Czemu "naturalsi" wzbudzają tyle kontrowersji?

Ela Py napisała
"jeźdźcowi potrzeba jest taka "tresura" konia która docelowo da mu rumaka czułego na pomoce tak by móc go jeździc w sposób prawidłowy co docelowo wyrobi u konia tężyznę fizyczną i kocią elastycznośc tak by w rezultacie miec konia przyjemnego do jazdy, wytrzymałego i zdrowego.

czyli z tego wynika że tresura w sensie uczenia cyrkowych sztuczek jak aporotwanie czy stanie na piłce mu tych celów nie zapewni."

1. skoro PNH tak mocno ukierunkowuje wszystkie ćwiczenia w celu wyczulenia na pomoce, to taka "tresura" jest ok? Czy ona ma być prowadzona tylko i wyłącznie w jedyny słuszny i znany Eli sposób?
2. czy masz Elu jakieś zastrzeżenia, co do tężyzny fizycznej i elastyczności koni Pata?
3. czy sztuczki jak aportowanie, których celem jest między innymi posłuszeństwo konia (dość przydatna cecha we współpracy z jeźdźcem) albo "stanie na piłce" (pewnie Ci chodzi o słonia na piłce), które jest ćwiczniem między innymi mającym na celu rozciąganie mięśni grzbietu (taki streczing), ćwiczeniem równowagi i posłuszeństwa, czy jeśli te sztuczki są wykonywane z takim zamysłem, to nie spełniają swojej roli w jakiś sposób? Bokser na ringu podczas walki na skakance nie skacze a jednak ta skakanka mu jakoś pomaga.


A co do rozluźnienia... dawno czytałam, że dobrze wyszkolony koń powinien być  w stanie rozluxnić się/przyjąć postawe rozluźnioną (w  doł i do przodu) natycmiast na sygnał jeźdźca. Mit? Czy dobre szkolenie? A może sztuczka?

Dla mnie jeździectwo to jednak tresura ale nie rozumiem, dlaczego mam temu nadawać tak negatywny wydźwięk i co jest złego w t tresurze. Posługiwanie się określeniem "cyrkowe sztuczki" w sensie pejoratywnym to też takie stereotypowe i ograniczone myślenie. Jak to napisała Strzyga o posługiwaniu się stereotypami? Że smutne to? No smutne.
rosek0, to po co się odzywasz, skoro nie chce Ci się zagłębiać? Bo jak na razie do żadnych wniosków nie dotarłaś, wykazałaś się jedynie sporą ignorancją.




Nie chce mi się zagłebiać , po tych szyderczych i obrazliwych wpisach. Ten tamat tylko chwilami reprezentuje jakis poziom. Gdzie wykazalam sie sporą ignorancją? Synonimując cross z wkkw?Czy uznając piaff za sztuczkę?


Dla mnie jeździectwo to jednak tresura ale nie rozumiem, dlaczego mam temu nadawać tak negatywny wydźwięk i co jest złego w t tresurze. Posługiwanie się określeniem "cyrkowe sztuczki" w sensie pejoratywnym to też takie stereotypowe i ograniczone myślenie. Jak to napisała Strzyga o posługiwaniu się stereotypami? Że smutne to? No smutne.

