Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Thilnen   Dżamal Ad-Din
17 lutego 2010 10:44
Thilnen, na polskiej stronie dodsona masz to co jest na angielskiej (producenckiej) stronie / to co powinnaś znaleźć w informacji na worku: http://www.dodsonandhorrell.com/products/horse-ranges/breeding/suregrow.html


No to w takim razie bardzo zubożyli skład albo na stronie Animalii jest skład z kosmosu  🤔 Na razie odpuszczam, chyba zdecyduję się na SemperMin St. Hippolyta, ma fajny skład i cenowo wydaje mi się nienajgorszy (opakowanie za 80 zł dla młodego konia powinno starczyć na 2-3 miesiące).
Co prawda to nie wątek dla puchnących z dumy ale skoro Zenka może wychwalać pod niebiosa Dodsona, to ja po wychwalam sobie pod niebiosa dobroczynne działanie sieczki!

Nie będę się rozpisywać o jej pozytywnym wpływie na układ trawienny (bo to jasne) oraz na bilans włókna w paszy (bo to również jasne), ale uwierzcie mi: widok konia jedzeniowego-nerwusa który dostaje śmieszne pół miarki paszy i je ją nie w 10 sek a parę ładnych minut jest bezcenny!

Ok, mój koń dalej jest nerwusem. Dalej sadzi się i szaleje jak idę z wiaderkiem, dalej jest zdenerwowany i gdy sypię mu do żłoba to mało nie wybuchnie (zwłaszcza że musi stać grzecznie pod ścianą i uszanować moją safe space  :hihi🙂 ale wystarczy że wsadzi przysłowiowy dziób do koryta i nastaje błoga cisza... koń spokojnie pobiera, spokojnie przeżuwa, on ma czas. Ten widok jest dla mnie bezcenny! Zwłaszcza, że od pewnego czasu już nie dostawał sieczki, a tylko owies lub owies z paszą, i to "głodowe" ilości. Szok!

Sieczka czyni cuda!  😅
bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi :kwiatek:
chyba najlepiej jak koń będzie jadł głównie pasze, a owies jako dodatek (czyli odwrotnie niż jest teraz). Mój koń bardzo dobrze wykorzystuje pasze, więc taka zmiana na pewno wyjdzie mu na dobre🙂
Doma   Folbluciki folbluciki folbluciki :)
17 lutego 2010 20:11
Od razu uprzedzam, będzie to post do znudzenia wysławiający dodsona pod niebiosa 👍

Otóż mój operacyjny Skary został postawiony na sieczkę s&s dokładnie miesiąc temu. Tydzień przed operacją i 3 tygodnie po operacji był nią skarmiany


hihi ja swojej zafundowałam całą dietę przeciw wrzodową między innymi Safe & Sound oprócz tego Sound & Sensitive chyba... no nie oszczędzałam i co mój koń z tym zrobił?? wszystko latało po boksie.. generalnie było wszędzie poza jej żołądkiem  👀 no ale cóż.. warto było próbować  🤣
sieczka Fiber P bardzo fajna,
natomiast super teraz ciałka nabrała na sieczce z Lucerny, rano i wieczór po miarce Dodsoa Build Up poza zwykłym granulatem i do tego po pół miarki sukcesa sport i ziółka własnej roboty, do tego 2 razy w tyg mesz z Vitffosa i jest super!! nigdy jeszcze w zimie tak ie wygladała, w końcu mojej folblutce żeberek nie znać 🏇
niestety ciężko z zakupem Build upa i teraz zmieniam na St hippolyt, zobaczymy co będzie, ale będzie dostawać super Condition, Struktur Energeticum i musli sport sukcesu + lucerna ziółka i mesz.. zobaczymy jak będzie wyglądać 🙂
darolga   L'amore è cieco
17 lutego 2010 22:14
My od zaniedługo zaczynamy się Dodsonować  🏇

