jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Perlica, novocontact sie nie blokuje, ono jakby punktowo dociska. Ja mam dwa pojedynczo łamane w różnych rozmiarach i używam wyłącznie korekcyjnie do likwidacji problemu nadmiernego opierania się na przodzie, u koni które są duże, silne i nie ma opcji że ja im będę głowę nosic. Potem jak już na tym kumają polparade nie jako "zwolnij" tak jak trzylatek tylko jako "przenieś ciężar na zad"/"poczekaj"tak jak powinien koń 4-5 letni, to to szybko zdejmuje bo to grube i niezbyt miłe wynalazki, każdy na tym ryj otwierał. Z resztą mogę oba rozmiary mało używane sprzedać, bo znalazłam lepsze wędzidło dające podobny efekt i lepiej akceptowane do dłuższej współpracy.
karolina_, kurcze pomyliłam się, chodziło mi o max control:
https://wedzidla.pl/pl/p/Wedzidlo-ze-wstawkami-Max-Control-16mm-Sprenger-/235
Ale już nie mogę edytować...
karolina_, a jakie znalazłaś?
A sprzedać chcesz novocontact czy jakie ?
Perlica, novocontact pojedynczo łamane mogę sprzedać, mam chyba 12.5 (albo 13.5, zmierzę) I drugie 14.5. Bardzo mi się to sprawdza, tylko musisz zza granicy zamawiać bo nie ma dystrybutora w PL https://nsbits.com/products/mouthpiece/tranz-angled-lozenge/tranz-angled-lozenge-baucher-2 to jest cienki baucher i ten sciegierz się tak układa że nawet mój dyskutant naczelny za długo na tym nie dyskutuje, naprawdę jak mi dentysta to wędzidło dobrał (z moich zasobów a nie że handluje) dla niespelna 5 latka to byłam nieprzekonana bo to dość cienkie, lekka dźwignia, dość ostre jak na ujezdzeniowe wędzidło. A śmiga aż miło tak jak i trzylatek z podobnymi tendencjami do bycia czasem ciężkim (też duży i silny). Tyle że to są oba takie konie że jak już zaczęły trybic to ja zaczęłam czekać przebierając nóżkami aż dojrzeją do munsztuka, to wędzidło to taki etap przejściowy. Jak masz konia co się boi ręki (bo że masz niestabilna albo twarda rękę to nie zakładam) to może niekoniecznie
karolina_, potrzebuje podwójnie łamane, więc odpada.

To co wstawiłaś to bym oderwała głowę na parkurze, to zbyt ostre wędzidło jak dla mojej niestabilnej ręki.

Ktoś zna odpowiedź na moje pytanie? Jak.to możliwe ,że nocontact działa dobrze skoro zmienia się w sztangę w kluczowym momencie ? Czyli ułatwia powieszenie się?
Chyba kotbury to wyjaśniała już kilka razy,ono ma nieregularny kształt, z jednej strony sciegierz jest miły i obły, a z drugiej jakby z krawedzia, w przypadku zablokowania się jest właśnie ta nieprzyjemna strona do pyska. Odczucia konia są podobnież mocno średnie.
faith, przeczytałam co kotbury pisała, to samo pisała o max control i dynamic, a jednak różnią się ceną o 400 pln, więc musi być jakaś różnica.
Jezu znowu napisałam novocontact zamiast max control….
Perlica, to moze jeszcze raz napisz o co ty pytasz? o max control w porównaniu do czego?
xxagaxx, MC vs Dynamic
Perlica, Max control się blokuje, Dynamic nie. Dynamic to rodzaj opatentowanego anatomicznego ułożenia:
kąt ustawienia łącznika o 45 stopni do przodu powoduje, że wędzidło leży gładko na języku i nie uciska wrażliwego podniebienia
takie ustawienie łącznika powoduje mniejszy nacisk na boczne części pyska
wędzidło jeszcze lepiej mieści się w małym pysku końskim


za to Max control nie ma tego specjalnego ułożenia, blokuje się jak koń napiera, przez co działa jak metalowa sztanga, mocniej.
Dwa pytania mam:
1) czym różni się Novocontact od Dynamic? Tzn.wielka różnica w cenie, więc mnie to zadziwia.
różni się "wszystkim" bo to dwie zupełnie inne metody działania (które zależą też od konkretnego modelu - ile razy lamane czy oliwka itd.).
Novocontact przy napieraniu konia na wodze roluje się i zaczyna działać ostrzejszą krawędzią. To trochę jakby jeździć na "normalnym wędzidle" i mieć w zapasie "cieńsze" gdy trzeba.