Ja tez nie wiem, dlaczego ma taki negatywny wydzwięk, dlaczego wszytsko co inne niz klasyczne spotyka sie z taka nietolerancja.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 marca 2011 16:11
Tak pokrótce, tak, kros i wkkw to nie synonimy. Tak jak kwadrat i czworobok to nie synonimy. 
Dalej, nie wiesz czym jest i jak wykonuje się piaff.
Jeszcze dalej, uważasz, że rozluźnienie konia pod siodłem jest tym samym, co zwieszone uszy przy włażeniu na podeścik i pchaniu nosem piłki. Dalej, uważasz,  że jeździectwo to guziczki, sygnały, które daje się koniowi, żeby coś wykonał. Tak, uważam, że to ignorancja, ale nie mam czasu, żeby się rozpisać.
Samba Bati   ...jeszcze słychać śpiew i rżenie koni...
22 marca 2011 16:18
Kolejny"szczęśliwy"naturalsowy koń,"balans","rozlużnienie"i co tam jeszcze chcecie,tylko czemu cały czas stulone uszy i wcale nie świadczący o "radości"ruch ogona.Wybaczcie ale ten koń ,a ściśle to "coś" co z niego emanuje kojarzy mi się jedynie, z zachowaniem przygarniętego przeze mnie rok temu kundelka.Wszystko by zrobił,łasił się,przymilał, robił wszystko co mu człowiek kazał,był przy tym cały maksymalnie zestresowany,wyglądało na to że, dzięki swojej inteligencji nauczył się,aby przetrwać, robić to, czego od niego oczekiwali ludzie,ale to był wyrażny gwałt na jego naturze.Gdy jakiś czas pobył u nas w stadzie z moimi psami,przeszedł etap agresji,i obecnie po okresie "rehabilitacji",czyli takiego postępowania z naszej strony że odnalazł swoje miejsce w "szeregu"stał się bardzo zrelaksowanym przemiłym psem.Wszystkie konie jakie znam,prowadzone i jeżdzone przez osoby nazywające siebie "naturalnymi"wykazują objawy ofiar przemocy emocjonalnej,jak to mówią,zamienił stryjek siekierkę na kijek,zamiast przemocy fizycznej,przemoc mentalna,nie wiadomo co gorsze. 🤔wirek:To jest moje osobiste zdanie w tym temacie,sic!Znowu coś nie tak nacisnęłąm moja wypowiedż dotyczy filmiku wstawionego przez Tanię na poprzedniej stronie 😡
Tak pokrótce, tak, kros i wkkw to nie synonimy. Tak jak kwadrat i czworobok to nie synonimy. 
Dalej, nie wiesz czym jest i jak wykonuje się piaff.
Jeszcze dalej, uważasz, że rozluźnienie konia pod siodłem jest tym samym, co zwieszone uszy przy włażeniu na podeścik i pchaniu nosem piłki. Dalej, uważasz,  że jeździectwo to guziczki, sygnały, które daje się koniowi, żeby coś wykonał. Tak, uważam, że to ignorancja, ale nie mam czasu, żeby się rozpisać.

Nie, to Ty sobie dorobiłaś do tego taki obrazek. I TO JEST ignorancja z Twojej strony.  Z mojej strony to juz wszytsko. Kończe nudzenie sie w pracy wiec adios  😉
Cariotka   płomienna pasja
22 marca 2011 16:44
rosek już tak kończysz przez cały dzień 😵
To, o czym pisze Pani Samba Bati jest niestety prawdą.
Gdzieś w necie jest artykuł na temat statystycznie
istotnej zwiększonej liczby zachowań agresywnych
(w stosunku do człowieka) u "naturalsowych" koni.
Badania na podstawie wywiadu z weterynarzami.

Brawo za odwagę Pani Samba Bati!!!
Tak konie naturalne staja sie bardziej agresywne podczas zabiegów weterynaryjnych i robienia...kupy.
Jest w tym stwierdzeniu troche racji bo naturalny nie obawia sie ludzi i jak trafi na klasycznego barana potrafi przywalić.
Ale co to za koń bez agresji i pewności własnej pozycji.Lepiej kupić łagodna kozę.
A tak na marginesie jak mozna uzywać nazwy kupa?Moze to usterka mózgu od długiego przesiadywania w wiejskim wychodku?
A co złego w kupie jest?  🤔
A co złego w kupie jest?  🤔


smród !
Jeszcze dalej, uważasz, że rozluźnienie konia pod siodłem jest tym samym, co zwieszone uszy przy włażeniu na podeścik i pchaniu nosem piłki.


Muszę Ci przyznać Strzyga, że celna uwaga. Faktycznie często u różnych "naturalsów" można zauważyć w ten sposób "rozluźnione" konie, co wcale dobrym czymś nie jest. Prawdą jest, że rozluźnienie fizyczne zaczyna się od rozluźnienia psychicznego ale to jest aż zobojętnienie (!) a nie fajne, sympatyczne, bezpieczne, pełne zaufania uczucie.