Staypower musli dla niezbędnej w treningu energii, ale i aby koń wciąż był pod kontrolą, bo chłopak z tych elektrycznych 😉
Stud diet jako podstawowa, dla dobrej kondycji, polecana dla młodzieży, a i przyda nam się w przyokrągleniu Młodego - ostatnio ogierzy oraz się spala.
Fiber Perfomance dodawana do każdego posiłku, w celu lepszego  przeżuwania, poprawienia trawienia i ogółem.
W proporcjach owies-pasza 1:3 mniej więcej 😉
Czekam aż worki przyjdą i zaczynamy stopniowo zmieniać dietę.
Do tej pory karmiłam Hartogiem Balancem, ale jest to pasza, która niestety nie spełnia zapotrzebowań konia w treningu. Jako dodatek, do smaku, dla ogólnego dobrego wyglądu - tak, jest super i bardzo polecam. Ale nic poza tym. Hartog Lucerna bardzo fajna, ale spróbuję teraz tej Dodsonowej sieczki, same pozytywy o niej, więc czemu nie. I nie ryzykuję przebiałkowania. Przy Hartogowskim meszu zostaję nadal.

No, zobaczymy jak to będzie 🙂
Cel: utrzymanie w dobrej kondycji i zapewnienie odpowiedniej ilości energii bez rozsadzania zadka; utrzymanie stałej, prawidłowej wagi u delikwenta, który ma spore wahania (generalnie super przyswajalność, ale ma okresowe ogierzenia i spalania).


Mam nadzieję, że księciunio nie pokręci nosem na paszę 🙂
napiszcie swoje spostrzezenia- chodzi mi o olej ryżowy..

efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
18 lutego 2010 08:25
nie wiem czy już widzieliście

https://www.mksklep.pl/kerequijewel20kg-p-3053.html

😅
asior   -nothing but eventing-
18 lutego 2010 09:50
Nie, na pewno nie pomyłka. Po prostu takie jest życie i bywa, że się ostro ceny winduje 😉
asior   -nothing but eventing-
18 lutego 2010 10:34
Takiej przebity dawno nie widzialam  😁
Doma   Folbluciki folbluciki folbluciki :)
18 lutego 2010 11:33
znajoma która pisze doktorat  zw z tematyką żywieniową i jest też zawodnikiem i trenerem mówi że dla koni najwartościowszy olej to olej sojowy, w sumie nie pytałam o ryżowy, dla mnie zawsze lniany si.ę wydawał istotnym, a tu okazuje się że lniany jest fe...  😉 tzn lepszy taki niż żaden ale przy innych olejach marnie wypada...
A kiedyś widziałam wykaz olejów właśnie dla koni, i lniany wypadał najlepiej... tego się trzymam
caroline   siwek złotogrzywek :)
18 lutego 2010 12:30
Cobrinha, byc może o tym piszesz: http://baileys.paszedlakoni.pl/zywienie_9/18.html
ja też się tym podpieram 🙂


przy okazji - ciekawy link do informacji o wspomnianych przeze mnie niedawno balancerach: http://baileys.paszedlakoni.pl/zywienie_9/02.html
Doma   Folbluciki folbluciki folbluciki :)
18 lutego 2010 12:47
z ciekawości aż się dopytam u niej  😉 bo tez zawsze żyłam w przekonaniu że lniany lepszy, ale nie jestem najmądrzejsza więc i słucham innych  🙂
Polecam wszystkim pasze Baileys moje jedza Medow Sweet i poprostu ja uwielbiaja, sportowe w naszej stajni jedza No. 17 i nie widac zeby brakowalo im energii a nie sa jakies stukniete
Olej lniany dajecie oczyszczony czy nieoczyszczony?
darolga   L'amore è cieco
19 lutego 2010 15:41
Dzisiaj przyszło do mnie 5 worków od Dodsona  😁 przesyłka super szybka! Zamawiałam w środę, dzisiaj już mam (wrocław)!  😅
3 x Stud diet + 1 x fibre perfomance + 1 x staypower musli - na razie taki zestaw. Oczywiście musiałam odpakować i sprawdzić 😀 sieczka Fibre jest przefantastyczna, ma czosnek i w ogóle, super pachnie, ziołowo i jest świetna! Pozostałe 2 pasze również prześwietne, fakt, mają dużo granulatu, ale są tak atrakcyjne, że wybredny księciunio z pewnością wsunie. Wszystko właśnie upchnęłam do samochodu (aż siadł  😁 ) i zaraz jadę na stajnię.
Już kocham Dodsona  😍
Kon mi schudl. Schudl dosc dziwnie, bo miesiac temu wygladal zupelnie normalnie. W miedzy czasie zwiekszylismy mu dawke siana i dawke owsa. Stoi na trocinach, bo inaczej wpycha w siebie wszystko, co konczy sie tym, ze ma ogromny brzuch, nadal wystaja mu zebra a do tego jeszcze konczy sie problemami z trawieniem, cala paleta do zatrzymania jelit wlacznie.

