Jakie pasze dajecie swoim koniom?

donkeyboy, no ja po spotkaniu ze specjalistami z dużego koncernu paszowego zostałam uświadomiona w tym temacie. Jak wychodzą niedobory magnezu i wapnia to pierwsze co to patrzą na sieczki- czy za dużo nie ma szczawianów w żarciu,które odwapniają i wiążą Mg.


Pytanie około-paszowe ale nie wiem gdzie zapytać. Ktoś korzysta z takiej miarki?

https://sklep.bergo.pl/waldhausen-cyfrowa-waga-do-pasz
A nie lepiej taka domowa? Są takie pojemniki-miarki właśnie z wagą cyfrowa, ze 20-30zl.to kosztuje.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
16 czerwca 2023 10:44
epk, zakres (wagowy) ten sam, a cena przyjemniejsza https://allegro.pl/oferta/miarka-waga-do-karmy-dla-zwierzat-13659217754
bjooork, tak widziałam. To pewnie to samo tylko z naklejoną nazwą. Chodzi mi o to, czy to działa jakoś sensownie i nie pada po chwili.

faith, pewnie lepiej ale nie mam już miejsca, żeby wciskać dodatkową wagę w stajni - taką miarkę jednak wrzucam do pudełka z paszą i gotowe.
anetakajper   Dolata i spółka
16 czerwca 2023 10:52
O taka właśnie miałam na myśli, też używałam i tez można wrzucić do worka 🙂
anetakajper, taką mi będzie ciężko wkładać do ikeowego pudełka z paszą a nie mam już serio ani 10cm miejsca na półce w paszarni. Serio nic nie wcisnę, musi wejść do pudełka a przez otwór w tych pudełkach ledwo wchodzi miarka paszowa.
anetakajper, mam taką wagę w domu i szczerze jej nienawidzę xD Jest okropnie nieprecyzyjna więc zależy czy karmisz konia na kilogramy czy na gramy. Jak na kilogramy to pewnie będzie okej. Przy odmierzaniu mniejszych porcji np. supli używanie jej to katastrofa.
Gdzie najtaniej i najszybciej kupię teraz brandona xp?
Czy ktoś z was zamawiał ostatnio lucernę Eggersmanna, (a właściwie Sanders, tą alfalfa gastro 22kg) a dostał sieczkę Hartog 18kg?? Bo ja tak i zastanawiam się czy zwracać do sklepu czy nie? Sklep twierdzi, że producent coś tam zmienił w linii produkcyjnej, ale no to inny producent jest 🙈 a jednak wkurzyłam się bo płaciłam za 22kg a dostałam 18....
Zamawiałam w maju, teoretycznie sklep miał ją na stanie, potem dzwonili że nią mają i trzeba poczekać, ale o zamienniku przez telefon nikt nic nie wspomniał...
NowaJa, co prawda ostatnio nie zamawiałam ale kiedyś karmiłam jedną i drugą. To są 2 inne produkty. Z tym, że od jakiegoś czasu Eggersmann ma/miał u siebie w sprzedaży Hartoga..
Dla wrzodka co będzie lepsze na przytycie masę. Soja mikrozinowana czy otręby ryżowe?
patrycjasz, tak, patrząc choćby po składzie, to dwa różne produkty, ale to też nie jest "typowy" Hartog. Wygląda to tak:
IMG_20230619_105927_249.jpg IMG_20230619_105927_249.jpg
siwaaa, ja akurat wybrałam otreby ryżowe, chyba są bardziej popularne, ale nie wiem czy lepsze.
tereska, ja właśnie siedzę, i się zastanawiam. Soja ma malo cukru i skrobi więc fajna dla brzucha. I droższa 😂 a otręby kiedyś dawałam i zero efektów. Ale to były czasy t pensjonatu, gdzie był całkiem chudy. Teraz po marcowym incydencie przytył fajnie ale mięśni brak, staramy się powrócić do formy, choć my nie "jeżdżący, raz na ruski rok w siodle". A u mnie koń zaczął wyglądać jak koń, tylko w marcu wet zawalił sprawę, rozwalił tętnice szyjna, do tej pory borykam się z powrotem do normalności. Ale wtedy 3 tyg nic nie jadł praktycznie. I poszła cała masa...
patrycjasz, tak, patrząc choćby po składzie, to dwa różne produkty, ale to też nie jest "typowy" Hartog. Wygląda to tak:
IMG_20230619_105927_249.jpg IMG_20230619_105927_249.jpg
Mam prośbę. Ktoś może ma i zrobiłby fotki?
- Spillers Happy Hoof 20 kg
-Spillers alfa alfa - pro fibre 20 kg
Miał ktoś kolkę po podaniu paszy z nowego opakowania? Koń dostaje cały czas to samo jedno musli, 2 dni zaczął się nowy worek i dziś rano koń przytkany, kolka. Pasza przechowywana była ostatnie kilka tyg w oryginalnym worku, w kartonie w paszarni. Mogła się zaparzyć np? Po otwarciu wyglądała normalnie.
siwaaa, Spillers alfa alfa - pro fibre zrobię dziś na stajni wieczorem.
Melanie, dziękuję bardzo �
siwaaa, alfa alfa też mam, fotke mogę też zrobić. Natomiast z użytkowania - bardzo ją lubię, jest ultra mięciutka i konie mega chętnie ją jedzą.
tereska, ja właśnie siedzę, i się zastanawiam. Soja ma malo cukru i skrobi więc fajna dla brzucha. I droższa 😂 a otręby kiedyś dawałam i zero efektów. Ale to były czasy t pensjonatu, gdzie był całkiem chudy. Teraz po marcowym incydencie przytył fajnie ale mięśni brak, staramy się powrócić do formy, choć my nie "jeżdżący, raz na ruski rok w siodle". A u mnie koń zaczął wyglądać jak koń, tylko w marcu wet zawalił sprawę, rozwalił tętnice szyjna, do tej pory borykam się z powrotem do normalności. Ale wtedy 3 tyg nic nie jadł praktycznie. I poszła cała masa...
siwaaa, po soi rośnie dupa, ale jak koń w treningu to pięknie mięśnie też urosną.
Po otrębach ryżowych częściej koniom jest "gorąco" niż tyjąco.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
21 czerwca 2023 15:15
kotbury, nie zgadzam się, u mnie fajnie przytyły 😉 głowy nie rozsadza, ale faktycznie jest jakby więcej mocy do pracy
Pati2012, jak wszystko zależy od konia. U mnie po otrębach waga nie ruszył. dopiero jak niedawno włączyłam soję jeszcze poza otrębami to jest i power i rośnie ciałko.

