Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Caroline - ja wiem, niektorzy to nawet treningi przez internet prowadza  😁 ale jak mam na miejscu pania wet, ktora mi to ustali, to chyba lepiej i latwiej zrobic to na zywo 😉 przynajmniej na moj rozum, ale ja nic nie wiem o zywieniu. nie znam sie. Nie wymadrzam sie (przynajmniej sie staram). Pytam i siedze cicho.

Z cena - o tyle o ile zrozumialam - chodzi Ci o to, bym podala sensowna wg mnie kwote osobie, ktora bedzie ukladala jadlospis tak, zeby potem nie okazalo sie, ze kupuje milion niepotrzebnych dodatkow? 😉 byle wydac kase na cos... konkretnego?  😁 czy nie zalapalam?
jakos dzis wolniej niz zwykle mysle  😡
:kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
caroline   siwek złotogrzywek :)
21 lutego 2010 18:08
Klami, zacznij o tego żeby nie panikowac.
idź na łatwizne - daj s&s pełnoporcjowo (w polaczeniu z convalescentem), nie bedziesz musiala bawic sie w witaminki.
JESLI bedzie potrzeba - daj cos wyciszającego. z zastrzezeniem JESLI.
suplementy dasz normalnie - z paszą.

i tyle.

czyli po prostu - sieczka + garść convalescenta na kazdy posiłek. voila - cala dieta.
normalnie bez udziwniania do tego dodajesz suplementy
jesli bedzie potrzeba - dodasz wyciszacz

i juz, koniec histerii i paniki 😎
(a przynajmniej koniec panikowania ze mną - bo ja własnie wciskam wyloguj 😉)





kaprioleczka - podac kwotę, zeby zaproponowany jadłospis miescił się w tej kwocie. zeby nie proponowano ci czegos czego i tak nie kupisz bo jest zbyt drogie i rozwalisz cała dietę. bo ukladanie diety dla KONIA jest bez sensu jesli nie uwzględni sie realnych  mozliwości finansowych WLASCICIELA.

a co do diety - ja serio pisałam, ze sie da 🙂 z resztą sama nie raz takie wirtualne diety układam  - wszystko opiera sie na dialogu z opiekunem konia, jego obserwacjach i potrzebach. i jak na razie jeszcze z nikim nie odniosłam spektakularnej porazki - co mnei niesamowicie cieszy 🙂 ale najpierw naprawde trzeba wszystko porzadnie obgadac - wtedy naprawdę sensownie to wszytko wychodzi 🙂
ale jesli ktos ma weta na miejscu, ktory moze pomóc - to nalezy z tego bezzwłocznie korzystać, to oczywiste!
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
21 lutego 2010 18:10
efka, ile podawalas Max E Glo, a ile bedziesz podawala tych nowych otrebow? Widze, ze to zalezy od rodzaju pracyy itd., ale podaj prosze przykladowa ilosc podawania  🙂


asior, ja dawałam za dużo bo za późno zważyłam miarkę  😁 ale później już dawałam ok 500 g czyli tak trochę ponad połowę pavoskiej miarki dziennie - na mokro. Ale przez miesiąc żarł po całej miarce  🙄 😵 na szczęście go nie rozniosło całkiem  😁, za to zaczął naprawdę pięknie wyglądać  😍 energii miał duuużo, poprawiła się sierść i skóra oraz siła mięśni, szybko się regenerował itd.
caro, dzieki ogromne. Tego mi wlasnie bylo trzeba do ogarniecia sie z ta dieta !!  :kwiatek:
No więc z naszym ryżem u wygląda to tak:

ryżu jest ok. 1/2 kg
soji ok. 1/4 kg
1/4 kg szarłatu ( w płatkach bądź ziarno)

To jest taka mieszanka, którą stosowano we Francji jak konie nie chciały tyć.
U nich się sprawdzała u mnie też.

Wszystko zmielone na drobno (przez śrutownik i przypomina mączkę)
Ja dodaje do tego jeszcze zmieloną na drobno  grykę.

Mieszam to z owsem i jęczmieniem na mokro codziennie wieczorem.


Ze składu D&H Build & Glow nie wynik, że jest z otręby :
"Składniki
zboża: Whole Oats, Rice, Wheat"
Dystrybutor niestety nie był w stanie mi na to pytanie odpowiedzieć.