2) jeśli moj kon na pałce się wiesza mimo cyganki i mi nurkuje do ziemi , a po zmianie na zwykłego podwójnie łamanego sprengera fajnie się podnosi,
... to obstawiałabym (ale to jest bardzo na oko babka wróżyła) problem bólowy w plecach, albo dalej (ścięgna), albo jeszcze brak siły konia do danych wymagań. Wieszanko i pikowanko w dół przy wędzidłach niełamanych to takie klasyczne wołanie "nie mam czym cię nieść".
[ale w liniach idzie za mocno boli, boli więc na prostej "spierniczamy


Czy jeśli to wędzidlo działa jak sztanga..
Novocontact nie działa jak sztanga
jak koń łapie to nie będzie tak , że mi się powiesi w momencie jak ono zablokuje się sztangę? Nie, bo nie działa jak sztanga (modele łamane).
kotbury, koń jest młody , więc logicznie że chętnie woli uwiesić się na mojej ręce niż przekładać się na zad,szczególnie,że jej na to pozwalałam. Nie boli go nic i jest totalnie zdrowa, więc nie szukaj drugiego dna. Ma 180 cm a ja ważę 50 kg i mam 160cm, więc potrzebuje pomocy żeby jej pokazać że nie szukamy równowagi na moich rękach.
To nie jest tak , że dziś zaproponuje jej żeby się już podniosła to ona na to: spoko, zwiększasz mi wymagania to super 🤣



xxagaxx, jeśli się blokuje jak metalowa sztanga, to zastanawiam się jak to ma pomóc, skoro na sztandze łatwiej się powiesić niż na ruchomym? Właśnie tego momentu nie rozumiem w opisie i chciałabym to wykminić.
Perlica, ale max control nie jest dedykowany koniom wieszającym się, novocontact już tak. Z opisu producenta:

Max control:

- double jointed training or correction bit
- locks at a certain angle and operates like a straight bar
- the locking mechanism takes effect when the horse gets strong or opposes the rider's hand
- made of stainless steel


Novocontact:

- oval shape enlarges the contact surface on the tongue for a soft influence
- designed for horses that occasionally pull against the hand but are too sensitive for stronger bits
- optimal utilisation of the limited space in the horse’s mouth

Rozważałaś Fagera? Np.
https://fagerbits.com/product/sally-titanium-loose-rings
Nique, z tego opisu to bardziej Novocontact by opasował niż MAx Control.

Fager, który podlinkowałaś to zupełnie nie, bo ona jest bardzo delikatna w twarzy, tylko czasami ma dzień taki na zawodach że nie jest jak się podjara. Np.sobota była straszna na flexi winderena a niedziela na zwykłym podwójnie łamanym była super.
Ja teraz kombinuję w kierunku tego z kolei... https://fagerbits.com/product/claudia-sweet-iron-loose-rings
Ogólnie mam chęć spróbowania Fagera :P

Novocontact możesz wypróbować - kilka sklepów ma centra testowe. No albo kupić i sprzedać jak nie siądzie. Sprengery trzymają cenę.
Nique, wypełniłam sobie test Fagera i mi jakieś głupoty wychodzą, wyskakują mi wędzidła wogóle nie takie jak bym chciała, znaznaczam że chce podwójnie łamane to mi pokazuje wędzidło Elisabeth dla koni, które nie lubią podwójnie łamanego.

