ciąża, wyźrebienie, źrebak

Moja nie liże, bo nie ma potrzeby wg mnie. Jest na paszy i witaminach, bo dostaje mało z uwagi na proces rzeźby, bo masa już jest🙈
Jednak jak potrzebuje pomocy dydaktycznej to horslyx jest szał. Dokładnie jak mój poprzedni koń , jeśli zostawię taką 5kg na chwilę to połknie całą🙈
zembria, tak, karmię tylko gotowymi paszami, ale jednak jest gorąco, koń się poci, nie raz i w boksie więc wydawałoby się że jednak potrzebowałby więcej. Ale kobyła ogólnie nie jest wielką fanką lizawek, więc może dlatego. Jednak latem wydaje mi się że dobrze byłoby gdyby chociaz trochę byla zainteresowana.
Perlica, no tylko Horslyx to sama melasa, więc nie słodkie, a słone.
Fokusowa, no i ?
Perlica, no jest dyskusja odnośnie lizania soli, mówisz, że Twoja soli nie liże, bo nie musi, ale Horslyx to szał - no szał, bo to sam cukier.
Fokusowa, no oczywiste, że konie kochają melasę.
Wybacz, ale ja nadal nie rozumiem Twojego postu,
Perlica, no bo co lizawka cukrowa ma do lizania soli po prostu 😅
Ponawiam pytanie, bo gdzieś utknęło między lizawkami ;p może ktoś poradzi <3
Czym najlepiej karmić źrebaki?
Moja aktualnie ma fohlenmusli z marstalla, ale kręci nosem.
Planowałam karmić pelnoporcjowo, ale chyba by mnie to zmiotło finansowo w przyszłości.
Prawidłowym jest karmienie owsem gniecionym + lucerna + witaminy?
Czy ewentualnie do tego zestawu dołożyć musli pol na pol z owsem?
Fokusowa, no nic, jest atrakcyjna po prostu🤣 i jest lizawką🙃


karolina_2906, KArmienie muesli pół na pół z owsem to nie wiem co ma mieć na celu.
Albo opcja owies, sieczka i dobre witaminy albo owies i balancer/sieczka, albo pasza pełnoporcjowo.
Zależnie gdzie mieszkasz i jakie masz gleby czyli też siano musisz zwrócić uwagę na selen, bo w PL jest go za mało w naszej trawie/sianie.
Karmienie jest mega ważne w kontekscie przyszłego konia sportowego, bo to jak będzie odchowany żrebak to jednak rzutuje na jego możliwości sportowe po przez wpływ na przyszłe zdrowie, prócz pozostałych czynników.

Perlica, zywieniowcem nie jestem, dlatego pytam też o opcje musli+owies, bo wiele koni jest tak karmionych (z tego co mi wiadomo nawet w dietach rozpisywanych przez dietetyków - sama komponując wraz z dietetykiem dietę mojej klaczy, byłam pytana o to, czy bazą będzie owies).

Witaminy już wybrałam (first growing z compteway), określane są jako balancer, ale nie jest to typowy balancer, który przybiera formę musli z małym dawkowaniem. Raczej wyglada po prostu jak wiadro witamin.

Chce dla młodej jak najlepiej, ale słyszałam, że zapotrzebowanie z czasem jest baaarddzo duże, wiec wiem, że nie bede w stanie skarmiac worka paszy w 4/5 dni.
karolina_2906, ja daję owies, wysłodki jako balancer (sieczkę w ilościach balansujących cokolwiek maluchy gryzą bardzo długo i dużo wyrzucają), witaminy, w okolicy odsadzenia i całą zimę po do wiosny probiotyk.
karolina_, Dzięki wielkie! 🙂 a z jakiego probiotyku korzystasz?
karolina_2906, EMy mi się bardzo dobrze sprawdzają już długi czas. A witaminy to reformin plus, selen suplementuje dodatkowo trouwit multi (u nas jest z tym problem) ale robię 2x w roku pełny panel krwi dwóm randomowym koniom - ostatnio po instensywnej zimowej suplementacji przed sezonem hodowlanym musiałam wyłączyć na 2 tygodnie i zejść potem na połowę dawki bo miały lekko ponad normę, a przekroczenie selenu jest niebezpieczne. Na układ ruchu nie daje, chyba że młodziak przechodzi skok wzrostu albo mam konia "z czymś" - teraz któryś miesiąc ćwiczę nową markę, skład fajny, u tego "z czymś" kontuzja się nie odnawia i przestał strzykac.

