jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

to chyba pytanie : co zrobić żeby koń nie wieszał się na lewej wodzy  😉
... przepchnąć go łydką na wodzę prawą w lewym zakręcie?
a jakie wędzidło poleciłybyście dla konia, który wiesza się strasznie na lewej wodzy?

Przede wszystkim sprawdź zęby konia i generalnie pysk konia.
Dla mnie taki objaw to jeśli nie problem zębów, to raczej kwestia błędów ręki osoby jeżdżącej. Trzeba się zastanowić co się robi źle, jak się powoduje ręką i jak koń na to reaguje, jak jeździec całościowo prowadzi konia. Polecam raczej przepracować problem ujeżdżeniowo.
W jakim wieku jest koń? Na czym obecnie koń chodzi?
ma 5,5 roku i chodzi na podwójnie łamanym z miedzianym łącznikiem. zęby ma ok, bo miała sprawdzane. wydaje mi się, że mam dość stabilną rękę. z drugiej strony może źle ujęłam, może nie tyle się wiesza co w ogóle nie odpowiada na lewą wodzę, tak jakby jej nie czuła w ogóle...
warta2009, ja może z jeszcze bardziej banalną kwestią niż wymienione wcześniej. Czy wszystko jest równo podpięte w ogłowiu?
Moje konisko ma bardzo dużo usztywnień w szyi i na potylicy , objawy były podobne . Może więc masaż by Wam pomógł ?
Milla, tak, wszystko jest podpięte ok.
dominoxs, fakt, po masażu chodziła niebo lepiej, ale nie stać mnie, żeby kilka razy w tygodniu fundować jej masaż 🙁
znalazłam kiedys kimblewicka podwojnie łamanego za 100 zł z groszami a teraz jak chce kupic to widze same drogie, najtaniej znalazlam za 179. Czy ktoś orientuje się może gdzie sprzedają tańsze bądź ma może na pozbycie się?
Niestety to nie są tanie wędzidła. Ciężko będzie kupić coś za stówkę, faktycznie może jakaś używka Ci wpadnie. (szukaj pod hasłami: kimblewick i kimberwick)
Na allegro jest kimberwick za 139 zl. kimberwick

warta2009 masz jakiś filmik jak ten koń chodzi? 
Warta2009 po masazu chodzil lepiej i w dodatku jest to problem asymetryczny a ty szukasz rozwiazania w wedzidle? dziwne.
warta2009, masażu nie stosuje się kilka razy w tygodniu. To raz. Dwa, skoro po masażu było lepiej to widać, że problemy z kontaktem są wynikiem usztywnień w dalszych częściach ciała. Może od siodła, może od dosiadu, może od ręki (koń broni się przed nieprzyjemnym kontaktem, źle ustawia ciało i z tego idą napięcia i usztywnienia), może konia coś boli - bardzo często nie dostrzegamy problemów zdrowotnych bo dają tylko "usztywnienia" a nie kulawizny. Na to wędzidło nie pomoże.
macie racje dziewczyny, przemyślałam to wszystko i wina chyba serio leży w mojej ręce. spróbuję coś zmienić i dam znać co mi z tego wyszło 🙂
Gniade   Czy bycie WWO może być fajne?
28 sierpnia 2014 12:56
adriena wiem niestety, ogolnie poza zwyklymi wedzidlami zadne nie sa tanie ;P ale 139 to juz przystepna cena w porownaniu z 200-300 jakie znalazlam wiec bardzo dziekuje! 😉 swoja droga w zyciu bym nie szukala pod haslem kimberwick ;P
gniade nie wiem czemu ale funkcjonują 2 nazwy dla tego typu kiełzna, jedni piszą kimblewick, inni kimberwick i warto o tym pamiętać, szukając tych kiełzn.
Kimberwick występuje jeszcze pod nazwą "munsztuk skokowy" 😉
Kastorkowa   Szałas na hałas
28 sierpnia 2014 17:08
Mam pytanie, pierwszy raz spotkałam się z takim hackamore, może mi ktoś wyjaśnić jak to coś się montuje?
klik
Kastorkowa, to jest hackamore z długimi czankami
Wygląda tak po założeniu
Klik
Kastorkowa, do tych oczek zapinasz łańcuszek/pasek, a paski policzkowe przypinasz do tych prostokątnych metalowych otworów, które zaczynają się zaraz za częścią nachrapnikową, na tym zdjęciu to widać: http://re-volta.pl/galeria/foto/90829
Kastorkowa   Szałas na hałas
28 sierpnia 2014 19:45
Dziękuje za odpowiedź, czyli dobrze trochę kombinowałam. Z innej beczki czemu hackamore z długimi czankami nie są takie jak te z krótkimi? (Chodzi mi o metalowe części)
http://allegro.pl/leo-wedzidlo-d-rolkowe-miedziane-cienkie-r-14-5-i4519909304.html