Na razie sobie jeszcze poskacze na 2 łamanym sprengerze, bo bardzo dobrze na nim jechało mi się parkurek w niedzielę.
Mogę pożyczyć Max Control, ale rzeczywiście Novocontact wydaje się być lepszy.
Choć w MC mi się podoba że można przepinać wodze na różne sposoby , więc to super opcja na jednych zawodach bo można to szybko zrobić.

kotbury, koń jest młody , więc logicznie że chętnie woli uwiesić się na mojej ręce niż przekładać się na zad,szczególnie,że jej na to pozwalałam. Nie boli go nic i jest totalnie zdrowa, więc nie szukaj drugiego dna. Ma 180 cm a ja ważę 50 kg i mam 160cm, więc potrzebuje pomocy żeby jej pokazać że nie szukamy równowagi na moich rękach.
To nie jest tak , że dziś zaproponuje jej żeby się już podniosła to ona na to: spoko, zwiększasz mi wymagania to super 🤣


Perlica, z opisu powyżej masz problem treningowy, a nie wędzidłowy.
Nie szukam drugiego dna, tylko wędzidło to nie jest jakaś "magiczna różdżka" i jak coś nie idzie to trzeba znaleźć inne i problem rozwiązany.

Zazwyczaj młody koń na podwójnie łamanym się nie wiesza bo może się wykrzywić🙂 i nie musi się już wieszać.
Jeśli koń ci się wiesza na sztandze (twardej sztandze, nie za grubej) to to najczęściej nie jest wina wędzidła. Problem jest gdzie indziej.
Z moich obserwacji to jest zazwyczaj "większy" niż "mniejszy" problem, tylko kompletnie nieuświadomiony.
kotbury, dziekuję, nie szukam porad treningowych ani wet przez internet , trenera mam na miejscu, weta także. Jedynie pytam o różnicę w działaniu wędzideł, bo po to jest tyle rodzajów wędzideł, żeby na dany etap treningu sobie dobrać najlepsze.

Karolina konia którego w wątku tym lub innym opisywałaś i szukałaś porady rozwiązałaś tym baucherem z linka ? Chyba halo wtedy ci poradziła, ale już nie pamiętam dobrze?

Perlica, pisałam tu o dwóch z dwoma różnymi kłopotami. Tego któremu chciałam przenieść ciężar na zad ogarnęłam tym baucherem co wyżej wrzuciłam.
karolina_, o tego właśnie mi chodziło dokładnie.
Dzięki.
Perlica, I tam są dwie grubości sciegierza dostępne, ja mam ten cieńszy, chyba 12 albo 14mm
Post został usunięty przez moderatora
kotbury, dziekuję, nie szukam porad treningowych ani wet przez internet , trenera mam na miejscu, weta także. Jedynie pytam o różnicę w działaniu wędzideł, bo po to jest tyle rodzajów wędzideł, żeby na dany etap treningu sobie dobrać najlepsze.



Perlica, jejeu daleko mi od tego. Z resztą bez filmiku z jazdy, bez znajomości jeźdźca i konia to sobie można gadać.

Jak masz delikwenta, który nie szanuje twojej reki i cię wyciąga w dół to owszem, novocontact jest od tego. Żeby oduczyć uwalania się.
Gdzieś mi się przewinęło, że ktoś robi wędzidła na zamówienie - czy ma ktoś namiar lub jakieś info na ten temat?

Osobiście nie korzystałam ale kiedyś pytałam i dostałam namiar na https://pera.com.pl/
dzięki
Wkurza,że mnie że wędzidła syntetyczne duży wybór mają tylko w opcji prostych, a jakkolwiek łamanych jest jak na lekarstwo. WTF?
Potrzebuję cygankę, beval lub baucher w opcji łamanej.
Wychodzi,że tylko Winderen ma taką opcję i nikt poza tym.
Perlica, - waldhausen equimouth zobacz, jest dość spory wybór 😉
9keirashara, to raz,że to zwykły plastik, to za sekundę będzie do wywalenia, a dwa to nie ma takiego, są pelhamy głównie.
Takich jak szukam nie widzę.
Perlica, equimouth to taka bardziej guma, zdecydowanie nie plastik, zdecydowanie bardzo żywotna
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się