Co do powodu tego dlaczego schudl to nie zamierzam sie tu rozwodzic, bo  trudno cos przez internet wymyslic a zwierza na dniach ma odwiedzic weterynarz. Ale bez wzlgedu na powod i tak trzeba go bedzie z tego stanu odpasc. Do tej pory zawsze bardzo dobrze wykorzystywal owies (jadl pol miarki i czesto mialam wrazenie ze to o pol miarki za duzo), a teraz nawet zwiekszona dawka nic nie daje - dalej chudnie.

Przeczytalam 4 ostatnie strony watku (nie czuje sie na silach przeczytac wszystkich 68, wybaczcie 😉 ) i widzialam, ze wszyscy polecaja pasze Dodson&Horrell. Wszystko fajnie, ale te pasze sa kosmicznie drogie. Szczegolnie w porownaniu do Eggersmanna http://www.galopada.pl/sklep/index.php?cPath=292 . Zreszta nigdy nie karmilam D&H, kiedys karmilam Nutrena i Pavo, ale odstawilismy te pasze, bo moim koniom jednak owies spokojnie wystarcza(ł).
Przekopalam sie przez ostatnia godzine przez strony z paszami Eggersmanna, Pavo, Dodson&Horrell, Blue Grass i Besterly. I mam zamiast mozgu po tym wszystkim papke. Wszystkie pasze sa wspaniale, genialne i och ach, a na dodatek tancza i spiewaja a kon urosnie mi na nich 20 cm i zacznie skakac wagony 180. Wzmocnia sciegna, kosci, przytyja, schudna i wyprowadza na wybieg  🙄
Wiadomo, kazdy zachwala swoje. Zawsze tak jest. A ja juz naprawde nie wiem co wybrac  😵
Wiem, ze nie mozna miec wszystkiego  🙄 ale moze ktos z Was moglby mi polecic pasze ktora spelnialaby w miare mozliwosci wszystkie, badz jak najwiecej ponizszych warunkow. Cena jest oczywiscie z nich najmniej istotna, ale musi byc jakis powod tego, ze kon schudl tak bardzo przez ostatnie praktycznie 1,5 czy 2 tygodnie przy podawaniu wiekszych dawek paszowych. Wiedzac ze prawdopodobnie czekaja mnie jeszcze koszty leczenia (ciekawe z czego tym razem i jak wysokie  🙄 ) wolalabym nie spozytkowac calej kasy na pasze 😉

- pomoze zwiekszyc mase miesniowa + ogolna tkanke tluszczowa nie powodujac efektu "klaczy w 11 miesiacu ciazy z blizniakami"
- nie dostarczy zwierzakowi przesadnie duzo energii (kon z kategorii mocno do przodu)
- nie przeciazy zbytnio ukladu pokarmowego (kon z problemami i sklonnosciami kolkowymi)
- we w miare mozliwosci wydajnym worku
- i w miare mozliwosci dostepne ze sklepu wysylkowego na szybko
- w cenie jak najchetniej do 80 z wysylka. 

