Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

w końcu i na mnie przyszła pora, szukam dobrych niedrogich przegród i fasad na boksy. Drzwi mogą być rozsuwane albo otwierane. Myślicie,że lepiej kupić gotowe, czy zatrudnić kogoś, kto to zrobi?

Jeśli szukasz niedrogich, to znajdź fachowca, który to pospawa.
Róznica w cenie ogromna.
Mnie firma skalkulowała pięć fasad i cztery przegrody na ponad 10tyś netto.
Zatrudniłam spawacza, kupiłam materiał i wyszło trochę ponad 4 brutto.
"Rolnik może stawiać siedlisko (dom, stajnię, oborę, czy co tam potrzebuje) na swojej ziemi niezależnie czy obejmuje to miiejscowy plan zagospodarowania."



Zapomniałam dodać, ze dotyczy to rolników, którzy posiadają gospodarstwo większe od średniej krajowej lub wojewódzkiej (nie chce mi sie szukać której dokładnie wartości to dotyczy). Srednia krajowa to teraz coś ponad 10ha.
[quote author=ibmoz link=topic=841.msg896219#msg896219 date=1297582552]
"Rolnik może stawiać siedlisko (dom, stajnię, oborę, czy co tam potrzebuje) na swojej ziemi niezależnie czy obejmuje to miiejscowy plan zagospodarowania."



Zapomniałam dodać, ze dotyczy to rolników, którzy posiadają gospodarstwo większe od średniej krajowej lub wojewódzkiej (nie chce mi sie szukać której dokładnie wartości to dotyczy). Srednia krajowa to teraz coś ponad 10ha.
[/quote]
Repka a skąd masz takie informacje? Bo nie wydaje mi się żeby rolnik czy ktokolwiek inny mógł się budować na ziemi na której jest zakaz zabudowy, nie ważne ile ha by nie miał. Pozwolenie na budowę wydaje starostwo i oni jak widza wypis z rejestru w którym jest zakaz to nie ma bata żeby dali zgode na budowę.
[quote author=ibmoz link=topic=841.msg896219#msg896219 date=1297582552]
"Rolnik może stawiać siedlisko (dom, stajnię, oborę, czy co tam potrzebuje) na swojej ziemi niezależnie czy obejmuje to miiejscowy plan zagospodarowania."



Zapomniałam dodać, ze dotyczy to rolników, którzy posiadają gospodarstwo większe od średniej krajowej lub wojewódzkiej (nie chce mi sie szukać której dokładnie wartości to dotyczy). Srednia krajowa to teraz coś ponad 10ha.
[/quote]
repka przestań pisać takie głupoty bo ktoś w to jeszcze uwierzy.Czy Ty wiesz  co to jest miejscowy plan zagospodarowania terenu lub decyzja o warunkach zabudowy?
Ja jestem rolnikiem mam ponad 20 ha ziemi i jakoś musiałam zrobić decyzje o warunkach zabudowy.
kaloe, ja takie informacje jak repka uzyskałam UWAGA! podczas studiów na uczelni rolniczej. I też głupia kupiłam ziemię rolną z myślą, że jak dolupię jeszcze trochę nieużytków to będę mogła sobie stawiać co mi się żewie podoba. Mądrzejsza o doświadczenie kupiłam drugą działkę już tym razem przed zakupem sprawdzając co dokładnie mogę wybudować (łącznie z max wysokością budynku i kubaturą).
Ja jestem rolnikiem mam ponad 20 ha ziemi i jakoś musiałam zrobić decyzje o warunkach zabudowy.



A czy ja gdzieś napisałam, że warunków zabudowy nie trzeba??? Trzeba nawet pozwolnie na budowę wyobraź sobie, tyle tylko, że rolnik ma prawo postawić siedlisko na własnej ziemi i nie ma problemów z uzyskaniem warunków zabudowy czy pozwolenia. A nierolnik na rolnej ziemi nie postawi nic. Ot i taka różnica, a nie bzdury.

Tak na szybko znalezione w necie, bo nie chce mi się ustaw czytać:
Obowiązujące przepisy polskiego systemu prawa nie zawierają definicji legalnej "siedliska", a pojęcie to znajduje swoje doprecyzowanie przede wszystkim w ustaleniach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, uchwalanych na podstawie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, z późn. zm.). Rygor prawny budowy siedlisk wiązany jest z przepisami dotyczącymi gospodarstwa rolnych oraz zabudowy zagrodowej. Do obowiązujących aktów prawnych w tej materii należą przede wszystkim: ww. ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. Nr 64, poz. 592) oraz ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266, z późn. zm.).

Zgodnie z poglądem wypracowanym przez orzecznictwo budowa siedliska pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z zapewnieniem odpowiednich warunków socjalno-bytowych osobom prowadzącym produkcję rolną (tak: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie z dnia 3 grudnia 1981 r. sygn. SA/Kr 296/81, (opubl. ONSA 1981/2 poz. 120)). Podkreślić także należy, że aktualnym pozostaje nadal pod rządami obowiązujących przepisów pogląd prawny, wedle którego "zamierzenie budowy obiektów budowlanych służących produkcji rolniczej na terenie, którego przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostało ustalone jako grunty rolne, nie jest sprzeczne z tym planem w rozumieniu art. 43 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, jeżeli plan nie wprowadza zakazu takiej zabudowy terenu." (tak: Uchwała Składu Pięciu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 maja 1998 r. sygn. OPK 40/97 (opubl. ONSA 1998/4 poz. 111)).