(piszę ogólnie, do publicznego obrabiania Chorała się dołączać nie mam zamiaru)
[quote author=Naturalsi link=topic=11961.msg945241#msg945241 date=1300738686]
Cariotko, założyłam Chorałowi czambon z ciekawości jak będzie się na nim zachowywał.
strzel sobie w głowę...tak z poznawczej ciekawości 🤔wirek:
tracisz czas, meczysz konia i dorabiasz do tego chorą ideologię, dającą legendę do egzaltacyjnych uniesień nad byle gównem.
"natural" jest dla debili Q.E.D.
[/quote]

czy chamstwo ma na re-volcie taryfę ulgowa?
[quote author=pawel_asola link=topic=11961.msg946586#msg946586 date=1300826237]
czy chamstwo ma na re-volcie taryfę ulgowa?
[/quote]skoro możesz tu pisać bajkopisarzu , to niestety ma 🤔
jednak to prawda że garnitur leży najlepiej w 3 pokoleniu, a słomy z butów nie zakryje nawet najwyższy "klasyczny" but jeździecki  🤣

absolutna prawda, z tym że nie garnitur a frak...a kontusz to już co najmniej sześciu takich pokoleń potrzebuje 😂
lepiej świadomie bawić się kontuszem niż myśleć że jest się wielkim zawodnikiem i trenerem  🤣

http://www.konpolski.pl/wyniki/BialyBor/ZOC_30_31_06_2009_L.pdf

43 miejsce na 48 koni , klasa L

http://www.konpolski.pl/wyniki/BialyBor/CIC_7_9_05_2010/w_k_L.pdf

20 na 22 klasa L


do szkoły a nie rad udzielać na forum  🤣
nie każdy ma ambicje wygrywać L klasę  🤣 Centurion - 2 wkkw w jego zyciu, Viktoria - debiut  😂
[quote author=pawel_asola link=topic=11961.msg946763#msg946763 date=1300831790]
do szkoły a nie rad udzielać na forum  🤣
[/quote]
do tych,którzy zniszczyli 6 letnie konie startem na ME? 😎 a dziś robią skok na naturalsowy tort?
p.s. na wyniki moich podopiecznych,czasu ci zabrakło? 😁
absolutna prawda, z tym że nie garnitur a frak...


garnitur .... do fraka to masz lata świetlne  🤣

a czasu straciłem wystarczająco dużo na wyszukanie twoich ""osiągnięć" , i wcale nie dlatego zareagowałem pierwszym postem że mnie jakość szczególnie dziwi co wypisujesz, ale  brak reakcji moderatorów na chamskie i wulgarne wpisy, widocznie traktują Cie jak re-voltowego "pepka wyskocza" z "Dzielnego Wojaka Szwejka" co tak specjalnie dziwne nie jest
[quote author=pawel_asola link=topic=11961.msg946783#msg946783 date=1300832532]
a czasu straciłem wystarczająco dużo na wyszukanie twoich ""osiągnięć"
[/quote]w to akurat wierzę, bo słabszych w dwóch ostatnich sezonach, nie miałem 👍
Ten wątek jest niezwykły. Tyle ciekawych obserwacji. Tyle się dowiedziałam o dyskutantach.
Czasem więcej niż bym chciała.  🤔
Zakładając go nie spodziewałam się, że natural może budzić aż tyle wrogości, lęków, niemal obsesji .
Oczekiwałam , że uprawiający natural będą mogli przedstawić swoje argumenty a ci co naturalu nie znają , być może otworzą się na nowe rozwiązania.
A tu oblężona twierdza i "nie widzę, nie słyszę - lalalalala! "
Przedziwne. Ciekawe.
Ten wątek jest niezwykły. Tyle ciekawych obserwacji. Tyle się dowiedziałam o dyskutantach.
Czasem więcej niż bym chciała.  🤔
Zakładając go nie spodziewałam się, że natural może budzić aż tyle wrogości, lęków, niemal obsesji .
Oczekiwałam , że uprawiający natural będą mogli przedstawić swoje argumenty a ci co naturalu nie znają , być może otworzą się na nowe rozwiązania.
A tu oblężona twierdza i "nie widzę, nie słyszę - lalalalala! "
Przedziwne. Ciekawe.

