz na to zdjęcie poniżej. Rurki są punktem odniesienia, który pozwala stwierdzić, że zdjęcie jest w miarę proste. A siodło leci masakrycznie.

Zgadzam się również, że wysoko nad kłębem nie koniecznie oznacza za wąsko. Sama już kilka stron wcześniej o tym pisałam. Tyle, że nie z wysokiego łęku wywnioskowałam, że za wąskie, a z całokształtu tego jak siodło na koniu na tych zdjęciach leży. Być może wypełnieniem można by zrównoważyć to siodło. Za wąsko nie koniecznie zaraz oznacza za mały rozstaw łęku. Czasem wystarczy odepchać przód.

Dla mnie ten koń i to siodło nie grają ze sobą.

annet poproś kogoś, żeby zrobił fotkę jak siądziesz w siodle "normalnie" i w półsiadzie- z zapiętym popręgiem, bez czapraka. Zdjęcie z boku, z przodu (miejsce pod kłębem) oraz z tyłu kiedy zrobisz półsiad. Wszyscy pasowacze, z którymi miałam kontakt zwracali na to uwagę. Chyba, że Ci to siodło wcale nie leży, to nie ma sensu.


przy robieniu zdjęć, zwróćcie uwagę na to czy podłoże jest równe (warto sprawdzić poziomicą), ustawcie konia prawidłowo-naturalnie, równo, bez obniżania/zadzierania głowy.
[quote author=kasiakliczkowska link=topic=95.msg2295070#msg2295070 date=1424201015]
Oczywiście trzebaby dotknąć czy i ewentualnie gdzie siodło uciska mocniej NATOMIAST dziewczyny
ostatnio jak był u nas p Sommer to zwracał uwagę, że teraz wszyscy mają tendencję (użytkownicy w sensie) do  dopasowywania za szerokich siodeł i moje mi jeszcze z przodu dopchał "że ho ho" układając je dokładnie w takiej równowadze jak u annet na zdj z dociągniętym popręgiem
(np tym http://re-volta.pl/galeria/foto/132303)
ponoć tendencja do tego, że przedni łęk chcemy mieć tak nisko w porównaniu do tylnego wzięła się z siodeł Prestige, w których rzeczywiście przednie łęki są nisko. To samo było z moim Albionem- po poprawkach leżał jak na tych fotach (kontrolowane zdjęciowo z fabryką Albiona).
Gdyby było za wąskie prawdopodobnie przy takim cofnięciu za łopatkę podczas jazdy zjechałoby do przodu.

pracę Pana Piotra oceniamy wysoko, jest uczciwy,(z tego co wiemy od klientów) potrafi uczciwie powiedzieć,na ile jest wstanie dopasować siodło.  Błędy w ocenianiu biorą się między innymi z tego,że opieracie się na magicznych 2/3 palcach....nie patrzycie na linię siedziska.
ushia co do pytania o konsultacje z fabryką-tak, bardzo dużo miejsca pod przednim łękiem. U nas problem złej równowagi siedziska (na moje żądanie) był rozwiązany dopchaniem paneli z tyłu- z tego co wiem w Euroridingach także można.
nagana co do uwagi o palcach- rozmowa jest na temat tego, że łęk jest/ nie jest za wąski, a tego nie ocenia się po równowadze siedziska. Równowaga jest zaburzona przy złym rozmiarze łęku, owszem, ale może być łęk ok a równowaga z tyłu. Wtedy dopycha się panele z tyłu (u mnie tak było w jednym z siodeł). Ja bym jednak wsadziła jeźdźca, żeby ocenić równowagę zwłaszcza jeśli właścicielka siodła pisze, że ma nowe, miękkie wypełnienie- ono się po jakimś czasie na 100% ugniecie (jeśli jest nowe).
kasiakliczkowska, tylko skoro siodło bardzo wyraźnie leci na tył, to wypełnienie tez ugniecie się z tyłu
Poza tym dopychać poduszki podsiodłowe można , gdy się lekko ubiją i rzeczywiście siodło "zaczyna" na tył lecieć, a nie gdy leci tak mocno. Dopchanie poduszek do dobrego położenia siodła może skończyć się tym, ze jeździec bedzie siedział "kilometr nad koniem" - ani dla konia ani jeźdźca nie będzie to wygodne

Mi siodło testowane przez annet wygląda na nie za dobrze przeserwisowane (skoro wypełnienia nowe)...
_Gaga nie wiem, nie siedziałam nigdy w Luxorze- mój Albion miał dużo wyższy tył i nie był kilometr od konia. Żeby nie było, że uważam, że równowaga siedziska nie jest ważna- ja też zaznaczałam pasowaczowi wtedy plastrem gdzie jest równowaga, a gdzie być powinna (w sensie najgłębszy punkt siedziska) ale po kilku jazdach gdy wiedziałam, że więcej się wełna nie ugniecie już. No i trzeba było jednak ten tył było mocno wypchać, a przód nadal został sporo wyżej nad kłębem, niż byłam przyzwyczajona 😉
kasiakliczkowska, tylko zależy czy dopychasz poduszki podsiodłowe z takiego stanu:

czy z takiego:


Oczywiście przykład bardzo mocno przerysowany  😉

Wiele zależy też od indywidualnych preferencji... Mi nawet Daw Mag Grand Prix jest średnio "Close Contact" (chociaż profilowany na CC)... Lubię siedzieć blisko konia i wszelkie nadmierne dopychanie poduszek - szczególnie przy odstającym wysoko przednim łeku - byłoby sądzę dla mnie jednak za daleko od konia...
Gaga mój to był nowy Albion Platinum Ultima (ujeżdżeniówka) i miał poduszki z tyłu dużo wyższe niż to siodło z drugiego zdjęcia, nie był to close contact.
Wow, to już z pewnością mi by nie odpowiadało
ale jak pisałam to kwestia indywidualnych preferencji
Z tą pewnością bym tak nie szalała 😉 jestem teraz właścicielką wspomnianego siodła i każdy kto w nie wsiada, jest zachwycony. Bez wyjątku  👀 widac tu, tak jak pisała Kasia ze łęk jest duzo wyżej niz w np Prstige (wstawialam w tym wątku tego samego konia w Lucky dressage)  i panele z tylu sa dosyc wysokie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się