Czy takie wędzidło rzeczywiście może pomóc w żuciu? Te rolki są tak ułożone, że zainteresowany koń powinien się "bawić" tym wędzidłem . Dodtkowo jest cienkie.
Szukam jakiegoś wędzidła. Wszelakie oliwki odpadają, teraz koń chodzi na podwójnie łamanyk KK auriganowym i na ujeżdżalni  jest ok.  W terenie mógłby tylko galopować i dziada nie da się tak łatwo spowolnić  😫  W tereny jeździmy jednak bardzo, ale szukam jakiegoś jeszcze n a zmianę.
Rolki na początku fajne, ale to wędziło ma dość dużą wadę, po pewnym czasie rolki zaczynają się zacinać(pomimo prawidłowego czyszczenia) przez co wędzidło staje się dość ostre. Słyszałam, że tego typu wędzidła po pewnym czasie mogą powodować zniechęcenie konia do wędzidła.
ugabuga16 akurat tego nie słyszałam. Od znajomej usłyszałam dobre opinie, ale niestety nie mam możliwości pozyczenia.
A gdyby tak oliwką czy czymś podobnym wycierać?
A propos rolek. Ja kilka miesięcy temu kupiłam młodemu wędzidło miedziane z rolkami żeby się bawił i nie łapał (wędzidło SM robione przez następczynie ale sygnowane M. Gajewski) na początku super, ale teraz koń po jeździe ma mega czerwone policzki, przyszczypuje się, ale nie w kącikach tylko na policzku mam gdzie są te części od łamanego. Do tego stopnia przestało mu odpowiadać, że ucieka od kontaktu, chowa się , masakra, szukałyśmy z trenerką przyczyny, a okazało się, ze to wędzidło. No cóż wychodzi na to, że  ruchome elementy z czasem przestają płynnie działać i powodują dyskomfort u konia. 🙁
Rozumiem, że miałaś wedzidlo "D"??
Szukam wlasnie podobnego wedzidla, na poczatku przez krotki czas na codzienne jazdy potem tylko na skoki i w teren. Chlopak iak sie napali to jest niedozatrzymania...
siwaaa nie normalne, ale właśnie z ruchomymi rolkami, bo koń lubiący sobie złapać i mieć w nosie. Na początku było super, a teraz masakra 🙁 jak wrócę do domu, wieczorem wrzucę fotki mojego wędzidła.
Kurcze. Juz nie wiem co kupic. W staini, nie ma zadnych  "do zabawy dla konia" wedzidel.  Ciagle mysle o tym rolowanym, w stajni polecane (kiedys dziewczyny uzywaly). Moze gdyby tak olejowac co jakis czas?  Nie chce wedzidla na dlugi czas. Na ujezdzalni pasuje nam podwojne lamane auriganowe. Ale na skoki i w teren potrzebuje cos ostrzejszego .

W taki razie czekam na zdjecia.  🙂
Oj wędzidło to temat rzeka, ja już mogę mały sklepik otworzyć 😉 jakby co mogę ci moje wysłać potestujesz 🙂 kwestia dogadania, bo my wracamy do pojedynczego pustego, a może nawet smakowego plastiku.
-bibi22-   Czasy się zmieniają i my też się zmieniamy.
03 września 2014 13:23
O którym wędzidle mówicie?
-bibi22- ja mam podwójnie łamane a kółko-rolki ruchome mam na łączniku. Także trzecia opcja . Po konsultacjach z moją znawczynią rzeczy trudnych chyba wychodzi na to, że Młody nie tylko ma mało miejsca w pyszczku , ale i ma wąski pyszczek stąd pewnie ten dyskomfort. Teraz pozostaje mi szukać oliwki 12,5 180mm pełnej. i modlić się, że teraz będzie ok  🙇
-bibi22-   Czasy się zmieniają i my też się zmieniamy.
03 września 2014 13:40
Ach... .
Jakie wędzidło polecacie dla konia próbującego ciągle przełożyć język nad wędzidłem?( czy jednak kombinowac tutaj z nachrapnikiem?)  . Konia można na fajnie rozluźnić, ale trwa średnio 30 min, przy treningu 5/6 razy w tygodniu w porywach 20m min zawsze. Nie można zrzucić tego na źle prowadzony trening,  potrzebe większej ilości czasu czy też problemu z plecami. Od 4 lat  jest pod okiem kilku trenerów , masażysta bywa regularnie, zęby także robione. Dalej nie jestem  zadowolona z czasu jakiego potrzebuje na puszczenie w potylicy. Przy kłusie puszcza po czym następuje przejście do stępa i jeśli da się jej luźną wodzę, znów trzeba kilku minut na pełną akceptację kiełzna. Oczywiście można szybciej, siłą.  Myślałam nam dwoma : kimberwick lub trust z portem?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się