Wady budowy, ocena eksterieru

Ok, rozumiem, zrobię poprawne zdjęcia do oceny.
Dla ułatwienia, idealne zdjęcie wygląda tak:


Ocena via net jest i tak trudna, dobre zdjęcie to szansa na rzetelniejszą ocenę 🙂
cieciorka   kocioł bałkański
27 lutego 2011 11:00
armara, to można jeszcze wypunktować:
-koń na twardym podłożu z widocznymi nogami
-zdjęcie z horyzontem w poziomie
-zdjęcie robione prostopadle do konia
-lepiej z większej odległości, przy dużym zumie, niż z bliska na małym
-podać wiek i rasę

coś jeszcze dodać?

Wstawiam nowe zdjęcie, mam nadzieję, że się nada do oceny 😉
Wałach, w kwietniu skończy 4 lata, ojciec old Calderon/ Carolus I a matka Epoka po Ogarze trk.
jak dla mnie idealne, szkoda tylko, że się nie znam na budowie konia  😁
armara, to można jeszcze wypunktować:
-koń na twardym podłożu z widocznymi nogami
-zdjęcie z horyzontem w poziomie
-zdjęcie robione prostopadle do konia
-lepiej z większej odległości, przy dużym zumie, niż z bliska na małym
-podać wiek i rasę

coś jeszcze dodać?


Możnaby zalecić robienie zdjeć na w miarę jednolitym tle, w jednolitym oświetleniu (aby unikać cieni). Miłoby, żeby koń był wyczyszczony (Altiria  :rozga🙂.

amazonka89
To zdjecie jest bardz dobre 🙂 Ale do rzeczy.
Głowa dość cięzka, ale z ładnym, dużym okiem. Szyja ładnie osadzona, ale mogłaby być ciut dłuższa i masywna ( w porównaniu do kłody jest niewielka), a łopatka mogłaby mneij stroma. Klatka piersiowa głęboka.
Nogi przednie neinajlepsze, peciny są dość miękkie, a kopyta nieregularnego kształtu (dawno nie robione ?). Nerka trochę długa, zad ścięty prawidłowo skątowany, może mógłby być dłuższy. Staw skokowy zbyt rozwarty (jeszcze w granicach normy, ale kąt mógłby być mniejszy, są teorei które mówią, że lekko rozwarty staw skokowy u skoczka jest cechą pożądaną).
Generalnie koń jest dośc harmonijny i poprawny, w nieco starym, cieżkawym typie, brakuje mu troszkę takiej "iskry" ale rodzeństwo dzielnie sobie w sporcie radzi 🙂



armara: dziękuję za ocenę :kwiatek:
Szyja jest nieproporcjonalna, ale koń jest masywny a że pod siodłem chodzi dopiero 3,5 miesiąca to myślę, że jeszcze mocno mu się ona rozbuduje.
Jest w dość ciężkim typie to fakt- jego matka to kawał kobyły 🙂, a kopyta przednie są trochę asymetryczne i niedługo będą znów robione, myślę, że da się to z czasem skorygować.
Co do stawów skokowych i skoczności uważam, że jest w tym sporo prawdy, bo choć skakał kilka razy to bardzo fajnie mu szło i ma duże predyspozycje do tego.
amazonka89
na pewno się zmnieni, kłoda zrobi się smuklejsza, szyja umiesni i będzie szał  😜
Swoją drogą fajne te dzieciaki Epoki 🙂
Dziewczyny, a powiedzcie mi, jaki wpływ na konia ma "ścięty zad"? Wielokrotnie widzę, że ktoś komentuje właśnie tą cechę i zawsze brzmi to negatywnie. Jeden z koni, na którym jeżdżę ma zad mocno ścięty i to mnie zastanowiło.
Z góry dzięku za odpowiedź
Gdzie tam negatywnie. U folblutów taka cecha jest bardzo pożądana - mają ponoć lepsze przyśpieszenie, lepiej galopują.
armara, a jak to się ma do dresażu i skoków?
kujka   new better life mode: on
28 lutego 2011 09:35
ikarina, kon z takim zadem zawsze wyglada jakby byl podstawiony. 😉 Dzionek ma sciety zad i Dzionka mowila mi kiedys, ze ta cecha przy skokach rowniez pomaga (ponoc sila odbicia sie zwieksza? nie wiem czy dobrze zapamietalam).

