Dopasowanie siodła

Roudzielec ja nie widze. Wydaje mi sie ze masz tam za malo miejsca ale znow na jednym zjeciu wyglada jakby bylo wysoko od klebu.
A nie probowalyscie zrobic sobie krzywik i odmierzyc szerokosc leku? Ja na koniu wygielam drut i przylozylam do siodla i od razu bylo widac ze jest za waskie. Jasne, ze to nie wszystko, ale tak na wstepie powinno dac jakis obraz.
Do galerii wrzucilam zdjecie o co mi chodzi
To może ja dodam, bo nie wiem, czy zostało to powiedziane wystarczająco jasno - okunka, masz te 3 palce wkładać nie tylko przy samym brzegu przedniego łęku, ale wgłąb też -> odległość spód siodła - koński kręgosłup nie ma się zmniejszać (a przynajmniej nie na tyle, żeby gdziekolwiek w okolicach kłębu robiło się ciasno).
I w okol klebu. Nie tylko na szczycie siodla. Tak jakby z kazdej strony.
Zorilla no niestety dopiero na komputerze zauważyłam, że kiepsko widać. Dziękuję za odpowiedz. Może znajdę jakiegoś "magika", który przyjedzie do Wrocławia i zrobi mi na miejscu siodło 🙂
roudzielec okunka Zdjęcie powinno być robione  mniej więcej tak, tylko bardziej od góry (ja jestem kurdupel, więc powinnam stanąć na krzesełku, żeby było ok) , żeby był widoczny jeszcze prześwit między kłębem a łękiem. Mają być widoczne dwie linie zaznaczone tu na czerwono, czyli: ramię kąta grzbietu i ramie kąta siodła. Jeśli linie są równoległe to znaczy, że kat łęku i grzbietu są takie same. Jeśli jeszcze jest prześwit między kłębem i łękiem super. Jeśli linie się zbiegają (jak na zdjęciu)  to kąt grzbietu jest większy i siodło za wąskie. Jeśli natomiast linie się rozchodzą, to kąt łęku jest większy i siodło za szerokie, wtedy często tez nie ma prześwitu między kłębem i łękiem. Oczywiście to tylko jedno z kryteriów dopasowania.
Ja tylko jeszcze dodam, że lepiej robić zdjęcia z trochę większej odległości, nie mega zbliżenia. Siodło przecież nie jest zawieszone w próżni i jak nie ma punktu odniesienia, nie widać konia (łopatek, linii grzbietu, miejsca gdzie wypada popręg) to ciężko jest ocenić jak siodło leży. Rozstaw łęku najlepiej się ocenia jak zdjęcie jest zrobione bardziej od przodu, z wysokości łopatek/kłębu i widać na tyle dużo konia, że można sobie kąt grzbietu wyrysować.
Ja bym tutaj jeszcze chętnie zobaczyła jeźdźca w siodle. Jednak jak się wsiądzie a koń trochę pochodzi to siodło znów inaczej się układa. 🙂
No niestety, trzeba sprawdzać także pod jeźdźcem. Najlepiej tak po ok. 10 min stępa, bo wtedy siodło się "usadza" w swoim miejscu.
Tu macie np. zdjęcie Passiera, który był za szeroki troche:



a tu Prestige idealnie (przodem) dopasowany, tylko na cienki czaprak i najlepiej bez żelu:
kwagga,nagana dziękuję za wskazówki. Na pewno zwrócę uwagę z tym kątem, jak będę w stajni a jak nie będę pewna, to dorobię zdjęcia z większej odległości  :kwiatek:
xxagaxx Dziekuję za super poglądowe zdjęcia 🙂 Czyli sprawdzając dopasowanie najpierw:
- układamy siodło za łopatką (oczywiście terlicę bo znów zrypki 🙂 )
- sprawdzamy czy kąt grzbietu i łęku mają tę samą wartość
- sprawdzamy powierzchnię przylegania  paneli i zgodność ich kształtu z kształtem grzbietu (ręka z boku pod siodłem i patrząc z tyłu)
- sprawdzamy szerokość kanału
- sprawdzamy balans
- testujemy pod jeźdźcem (również w skoku czy np. tył nie lata, jest odpowiednio duży prześwit między siodłem i grzbietem i czy ślad potu na czapraku jest równy na całej powierzchni, gdzie przychodzą panele)
Dopisujcie i uzupełniajcie 🙂
HELP! :kwiatek:
Czy możecie mi podpowiedzieć jakiego siodła szukać (marki/modelu)? Koń z prostymi plecami i sporym kłębem, na ta chwilę niestety bez mięśni.  🙁
Pisałyście, że wycięty łęk i proste czyli klinowe panele, ale ja nijak nie mogę tego dojrzeć na zdjęciach w ogłoszeniach. Niestety siodła z mojej okolicy się wyczerpały, a nie chcę zbankrutować na samych przesyłkach 😵.
Na razie szukam:
kieffer
passier
prestige arezzo i doge
equipe (miała poprzednia właścicielka i jakoś pasowało tylko IMO one nie mają wysokich ani prostych paneli więc to się kłóci z powyższymi radami 🤔)