Praktyka wiązania "siedliska" z kwalifikacjami rolniczymi oraz uznawania ich za kryterium braku zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze ma swoje źródło w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, która ma na celu m.in. zapewnienie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Zgodnie z art. 6 tego aktu za "rolnika indywidualnego" uważa się osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa. Uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie. Uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli: 1) uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe, lub 2) osobiście prowadziła gospodarstwo rolne lub pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.

[quote author=kaloe link=topic=841.msg897694#msg897694 date=1297676421]
Ja jestem rolnikiem mam ponad 20 ha ziemi i jakoś musiałam zrobić decyzje o warunkach zabudowy.



A czy ja gdzieś napisałam, że warunków zabudowy nie trzeba??? Trzeba nawet pozwolnie na budowę wyobraź sobie, tyle tylko, że rolnik ma prawo postawić siedlisko na własnej ziemi i nie ma problemów z uzyskaniem warunków zabudowy czy pozwolenia. A nierolnik na rolnej ziemi nie postawi nic. Ot i taka różnica, a nie bzdury.
[/quote]
Jeśli ziemia jest rolna to w naszej gminie nie postawi nic. czy jest rolnikiem czy nie, bo zgodnie z planem na ziemiach rolnych jest zakaz zabudowy kubaturowej i nie ważne ile ma ziemi, jakie wykształcenie itp.
pozwolenia nie dostanie.
Zgodnie z poglądem wypracowanym przez orzecznictwo budowa siedliska pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z zapewnieniem odpowiednich warunków socjalno-bytowych osobom prowadzącym produkcję rolną (tak: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie z dnia 3 grudnia 1981 r. sygn. SA/Kr 296/81, (opubl. ONSA 1981/2 poz. 120)). Podkreślić także należy, że aktualnym pozostaje nadal pod rządami obowiązujących przepisów pogląd prawny, wedle którego "zamierzenie budowy obiektów budowlanych służących produkcji rolniczej na terenie, którego przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostało ustalone jako grunty rolne, nie jest sprzeczne z tym planem w rozumieniu art. 43 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, jeżeli plan nie wprowadza zakazu takiej zabudowy terenu." (tak: Uchwała Składu Pięciu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 maja 1998 r. sygn. OPK 40/97 (opubl. ONSA 1998/4 poz. 111)).

Czyli jesli plan mówi, że nie budujemy, to nie budujemy. Ja mam działkę rolno- zagrodową. I wg mojej wiedzy czerpanej z UG mogę budować wg planu do 150m. I nikt mnie nie pytał czy ja rolnik czy nie.
agull   Dążąc do celu
14 lutego 2011 14:11
Na jakiej wysokości najlepiej zamontować żłób (wykluczając wysokość dla małych koni)?
majek   zwykle sobie żartuję
14 lutego 2011 14:59
Na jakiej wysokości najlepiej zamontować żłób (wykluczając wysokość dla małych koni)?


Na wysokości pyska  🤣

przepraszam, nie mogłam się powstrzymać  :kwiatek:
Ja jestem rolnikiem mam ponad 20 ha ziemi i jakoś musiałam zrobić decyzje o warunkach zabudowy.

A czy ja gdzieś napisałam, że warunków zabudowy nie trzeba??? Trzeba nawet pozwolnie na budowę wyobraź sobie, tyle tylko, że rolnik ma prawo postawić siedlisko na własnej ziemi i nie ma problemów z uzyskaniem warunków zabudowy czy pozwolenia. A nierolnik na rolnej ziemi nie postawi nic. Ot i taka różnica, a nie bzdury.





Rolnik może stawiać siedlisko (dom, stajnię, oborę, czy co tam potrzebuje) na swojej ziemi niezależnie czy obejmuje to miiejscowy plan zagospodarowania.

Napisałaś 😉
A tak dla ścisłości decyzja o warunkach zabudowy i miejscowy plan zagospodarowania terenu to jest jedno i to samo.
Warunki zabudowy a PZP to nie jest to samo.
Zresztą ja mam wydane warunki zabudowy na teren nie objęty PZP.
Z tego co wyłuskałam z śmietnika google wnioskuję:
1) jeśli jest plan zagospodarowania to rolnik/nie rolnik budować się można tam gdzie ów plan przewiduje.
2) jak nie ma planu to wolna ręka wójta, ale dla rolników posiadających odpowiedni areał nie powinno być z uzyskaniem warunków zabudowy, czyli wydzielenie z gospodarstwa części działki pod zabudowę. Dla pozostałych nie widzę przepisów "za" ani "przeciw".  Czyli tak naprawdę chyba jak się człowiek dogada, albo na kogo trafi.