W D&H też nie jest z samego ryżu/otrąb zwiera  owies, pszenica i zręby soje jaka jest zawartość ryżu nie wiem (dystrybutor też nie wiedział podczas rozmowy ze mną).

caro  🙇 🙇 🙇 wielkie dzieki za wszystkie rady  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:

mi jak na razie najlepiej idzie ukladanie diet dla ludzi wybrednych - i moze przy tym zostanmy  👀
dietami konskimi nigdy sie nie zajmowalam, bo karmilam zwyczajnie - owies + witaminy, ew. inne rzeczy do smaku  😡 i teraz nie chcialabym czegos sknocic skoro zmienily sie potrzeby.

a cenowo - wiadomo, kupie to co bedzie trzeba, ale z drugiej strony bylabym dosc szczesliwa placac jednak za dodatkowe jedzenie mojego konia MNIEJ niz za pensjonat  😁 multiimlionerem jeszcze nie jestem.

jeszcze raz ogromne dzieki za wszelkie rady i pomoc  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Ja żeby blondi zaokrąglić robię inną mieszankę - też się super sprawdza
-kukurydza
-jęczmień
-słonecznik
Wszystko w takich samych proporcjach
i odrobinka grochu
... wszytko przepuszczone przez gniotownik na musli - podaję raz dziennie do owsa 🙂 widać było efekty już po 2 tygodniach

Ile tego swojego dodajesz do owsa i jęczmienia
co to szarłat i gdzie to dostać?
ja daje właśnie tego ok. kg. dziennie.
szarłat szorstki- taka roślinka najłatwiej przyswajalne białko roślinne.

Ja kupuje na plantacji raz w roku na cały rok.

Najważniejsze, że działa.
Ja mam ze swoim problem bo musli beee.
nawet D&H czy St. Hippolyt.
Czuje, że miałabym problemy z dostaniem tej roślinki... więc zostanę raczej przy swoim... może co jakiś czas ryżyku dorzucę ale nie wiem czy nie gotowanego 🙂
Klami, tak, z dnia na dzień Skary przeszedł na sieczkę- dostawał siano i sieczkę 😉
zen, dzieki.


Sluchajcie, czy Dodson ma mesz ?? Szukam i szukam i nie widze.
mój na gotowany powiedział beee
caro, jeszcze jedno. Prebiotyk czy probiotyk ??
Klami w twojej sytuacji jak patrzysz na tabelki to szukaj paszy z niską zawartością białka i skrobii a z wysoką włókna, oleju najlepiej jak jest średnio dużo(czyli kilka %, jeśli będzie ponad 10-15% to już będzie to pasza 'tucząca' - jak np otręby ryżowe, czy pasze na bazie siemienia).
Zgadzam się z dziewczynami że S&S ma bardzo fajny skład, zresztą wszystkie sieczki poza Fiber P, bo ona jest bardziej energetyczna. Alfalfa też ma sporo białka, więc Fibergy czy S&S będą bardziej odpowiednie.

Co do gwałtownej zmiany paszy - ja ostatnio zmieniłam gwałtownie pasze i koniowi się pierścionek ochwatowy(a to była zmiana sieczki na sieczkę) - lepiej jednak chociaż te 2-3 dni zmieniac pasze a nie z dnia na dzień, nie każdy koń jest może tak wrazliwy jak mój i wielu nic nie będzie, ale lepiej dmuchać na zimne...


Edit: heh jakoś nie zauwazyłam, że aż tyle postów już było o diecie twojego konia Klami  😉 Więc właściwie nic nowego nie dodałam.
asior   -nothing but eventing-
21 lutego 2010 19:08
Klami, probiotyki to zywe albo martwe mikroorganizmy i dostarczane przez nie substancje. Glownie sa to szczepy bakterii mlekowych. Prebiotyki to skladniki diety nie ulegajace trawieniu, ale korzystnie wplywajace na rozwoj mikroflory jelit. Tak wiec raczej PRObiotyki  🙂
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
21 lutego 2010 19:11
Klami na 100% probiotyki. moja pokolkowa dostaje, między innymi, probiotyki oraz Dodsonowe Safe&Sound 😉
caroline   siwek złotogrzywek :)
21 lutego 2010 19:15
asior prawdę pisze - PRObiotyki
Edytka też 🙂

a dodson produkuje takie zajefajne pasze, ze nie uważa, żeby konieczne było dawanie meszu koniowi, który jest karmiony paszami najlepszymi na świecie i polecanymi przez samą Królową. więc meszu dodson nie produkuje (jest pare pasz, ktore mozna podawac z woda, ale wychodzi breja - konie ją jedzą i nie wybrzydzaja, ale znając was - idę o zakład, że wy (ludzie) byście wybrzydzali :P bo breja :P)

branka a tam nic nowego - mnie sie twoje argumenty podobaja. o! 🙂


idiotyczna literówka 🤣
branka, dzieki. 😉
Paszowo juz zdecydowalam tak jak dziewczyny radza, sieczka S&S + convalescent.
Obawiam sie troche przeskoku paszy, ale realnie patrzac nie mam wyjscia. Nie jestem w stanie chocby przez te kilka dni karmic go tak jak w klinice. Myslalam o tej garsci owsa, bo to bylby "lacznik", ale jak sie zastanowie to tez owies z zupelnie innego regionu, wiec chyba bez roznicy. Zreszta, teraz chyba jest bezowsowy, hmmm.. musze sie dowiedziec w sumie.

