Badanie krwi - analiza wyników

a niski potas? w normie, ale na samym dole, to moze być oznaka jakich braków w diecie?
espana, i normalnie to je?
Ja mam w domu takie https://allegro.pl/oferta/naturalny-wapn-dla-koni-mocne-kosci-i-kopyta-8-12489830220?utm_feed i za boga żaden koń tego nie rusza :/

Dajesz na mokro? kurde 5 kg za 18zł, a 135zł za 10kg granulowane z 22% wapna. no może jakoś jej to przemycę w żarciu, w jakimś meszu. Zamówię ten proszek.
anetakajper, na kolację dostaje wysłodki z makuchami, jęczmieniem i otrębami pszennymi, wszystko w tym przemycę.
xxagaxx, jak trenuje i po takim upalnym lecie ma prawo, bo potas mocno się wypłukuje z potem, a jego niski poziom nie musi świadczyć o brakach w diecie. Należy uzupełniać elektrolity.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 października 2023 11:18
xxagaxx, A badanie było konkretnie pod potas robione? No bo to zawsze wychodzi zaburzone, ze względu na trudność jego oznaczenia. Nie powiem w tej chwili konkretnie co trzeba by zrobić żeby go oznaczyć prawidłowo, ale za każdym razem jak coś tu było za nisko, to weci (różni) mówili, że nie ,że to spoko, bo potas w normalnym badaniu to nigdy nie wychodzi rzeczywisty.
zembria, nie, po prostu morfologia, robiliśmy koniom u nas w stajni. dwa mają normalny, jednemu wyszedł właśnie nisko, ale wciaż w normie.

espana, koń nie trenuje, ale fakt upały w tym roku okropne.
Moi drodzy, oczywiście będe kontaktowaćc się z wetem ale będę wdzięczna za wszelkie uwagi. Co o tym sądzicie ? Klacz 20 lat, Po leczeniu wrzodów w zeszłym roku i po pogorszeniu astmy w tym roku, obecnie na odczulaniu. Je 2 x dziennie miarka irish mash (ok 750 g) plus drugie tyle objętościowo sieczki hartog digest. Dużo supli p. wrzodwych, ostatnio właczone orling chondro.
Bez tytułu2.jpg Bez tytułu2.jpg
Bez tytułu1.jpg Bez tytułu1.jpg
Bez tytułu2.jpg Bez tytułu2.jpg
Tulula, odrobaczyc i to nie jedną pastą, dorzucić cynk. I też mocznik przekroczony.....to jakaś plaga 🤔
anetakajper dziękuję. Czy Waszym zdaniem na wyniki krwi może mieć wpływ odrobaczanie robione 9 dni wcześniej?
Czy zdarzyło się Wam ze koń miał NADMIAR selenu? Norma jest do 200 a mojej klaczy wyszło ostatnio 225:o co może się wiązać z nadmiarem tego pierwiastka?
Goneflying, ponieważ selen jest mikropierwiastkiem to już nawet mały nadmiar może wywoływać objawy zatrucia i być niebezpieczny. Najczęściej zatrucie selenem spowodowane jest zadawaniem siana zbieranego z terenów oczyszczalni ścieków lub łąk nawożonych ściekami. Jedna z klaczy, którą trenuję, miała wywalony selen poza skalę. Właściciele kupili swoje siano, klacz zaczęła dostawać pierwiastki działające antagonistycznie do selenu a docelowo zmienili też stajnię.
espana,
Dzięki za odpowiedz! A jakie sa pierwiastki działające antagonistycznie?
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
09 października 2023 10:50
M.in. cynk.
A także siarka i witamina C, więc klacz zaczęła dostawać MSM i kwas askorbinowy.
Tulula, imho to odrobaczanie może wynik tłumaczyć.
Powtórz badanie za kilka tygodni.
kotbury dziękuję 🙂
Poradźcie proszę. Jak widać w badaniu niedobory cynku. (4.6, norma od 6.3) Hesta + zink zakupiona i rozpoczęłam podawanie. Wczoraj dotarły wyniki selenu 65 norma od 70. Piszecie, żeby cynku i selenu nie podawać razem. Ok. Właśnie chce zamówić Hesta + Selen. Patrzę na skład preparatów i na każdej stronie mam co innego. Na horse-trade, forhorses, gnl: Selen 70 mg, Miedź 12 mg, Cynk 40 mg, Mangan 12 mg, Żelazo 12 mg. Na Hippovet całkiem co innego –Wapń 0,5% Fosfor 0,4% Magnez 0,2% Sód 0,1% Lizyna 1% Metionina + cysteina 0,5% Selen 50 mg. Czyli w końcu jak ? Ma ktoś to i może podpowiedzieć ?
No i pytanie. Czy podawanie tych dwóch nie zaburzy miedzi ? Rok temu mieliśmy niedobory miedzi a cynk i selen do tej pory zawsze w normie były. Dodam, że nie suplementowałam samą miedzią, tylko „ogólnie”
Dziwaczne wyniki co chwilę wyjdą też przy mini podtruciach - słabe (pleśń, której nie widać) siano i ściółka, niefajna woda.