Niech ktoś sprostuje jak źle interpretuję.
bera7, chyba dobrze wyszukałaś. Tylko nie wiem, jak jest plan zagospodarwoania to rolnicy dalej chyba mogą siedlisko stawiać.
,
bera7, chyba dobrze wyszukałaś. Tylko nie wiem, jak jest plan zagospodarwoania to rolnicy dalej chyba mogą siedlisko stawiać.

Repka moga, pod warunkiem że plan tego nie zabrania. tak jak już pisałam w naszej gminie tereny objete planem, oznaczone jako R, maja zakaz zabudowy kubaturowej i nie można sie na nich budować, nie ważne czy jestes rolnikiem, czy nie. Trzeba przekształcic na MR teren zabudowy zagrodowej, a mi np gmina nie chce zrobić tego teraz, bo w lipcu 2010, podjęła ustawę że w 2013 będzie hurtem wprowadzać nowy plan miejsowy dla obszaru wsi w której mam ziemie, no i dupa chwilowo jest🙁
natomiast warunki zabudowy są wydawane dla terenów które nie są objęte MPZT, wydaje je gmina i od urzędnika zależy co Ci w nim napisze i czy będziesz mogła tam coś stawiać.
mam kolejny problem wybrałam już w zasadzie firmę, która zrobi mi boksy ale teraz mam kolejny dylemat jakie przesówane czy otwierane. Jeśli otwierane to pełne czy w kształcie łuku? Zakładam że w stajni będą też ogiery. Możecie coś polecić?
Ruffian, można wiedzieć na jaką firmę trafilo?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
15 lutego 2011 10:23
Ruffian jeśli otwierane to zdecydowanie pełne. Konie są różne, u nas nie raz zdarzyło się, że próbowały założyć łapy na górę a fasady mamy 2,30. Poza tym zdarzają się też szczeżuje, które próbują udziabać przechodzące konie.
Co do otwieranych czy przesuwanych to kwestia indywidualna, ja np. lubię otwierane i takie mam...
Otwierane wyglądają ładnie ale trzeba mieć bardzo szeroki korytarz.
Dla ogierów zdecydowanie pełne fasady.
lostak   raagaguję tylko na Domi
15 lutego 2011 10:50
Rufian, ladna stajnia niekoniecznie oznacza funkcjonalna.  ja bym zdecydowanie wziela pelne drzwi z mozliwoscia otwierania "okna", zeby konie wystawialy sobie glowy na korytarz, ale nie zabierala sobie mozliwosci ich zamkniecia.  trafisz na oszoloma co sie bedzie rzucal na konie przechodzace korytarzem i co?

stajnia ma byc przede wszystkim funkcjonalna. 🙂
bera7, prawdopodobnie ta firma którą mi polecałaś 🙂 konkurencyjne ceny, zapewne zamówię u nich jeszcze karuzelę i może solarium.
A co myślicie o przegrodach murowanych do powiedzmy wysokości 1,2m a dalej krata ? jaką grubość suporexu brać czy 12cm będzie wystarczająco.
Tak, dziewczyny macie rację muszą być pełne, chociaż te łuki kuszą wyglądem.
Ruffian- Ja będe miała tak u siebie, przegroda mur a potem krata. Według mnie to jest lepsze rozwiązanie od desek.
Bera7- Zdradź firmę, może być na PW  😉
Funkcjonalna i bezpieczna, bo pal licho jak koń wystawiający łeb do ataku ugryzie konia. Gorzej, jak złapie człowieka. Nie wstawiłabym konia do stajni, gdzie nie ma możliwości zamknięcia 'góry'. Czyszcząc konia na korytarzu też zamykam na ten czas góry boksów koni, które stoją obok. Nie lubię prowokowania nieszczęść i lubię mieć wybór 😉
Kochani, mam małe pytanie. Czy jeżeli koń od rana do wieczora jest na pastwisku, ale w każdej chwili może wrócić do boksu (stajnia przydomowa), umieszczać wtedy na dworze baniak z wodą czy nie ma takiej potrzeby?
Dziękuję za info 😉  :kwiatek:
Jeśli masz wodę w stajni to znaczy, że mają nieograniczony i stały do niej dostęp. JA bym sobie nie robił dodatkowej roboty.
Ruffian - Ślicznie dziękuje, zapytanie już do nich poleciało  :kwiatek:
fajny wątek 🙂

całe 3 dni zajęło mi przeczytanie go od początku  😀

a mam do Was pytanie.
pytam czysto teoretycznie bo własnego konia nie mam i w najbliższej przyszłości mieć nie będę a co dopiero stajni  😉

jeśli ktoś chciałby ścielić słomą ale sieczką ze słomy to trzeba kupować gotową sieczkę czy da się ją jakoś samemu zrobić  "na świeżo" przez ścieleniem? znaczy rozwalić kostkę i pociąć w maszynie? bo słyszałam że są takie ustrojstwa  😲  bo jeszcze jeśli by były snopki albo słoma luzem to żaden problem ale dałoby się taką słomę z kostki sieczkować?

sieczką ze słomy?? chcesz się szybko kolek doprosić??? bosz, kto wpada na takie pomysły...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się