asior, Edytka dziekuje bardzo.

caro, wielkie dzieki :kwiatek:.
Ja od jakiegoś czasu Draniowi daję oprócz standardowego owsa Buildupa + Maxeglo i różnica w ilości energii IMO jest spora 😉 Jeszcze chyba za mało czasu, żeby stwierdzić cokolwiek w kwestii zmiany wyglądu, ale jestem zadowolona 🙂
Może ktoś wie, gdzie obecnie mogę dostać w Warszawie EquiFirst Classic Fiber? Siodlarnia nie ma od ponad miesiąca, co gorsze udzielają nieprawdziwych infornacji.  Parę razy miało już być na 100%, ostatnie 100% było w sobotę, a dziś się zmieniło „na dniach”.  Animalia. Animavet , mksklep - nie mają. Są jeszcze jakieś źródła? Gugiel nic więcej z siebie nie wydusił.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
22 lutego 2010 12:33
Trusia, a może zamów bezpośrednio w hurtowni? http://sklep.stajniasmardzow.pl/product_info.php/products_id/319 koszt wysyłki jednego worka paszy to 9zł 😉
Edytka, wielkie dzięki, tak zrobię  :kwiatek:  Nie wiedziałam, jest taka możliowość i jak głupi palant czekałam na Siodlarnię.   
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
22 lutego 2010 17:31
Anaa, moim zdaniem już i w wyglądzie u G zaczyna być widać zmiany 🙂
Green Grass   Beczkowy Trójkąt Bermudzki
22 lutego 2010 19:32
Tyle że jak dodasz do Equifirsta C F 9 zł to masz Spillersa, dodsona - niektóre. 🙂 A Dodson przy zamówieniu powyżej 80 zł chyba za darmo dowozi.

Za Equifirstem CF przemawia to że to naprawdę fajna pasza, wiem bo też brałem dla mojego rumaka. Sprawdź jeszcze na Animalii ew. zadzwoń kiedy będą mieli dostawę to wtedy przesyłka na terenie Warszawy 5 zł. Ostatnio zamawiałem i było napisane 12-16 dni czy jakośtak a miałem w 2 dni bo dostawa akurat była.
Czy ktoś z was podawał swoim koniom tą sianokiszonkę https://www.mksklep.pl/jopackhorsedinnersianokiszonka20kg-p-1555.html  ?
Myślę czy nie podawać swojemu teraz raz dziennie zamiast siana właśnie sianokiszonki. Co myślicie o tym pomyśle?
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
23 lutego 2010 08:52
Hanula Caroline kilka razy wspominała o tej sianokiszonce
ja znam dwie, które dają swoim koniom znajomi ze stajni:
- Jopack Horse Dinner - do zapachu sie musiałam chwilę przyzwyczajać, teraz to nawet mi sie ten zapach podoba 😉 konie jedzą bardzo chętnie, od osób dających koniom te sianokiszonkę nie słyszałam jeszcze o zadnych zastrzeżeniach co do jakości tego produktu.
- Haylage Dodson&Horrell - pachnie jak sianko a nie sianokiszonka 😍

i o ile dobrze pamiętam to sporo koni w Aromerze dostaje Jopack'a

a o samej sianokiszonce poczytaj sobie w tym wątku: http://www.voltopiry.pl/forum/index.php/topic,14925.0.html
halo!
moj koń dostaje sianokiszonkę Golden Grass raz dziennie, w południe, około 3kg dziennie.
Jest nią zachwycony, wcina aż miło i lepiej wygląda.
Ona sama nie śmierdzi, ma bardzo przyjemny zapach, lekko ziołowy i niezbyt intensywny.
pozdrawiam 🙂
A czy ktoś z pomorskich revoltowiczów orientuje się czy gdzieś w 3mieście bądź okolicach można dostać którąś z końskich sianokiszonek?
Gdzie kupujecie olej lniany? Będę wdzięczna za info :kwiatek:
U forumowej caroline 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się