Też pewnie zależy ile kto skarmia.
Dzięki dziewczyny 🙂
Nadal szukam coś miękkiego najlepiej właśnie z dodatkami i olejem. Dengie Alfa fajna ale jak "dla mnie twardawa", heatly tummy pomieszaną zjada, więc zostaje. Hartog Digest cudnie pachnie ale no przejdzie jedynie w mokrym. A Hartog comfort jeszcze lepiej pachnie i jest nawet zjadana na sucho. A chce coś jeszcze z lucerna olejowana z dodatkami dorzucić do posiłkow. I szukam coś coś będzie zjadane bez żadnego ale.
Chyba zostanę przy soi, chce mieć "dupke" ale za nadmiar energii dziękuję, jest wtedy zbyt płochliwy więc nie chce go prowokować do niepotrzebnego stresu.
BUCK   buttermilk buckskin
21 czerwca 2023 18:17
siwaaa a DENGIE HI-FI SENIOR próbowałaś ? wg.mnie miękka a mój się trzęsie do tej sieczki, samiuteńką z wiadra z wylizywaniem dna wciąga 🙂
BUCK, A też sprawdzę, teraz spróbuję którąś ze Spillersa. A przy zamawianiu healthy tummy sprawdzę ta fioletowa. Fajne są bo nie tylko czysta lucerna, a i trawy. Więc mogę dać więcej. A chce zrezygnować całkiem że zbóż, teraz dostaje 3 miareczki na cały dzień "swojej mieszaniny" musli i tam jest kapka dosłownie owsa. Zostało mi 1,5 beczki jeszcze. Gdyby nie zabawa zdrowotna od marca już bym skarmiła. I zostanę przy mieszankach sieczek, witaminach, soi, wyslodkach, makuchach i suszu jabłkowym plus suple. Myślę że dla brzucha będzie najbezpieczniej.
siwaaa, używam spillersa alfa alfa, moge zrobić fotki dziś 🙂 mój mega wybredny koń wcina już czwarty worek, a zwykle po 1.5worka był bunt i trzeba bylo szukac cos nowego
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się