ale juz tak pociagne temat - czy sa jakies negatywne skutki posiadania tej wady przez konia?
zad ścięty przede wszystkim ma wpływ na szybkość, dlatego właśnie u folblutów jest pożądany. Natomiast zad horyzontalny jest zadem silnym, pozytywnie wpływa na skoczków, ze względu na siłę odbicia.
Nie wiem czy się komuś nie wetnę w ocenę, ale chciałabym tylko poznać odpowiedź, a tu chyba to pytanie pasuje, mimo, że wątek nie od tego. :kwiatek:

A więc - czym jest uzasadnione takie rozstawienie linii zad-kłąb u konia niespełna 4-lata? (załącznik) To wałach, koń zajeżdżony stosunkowo niedawno, obecnie nie chodzi pod siodłem. Mówiono mi, że to kwestia ,,dorastania", że po prostu ten koń dorasta wolniej, i wyrówna mu się kłąb później. Ale czemu np. u reszty młodziaków kłąb jest już normalny? Dojrzewają szybciej??

Z góry przepraszam jeśli pytania tu nie mogłam zadać (ale to chyba wada budowy?), wyniosę się do Żółtodziobów jeśli tu nie mogę.
kujka   new better life mode: on
28 lutego 2011 13:05
piccolo, chodzi o to, ze kon jest przebudowany zadem?
moj w wieku 4,5 tez taki byl i sie wyrownal. nie martw sie, wiele koni tak wlasnie dorasta.

... chociaz oczywiscie sa konie ktore po prostu przebudowane zostaja 😉
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
28 lutego 2011 14:34

horyzontalny czyli taki?
margaritka ja się nie znam, ale pamiętam, że zad pana ze zdjęcia niżej jest właśnie horyzontalny 😉 więc wydaje mi się, że u Twojego konia również 😉

ikarina
Dokładnie, ścięty zad w połączeniu z takim jego skątowaniem często zapewnia db "pchanie się" nim.

margaritka
Horyzontalny, tu jeszcze dochodzi karpiowaty grzbiet. Wygląda dość paskudnie 🙁
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
28 lutego 2011 17:29
armara i do tego skrzywienie boczne kregoslupa po 3 zrebakow i 16 na karku  😁 latwo pozbierac to do kupy nie jest ale jakies Leczki smigamy, moze jakies P w tym rok
Źrebaki to przereklamowany wpływ na grzbiet mają :
Klacz 10 lat, 2 źrebiąt

Klacz 17 lat, 6 źrebiąt

armara, z pewnością mają, jednak przy prawidłowym chowie klaczy, nie odbija się to negatywnie  😉
Mówię o odpowiedniej ilości ruchu, opiece i żywieniu...
Cobrinha
Moim zdaniem to zależy od "predyspozycji" konia. Obie klacze z powyższych zdjęć są ytrzymywane w podobnych warunkach.
To też z pewnością ma znaczenie, jednak wg mnie obie klacze są w dobrej kondycji i widać, że są zadbane.
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
28 lutego 2011 18:36
armara zle mnie zrozumialas- nie chodzilo mi o zmiane w budowie konia tylko o ogolny wyglada. moja kobyla potrzebowala okolo roku, zeby sie odbic zgubic brzucha i zakryc zebra mimo, ze warunki miala swietne,
A masz aktualne foto  👀 A wracanie do formy to masakra w niektórych przypadkach, moja kara sie odkuła jako tako po dwóch latach  😵
Cobrinha, ale armara, na zdjeciach pokazala, ze mlodsza klacz, po mniejszej ilosci zrebiat ma bardziej lekowaty grzbiet niz starsza 😉
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
28 lutego 2011 18:51
armara aktuane same w derkach  😁
3 miesiace po odstawieniu zrebaka

i po roku
oj źrebaki wpływ na grzbiet mają, ale żeby było "diagnostycznie" należałoby porównać inne klacze
2 a 6 źrebiąt, to jeszcze nie taka przepaść, przydałoby się foto kobyły, co źrebiąt miała naście... mam takie, ale analog
Można prosić o ocenę??

Klacz, 6 lat, SP
matka: Stella xo/ Top Gun xo
ojciec: Grand De La Cour holst

W momencie robienia zdjęcia chodziła pod siodłem nieregularnie




Na pierwszym zdjęciu ogon przysłonił nogę więc dodaje dwa zdjęcia
Zdjęcie się nadaje?

ogierek małopolski (ur. 2007r.), po Hebab o, od Kolia sp/Modest młp

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się