Co jeszcze ma szanse pasować? :kwiatek:
julka177  a skokowe czy ujeżdżeniowe? Z ujeżdżeniówek na proste plecy są rewelacyjne otto schumachery w nowych modelach 🙂
Raczej skokowe ze względu na to, że na razie chcę dość wszechstronnie jeździć, a wiadomo jak w ujeżdżeniówce się skacze 😁. Ale podejrzewam, że skończy się na uj. 😵
Otto przymierzałam, (skokówkę) i nie leżało tak jak powinno - stronę wcześniej wrzucałam zdjęcia 😉.
julka177, nie wiem jak bardzo nastawiasz się na współpracę z tym koniem, ale za cene takich siodeł to moze już dasz radę zrobić na miarę u pana Andersza 😉
Libeerte to ile kosztuje u niego siodło? 🙂 Orientowałam się w HB Contact i przeraziła mnie cena oraz czas oczekiwania  🙁.
julka177, to zależy co tam sobie wymyślisz 😉 Kilka znajomych osób robiło i zmieściło się w kwocie poniżej 3000
Ojej, super! 🙂
A są zadowoleni? Nigdy nie miałam okazji obejrzeć jego siodeł z bliska 😉
No i ile czekali? 😉
Zadowoleni, widziałam dwa takie i bardzo mi się podobało wykonanie. Niestety nie wiem ile czekali 🙂
Znajoma też robiła, koło 3 tys ją to kosztowało ( chyba 3200) koń miał nietypowy grzbiet i niestety kilkakrotnie musiała odsyłać do poprawki ( w cenie).
A p.Andersz przyjeżdża do konia i go mierzy? Czy trzeba samemu to zrobić? 😉
Samemu.
Hmm... to już nie jest tak pięknie jak było na początku  😂
julka177, jak już nie będzie z czego wybierać, to może wintec? Syntetyk co prawda, ale do takiej rekreacyjnej jazdy jest spoko, a skokówka powinna ci podpasować budową. Chociaż przy budżecie 3k to też bym raczej szukała jakiegoś kieffera lub passiera  😜 Albo daw maga gp, chyba też są klinowe z wyciętym łękiem.
julka177, do mojej znajomej przyjechał sam 😉
budyń teraz mam winteca.  😀iabeł: I nie pasuje  😀iabeł:
Z p. Anderszem to chyba zależy... Ja akurat chciałam coś od niego przez sezonem urlopowym,
a że sama nigdy się nie podejmę zdejmowania miary na siodło to skończyłam z Euroridingiem Titanem II.  😜
Ale od paru osób słyszałam, że jest możliwość, że przyjedzie. Nie ukrywam, że chciałabym żeby mi zrobił siodło.
Bo jak już przyjedzie to zdejmuje miarę i z konia i, co ważniejsze, ze mnie robiąc siodło idealne także dla mnie.
Uważam, że to bardzo fajna sprawa!
julka177, ojć :P No to faktycznie zagwozdka, ale powodzenia w szukaniu. Pamiętaj, że w razie czego zawsze zostaje przerzucenie się na west 😁
budyń albo natural i jazda na oklep 😁

A Daw Mag Hubert? Na zdjęciu w ogłoszeniu widzę (albo chcę widzieć  :wysmiewa🙂 proste panele i wycięty łęk. Jest tak w rzeczywistości? 😉
W rzeczywistości te panele nie są zbyt proste.  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się