nigdy nie bylo zadnych problemow z przebialkowaniem, ochwatem itp (tfu tfu, odpukac) wiec w tej kwestii wszystko dopuszczalne, byle skuteczne.
kon jest caly czas w takiej pracy w jakiej byl, wiec na pewno nie schudl z przeciazenia. Mnie nie ma w domu, wiec nie bardzo moge cos zdzialac poza zamowieniem paszy. Jak zjade do domu to zamierzam sie tym zajac porzadniej niz teraz, kupic otreby, kukurydze, slonecznik, inne dodatki i tak dalej. Ale poki nie przyjade to jeszcze bite 2 tygodnie, jesli dalej bedzie chudl w takim tempie to znajde w boksie tylko szkielet  🤔
pomocy!!!  🙇 🙇 🙇 🙇 🙇
Remedioss   2* Parelli Professional
20 lutego 2010 21:06
Mój też ostatnio gwałtownie schudł.
Zdecydowałam się na podawanie dodatkowe: Build Up Mix (muesli) w połączeniu z Build & Glow (otręby ryżowe z olejem sojowym). Obie pasze z Dodsona
nie no - z calym szacunkiem dla build & glow - jak na otreby, jak by nie patrzec, cena jest po prostu kosmiczna  😲 jak dla mnie za kosmiczna, no chyba ze ta paczka jest jakos super wydajna.
jakimi porcjami to sie daje? laczone z owsem i czyms jeszcze?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
20 lutego 2010 21:26
Kaprioleczka, bo to otręby ryżowe, taniej takich raczej nie znajdziesz. Ale jeżeli koń nagle schudł to bym się najpierw jednak skupiła na sprawdzeniu dlaczego! A potem do tego co znajdziecie dobrała paszę.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
20 lutego 2010 21:27
Kaprioleczka bez urazy, ale bez pełnych wyników badań krwi to ciężko doradzać... Wstrzymaj się może do wyników pełnej morfologii (z profilem jonowym), bo może się okazać, że to co polecimy będzie niewłaściwe - i to dopiero będzie wywalaniem kasy w błoto .
no pelne wyniki beda dopiero w poniedzialek-wtorek i tego nie przyspieszymy, bo laboratorium jest nieczynne w weekend z tego co wiem. No ale przeciez nie bedziemy obradowac nad tym, dlaczego schudl przez internet, no chyba ze ktos potrafi zbadac go na odleglosc  😁

Koniczka - a w czym otreby ryzowe sa lepsze od zwyklych, jesli moge zapytac? bo kompletnie sie na tym nie znam. konski dietetyk ze mnie zaden  😡 😡 😡
Ryżowe są tłuste i mają więcej wartości odżywczych. Ja je stosuję do tuczenia konia(a właściwie do utrzymywania wagi teraz, bo na samej sieczce i sianie koń niestety chudnie).
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
20 lutego 2010 21:57
Kaprioleczka, o otrębach ryżowych było nie raz i nie dwa, specjalistą nie jestem, ale mają właściwości bardzo dobrze wspomagające nabieranie masy mięśniowej. Zresztą to z czego są otręby jest tak samo istotne jak różnica pomiędzy poszczególnymi zbożami, dlatego trochę sie dziwię, bo wygląda na to, że zakładasz, że otręby to otręby i koniec bajki.
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
20 lutego 2010 22:04
no pelne wyniki beda dopiero w poniedzialek-wtorek i tego nie przyspieszymy, bo laboratorium jest nieczynne w weekend z tego co wiem. No ale przeciez nie bedziemy obradowac nad tym, dlaczego schudl przez internet, no chyba ze ktos potrafi zbadac go na odleglosc  😁

Koniczka - a w czym otreby ryzowe sa lepsze od zwyklych, jesli moge zapytac? bo kompletnie sie na tym nie znam. konski dietetyk ze mnie zaden  😡 😡 😡


Kaprioleczka, zaręczam że po otrębach ryżowych efekt jest 😉

Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
20 lutego 2010 22:27
Dla angielskojęzyczynych - tu jest ładnie wytłumaczone czym otręby ryżowe różnią się od innych: http://en.wikipedia.org/wiki/Bran
asior   -nothing but eventing-
20 lutego 2010 22:36
Glutowi chyba przydadza sie otreby ryzowe, bo trudno jej nabrac troche ciala w tym roku. Pewnie to tez kwestia wieku, ale pozapadala sie juz troche.
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
20 lutego 2010 22:48
Glutowi chyba przydadza sie otreby ryzowe, bo trudno jej nabrac troche ciala w tym roku. Pewnie to tez kwestia wieku, ale pozapadala sie juz troche.

asior, otręby naprawdę pomagają konia podbudować, Rit ma 18 lat więc wiem co mówię 😉
asior   -nothing but eventing-
20 lutego 2010 23:04
Glut w maju ma 17lat, a jakos po roztrenowaniu trudno jej sie odbudowac. Chociaz pracuje tez duzo mniej, bo tyle, zeby na Lke starczylo  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się