Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

-Alvika- ja tak samo. Numer nadany, koń wpisany do stada z moim numerem, ja się u siebie normalnie loguję i nic tam nie mam. Koń widoczny z profilu właściciela stada jedynie, na moim już go brak mimo, że w stado został wpisany z moim numerem producenta.
anetakajper   Dolata i spółka
19 stycznia 2024 07:10
-Alvika-, a przypisałaś do swojego konta konie? No bo jak system ma wiedzieć które są Twoje konie?
anetakajper, bo posiadacz wpisując je do IRZ podał numer EP właściciela 🙄
Iskra de Baleron, Nie ma takiej potrzeby, ani obowiązku żeby podawać numer producenta właściciela podczas rejestracji konia w stadzie.
BUCK   buttermilk buckskin
19 stycznia 2024 09:03
obowiązku nie ma, potrzeba może być
melehowicz, nie o to chodzi, obowiązku nie ma ale możliwość jest. Jeśli wprowadzam EP właściciela to czemu rzeczony właściciel po zalogowaniu do IRZ nie widzi swojego koniowatego?
anetakajper   Dolata i spółka
19 stycznia 2024 09:27
Iskra de Baleron, bo taki to jest system 😎
Trzeba sobie samemu wprowadzić konie i już.
melehowicz no ale nie sądzisz, ze skoro dali taką możliwość to jednak powinno to prawidłowo funkcjonować? Bo dla mnie jako właściciela konia na chwilę obecną nie ma różnicy czy byłby wpisany w stado z numerem posiadacza czy jest z moim bo ja i tak logując się go nie widzę. A czy nie miało być tak, że otrzymanie numeru producenta przez właściciela da właśnie mu możliwość "widzenia" swojego konia po zalogowaniu 😉?
Iskra de Baleron,
bo ten system to jedna wielka porażka. Działa jak chce, wyświetla co chce i przepuszcza co chce. Generalnie czasem myślę, że (abstrahując od tego, że pracownicy nie ogarniają) ten system został stworzony przez jakiegoś ludzika aspirującego na studia informatyczne, a niekoniecznie posiadającego umiejętności... A nie informatyka (czy tam programistę, czy kto tam się tym zajmuje) mającego umysł by stworzyć system ogarniający kilka gatunków i współpracujący z innymi bazami.

Nawet składając wniosek o płatności - system nie umiał zaciągnąć danych z bazy IRZ. Nie mówiąc już o poprawnym wyliczeniu DJP.... A to przecież wszystko w ramach ARiMRu.

i są to problemy, które ciągną się już rok. I nikt nic z tym nie robi, bądź nie widzi potrzeby, by zrobić.
Obiś, Przeczytaj co napisałem, jeśli posiadacz nie wprowadził konia z twoim numerem, tylko bez numeru to go nie zobaczysz. Ponadto to nie jest baza koni tylko baza weterynaryjna. Zapewne takie funkcjonalności byłyby fajne, ale na to trzeba czasu. Tak działają informatycy i tak działa urząd państwowy, że nie wyda złotówki dopóki przepisy nie wejdą w życie. Jak wejdą to jest za mało czasu żeby taką bazę dobrze zrobić.
melehowicz, przeczytaj co napisaliśmy: posiadacz wprowadził konia z numerem EP właściciela, właściciel swojego konia nie widzi po zalogowaniu się do IRZ.
melehowicz czytaj proszę ze zrozumieniem. Jest dokładnie jak napisała Iskra de Baleron , mowa o koniach które są wpisane przez posiadacza z numerem EP wlasciciela i nadal niewidoczne po zalogowaniu przez właściciela.
Iskra de Baleron, No cóż , nie moja wina....
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
20 stycznia 2024 14:32
melehowicz, no nie wypełnia chyba, skoro przy przestawieniu konia z jednego pensjonatu do drugiego trzeba podawać poprzedniemu pensjonatowi numer stada kolejnego. Gdyby było to zrobione prosto, to w systemie po numerze konia zgłaszałoby się przyjęcie do nowego stada a system z tą samą datą wywalałby z poprzedniego - bez względu na to jakie to stado. I poprzedniemu pensjonatowi nie trzeba by podawać numeru nowego a tym samym dawać informacji, gdzie koń idzie.
epk, bo to jest zmiana siedziby stada i zgłoszenie zdarzenia przemieszczenia zwierzęcia zgłaszają obie strony- zbywająca i nabywająca. Tak jest przy wszystkich zwierzętach gospodarskich (bydło, owce, kozy, świnie i od 2023 koniowate, a niedługo jeleniowate i wielbłądowate).
Dementek, ja wierzę, że tak jest bo skądś przy koniach jest tak samo. Tyle, że w przypadku innych zwierząt robi się to raczej nieczęsto (rotacja zwierząt jest stosunkowo niewielka) i strony zgłaszające są bezpośrednio odpowiedzialne za te zwierzęta (zazwyczaj sprzedający hodowca a po drugiej stronie rzeźnia) i obu stronom zależy na dokonaniu formalności. To jest pewnie 90 procent jak nie więcej przemieszczeń. W przypadku koni towarzyszących sprawa wygląda inaczej. Po pierwsze właściciel zwierzęcia może je zabrać bez informowania gdzie je przenosi i w sumie jak go zmusić żeby podał. Siedziby stada to niezależne od właściciela konia podmioty. Jak nie wpiszą numeru stada do umowy to jak skonfliktowany właściciel się dowie jak stajni zechce się robić na złość? Generalnie pewnie to nie są jakieś częste sytuację ale po prostu ta rzeczywistość wygląda inaczej. Jak ten numer nie zostanie podany to problem ma kolejna stajnia bo nie może zgłosić konia. W drugą stronę jak właściciel nie poda numeru kolejnej stajni to problem ma pierwsza. Generalnie dyspozytorem konia jest wlaściciel a odpowiedzialne za zgloszenia przemieszczenia są stajnie, które na tegoż właściciela wpływu nie mają. Na kłódkę mu konia nie zamkną jak nie chce podać gdzie idzie. Podobnie jak koń zostanie dłużej w klinice / treningu - serio nagle szukanie numeru stada z którego przyjechał bo ktoś zobaczył że o matko mija termin zgłoszenia? Można by ty uprościć - ja rozumiem, że nikt o tym nie myślał bo nikt nie rozumie o co właściwie chodzi z tymi konmi towarzyszącymi i czemu one tak często się przemieszczają. Słyszałam głos, że trwają prace nad uporządkowaniem sytuacji i dopasowaniem do rzeczywistości. Oby! Na pewno jest to potrzebne ale przede wszystkim nawet na obecną sytuację to powinno się zadbać o poprawne wyszkolenie kadr w oddziałach agencji.
epk, trwają trwają 🙂
Dlatego tak ważne jest by właściciele i posiadacze interesowali się przepisami pod które podlegają - bo niestety nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności

ALE

nie można też dać sobie wmawiać głupot!
Tak jak mi nakazano nadać imię przy imporcie - oczywiście nie ma takiego przepisu 😉

Albo gdy jedna Pani z drugą Panią nie wiedzą po jakim czasie koń w treningu podlega zgłoszeniu :P

Przykładów niekompetencji jest na pęczki, jedne błahe i zabawne a inne ciągnące za sobą bardzo poważne konsekwencje - zmiana własciciela w paszporcie zagranicznym zrobiona przez PZHK.
Rok to bardzo dużo czasu na wypróbowanie procedur i systemów, skoro straszy się nas karami to pora powiedzieć SPRAWDZAM.

A tu przepis dot. zgłaszania przemieszczenia w przypadku treningu i hodowli:
Rozporządzenie UE 2021/963 art 66:
c) w przypadku każdego zwierzęcia koniowatego utrzymywanego w zakładzie przez okres przekraczający 30 dni rejestruje się niepowtarzalny kod; jednak z wyłączeniem poniższych przypadków:
(i) w przypadku koniowatych uczestniczących w konkursach, wyścigach, pokazach, treningach i zrywce przez okres nieprzekraczający 90 dni;
(ii) w przypadku samców koniowatych do celów hodowli utrzymywanych w sezonie rozpłodowym;
(iii) w przypadku samic koniowatych do celów hodowli utrzymywanych przez okres nieprzekraczający 90 dni.


Zauważcie brak terminu przy ogierach hodowlanych!!!
Zauważcie brak terminu przy ogierach hodowlanych

Któreś z nas czegoś nie zrozumiało?
melehowicz, sezon rozpłodowy jest od stycznia do września zwykle, to chyba znacznie dłużej niż 30 czy 90 dni. Poza tym czy jest przepis określający okres trwania sezonu rozpłodowego?
W przypadku ogierów nie określa się terminu - tak rozumiem ten zapis.
Ciekawa jestem jak mnie wyrejestrowali w poprzednim pensjonacie, skoro nie dostali ode mnie numeru siedziby stada dokąd się wyprowadziłam, a w nowym pensjonacie zgłosili mnie bez problemu 😅
martrix, może w poprzednim w ogóle Ci konia nie zgłosili?
melehowicz, no właśnie, a w agencji byli przekonani że wszystkie przemieszczenia trzeba zglaszać max po 30 dniach 😀
Fokusowa, był zgłoszony na pewno, bo brali ode mnie dane
martrix, kiedy jedno ze stad zgłasza przemieszczenie, drugiemu pojawia się w irz "propozycja" - tam są wszystkie dane, wystarczy tylko zaakceptować. Przynajmniej ja tak miałam w ostatnich miesiącach.
martrix, znajomy opowiadał historie konia który jest 2 razy zarejestrowany. Także i tak się da 😅
xxagaxx, żeby jeden :P
martrix, ode mnie brali dane już dwaj posiadacze stada, a koń nadal nie zarejestrowany 😅
espana, skąd wiesz że nie jest zarejestrowany przez posiadacza?
Iskra de Baleron, od posiadacza 😁
espana, 🤣
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się