Cynk i miedź daj najpierw w skoncentrowanej dawce bo one współdziąłają, np. w formie tubostrzykawek z forana. I po tej kuracji dosuplementuj również w podobny sposób selenem (mniej), a następnie włącz do żarcia coś z selenem jako dodatkiem, np. drożdze paszowe z selenem.

Tulula, jutro mogę Ci sprawdzić skład z pudełka, bo dzisiaj mnie nie będzie w stajni.
Cynk dawaj rano, selen wieczorem. Jaki wynik miedzi wyszedł? Może tak być, że miedź spadnie trochę od cynku. Jeśli byś miała dorzucać suplement z miedzią to do selenu, bo korzystnie na siebie działają

Dziękuję za podpowiedzi 🙂 miedź wyszła 18.2 (norma 7.9 - 23.6).
Oświećcie mnie jeszcze proszę w jednej sprawie proszę. Koń dostaje orling chondro. Zawartość MSM 400 mg w dziennej dawce, czyli 0.02 g na posiłek. W witamina C 163 mg w dziennej dawce, czyli 0.08 g na posiłek.
Czy takie stężenie też może zakłócić wchłanianie selenu ?
Czy dla pewności cała dawkę dzienną podawać razem z cynkiem ?
Tulula, myśle, że możesz dawać normalnie w dwóch posiłkach jak do tej pory.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
13 października 2023 22:37
To ja Wam jeszcze napiszę, że miałam jednego podopiecznego, który dostawał selen i cynk Hesty w jednym posiłku. Selen miał suplementowany już wcześniej, badania krwi z racji problemów zdrowotnych robione co 3 miesiące, więc wiedziałam, na jakim poziomie ten selen był. Cynk doszedł później i też bardzo ładnie się uzupełnił. Selen pozostał na tym samym poziomie. Tak więc badania sobie, a życie sobie.

Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że z powodu Cushinga wyglądał, jak koń Apokalipsy, a wyniki badań miał nadal super. Po dwóch antybiotykach, które miały walić po nerkach i były podane na zasadzie "wóz albo przewóz", parametry nerkowe... poprawiły się. Zadziwiał wszystkich.
Lanka_Cathar, nikt nie mówi, że selen i cynk razem nie będą się w ogóle przyswajać, ale skoro można to rozbić to po co kombinować?
Mój koń przy suplementacji cynku spadł z selenu i na odwrót. Co koń to inaczej może reagować oczywiście. Ja musiałam opracować zamienne suplementy w ciągu tygodnia 😂, bo dostaje tylko 1 posiłek i nie miałam jak dołożyć kolejnego (koń z tych grubszych i dostaje tyle co nic treściwego).
Tulula, skład Hesta selen:
IMG_8971.jpeg IMG_8971.jpeg
Fokusowa serdeczne dzięki 🙂 Czyli Hippovet miał rację. Dla pewności trochę miedzi do tego selenu dorzucę, żeby nie spadła.
Potas i magnez na dolnej granicy, podać sam magnez czy włączyć też elektrolity ? 🙂
Ziuum, - w wielu elektrolitach masz też magnez, ja bym poszła w nie raczej 😉
Ziuum, przeanalizuj sobie też jedzonko. Czy gdzieś nie masz "złodziei" głównie magnezu.Sieczki szczawianowe, wysłodki, owoce niektóre (także wytłoki jabłkowe itd.).
kotbury,
Właśnie od dłuższego czasu owies+balancer+sieczka, więc..

keirashara, polecasz jakieś konkretne ?
Czy badania krwi na ogólną analizę składu mikroelementów u konia trzeba pobierać na czczo? Czy nie ma to większego znaczenia?
SeQuin, - nie ma znaczenia.
Ziuum, - ja używam tych od mebio i się sprawdzają 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się