Ale ja ogólnie nie mam jakiegoś szału na suple - może dlatego że z racji pracy poza końmi i wykształcenia uważam że to dieta powinna być zbilansowana. Szybciej dodam do paszy śrutę rzepakowa (sojowa też można nawet skład marginalnie lepszy bo więcej lizyny, tylko z klaczami hodowlanymi trzeba uważać ale to długa historia) niż pójdę i kupię najnowsze suple na mięśnie. Oczywiście wiadrami tego nie daje... Bo można kuku zrobić.
Moon   #kulistyzajebisty
18 sierpnia 2023 08:39
xxagaxx, dzięki za info, może się skuszę, ale powątpiewam by jaśnie książę wyraził zainteresowanie :P Próbowałam już serio wszystkiego - nawet sławnych horslyxów, za które większość stajni się zabija i jak im postawić na ziemi to stoją i ciumkają. Kulisty - pomemłał, pomemłał i zostawiał... 🙈
Ma obecnie sól himalajską, przy żłobie, może faktycznie wielka kostka by wzbudziła jakieś zainteresowanie... Chwilowe 🤣
Moon, dam ci znać, bo moja tez nie jest dziwką fanką horslyxów, jedynie co naprawdę się mojej spodobało to Bizzy 😀 ale też nie jest tak ze dziki szał, na długo wystarcza.
Moon, dam ci znać, bo moja tez nie jest dziwką fanką horslyxów, jedynie co naprawdę się mojej spodobało to Bizzy 😀 ale też nie jest tak ze dziki szał, na długo wystarcza.
xxagaxx, rozumiem słownik T9 XDD
19tedei, hahahah no cóż 😀 i już nie jestem w stanie edytować. ale dobrze że chociaz napisałam że nie jest xD
A weźcie idźcie stąd z tymi lizawkami 😝
Co chwila zaglądam naiwnie myśląc że tematy rozwodowe a tu druga strona lizawek 🤣
Sio!

Za tydzień badam kobyły na kolejne potw źrebności.
Będziemy też próbowały zobaczyć płeć 😋
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
18 sierpnia 2023 13:36
Iskra de Baleron, najpierw lizawki, a teraz rozwody 😂
anetakajper   Dolata i spółka
18 sierpnia 2023 13:55
Iskra de Baleron, ja badam 1 go września :/ Ja chyba nie mam szczęścia do posiadania źrebaków z dolewem xx !! Musiałam zmienić ogiera po 2 próbach z xx 🤷 i tak za każdym razem!

Ja przed zażrebieniem składam zamówienie i to dostaję :P Teraz jak zaskoczy to ma być kara kobyła (może być skara) 3x było złożone zamówienie i 3 x trafione 🙂 choć przy pierwszym musiała sobie troszkę z nas zakpić tym rudym nalotem na żrebaku 😉
anetakajper, jaka to jest skara?
Skarogniada
epk, dzięki
anetakajper, mi nie poszło z jedną klaczą, trochę późno się za nią wzięłam, a jak jest z pozostałymi dwiema dowiem się niedługo 🙂
Pytanie do ogółu. Co byście zrobili z taką klacza 160 w kłębie, plecy niżej bo wyklebiona. Puszczali pod welsh pony żeby wyhodować kuce D grupy? Z ogierów ujezdzeniowych to jest raptem parę gdzie bym uwierzyła że wyjdzie z tego coś fajnego, Revolution, może Skyline to B, może Red Viper - te są młode. Klacz jest wszechstronna ale w ogóle skokowych nie ogarniam tak, żeby próbować działać w tym kierunku. Czy w ogóle byście sprzedali za grosze na biorczynie? Ludzie szukający koni w tych wymiarach nie płacą za dużo, więc trening pod sport się nie opłaca mimo że koń rokujący. Oddać byle komu pod zajazdke i sprzedaż do rekreacji się boje, bo to nie jest matołek z charakteru, może wrócić zepsuta zamiast się sprzedać. Nie mam kompletnie pomysłu na tego konia
karolina_, matka radiusa miała nie wiele ponad 150. Chyba bym ryzykowała i kryła mastodontem, jak klacz ma klatę głęboką.

A to mój pająk. ma prawie 5 mcy, jest szczudlakiem i zaraz przerośnie mamę, która ma ponad 170.
A tak serio to chyba najmądrzejszy źrebak jakiego miałam. Bardzo bym chciała, zeby znalazł poczciwy dom.
IMG_7577.JPG IMG_7577.JPG
_MG_7431.JPG _MG_7431.JPG
anetakajper   Dolata i spółka
21 sierpnia 2023 08:35
tajnaa, poszedł bardzo w matkę. I bardzo dużyyyyy.
tajnaa ukradnę Ci go..

Karolina tyle ze w pony to skoczki generalnie mają sens. Co to jest za papier?
Chociaż Revolution to jest dobry kierunek..
adriena, Oddam tanio 😀
adriena, Oddam tanio 😀
tajnaa, nie kuś...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się