Też przecieram oczy ze zdumienia - ile złości i frustracji siedzi w ludziach  😀iabeł:
po co tyle postów nabijać -wrotki weź po prostu udział w konkursie http://www.myslacokoniu.pl/ to najlepszy sposób żeby od teorii przejść do czynu i pokazać prawidłową prace z koniem. Skoro tz. naturalsi potrafię to co to za wyzwanie dla ciebie - zwodowca ?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
23 marca 2011 08:07
1. skoro PNH tak mocno ukierunkowuje wszystkie ćwiczenia w celu wyczulenia na pomoce, to taka "tresura" jest ok? Czy ona ma być prowadzona tylko i wyłącznie w jedyny słuszny i znany Eli sposób?

Tresura PNH vide sztuczki psudocyrkowe z ziemi nie wyczulają na żadne pomoce jeździeckie

2. czy masz Elu jakieś zastrzeżenia, co do tężyzny fizycznej i elastyczności koni Pata?

podaj mi jakikolwiek przykład na to że konie Pata posiadają te cechy

3. czy sztuczki jak aportowanie, których celem jest między innymi posłuszeństwo konia (dość przydatna cecha we współpracy z jeźdźcem) albo "stanie na piłce" (pewnie Ci chodzi o słonia na piłce), które jest ćwiczniem między innymi mającym na celu rozciąganie mięśni grzbietu (taki streczing), ćwiczeniem równowagi i posłuszeństwa, czy jeśli te sztuczki są wykonywane z takim zamysłem, to nie spełniają swojej roli w jakiś sposób? Bokser na ringu podczas walki na skakance nie skacze a jednak ta skakanka mu jakoś pomaga.

patrz pkt 1. Żadna z tych sztuczek pseudocyrkowych nie ma związku z pomocami pod siodłem ani też nie wyrabia żadnej kondycji, nie wzmacnia mięśni pomagających koniowi w niesieniu jeźdźca bez zbędnego wysiłku.


Wrócę do tego "mojego" filmiku:

Trochę mnie zamurował komentarz Eli Pe i Wrotki.
Nie zgadzam się,że to popelina i cyrkowe sztuczki.
Trudno mi uwierzyć, że jeździec nie widzi tam jakie są efekty pracy z koniem.
Jednak od dyskusji na ten temat się uchylę.

lalalalala.....
Taniu, bardzo fajny film
zazdroszcze takiej wspolpracy  z konmi, widac ze dziewczyna fajnie jezdzi

nie wchodzilam na podana strone- wiec nie wiem czy to akurat PNH , ale nie wyglada na PNH.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
23 marca 2011 08:43
a ja się dziwie że tobie Tania takie cos imponuje i uważąsz to za nie wiadomo jakie wyzyny jeździeckie.

Jeszcze raz powtórzę: nie widzę jakiegokolwiek związku pomiędzy sztuczkami naziemnymi z właściwą i prawidłową współpracą koń-jeździec pod siodłem.
a ja się dziwie że tobie Tania takie cos imponuje i uważąsz to za nie wiadomo jakie wyzyny jeździeckie.

Jeszcze raz powtórzę: nie widzę jakiegokolwiek związku pomiędzy sztuczkami naziemnymi z właściwą i prawidłową współpracą koń-jeździec pod siodłem.

No ja widzę,że nie widzisz.  😂
I to mnie nawet bawi trochę.
Cariotka   płomienna pasja
23 marca 2011 08:52
Moim zdaniem ten koń chodzi prawidłowo pod jeźdźcem tylko reaguje na inne sygnały🙂 Inna szkoła jazdy.
[quote author=ElaPe link=topic=11961.msg946984#msg946984 date=1300869814]
a ja się dziwie że tobie Tania takie cos imponuje i uważąsz to za nie wiadomo jakie wyzyny jeździeckie.

Jeszcze raz powtórzę: nie widzę jakiegokolwiek związku pomiędzy sztuczkami naziemnymi z właściwą i prawidłową współpracą koń-jeździec pod siodłem.

No ja widzę,że nie widzisz.  😂
I to mnie nawet bawi trochę.
[/quote]

A mnie to nie bawi, tylko smuci. 
Ela -pe przyjedź na konkurs trenerów do Zbrocławic i pokaż klasę,  a tak wodolejstwo  i nic poza tym -przejdź do czynu...a co dasz radę🏇
[code]nie widzę jakiegokolwiek związku pomiędzy sztuczkami naziemnymi z właściwą i prawidłową współpracą koń-jeździec pod siodłem[/code].posiadanie organu wzroku nie oznacza, że człowiek 😎
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się